neprihlásený Pondelok, 17. decembra 2018, dnes má meniny Kornélia   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Pri hľadaní mimozemského života sa treba možno zamerať inak, pod povrch ľadových mesiacov

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 4.12.2017


Mimozemský život v prípade jeho existencie sa bude možno nachádzať oveľa častejšie na iných objektoch ako planétach v tzv. obývateľnej zóne, na ktoré sa sústreďujeme v súčasnosti.

Zaujímavými kandidátmi sú najmä mesiace prípadne planéty ďalej od hviezd s podpovrchovými oceánmi, ktorých bude podľa aktuálneho odhadu vedcov z Harvardu v našej galaxii rádovo tisíckrát viac ako skalnatých planét v obývateľnej zóne. Okrem zverejnenia práce vedci poskytli pre Universe Today hodnotenie viacerých svojich zistení.

Teórie, výskum a hľadanie prípadného života sa dnes sústreďuje na planéty nachádzajúce sa v obývateľnej zóne, teda planéty vo vzdialenosti od jej hviezdy umožňujúcej vzhľadom na množstvo dopadajúceho žiarenia a energie z hviezdy prítomnosť vody v kvapalnom skupenstve na povrchu planéty.

Takáto poloha ale negarantuje prítomnosť kvapalnej vody, keď tú ovplyvňujú aj ďalšie faktory ako napríklad podoba prípadnej atmosféry. Napríklad v slnečnej sústave sa nachádzajú tri planéty približne v tejto zóne respektíve na jej hrane, okrem Zeme aj Mars a Venuša. Mars bez dostatočného magnetického poľa už nemá atmosféru ani kvapalnú vodu a je suchý, Venuša zase nie je obývateľná pre život na podobnej báze ako náš pre extrémne teploty na povrchu.


Foto Enceladusu zložené z panorámy odfotenej sondou Cassini v 2005, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL / Space Science Institute)Potenciál mesiacov najmä plynných obrov na prítomnosť života v ich podpovrchových oceánoch pod vrstvou buď ľadu alebo pevného povrchu sa samozrejme analyzuje už pomerne dlho. Teraz vedci z Harvardu v novej práci detailne analyzovali viacero aspektov takýchto prostredí. Okrem ich počtu analyzovali aj prípadné podmienky a ich vhodnosť pre život, pravdepodobné formy života a ďalšie aspekty.

V slnečnej sústave sa nachádza viac takýchto mesiacov s predpokladaným podmorským vodným oceánom ako planét s kvapalnom vodou na povrchu, teda jedna. Zo známejších sú to Europa, Ganymede a Enceladus, navyše na Titáne je zrejme kvapalný metán. Vedci sa zamerali na podpovrchové oceány s vodou.

Okrem počtu sa zaoberali aj možnou podobou prípadného života postaveného na rovnakej báze ako život na Zemi. Tieto svety pravdepodobne mávajú menej energie, keď im chýba intenzívne žiarenie ich hviezd. Môžu mať ale internú energiu v podobe geologicky aktívneho jadra, prípadnej nukleárnej aktivity a napríklad ako sa predpokladá u viacerých vonkajších mesiacov našej slnečnej sústavy z vplyvov gravitácie ich veľkých planét.

Vzhľadom na tieto podmienky by sa v takýchto svetoch život aspoň na podobnej báze ako na Zemi vyvinul pravdepodobne len do jednoduchších foriem a zložité formy sú menej pravdepodobné. Zároveň koncentrácia živých organizmov by bola podľa vedcov pravdepodobne nižšia ako na Zemi.

Na druhej strane ochranná vrchná vrstva z ľadu alebo pevného materiálu chráni podpovrchové prostredie lepšie pred radiáciou hviezd a planét a inými vplyvmi vesmíru, čo v prípade Zeme zabezpečuje jej magnetické pole a atmosféra. Bohužial táto ochranná vrstva vysoko pravdepodobne znamená, že stopy života na takýchto objektoch mimo slnečnej sústavy nedokážeme detekovať pomocou súčasných technológií teleskopov.

Pre ťažšie a menej priaznivé podmienky existuje predpoklad, že celkovo sa bude život nachádzať na menšej časti mesiacov a planét s podpovrchovými oceánmi ako v prípade skalnatých planét v obývateľnej zóne. Na druhej strane podľa aktuálnej práce vedcov je takýchto mesiacov a planét veľmi výrazne viac.

Ľudstvo sa zatiaľ pri hľadaní stôp prípadného života sústredí viac na planéty v obývateľnej zóne ako na planéty a mesiace s podpovrchovými oceánmi z praktických dôvodov. Skúmať Mars je samozrejme jednoduchšie ako viac vzdialené vonkajšie mesiace v slnečnej sústave, zároveň naše teleskopy so súčasným rozlíšením zatiaľ nemajú šancu detekovať mesiace, ktoré sú zrejme častejšími objektami s podpovrchovými oceánmi, v iných hviezdnych sústavách. V uplynulých týždňoch vedci uskutočnili len pozorovania, ktoré ako dúfajú vyústia do prvej detekcie exomesiaca.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Český úrad upozorňuje pred produktami Huawei a ZTE, majú byť bezpečnostou hrozbou
Štvrtina Čechov už sleduje DVB-T2
Od januára bude v EÚ roamingu o tretinu viac dát
Kalifornia zakazuje autobusy so spaľovacím motorom
Vyvinutý laser pre rýchlu komunikáciu miniatúrnych satelitov
Japonci si vybrali zlý asteroid, je príliš skalnatý
Apple zažalovaná za zavádzanie o pixeloch displejov nových iPhonov
V Magiu cez Vianoce videopožičovňa zadarmo
Vyvinutý 2.5-nm klasický tranzistor
Vedci očipovali čmeliaky, fungujú ako senzory


Diskusia:
                               
 

Hľadáme život na cudzích planétach a mesiacoch, no stále sa nájdu jedinci, ktorí veria v zázraky nejakého šialenca z jednej bývalej rímskej provincie.
Odpovedať Známka: -2.1 Hodnotiť:
 

To či to bol šialenec alebo nie si každý môže otestovať empiricky po svojej smrti.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

veru, co ked dosiel z nejakej inej galaxie?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Som prekvapený, že dnes ešte stále niekto verí, že sú len tri dimenzie. Je to zaujímavé ako si niektorý ľudia vystačia s lineárnim uvazovanim.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Presne tak. Predsa keby boli tri, logicky by museli byt aj dve a popieranie plochej Zeme by bolo priekazne nevedecke.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zaujímavý náhodný zhluk písmeniek. Na koľkí pokús sa ti podarilo takto zoradiť písmenká?
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Po smrti už neotestuješ nič.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

chces to skusit?
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Ak si vopred nepripravis unit test tak priekazne urcite nie
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Sklamaný nebudeš.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

niekto veri v boha a nejaky ten burzuj sa zase modli v marxa lenina a fica.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mám rád ateistov.
Sú taký racionálny a predvídateľný, až sa dajú smiešne jednoducho manipulovať stačí trochu slaniny a hneď zapru otca, mať a idú pochodovať do fabriky.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Jedine stastie, ze veriacich nie je mozne zmanipulovat. Este by sme tu mali nejake svate vojny, ci co.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Za slaninu nie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Musíš ísť na to oveľa zložitejšie.

1. Musíš mať aspoň 1100 ročnú nevyvrátitelnú teóriu.

2. minimálne 3. generačnú tradíciu ideálne 10 generačnú.

3. Musíš mať deti alebo vnúčatá (môžeš aj ukradnúť)

A potom môžeš vyhlásiť svätú vojnu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nemozes
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sanina veru nieje hala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máš ich rád ako slovenčinu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Čo sa týka slovenskej gramatikii som ateysta.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

no ty moj fas, nominativ mnozneho cisla a on tam vsade najebe Y, az mi z toho zilky v ociach praskaju ;_;
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Prepáč.
Neuvedomil som si, že ateistov je viac?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zapri svoje clovecie zvieratko, zapri sam seba, davaj viac ostatnym na ukor seba. Obetuj sa. Keby bol kazdy jeden ako ty hovoris sialenec, bol by raj na zemi.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Nestačí, že platím dane?
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Nie
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Ale ano, staci.
"Nabozenstvo je vazenim pre dusu. Zbav sa ho a pocitis slobodu"
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Cela Europska kultura je postavena na Krestanskych hodnotach. Bola nastavena moralna a eticka latka, dobro, zlo. Kto chce toto zmenit, alebo posliapat, pili si konar sam pod svojim zadkom.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Presne tak. Predsa keby nebolo krestanskych hodnot, latiek, klincov,... nielenze by vobec nemuselo dojst k objavu fup a internet by bol vsade pomaly a nespohlahlivy a niektore stranky by dokonca priekazne ani nesli nacitat, ale ani jezisa by priekazne nebolo na com ukrizovat.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Krestanstvo sa datuje od posobenia Jezisa, latky, klince a ukrizovanie ako trest smrti bol uz znamy pred tym. Nesnaz sa zle veci vztahovat na Krestanske ucenie. Vojny, vrazdy, klamstvo a vsetky ostatne neduhy nemaju nic spolocne s Krestanskym ucenim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este ze mame to krestanstvo, bez neho by sme nemali ziadne moralne ani eticke zakony. Vrazdili by sme sa navzajom a europa by bola jedna velka dzungla anarchie ... rovnako ako v takom Japonsku, chudaci nemali stastie na krestanstvo a teraz ziju ako ludozruti a su 100 rokov za opicami. Ci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prepáč, ale presne takéto sračky hovorí pán farár na nedeľnej omši: Zbav sa hriechu a pocítiš slobodu.
Ateizmus je rovnaké náboženstvo ako hociktoré iné, s rovnakými blábolmi aj s rovnakými fanatikmi.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Takze ak mam podla Krestanskeho ucenia neake pravidla, ktore ked porusim mozem povedat ze je to hriech. A teda ty hovoris ze vymedzenie toho co je dobre a zle su blaboly a sracky a vsetci co toto dodrziavaju su fanatici ? Toto ty hovoris ?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nie, toto ja nehovorím.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máš to ťažké.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pil si? pil si?!!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ešte nie. Pozývaš?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V tvojom prípade to absolútne stačí.
Sústreď sa na platenie daní a nemudruj o veciach, ktorým nerozumieš.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Za také egoistické hovädá ako si ty ("stačí keď zaplatím dane") je vývoj ľudskej rasy brzdený na ríšu animálnu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby každý platil dane a nik by ich nerozkrádal, nebolo by chudoby.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este by nesmela byt lenivost, aby kazdy tvoril hodnoty a mal z coho platit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vercingetorix?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Otázne je či by sme bez toho, ktorý predbehol svoju dobu o pár tisíc rokov, vôbec ešte niečo hľadali.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Archimedes?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ibrahim Maiga?
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Peter Stašák
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ten, ktorého meno sa nevyslovuje?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

konečne vidím normálne napísané to čo robí detektor!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Co by robil, detekuje, ne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

detekcia - detegovať
funkcia – fungovať
reakcia – reagovať,
absorpcia – absorbovať,
transkripcia – transkribovať,
reakcia – reagovať,
korigovať – korekcia


Odpovedať Hodnotiť:
 

erekcia - jebať
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nezanedbateľne toporná analógia :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

eregovat. za mna ok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ok, ked vravite, dak dobre. zameram sa pod povrch ladovych mesiacov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

December, Január, Február?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tie!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jedným z problémov hľadania mimozemského života na iných planétach je možnosť zavlečenia života vo forme rôznych baktérií a pod. zo Zeme. Takisto hlavný problém skúmania mikrosveta je ako pozorovať a nezasiahnuť svojím pozorovaním do skúmanej reality. Naozaj to robí vedcom problém - či to čo skúmajú je ovplyvnené ich skúmaním alebo nie - napríklad pri príprave vzoriek pre najvýkonnejšie mikroskopy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Governments increasingly claim companies have "a legal duty to allow for secret surveillance." Such policies mark a new wave of illiberal thinking even in places like Germany; one that sees no private companies, only potential deputies.

twitter.com / Snowden /status / 937806721829036032
sa odstahujete do krajin orwella 1984 chudaci "demokraticky"""lol

tak som pocuval kryla popri tom.. tomu sa to uz ale hned po 89 nepacilo..ta pesnicka tiez o tom svedci .. myslim ze on jediny by dnes ak by zil bol a podporoval snowdena assange. lebo pravda nakoniec vzdy zvitazi ,
ale nie u skorumpovaneho naroda.. ktory mysli iba bruchom a nevidi ze dalsia generacia bude kapat.

nemci uz tiez nemaju toho vela, drahe energie,na podnikanie nevhodne tiez danove zatazenie. auta im uz usa odstrihlo,
rozpadaju sa , vlada nieje,Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

chod prec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

trepes, urob to co ti radi kolega vyssie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Turkish News Reveals Location of Ten U.S. Bases, Troop Numbers In Syria
hehehe dobree twitter. com/ ActivistPost/ status/ 937808766791307264

rozpada sa to rozpada a ludia su nastvany na eu magorov . ved aj sk sa zadlzuje miliardy euro kazdy rok aby akoze " vyzeralo dobvre v eu" jedine tym magorom co sem chodia a kavickuju za tisice eu ze.)))
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

www.npr.org / 2017/12/04 /568310782/ nuclear-war-planner-reflects -on-the- cold-war-and- assesses-the-current-threat?utm_campaign=storys hare&ut m_source=twitter.com&utm_m edium=social
tak zmrdaci usa uz dlho planuju znicit svet ak si neudrzia "postavenie" a vsetky tie zapadne kvazi demokraticke krajiny kvazi-kvakajuc cele desatrocia o demokracii SU vymysel lzi.. len jadrova hrozba ak usa strati poziciu
podvodnickovia ako tu :
She is well up on acronyms like POTUS and OMG. Followers were impressed with Bana’s command of English idiom: www. activistpost . com /2017/07 /anti-assad- propagandists-use-7-year-old-girl-as- propaganda-tool-narrative-proven-false.html
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Mudrovat, to áno. Skracovať, to nie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

coho sa boji tvoja cierna dusa? kradol si , klamal si vlastny narod??
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Skôr to vidím tak, že sa bojí diskusií zasratých off-topicom od duševne nevyrovnaných jedincov... založ si blog a ventiluj tam.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mozno jednoduchsie by bolo, keby zobral kladivo a tlkol si nim po gulach. aj sa vyventiluje, aj svetu urobi sluzbu a nebude sa mnozit.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vedci z Hardwardu prisli na nepodloze u picovinu. Zdroje takychto publikacii zu vacsinou rozostrene fotografie a "vo sne som mi bolo odhalene ze ..."
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Co pre boha je "podmorský vodný oceán"? Akoze ocean z vody, a k tomu este POD morom? Nechapem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Len more cez brány čias ženie na brehy stĺpy vĺn..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mysleli ocean pod ladovou krustou. Ale zle to prelozili. :D Ale pod morom obvykle byva aj vodny ocean to da rozum. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

autora clanku mozno nenapadlo, ze prvdepodobne nemame technologiu ktora by dokazala prevrtat odhadovanych priblizne 20km ladu na Europe aby sa nejaka sonda dostala k vode pod ladom, a nielen prevrtat, ale tam taku technologiu aj dopravit a dostat sa k oceanu pod ladom bez pripadnej dalsej kontaminacie. takze v skratke povedane preco sa skuma vsetok extraterestrialny pripadny zivot pozorovanim je jenoducho cena. ...kazdopadne, dufam sa dozijem expedicie na Europu lebo Enceladus..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyspela civilizacia autora clanku uz mozno odhalila tajomstvo ohna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pod oceanom budu ryby a ne vyspeli zivot.
do by byval pod ladom v oceanoch?
iba nejaka haved rybacinova nido iny :D
a toto davate ako nejaku vyhru?
uspokojite sa s rybacinou to vam staci ze aspon nieco aj ked je to smradlava ryba tak malo vam staci?
ale zas ked vam staci byvat v tych panelakoch kde vas ozaruje wifi tak sa necudujem ze aj ryby pod ladom vam staca..
odstahujte sa z tade uz!!!
lebo ked sa neodstahujete skapete na ozareni z wifin.
som vas varoval nemozete povedat ze ste neboli informovani!
odstahujte sa este dnes.
wifi dojebalo cele byvanie v panelakoch amiesto panelov mali stavat z olovenych dosak a dalo by sa aj v panelaku prezit ale oni neeeeeeeeeeeee.
a vy tiez neeeeeeeeee.
jak tie transky ked im povis ze ti si chlap a ne zena hned sa prepne obvod v mozku a ide to do stratena.. transky si vytvorili obranne mechanizmi na to ked im povite ze neni su zeny co ani neni su ze ich to bavi vydavat sa za zenu aj ked to ma cicinu!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár