neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
NASA predĺži životnosť Voyageru 1 o tri roky, využitím 37 rokov nepoužívaných trysiek

Značky: NASAvesmír

DSL.sk, 2.12.2017


Americkej vesmírnej agentúre NASA sa podarí predĺžiť efektívnu životnosť sondy Voyager 1, najďalej sa nachádzajúceho objektu vyrobeného ľudstvom, o ďalšie dva až tri roky efektívnejším využitím dostupného hardvéru.

Voyager 1 nachádzajúci sa už v medzihviezdnom priestore vo vzdialenosti 21.1 miliárd km od Zeme vypustený pred viac ako 40 rokmi letí samozrejme zotrvačnosťou, nie je výraznejšie priťahovaný žiadnym telesom a na svojom kurze zostane.

Jeho reálna životnosť so zabezpečovaním aspoň základných funkcií a komunikácie so Zemou je ale limitovaná dvomi zdrojmi, elektrickou energiou a palivom trysiek používaných na potrebné natáčanie sondy a tým jej 3.7-metrovej antény neustále smerom na Zem.

Sonda je osadená termoelektrickým generátorom získavajúcim elektrickú energiu z atómového rozpadu plutónia a ten bude dodávať elektrickú energiu v nezanedbateľnom množstve ešte po mnoho desiatok rokov. Dodávaný výkon sa ale postupne znižuje a NASA postupne znižuje aj spotrebu sondy napríklad vypínaním jednotlivých subsystémov.

Dokedy bude zdroj dodávať dostatok energie na funkčnosť esenciálnych systémov nie je jasné, podľa skorších informácií medzi rokmi 2025 až 2030 by sonda už nemala mať dostatočné napájanie pre žiadny z vedeckých prístrojov na palube.

Druhým zdrojom, ktorý limituje použiteľnú životnosť a ktorý sa zrejme minie skôr ako sa pre nedostatok napájania sonda vypne, je podľa aktuálneho oznámenia evidentne palivo trysiek, hydrazín. Aktuálne pripravovaná optimalizácia totiž podľa NASA umožní predĺžiť životnosť sondy. Po minutí paliva sa sonda nebude môcť natáčať a komunikovať so Zemou a hoci môže zostať funkčná, ľudstvo z nej už nezíska žiadne dáta.


Ilustrácia Voyager 1 (obrázok: NASA)



NASA sa tak rozhodla začať zabezpečovať natáčanie pomocou trysiek, ktoré na to neboli určené. Na Voyager 1 je celkom 16 hydrazínových trysiek, sondu otáčajú pomocou krátkych impulzov trysky systému kontroly orientácie pôvodne určené na tento účel.

NASA tento týždeň ale pokusne na natáčanie otestovala štyri záložné trysky systému TCM, Trajectory Correction Maneuver, používaného v minulosti na korekcie trajektórie. Tieto trysky boli naposledy použité pred 37 rokmi pri preletoch okolo vonkajších planét slnečnej sústavy.

TCM trysky sa používali s dlhšími impulzami, zatiaľ čo trysky pre natáčanie sa zapínajú iba na milisekundy. Fyzicky ide ale o rovnaký typ trysiek. NASA tak analyzovala softvér Voyageru napísaný pred desiatkami rokov v assembleri, aby overila či sa trysky budú dať bezpečne pre zvyšok lode použiť takýmto spôsobom. Či musela napísať aj nový kód neinformuje, v každom prípade tento týždeň overila schopnosť trysiek realizovať 10-milisekundové pulzy ich reálnou aktiváciou.

Podľa dostupných informácií TCM trysky pravdepodobne nemajú vlastnú zásobu hydrazínu a využívajú spoločný hydrazín s doteraz používanými tryskami. Podľa NASA sa doteraz používaným tryskám už dlhým používaním výrazne znižovala efektivita a úspora paliva prichádza zrejme kvôli vyššej efektivite málo používaných TCM trysiek.

Prechod na tieto trysky podľa NASA umožní predĺžiť efektívnu životnosť o dva až tri roky.

NASA plánuje na TCM trysky prepnúť v januári, nebudú sa dať ale používať trvalo. Pri používaní TCM trysiek je potrebné zahrievať na pracovnú teplotu v súčasnosti nezohrievané časti a sonda nebude mať v blízkej budúcnosti dostatok energie na takéto zahrievanie. Pokiaľ bude dostatok energie, budú sa používať nové trysky, následne sa opäť prepne na doteraz používané.

Dokedy presne by sme mali byť schopní so sondou po použití tohto optimalizačného riešenia komunikovať NASA ale aktuálne neuvádza.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

Ešte ako malé decko som čítal v enciklopédii o astronómii o týchto sondách.Ubehlo dvadsať rokov a ešte stále fungujú.No tak tomu sa hovorí kvalita.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a dnes uz NASA nevie ani vyletiet na obeznu drahu zeme
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

oni by aj vedeli ale nemaju $$$
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

NASA nič nevyrábala.
NASA si objednáva rakety a sondy u kontraktorov, za najnižšiu cenu.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

NASA je "statna" organizacia a kazdy statny podnik je drahy a neefektivny (lebo nema motivaciu znizovat ceny nakolko zije z penazi danovych poplatnikov z ktorych si este niektori ludia ulievaju -ved to pozname aj na slovensku). preto aj statne podniky objednavaju u sukromnych firiem lebo tie sa snazia tlacit ceny smerom nadol.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Zo sondy Voyager zmizla zlata platna s ludskym posolstvom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To myslis to NASA, ktore zvladlo pristat na Marse 3 stupnovym sposobom, zatial co ESA to napalila rovno do povrchu, lebo niekto vypol vyskomer ?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

To myslis to vypnutie vyskomeru, skutocna pravda o zvladnuti pristatia NASA na Marse 3 stupnovym sposobom bez ktoreho by priekazne vysla na povrch?
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

"Priekazne" si penis
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

A? Tu si moze penit kazdy odbornik.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

NASA vie teraz to učí súkromníkov ktorý to vedia spraviť lacnejšie ako komplexný štátny moloch.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

lenže ako tam tie trysky dopravia?? :-)
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Ale tie trysky tam už sú! Len sa nepoužívali 37 rokov. Teraz len zmena pôvodného programu, pár správnych príkazov a miesto smerových sa budú používať tieto, ktoré nie sú tak opotrebované a zanesené.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Onedlho bude článok, že:
"NASA si vyrobila ďalšiu hanbu, aktualizácia na Voyageri 1 znefunkčnila trysky"
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

NASA nie je Apple. NASA svoj SW poctivo testuje.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Veď aj Apple, len až na používateľoch...
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

ja som myslel tie v sklade! /:-)...tohoto poznáš?/
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bohužiaľ slovo kvalita sa už stáva archaizmom :(
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Korelačne niveluje k levelu originality príspevkov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

nivó bez
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

clovek by uz ocakaval aj warpovy pohon a furt nic ?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej. Mne ubehlo 40 rokov, a sonda stále letí.
To nevyrábali čínsky ani kórejskí šmejdi!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

aj v cine mas premiovych vyrobcov hi fi techniky napr oppo len sa k nam vo velkom nedovaza lebo je pre vacsinu slovakov cenovo nedostupna.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Akých výrobcov??? To je čo za pomenovanie to "prémiových výrobcov"??

HiFi techniku robila aj TESLA Bratislava v 1985 roku.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

stavim sa ze im sondu nataca Alf.. len nechcu s pravdou von..
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Január 23,rok 2050,15:330 SEČ.Prvá loď s ľudskou posádkou,na elektromagnetický impulzný pohon sa priblížila k sonde Voyager1 na vzdialenosť 300000 km.Výmenou vypálenej elektrónky,opotrebovaných trysiek,dotankovaním hydrazínu,montážou nového adaptibilného modulu s UI a pridaním 0.5 kB softvéru,sa očakávaná životnosť sondy predlžuje približne o 20 rokov.A teraz správy o počasí..
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

No, v tých rokoch neboli bežné ani RAM i2114 čo je 4096 byte... To nehovorím o EPROM či ROM pamätiach... V tých rokoch boli 256 byte EPROM...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A čo sa tým mení na mojom príspevku?Nevidel si titulok?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nene, bude to inak:

Piratska aliancia Neptun potvrdila uspesne zachytenie sondy Voyager 1. Nasledne bola neznamou lodou prenesena spat do slnecnej sustavy. Najpravdepodobnejsou destinaciou su Jupiterske cierne trhy, kde sa preda za odhadovanu cenu 50-1000 BTC.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Dal som ti mínus, lebo to nie je dostatočne vtipné. Téma má potenciál, ale ty si to úplne posral, jednoducho nie si dosť vtipný a kreatívny. Skús radšej písať niečo iné, napríklad návod na vysávač by ti mohol ísť lepšie.
Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

Závidíš,čo?Keby som na tom trošku viac popracoval,tak vznikne nová vesmírna novela.Zakop sa,prosím.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

vy dvaja mudrlati by ste mali spojit hlavy dokopy a napisat volebny program strany smer.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Napíšem veľmi rád a nie len pre smer.
"keď budete voliť nás,tak všetko bude lacnejšie,dôchodky vyššie o 60%,všade budú diaľnice a minimálka bude 1000 eur".Stačí? :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ty si velky optimista - ze 2050, mozno tak 2150.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

By som sa šúľal,keby niekedy v budúcnosti ľudstvo naozaj dosiahlo tie sondy a našli by tú tabuľu na nej,počmáranú ufónskymi vulgarizmami..A tí šťastlivci by to brali,ako nejaký odkaz pre ľudstvo :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Niečo podobné ako tabuľka s nápisom Prízemie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Voyager 1 je odo mna mladsi o nejake 3 roky. Pocas zakladnej skoly ma uz fascinovala takato technologia, Aj preto od rokov 85-6 robim s pocitacmi. PMD85, Atari, PC, jednocipaky ... krasny vyvoj az do dnes. Ale aj teraz ked citam o Voyageroch, neprestava ma to rovnako fascinovat. Ked pozriem nejake historicke data o nich, je udivujuce, co dokazali s tej sondy a tych obvodov vyzmykat. Kazdy bit ma svoj ucel. Len system stabilizacie sondy je uzasny. Teraz sa vsade drbu nadupane kontrollery, pricom 90% ich vykonu je nevyuzitych. A kod je tak chybovy ze by sa clovek divil. Odporucam kazdemu sucasnemu programatorovi vytvorit aspon raz priemerny program v assembleri, aby vobec vedel, co vsetko je mozne jednym bitom sposobit...
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

No chybový... Asi moc o tom v minulosti nevieš...
Koľko i8080/85 si programoval v strojáku, resp. hexa zápise?
Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

V hexa zapise? Preco by niekto vobec pouzuval tak prastaru ciernu magiu?
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Z lasky k testerom, auditorom, menezerom,...
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Aby vedel čo píše?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

ja daco trochu ano.a dnes mi tobpride sialene
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A ty o programovani vies kolko ? Ked pise, ze programuje v ASM tak ako daleko je od toho tvojho zapisu v hexa tvare ??? Ze kazdu instrukciu len dohlada v tabulke a prelozi ju namiesto prekladaca ? Mudrlant...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Nemylis si assembler so strojovym kodom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

3E 80 D3 FB 00

Pozna niekto, o co ide ? :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

76
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Efektivne vyuzivat kazdy bit informacie je sice krasne, ale keby si mal vyvijat dnesne giganticke softvery pri dnesnych deadlajnoch v strojaku, tak by si si to rychlo rozmyslel :D
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

A dnešnom grce predsa nepíšeme!
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

No tak by boli bez telemetrie, no.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Presne tak! Aj ja som programoval v assembleri mikroprocesora Z80 a bola to iná káva. Naprrogramoval somten istý program v basicu a v assembleri. V basicu mal program asi 13kB a bežal 30 sekund kým vyhodnotil čo mal. Ten istý program v strojáku mal 110 bytov a rýchlosť nemerateľnú - okamžite som mal výsledok.
Keby niekto naprogramoval v strojáku aj Windows 10 tak by bežal aj na Intel 286tke a bol by neskutočne rýchly. A nepotreboval by ani gigabyty pamäte :-)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ty si fakt riadny programátor
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

a ma pravdu nedavno som kukal jeden os nakodeny v asm a zmestil sa cely aj s oknami na 1.44 palcovu disketu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A podporoval pluninplay desiatky tisic hardwerov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pane boze za co ho trestas?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

veru tak, mohol basic skompilovať do strojáku a bolo by...sw nato bol

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Toto je presne to neefektivne rozmyslanie... Na jednocipaku mozes mat hociaky kompiler ale jeho preklad nebude nikdy tak efektivny ako ked to napise sikovny clovek priamo v asm. A o dnesnych procesoroch ani nehovorim. Ak sa chces bavit tak sa daju vyuzivat rozne strategie, CPU dnes instrukcie vykonavaju out-of-order, ked to spravne v ASM zapises tak kompiler nema sancu
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Babylonska rybka si o nemani sance ani nemusi mysliet svoje.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Všetko do času... neverím, že by to AI do pár rokov nedala lepšie, ako človek ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach jaj. Ďalší dinosaurus, čo tu ide hovoriť, ako za jeho čias boli všetci v jeho odbore géniovia. Fakt krásna doba, keď ste každú hlúposť robili mesiac. Počítače majú ľudom prácu zjednodušovať, nie naopak. A keďže hovoríš o PMD tak predpokladám, že si žil tu, kde boli počítače sto rokov za opicami. Ľudia tu boli strašne jednoduchí a naivní.
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

..každú drobnost robili, resp. ani NEROBILI, aj 3 - 4 mesiace, nejen mesiac,
aspon sa nemuseli (lidé) vtedy nahánat
(a úplne zbytočne),
aby páni buržousti, a tiež-podvonikatelia, páni podnikatelia, /majitelia,
aby mali na svoje výlety do Aspenu, jachty, vily, a milenky -modelky..
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Dnes je to presne naopak, vsakze. Program "sa naprogramuje" za tyzden a odovzda. Samozrejme aby to fungovalo ako bolo pozadovane, tak sa doprogramovavaju rozne "vylepsenia" co trva mesiace a nebezi to tak akoby malo. ;) Dnes je skoro kazdy programator, tak to aj potom vyzera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S hydrazinom asi maju uz utrum :(

zaradeny na zoznam "Látky vzbuzující mimořádné obavy" , citam vo wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Hydrazin

Dnes uz je vsetko nebezpecne .. olovena pajka, atd.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Tak v tedy sa k hydrazinu bezne priblizovali iba v zastere a stitom na hlave, ale iba po smere vetra :D.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

som zvedava kolko potrva nez si to vsimnu eurouradnici a novou smernicou zakazu voyager :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedy ju dobehne naša skCUBE?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

on leti opacnym SMEROM
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ked si stopne autonomu plachetnicu
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Dosah zbraňových systémov skCUBE umožňuje aj v aktuálnej pozícii vyvinutie k eliminácii akejkoľvek eventuálnej hrozby postačujúcej palebnej sily.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

skCube je taký typický slovenský transformeris, bol to projekt za stovky tisíc eur a teraz je z toho hovno.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

skCube este stale zije
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co plachetnicka?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mám také tušenie, že onedlho tu bude článok o Elonovej "midnight cherry color" Tesle.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Sildenafil Levitra Amoxicillin Without Prescriptions http://costofcial.com - cialis Prix Levitra Pharmacie Lyon Radio Ad Viagra For Healthy Males Buy Levitra Online Viagra Dal Canada Durer Plus Longtemps Chambres <a href=http://costofcial.com>cialis</a> Buy Viagra Online In The Us Cialis Livraison Rapide Belgique Kamagra Legal En France Prix Levitra http://costofcial.com - online pharmacy Finasteride Pericolosa Propecia Cialis Brand Overnight Delivery Prix Levitra Pfizer Pharmacie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som rád videl reálnu fotku, môže byť aj selfí.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ta sonda vyzera ako volajaky nadcasovy vyrobok. Zaujmave ,ze sa tam nikto nepokusal dostat do toho ich systemu.ci tam nemaju volajaku schemu zapojenia.by sme sa inspirovali.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a nieco o doskach by nebolo ?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tento vikend nie je v ustavoch den internetu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Priekazne nie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Posielam jeden plutóniový reaktor na predĺženie živostnosti Voyageru o 49 rokov .. Inak je to paráda, ľudstvo je niekedy geniálne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo jeden takýto termoelektrický generátor (so životnosťou 40 rokov) nieje ešte v dnešnej dobe v každom jednom elektromobile?

- žiadne nabíjanie zo siete
- a možno ani žiadne akumulátory


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dôvodov je niekoľko. Poviem ti jeden. Málokto by mal záujem o auto s motorom s výkonom 470 wattov. O cene nehovoriac.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A napríklad o žiarení...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nieje pravda.

http://dopice.sk/kF0

Už také auto vyrobili v 1958 a aj jazdilo 500 000 km na 8 gramov thoria.

Ale kto by potom kupoval ropu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Snívajte s nami...
A koľko ich bolo v reálnej prevádzke?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Žiadne. A žiadne nikdy nevyrobili, chalan fantazíruje. Ako sa hovorí v Rimavskej Sobote: "The concept was only demonstrated as a scale model. "
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ucinnost ... asi aj prvy daimlerov automobil mal vyssiu ucinnost ako maju termoclanky, len kto by potom stale tankoval lekarensky lieh do voyagera
Odpovedať Hodnotiť:
 

KONECNE SPRAVA KTORA MA DOSTALA DO POHODY.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Teda tí z NASA, tí sú tak dobrí, čo všetko dokážu... Neverím im ani slova.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

chod do pice
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár