neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Zmeny v Írsku nezastavili Apple vo vyhýbaní sa daniam, presunula sa do daňového raja

Značky: AppleITbiznis

DSL.sk, 7.11.2017


Výrazné zmeny v daňovom systéme Írska zrejme nezastavili minimálne snahy Apple optimalizovať jej dane platené z príjmov mimo USA a v reakcii na tieto zmeny spoločnosť presunula kľúčové spoločnosti vo svojej štruktúre do daňového raja.

Ukazujú to dokumenty z aktuálneho úniku Paradise Papers, ktoré analyzovali napríklad BBC a International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ.

Vyhýbanie sa daniam

Daniam plateným z príjmov generovaných mimo USA a špeciálne v Európe sa efektívne dlhodobo vyhýbajú mnohé nadnárodné IT spoločnosti pochádzajúce z USA. V zatiaľ zdokumentovaných prípadoch tak robia plne legálne, s využitím možností aké poskytujú zvýhodnené pravidlá v rozličných krajinách.

Špeciálne je na tieto účely využívané Írsko, často v kombinácii s niektorým daňovým rajom. Častou používanou schémou bola donedávna základná tzv. Double Irish schéma, ktorá využíva dve írske spoločnosti, jednu sídliacu v Írsku a druhú na Bermudách. Spoločnosť sídliaca na Bermudách má od materskej americkej spoločnosti práva na softvér, služby a práva duševného vlastníctva a tieto licencuje írskej spoločnosti. Tá inkasuje skutočné príjmy od zákazníkov v celej Európe a platí spoločnosti na Bermudách podľa írskej legislatívy bez akéhokoľvek daňového zaťaženia vysoké licenčné poplatky ako daňovo uznateľné náklady.

Viaceré IT spoločnosti pri viacmiliardových príjmoch v EÚ a samozrejme vysokej reálnej marži tu vďaka tomu platili dane len vo výške v miliónoch až desiatkach miliónov eur.

Apple

Apple využívala inú a podľa minuloročných informácií Európskej komisie na prvý pohľad ešte problematickejšiu schému. Spoločnosti totiž Írsko odsúhlasilo, že za generované príjmy je zodpovedné ústredie viacerých írskych firiem Apple, ktoré na daňové účely ale nesídlilo nikde a svoje príjmy tak nikde nedanilo.

Okrem všeobecnej kritiky pravidiel Írska, práve na túto schému si Európska komisia vyšliapla, tento spôsob danenia označila za nedovolenú štátnu pomoc a prikázala Írsku vybrať od Apple dodatočné dane vo výške cca 13 miliárd eur za obdobie od roku 2003.

Podľa BBC Apple v minulosti platila zo ziskov mimo USA v niektorých rokoch menej ako 2% daní a málokedy prekročila 5%.

Vyhýbanie sa plateniu daní v štandardnej sadzbe zo všetkých príjmov vadí samozrejme ako EÚ tak USA, keďže americké spoločnosti zvyčajne tieto svoje príjmy v súčasnosti neimportujú do USA a neplatia z nich dane ani v EÚ ani v USA.

Smer Jersey

Írsko na konci 2014 následne uskutočnilo viaceré zmeny vo svojej legislatíve.

V reakcii na to ale podľa zistení BBC a ICIJ z Paradise Papers, uniknutých dokumentov okrem iného z právnej firmy Appleby špecializujúcej sa na zakladanie spoločností v daňových rajoch, začala Apple hľadať u Appleby daňový raj kam by presunula niektorú zo svojich spoločností.

Právna kancelária zastupujúca Apple poslala Appleby otázky, ktoré pomerne jasne odhaľujú zámery tohto kroku. Pýtala sa či môže dostať oficiálnu záruku neplatenia daní a na ako dlho, či je dokonca pravdepodobná zmena vlády a pravidiel, čo bude verejne viditeľné a ako ľahké bude prípadne v budúcnosti z daného raja odísť.

Apple si nakoniec vybrala britský ostrov Jersey a podľa BBC tam v 2015 presunula pre daňové účely sídlo írskej firmy, ktorá by podľa BBC mala vlastniť väčšinu zahraničnej hotovosti Apple vo výške 252 miliárd dolárov.

Ako presne využíva Jersey a firmy tu sídliace pri danení zrejme zatiaľ nebolo potvrdené. BBC aj ICIJ majú ale hypotézu, že Apple firma z Jersey mohla firme sídliacej v Írsku predať práva intelektuálneho vlastníctva a írska firma s využitím zmeny v írskej legislatíve si bude dávať tento nákup do nákladov v budúcich rokoch a opäť bude platiť v EÚ minimálne dane hoci bude platiť štandardnú sadzbu daní zo zisku. Pre nulovú daň z príjmu zase firma v Jersey nemusela predaj týchto práv zdaniť.

Túto hypotézu potvrdzuje náhle zvýšenie HDP Írska v 2015, keď príspevok práv intelektuálneho vlastníctva bol zrazu v tomto roku vyšší o 250 miliárd eur.

Podľa BBC podľa tohtoročných dát Apple mala mimo USA zisk 44.7 miliárd dolárov, mimo USA ale zaplatila dane len 1.65 miliardy respektíve 3.7%.

Obrana Apple

Apple v reakcii na tieto informácie zverejnila pomerne dlhú obhajobu, ktorá ale maximálne do nejakej miery môže uspokojiť USA.

V obhajobe zaznievajú tri hlavné body. Apple avizuje, že zmeny v 2015 s presunom na Jersey mali slúžiť "zachovaniu daní platených USA" a nie znížiť si dane inde. Toto tvrdenie má ale minimálnu výpovednú hodnotu, keď problematickými je množstvo daní platených mimo USA aj predtým a ich nezníženie nič neznamená.

Apple spomína, že príjmy z investícií zo zahraničnej hotovosti zdaňuje v USA sadzbou 35%. To samozrejme ale neznamená zdaňovanie všetkej zahraničnej hotovosti touto sadzbou.

Apple tvrdí, že jej efektívna sadzba dane zo zahraničných príjmov je dlhoročne 21%. Túto čiastku bližšie nevysvetľuje, vo svojom stanovisku ale odkazuje aj na analýzu Fortune. Z nej sa dá odhadnúť, z čoho vychádza tvrdenie Apple.

Približne takúto celkovú sadzbu za finančný rok 2016 by Apple zaplatila, keď si raz presunie do USA deklarovanú časť ziskov ktoré zarobila mimo USA. Mimo USA má už v súčasnosti Apple viac ako dve tretiny ziskov, vo finančnom roku 2016 to bolo 41.1 miliárd zo 61.4 miliárd.

V zahraničí podľa Fortune zaplatila dane vo výške ale len 2.1 miliardy. Približne 4 miliardy zarobila mimo USA z úrokov, z ktorých odviedla v USA daň vo výške 1.2 miliardy. Menej ako polovicu zo zvyšných ziskov plánuje Apple v budúcnosti priniesť do USA. Účtovne z tejto sumy zaplatila v USA daň 5.24 miliárd dolárov, ktorú reálne bude ale musieť zaplatiť až keď sa niekedy rozhodne tento zisk priniesť do USA. Sadzbu 21% teda Apple zrejme dosahuje aj s touto zatiaľ nezaplatenou daňou.

Zvyšnú cca polovicu z 37 miliárd príjmov mimo USA Apple deklarovala ako peniaze, ktoré plánuje preinvestovať a z nich podľa Fortune nezaplatila a nebude musieť zaplatiť ani v USA žiadnu daň.

Fortune ale upozorňuje, že niektoré nadnárodné americké firmy postupujú voči USA výrazne horšie, jednoducho všetky svoje zahraničné zisky deklarujú ako určené pre reinvestovanie a teda ani účtovne nevykazujú žiadne budúce dane pre USA.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


Diskusia:
                               
 

iPhone: You cannot charge me while I´m on my headphones!
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Toto tvrdenie je mierne zavádzajúce keďže iphone chytrý telefón spoločnosti apple, sa dá v nových verziach nabíjať bezdrátovo ako je aj dostupná možnosť použiťia bezdrótových slúchatiek ktoré ku svojej funkčnosti nevyužívajú takzvaný JACK konektor ale technológiu bluetooth.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

bezdrotove sluchatka nebudu zapnute do telefonu ale na nabijacku :D uzasny progress
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Nejedná sa o progres, ale o doplnkovú výbavu.
$$$$
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

progress your mind milana lieskovskeho. uz tento piatok v dopleri!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Koľko podľa vás zarábajú právnici Apple?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

3.47% z toho co usetria
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Celý spor bol od začiatku vymyslený.
Preto súd neuznal Slovensku nahradu súdnych trovy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uff, esteze to nie je maturitna otazka, lebo ja viem zrovna len presne, kolko nie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

spýtaj sa nášho Džbána
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som rád, že štát dá šancu takýmto Džbánom, Kalinakom, a podobne postihnutým bezcharakternosťou.
Takto narobia menej škody, ako keby predávali drogy, alebo pašovali zbrane na Ukrajinu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Klamár dosvedčil klamárovi.
A hlupák tomu uveril.
S nami parádne vypiekli, a teraz si mydlia ruky a smejú sa nam v maringotke.
Chvíľu počkajú a tento trik použijú znovu.
Niektorí ľudia sú nepoučiteľný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravdepodobne niekoľko percent zo zarobených peňazí z daňových únikov do daňových rajov. Plus možno nejakú akciu Apple k tomu ako bonus.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dane su zlo. Nadpis je zavadzajuci
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Tuto pánko sa nerad vozi po cestach, neplanuje poberat davku v nezamestnanosti a nikdy nebol v nemocnici. To sa potom neradno cudovat, ze nema rad dane.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Problem nie je v koncepte dani ale v implementácii. Keď sa 80% vybraných dani rozkradne a použije na réžiu - udržiavanie celého systému, štátu, úradníkov, byrokracie, tak na tie omielane výhody ako cesty a nemocnice už veľa nezostáva. Vo svojej podstate je to iba zločin páchaný na občanoch pekne zabalený do myšlienky o solidárnosti.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

80% to nie je. Stat je neefektivny, lebo ludia sa necitia byt sucastou statu. Ani sa necudujem, obcianstvo ma kadejaky plebes. Kto u nas viac kradne, tym sa ma lepsie. Keby platilo: kto je vacsi patriot, kto viackrat polozil svoj zivot za vlast, nech ten sa ma dobre!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Za to môže nezdravý vzťah ku peniazom.
Tento štát je fajn, len ľudia sú tu bez charakteru.
Slováci sú specialisti na arizovanie, znárodňovanie, kolektivizáciu, privatizáciu a dotácie.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale vzhladom na specificky trh su dotacie len pre iste vybrane upratovacie firmy pracujuce v oblasti spickoveho vyskumu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

demagogia... stat si na tieto cinnosti nasilim vynutil monopol a zabezpecuje ich tak ako mafia zabezpecuje ochranu za vypalne. ani jedno neni legitimne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zasadna vec, ktoru si treba uvedomit: Apple nerobi nic protizakonne. Robi to co kazda firma - ked vieme zakonne usetrit na daniach, tak to tak urobime. Problem teda nie je Apple, problem je, ze zakony v EU toto dovoluju robit.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Apple su v tomto urcite hajzli, ale pricinou je EU. Problem je, ze prislusni politici su skorumpovani, a preto sa toto asi nikdy nezmeni. Z danovych rajov ziju cele staty - Luxembursko, Velka Britania (napr. im patria Kajmanske ostrovy etc,), Malta, Cyprus, dokonca ciastocne i Rakusko (da sa tam dohodnut specialna dan). Neriesitelny problem, robia to vsetci...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

A Slovensko pan iovciciak ? Slovensko z coho zije ?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ja tu pracujem a odvadzam tu dane... takze Slovensko zije zo mna...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tento nadomnou drzi Slovensko nadvodou. To ja som len prizivnicky student !
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Slovensko žije z daní chudobných ľudí, malých a stredných podnikateľov, zamestnancov, živnostníkov a tzv. strednej vrstvy. Bohaté zahraničné firmy dostali od Fica daňové prázdniny, a vychytralí slovenskí miliardári zväčša s rodinným pôvodom v ŠTB dane na Slovensku dávno neplatia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nerobí to nezákonne ale robí to neeticky, čo svedčí len o ich nenažranosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

US nema problem zazalovat velke spolocnosti ako VW v pripade moralneho zlyhania s impaktom na poskodeneho spotrebitela -- vycislitene, co aj urobilo.
Naopak, v EU niektore jej krajiny zneuzivaju legislativny system.
Vymahanie skod nie je podmienene neaplikovatelnostou retroaktivity zakona, ak skoda sposobenmu subjektu
bola umyselna (teda na zaklade dokazov; v prvom pripade zneuzitim obchodnej schemy a v druhom, vytvaranim schemy s casovym motivom). Poskodenymi v konecnom pripade su jednotlive staty ukratene o dan --> obyvatelia := spotrebitel.
Cena za vyrobok je stanovena +DPH s predpokladanym danovym zatazenim ziskov danej krajiny, v mieste predaja konecneho spotrebitela.
Krajina ako Irsko bola korumpovana (mozno aj politicky, co je praktika u nadnarodnych firiem 'bezna'), poberajuca ciastocne vyhody. Poskodeny subjekt bol a stale tu je, EU a jej organy nie su aktivne (ako napr v US)
Odpovedať Hodnotiť:
 

USA je v prvom rade krajina pravnikov. Nikde na svete ich tolko nie je. A aj preto sa tam ludia sporia o hocico. A zaluju kadekoho za vlastnu hlupost a este aj vyhraju.
Mimochodom VW sice zazalovali a pravnici sa napakovali, a aj ludia od ktorych musel vw odkupit auta.
Ale zivotne prostredie utrpelo maximalne. Vyroba dalsieho auta je totiz podstantne vacsia zataz ako nechat tie auta dalej jazdit a donutit vw zaplatit nejake odskodne ludom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani sa nedivím. Dane sú príliš vysoké.
Nerozumiem, prečo by práve štát, napríklad aj na Slovensku, mal dostať až pätinu len tak a to za snahu a šikovnosť niekoho iného??
Odpovedať Známka: 3.5 Hodnotiť:
 

keby len! 20% DPH, odvody za zamestnancov, 20% daň z príjmu a potom cca 34% za presunutie financií do USA. Boli by blázni, keby to všetko zaplatili, zatiaľ čo konkurencia neplatí takmer nič. Najspravodlivejšie by bolo percentuálne porovnanie s konkurenciou a potom by sme hneď videli, kto sú fakt svine!
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

ano dane s vysoke. Tak, najbohatsi sa im vyhybaju. A potom, ked chybaju peniaze, zvysia sa dane. No a tak my, alebo male firmy, co nemame na poradcov, to zacvakame. Je to ale krasny svet. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pretoze bez statneho zriadenia (aj ked toho na hovno), by sme namiesto kupovania Apple produktov s danou, montovali iPhony s proti-samovrazednymi sietami bez dane .... toto sa niekomu hovori ked sa narodi v Europe a nikdy z nej nevytrci nos.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

pocuvaj teba je tu skoda
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pretoze bez statneho zriadenia (aj ked toho na hovno), by sme namiesto kupovania Apple produktov s danou, montovali iPhony s proti-samovrazednymi sietami bez dane .... toto sa niekomu hovori ked sa narodi v Europe a nikdy z nej nevytrci nos.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akú pätinu? Veď polka z výplaty ide do kanála + DPH
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nie sú dane vysoké práve preto, že firmy ako Apple tie dane vôbec neplatia? A môže to byť sto krát legálne, dobré to nie je ani trochu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kazimirove grafy by do celej problematiky vniesli hned viac svetla.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kazimir by ukazal graf, kde by bolo jasne, ze Apple platila za Radicovej vlady vyrazne nizsie dane, ako to je v sucasnom stave.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dsl.sk/article.php?article=11725
Odpovedať Hodnotiť:
 

V ramci sekularneho zriadenia je posudzovanie vysky zatazenia danovym systemom na zaklade z nabozenskeho presvedcenia vychadzajucich snah o diferenciaciu pojmov dobro a zlo pridavanim detailnejsej segmentacie priekazne pomerne kontroverznym vyjadrenim.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, že v globále áno. Dane chudobných sú vysoké kvôli tomu, že niektorí najbohatší bez ohľadu na národnosť, vierovyznanie a pôvod našli už pred stáročiami spôsob ako dane neplatiť a ako si kúpiť svojich politikov na obranu svojho neplatenia daní. Nie všetci najbohatší sú samozrejme takto podlí ako napríklad Apple. Niektorí z nich platia dane poctivo v svojich domovských krajinách aj keď by mohli použiť špekulatívne metódy účtovníctva ako Apple alebo Anglická kráľovná.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako hovori jedno mudre slovenske prislovie "nie sme blazni aby sme platili dane"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len tak pre info. Swan má preseknuty optický kábel a má výpadok v BA časť nové mesto. Vidia to tak na dva dni. Aspoň môžem dočítať knihu :)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Prosim kontaktujte redakciu dsl.sk tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nedá sa. Nejde mi internet.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

No a co, take cinske frmicky su verejne dotovane statom a my sme este taky sprosty ze im este platime zdarma postovne...


Apple ma trapi asi najmenej, su pomerne cisty a zrozumitelny.

Pomerne kvalitny produkt a decentny sw ekosystem.

Kdezto taky FB a Gogol su ti ktorim treba slapnut na krk.


Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Precitaj si viac ako nadpis. Cely clanok je o tom ze Apple nie je take ciste ani zrozumitelne v ich vyjadreniach ako sa zda.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kazda korporacia ma "nezrozumitelnu" komunikaciu z verejnostou.

Podstatne je vidiet "big picture" , a ten som jasne popisal...

Ak nebude dostavat apple "cash" boost tak to tu bude sama cina...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A vidiet to kazdy den pred nakupnymi centrami.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

kludne si zdanujte v danovom raji, ale potom nerobte zisky v danovych peklach!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak sup sup panove hned teraz kupit si novy x za tak ferove penaaze, ved predsa podporit ich treba !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cele je to v 3.1415
totiz, napriklad EU si otiera hubu o cistu energiu,a ko napr FotoVoltaika (dalej len FV)
tak cina si povie, OK, vyrobime Vam to!
cina sem posiela lacne FV panely, ktore nie su odlisne kvalitou od tych vyrovebych na uzemi EU (rumunsko, polsko, bulharsko).
EU sa to zrazu nepaci, lebo jej korupcne firmy pricahdzaju o zisk.
tak EU uvali clo na FV panel radovo aj do 100%
cim vyradi PRE EU OBCANA ekonomicku FV energiu, a nekalou praktikou.
teraz si EU obcan moze kupit nezmyselne predrazenu FV energiu.
pricom sa da polemizovat ci je FV energia skutocne cista

cela EU je na smiech, je to len Lobby Unia a nie Euro Unia..

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No cinske firmicky tiez dostavaju nemale vyhody od statu = nekala konkurencia( napr umelo drzany kurz cinskej meny...)

Takze ta "vyhodna" cinska cena nemusi byt az taka vyhodna pre europanov.


Odpovedať Hodnotiť:
 

btw.https://cdr.cz/ clanek/amazon-hleda-misto- pro-sve-druhe-ustredi- ma-z-ceho-vybirat

mno určite, zas dalšie velkosklady, & nekvalifikovaná montovna, so spústou barevních krimigrantov, rumungre -rómov, rumunov, cigánov, arabov..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj si to cital? je to o ustredi v usa
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár