Výskumníci na Massachusettskom technologickom inštitúte, MIT, vyvinuli vylepšenú technológiu 3D tlače, ktorá je výrazne rýchlejšia ako dostupné desktopové 3D tlačiarne.
Tento typ tlačiarní tlačí pomocou plastového materiálu v tvare lanka, ktoré taví a postupne nanášaním po vrstvách tryskovou hlavou vytvára požadovaný 3D objekt.
Výskumníci najskôr identifikovali tri príčiny limitovanej rýchlosti súčasnej 3D tlače, ktorá aj malé objekty tlačí viaceré desiatky minút a dosahuje rýchlosť rádovo 20 centimerov kubických za hodinu. Sú nimi podľa nich málo efektívne tavenie spoliehajúce sa na zohrievanie trysky pomocou elektrického prúdu, malá generovaná sila posunu lanka pomocou dvoch otáčajúcich sa koliesok a pomalý posun tlačovej hlavy.
Výskumníci následne vyvinuli vlastnú až 10-násobne rýchlejšiu technológiu vrátane funkčného prototypu, informuje MIT News.
V nej zlepšili všetky tri identifikované komponenty spôsobujúce limitovanú rýchlosť. V hlave veľkosti podľa nich približne počítačovej myši sa lanko taví laserom, posúva sa iným bližšie nespresneným mechanizmom pomocou skrutky a zlepšená bola aj rýchlosť presunu tlačovej hlavy.
Demonštrácia novej rýchlejšej 3D tlače v reálnom čase (video: MIT)
Mechanizmus pre posun lanka teraz dokáže vyvinúť oproti existujúcim produktom desaťnásobnú silu, čo ho umožňuje posúvať a pretláčať materiál rýchlejšie. Nevýhodou je ale evidentne potreba lanka s textúrovaným povrchom.
Nová technológia teraz tlačí tak rýchlo, že sa problémom stáva pomalé tuhnutie vytlačeného materiálu pri nanášaní ďalších vrstiev. Výskumníci tak chcú doplniť svoju technológiu aktívnym chladením vytlačeného materiálu a zároveň chcú lepšie optimalizovať trajektóriu presunu hlavy aby minimalizovala túto nevýhodu.
Okrem toho chcú technológiu aplikovať aj na iné pokročilejšie materiály vhodné pre tlač a pre väčšie ako desktopové 3D tlačiarne.
Napriek výraznému boomu a hypu pred niekoľkými rokmi sa 3D tlač medzi bežných užívateľov príliš nerozšírila. Dlhá doba tlačenia je nepochybne nevýhodou, na druhej strane pri občasnej tlači nie je až takým problémom a výrazne rýchlejšia tlače zrejme výrazne nezvýši používanosť technológie medzi bežnými užívateľmi.
Užitočná môže byť ale pre iné použitia. Tvorcovia napríklad uvádzajú prípad technika, ktorý si pri výjazdoch môže vytlačiť potrebné chýbajúce náhradné diely. Pri súčasnej rýchlosti tlače a kvôli komplikovanosti je dnes nepochybne takmer vždy jednoduchšie ísť chýbajúce diely kúpiť, s kompaktnou rýchlou 3D tlačiarňou môže začať byť efektívnejšie diely tlačiť ak samozrejme takto vyrobené diely spĺňajú na ne kladené nároky.
To je super, to chcem pod stromček. To budú prvé Vianoce čo nebudem musieť robiť medovníky. Rovno si ich vytlačím, keďže to má aktívne chladenie, deti ich aspoň nebudú žrať horúce.
Ne: ondej
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
30.11.2017 13:43
Praveze skvely scenar na otestovanie katastralnych map pri overflow, ci kupou sa novoobjavsia poda v evedencii pozemkoveho fondu ziska korektny priznak od vo vojne s jastermi ziskanym uzemim, alebo bude jednoduchsie priznat, ze Zem vobec nie je tak gulata, ako oficialne ma byt.
Re: ondrej
Od: jozafaat
|
Pridané:
30.11.2017 13:33
z jednoducheho dovodu - existuju tvary a nie je ich malo, pri ktotych by existujuca hmota, z ktorej sa ukrajuje"zavazdala" hlave pri tlaceni. Pri pridavani tento problem nie je.
Re: ondrej
Od: 33jkl33
|
Pridané:
30.11.2017 20:34
Lenže Pri tomto type výroby nejakého produktu je odpad oproti trieskovému obrábaniu minimálny až žiadny.
Tiež výroba nie je tak zložitá ako pri trieskovom obrábaní. Nakreslíš vo Freecade, urobíš prípravu tlače v Cura / Slic3r, dáš tlačiť a hurá ide sa na pivo. :P
Re: ondrej
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
1.12.2017 6:51
Lenže Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/EC o odpadoch stanovuje členským krajinám povinnosť zabezpečiť zber a zhodnotenie odpadov, čím poskytuje návod na rozpletenie starostlivo pripravovaných pavučín tajných organizácií agentov v službách vlád nepriateľských mocností jednoduchou identifikáciou ponuky bezodpadových technogií.
A na kieho svaka?
Od: No nedam ani za toho joooba
|
Pridané:
30.11.2017 13:29
Ak by chcel sem niekto hodin co i len hlupu poznamocku, davajte si pozor, co pisete, pretoze Big DSL Brother is watching you!!!
Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.
Pre prispievanie do diskusie z Vašej IP adresy je aktuálne dočasne pre ochranu proti spamovaniu diskusií vyžadované prispievanie pod registrovaným účtom. Pokračujte prosím na jednu z ponúkaných možností:
Na registráciu pre vytvorenie účtu, ak nemáte ešte účet založený.
Na prihlásenie, ak už máte vytvorený vyhovujúci účet alebo máte starý účet.
Re: A na kieho svaka?
Od: Samael
|
Pridané:
30.11.2017 15:19
No hej, redakcii sa nepáčila ani moja poznámka o tom, že netreba všade nasilu pchať do textu písaného po slovensky anglické výrazy na ktoré existuje plnohodnotné slovenské slovo a už je to aj cenzúrou vymazané. Napríklad stolná 3D tlačiareň a nie desktopová. Vymaže aj toto, alebo ho to naštve tak, že dostanem ban? ;-)
Re: A na kieho svaka?
Od: zxcvbn
|
Pridané:
30.11.2017 17:54
25.3.2018 im mozes poslat vesely email, ze na zaklade GDPR si neprajes aby server ukladal tvoje osobne udaje (IP adresa je medzi nimi) a vsetky existujuce vymazal.
3d tlac :)
Od: martin3dtlac
|
Pridané:
30.11.2017 13:37
ak Vás zaujala 3d tlač, skúste naše služby :)
Netlačíme tak rýchlo ako na videu, ale snažíme sa čo najkvalitnejšie a hlavne cenovo výhodne. :)
http://www.3dtlac.xyz/
Technológia sa neujala pretože 3D objekty treba vhodne na tlač navrhnúť aby ich bolo možné tlačiť a nie je to také jednoduché ako pri papieri že stlačím tlačítko a ide to
Zaujimave by to bolo keby predajcovia mali povinnost (alebo motivaciu) dodavat k vyrobkom aj digitalne podklady pre 3d tlac nahradnych suciastok. Napr. madlo mixera, kryt mobilu a podobne.