neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Austrália posúva svoje GPS súradnice o 1.8 metra

Značky: GPSzaujímavosti

DSL.sk, 18.12.2017


Austrália začína prechádzať na nový súradnicový systém GDA2020, v ktorom sú geocentrické súradnice jednotlivých lokalít v podobe zemepisnej dĺžky a šírky posunuté oproti doterajším súradniciam o približne 1.8 metra.

Hlavným dôvodom zmeny je rýchly tektonický posun platne Austrálie, kvôli ktorému sa kontinent ročne posunie o približne 7 cm smerom na severovýchod. Tým sa samozrejme posúvajú aj reálne pozície jednotlivých lokalít voči Zemi, mapy ale zachytávajú stále rovnaké súradnice.

Zmena sa pripravovala už viac rokov a pôvodne sa mala začať aplikovať od začiatku tohto roka, nakoniec finálne dáta pre nový súradnicový systém sú k dispozícii až od tohto mesiaca a austrálska vláda oznámila zmenu uplynulý týždeň.

Doteraz sa v Austrálii používal súradnicový systém GDA94, Geocentric Datum of Australia 1994, ktorý mal zhodné súradnice ako štandardizovaný globálny referenčný systém ITRF, International Terrestrial Reference Frame, k 1. januáru 1994. ITRF priamo využíva aj GPS v podobe súradnicového systému WGS84.

Na austrálskych mapách tak majú jednotlivé lokality zemepisné súradnice rovnaké, ako mali v GPS v januári 1994. GPS využívajúci WGS84 dáva ale globálne súradnice voči samotnej planéte a lokality v Austrálii tak majú v súčasnosti pozície posunuté už o cca 1.6 metra oproti pozícii v 1994.


Ilustračný obrázok, test GPS satelitu novej generácie GPS III vyvíjaného Lockheed Martin, kliknite pre zväčšenie (foto: Lockheed Martin)



K dispozícii sú samozrejme spresňujúce údaje, ktoré umožňujú aktuálne GPS súradnice prepočítať na súradnicový systém GDA94 a tak získať kompatibilné súradnice nezávisle na čase. Vypočítané súradnice sú ale postupne čoraz vzdialenejšie reálnym GPS súradniciam a u GPS prijímačov bez prepočtu medzi aktuálnymi súradnicami a GDA94 už môžu aj pri súčasnej presnosti GPS respektíve alternatívnych globálnych satelitných navigačných systémov začať spôsobovať nepresnosti.

S čorac intenzívnejším používaním navigácií v čoraz viac odvetviach je ale presnosť GPS dôležitá a zároveň s postupným spresňovaním satelitných systémov sa očakáva výrazne zvýšenie presnosti určenia polohy.

Austrália preto prechádza na súradnicový systém, ktorý bude presný k 1. januáru 2020. Tento termín bol vybraný tak, aby boli súradnice čo možno najviac presné na obdobie 2017 až 2023, aj keď samozrejme ich presnosť sa bude postupne meniť.

Následne Austrália plánuje prejsť na nový súradnicový systém zatiaľ označovaný ATRF, Australian Terrestrial Reference Frame, ktorý už bude mať so zemepisnými súradnicami zviazaný aj čas ich platnosti, v danom čase sa budú súradnice korešpondovať s ITRF a bude priamo umožňovať prepočítavať súradnice danej lokality na iný čas.

Podobný problém s posunom ako Austrália majú samozrejme aj iné kontinenty, jeho rozmer je tu ale menší. Európa sa napríklad posúva rýchlosťou cca 2.5 cm za rok, smerom na severovýchod. V Európe sa využíva súradnicový systém ETRS89 z roku 1989, v ktorom sú súradnice oproti WGS84 v súčasnosti posunuté o viac ako 50 cm.

ETRS89 sa postupne reviduje, v nových verziách sa ale nezapočítava tektonický posun Európy a súradnice vo všetkých revíziách sú stanovené ako pevné voči kontinentu a posúvajú sa len mierne kvôli geodynamickým pohybom jednotlivých častí Európy a spresňovaním meraní. Na novú revíziu ETRS89 prešlo napríklad v roku 2011 Česko, ako sme informovali v tomto článku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


Diskusia:
                               
 

A keď sa kvôli tektonickým pohybom posúva Greenwich, tak sa posúva aj celý súradnicový systém? Lebo ono je to dosť relatívne, že ktorý kontinent, alebo miesto sa oproti čomu posúva :-)
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

preco vlastne nie je ten suradnicovy system s pociatkom na severnom alebo juznom pole ale kdesi pri afrike?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

A ktorý pól myslíš? Geografický, magnetický alebo geomagnetický?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

asi magneticky?:D proste nieco co nie je abstraktne a da sa zmerat
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Magnetický sa mení viac ako Greenwich
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Platinovano-chromovodikovy.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Brontosaurovo fialovy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hnedo hovienkovy..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Fašírkovo modrý !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pociatek zvazuje odstahovanie sa na Belize
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

abstraktny suradnicovy system na povrchu planety napasovany a zabetonovany na svetadiely neni abstraktna kartazianska suradnicova sustava, ktora sa nedeformuje

darmo sa Greenwich nejako posuva/neposuva (vzhladom na volaco), ked australia si ide nejako uplne inde, japonsko tiez, afrika tiez, azia tiez, juzna a severna amerika tiez a kde a jakym smerom si to rynie antarktida ani diva srnka netusi - proste nech si Greenwich robi co chce a posuva sa kde chce, vzhladom na nieco sa priblizuje a vzhladom na nieco ine sa vzdaluje, pretoze z tohoto pohladu je abstraktny suradnicovy system na povrchu planety napasovany a zabetonovany na svetadiely jak elasticka guma, ktora sa moze v roznych miestach natahovat a stahovat, co sa o kartezianskom systeme v rovine povedat neda

takze nie, tvoj postreh je nespravny, ked sa posuva Greenwich (vzhladom na volaco), vobec to neznamena ze sa uplne rovnomerne posunula cely suradnicovy system
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

cakam na prvy nevydareny pokus o AI: g-jeba a jeho mudrosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

suradnicovy system ktory sa natahuje a stahuje ako guma? tak ale to musi byt potom dost zlozite pracovat v takom nelinearnom systeme ci?:D preco sa vlastne nezvolil nejaky abstraktnejsi SS ktory by bol nedefermovatelny s pociatkom fixovanym na nejaky magneticky pol?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Poicatek je fixovany iba na koks, a ako som uz vyssie spominal, zvazuje presun na Belize
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

pretoze magneticky pol neurcis s presnosotu na meter, to je nemozne, pri zemepisnom pole to mozne je

okrem toho magneticky pol (ak by sme do aj urcili s metrovou presnostou ako stred akehosi prstenca polarnych ziar) podla mojho skromneho nazoru osciluje omnoho intenzivnejsie ako zemepisne poly, t.j. magneticky pol si moze v priebehu 24 hod. behat kilometre dole-dole sirinou-marinou
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Magnetický pól je pre súradnice totálne nezaujímavá a nepodstatná vec. Dôležitý je geografický pól, teda os otáčania Zeme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vďaka za info, teda ak je správne, lebo sa mi to tiež akosi nepozdáva s tým posúvaním súradnicového systému "napasovaného na svetadiely", ktorý tým pádom už ani nie je priamy a podľa mňa v mnohých miestach zeme už musí byť aj dokonca nespojitý (časti v tektonických zlomoch pohybujúce sa pozdĺž tohto zlomu vzájomne opačným smerom). A ak je to naozaj tak, je to nesprávne a zlé riešenie, ktoré bude komplikovať situáciu viac ako keby sa proste mapy upravovali podľa skutočnosti.
Inak ja som nedal v prvom komente postreh, ale položil som otázku, a tá nie je správna, alebo nesprávna :-) ...a aj preto celkom nerozumiem, prečo ktokoľvek túto otázku hodnotí + alebo -, lebo neviem s čím sa dá, alebo nedá súhlasiť, keď som tam nič netvrdil, iba sa pýtal... a chcel som odpovede a nie hodnotenia ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som povedal, že súradnicový systém je zabetónovaný (teda až na to, že pól sa pomaličky posúva a nultý poludník tiež). Austrália a ostatné litosférické dosky sa vzhľadom na ITRS posúvajú, teda v skutočnosti mapy neukazujú dobre. Keďže je nepraktické posúvať to spojito, robí sa to skokovo raz za čas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som dnes tiez troska mimo, posunte to aj mne
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

kde ta posunieme ? 6 feet under ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

choď sa popraviť na jedno. Po druhom už budeš dobrý.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviete čo sa deje s Bitfinex.com?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

stahuju sa na belize..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

GG WP???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A na ktorú stranu sa posúva, sme sa nedozvedeli. Ak smerom k nám, tak sa skrátia časy letov :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Onanovat to hej, ale citat s porozumenim... Vsak to tam mas v clanku jasne biele na ciernom a posuva sa smerom od nas :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ty si tiež nejaký honic.. biele na čiernom hej?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Driftuje k slovenskemu moru.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Driftuje v slovenskom mori.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netrep. Ich zaujimaju polymetalycke rudy. Neuvedomuju si aspeky medzinarodneho prava, ze ked dodriftuju az na nase dno tak su pravne slovenskom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niektoreho zamestnanca musela zmienka o nedostatocnom posune v pracovnom hodnoteni poriadne vytocit.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár