neprihlásený Sobota, 26. novembra 2022, dnes má meniny Kornel
Štát už klame aj o samotnom výskume odhaľujúcom zraniteľnosť eID

Značky: kauza zraniteľných eIDeIDSlovenskobezpečnosť

DSL.sk, 18.10.2017


Štát už neuvádza nepravdivé informácie len o dopadoch zraniteľnosti v Infineon čipoch na slovenské elektronické občianske eID ale aj o samotnom výskume vedcov odhaľujúcom zraniteľnosť týchto čipov.

Spravili tak predstavitelia ministerstva vnútra na tlačovej konferencii krátko pred obedom.

Problém sme detailne popisovali v tejto sérii článkov.

Ako sme upozornili vo včerajšom článku, ministerstvo vo včerajšom oficiálnom prvom konkrétnom stanovisku k problému uvádzalo nepravdivé informácie o dopade problému na bezpečnosť slovenských eID.

Dnes nepravdivé informácie o dopade zopakovalo. "Tvrdíme, a ministerstvo vnútra vlastne aj vydalo včera tlačovú informáciu že si myslí, že elektronické občianske preukazy sú stále bezpečné," opierajúc sa pritom o nezrušenie certifikácie bezpečnostným úradom nie je jasné presne na čo. Ak by sa aj ministerstvo chcelo tváriť, že ak sú zraniteľné kľúče na eID vygenerované eID že to neznamená zraniteľnosť samotných eID, aj samotné eID sú jednoducho zraniteľné kvôli prítomnému zraniteľnému algoritmu.

Nepravdivo o stave informuje aj garanciou bezpečnosti eID. "Chceme ešte raz verejnosť upozorniť a poprosiť, že ministerstvo vnútra garantuje bezpečnosť doposiaľ vydávaných občianskych preukazov, ktoré obsahujú čip," uviedli jeho predstavitelia.


Overenie zraniteľnosti kľúča v certifikáte pre KEP na slovenskom eID, kliknite pre zväčšenie (obrázok: tím objaviteľov zraniteľnosti)Za chybu samotnú štát samozrejme nemôže. Štát dnes konečne oznámil plán ako problém vyrieši, ktorý sa zdá byť v aspoň zatiaľ jasne avizovaných krokoch aj keď s niektorými otáznikmi v zásade správny. Vznikajú otázky ale kedy tento plán vznikol, keď serveru DSL.sk ktorý sa na ministerstvo obrátil zrejme ako prvý v pondelok ešte ministerstvo nedalo žiadne konkrétne informácie o reakcii, v prvom stanovisku v utorok len popieralo riziká a dnes sa plány prezentované NBÚ a ministerstvom zásadne líšia v termínoch aj niektorých informáciách a ministerstvo len za pár hodín dnes zmenilo avizovaný termín uvedenia bezpečnejších kľúčov o týždeň.

Navyše dnes okrem problematickej komunikácie o dopade na eID ministerstvo pridalo viacero nepravdivých informácií o samotnom výskume česko-slovenského tímu expertov z Masarykovej univerzity, ktorý odhalil zraniteľnosť generovaných RSA kľúčov Infineon čipmi a skonštruoval podľa svojho avíza reálne fungujúci praktický algoritmus na výpočet privátneho kľúča z verejného.

Podľa expertov 2048-bitový verejný RSA kľúč vygenerovaný na zraniteľnom Infineon čipe vedia prakticky a spoľahlivo faktorizovať s výpočtovým výkonom v priemernej cene 17 tisíc eur a v najhoršom prípade podľa podoby kľúča v cene 34 tisíc eur. Svoj útok charakterizujú ako praktický faktorizačný útok.

Ich zistenia vzhľadom na zatiaľ dostupné informácie s veľmi vysokou istotou platia, akceptoval ich výrobca Infineon a vydal aktualizácie pre opraviteľné čipy, prezentáciu výskumu prijali na prestížnej IT konferencii ACM CCS a tím má reálny softvér, ktorým zrealizoval faktorizáciu 512-bitového kľúča a syntetického 2048-kľúča zvoleného tak aby mal krátku dobu faktorizácie.

Infineon a zrejme aj jeho partneri a veľkí zákazníci mali alebo mohli mať prístup k detailnejším informáciám a prípadné pochybnosti mohli rozptýliť. Do kompletného zverejnenia všetkých detailov nie je možné zistenia expertov s istotou považovať za stopercentne bez výnimky platné, je to ale pravdepodobné a ak nie sú konkrétne námietky malo by sa postupovať ako keby platné boli.

Existuje nejaký teoretický priestor, že by slovenské úrady zatiaľ nepripisovali dôležitosť zisteniam preto že z nejakých relevatných dôvodov výskum nepovažujú za správny a pravdivý. To sa ale nedeje, potvrdilo nám ministerstvo a výskumu podľa stanoviska pre DSL.sk verí. Na jeho postup, kroky a vyjadrenia sa je potrebné pozerať optikou, že zistenia expertov platia respektíve slovenské úrady predpokladajú že platia.

Napriek tomu formuláciami dnes prestavitelia ministerstva prezentovali na tlačovej konferencii a to opakovane vo viacerých vyjadreniach úplne iný a za predpokladu správnosti výskumu nepravdivý obraz.

"Stále hovoríme o nejakej hypotetickej možnosti, že ten kľúč by mal byť prelomený. Tím odborníkov sa aj vyjadril, že si myslia, že by to vedeli dokázať pri použití 650 procesorov počas jedného roka, keby súčasne bežali naraz, možno prelomiť ten kľúč," uviedli predstavitelia ministerstva. Kľúčovým slovom je možno, ktoré predstavitelia ministerstva extra zvýraznili.

Toto je jednoducho nepravdivá informácia a v tvrdení výskumníkov nie je žiadne možno. Ich informácia je jasná, každý generovaný kľúč zraniteľnej dĺžky generovaný na zraniteľnom čipe a teda eID ich postup zlomí.

"Na základe už publikovaných informacií môžem potvrdiť, že sa jedná o deterministický útok. 140 rokov je worst case estimate. Za 140 rokov teda určite bude nájdená faktorizácia daného klúča," uviedol v reakcii na to pre DSL.sk Dušan Klinec z výskumného tímu.

Ministerstvu sme dali príležitosť vysvetliť, prečo uviedlo takúto nepravdivú informáciu. Hoci odpovedalo na množstvo otázok a aj na túto poslalo nejakú odpoveď, na otázku reálne neodpovedalo.

Nešlo pritom o jedno prerieknutie. Prestavitelia ministerstva na tlačovej konferencii opakovane uvádzali aj ďalšie nepravdivé alebo silno zavádzajúce tvrdenia, všetky bagatelizujúce výskum a výsledky zistené tímom expertov.

Okrem iného od ministerstva zaznelo "nebolo potvrdené toto hacknutie a prelomenie tohto kľúča", "výskumný tím hovoril o potenciálnej hrozbe", "výskumný tím hovoril o potenciálnej hrozbe, že existuje bezpečnostné riziko, že by sa mohol prelomiť", "verejnosť dostávala negatívne informácie, ktoré sú skutočne v nejakom malom percente uskutočniteľné", "zatiaľ predstavili len teóriu, teoretický náznak toho, že by vedeli toto generovanie odhaliť, respektíve prelomiť", "tento útok ešte nebol vykonaný a stále hovoríme o teoretickej rovine", "len v teoretickej rovine", "keďže k prelomeniu nedošlo".

Okrem toho, že takéto informácie zavádzajú slovenských občanov, znevažujú aj hodnotu práce týchto expertov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Loď Orion úspešne vstúpila na orbitu Mesiaca
Arm bude uvedená na burzu neskôr
V Česku pribudlo ďalších osem vysielačov digitálneho rádia
Loď Orion dnes vstúpi na orbitu Mesiaca
Aplikácia pre lístky na vlak nebola viacero dní v obchode, po zvláštnom vyradení Googlom
Telekom zvýšil pokrytie 5G najmä na východe, úroveň pokrytia neuvádza - aktualizácia 1
V Británii spustená 196 MWh batéria
Helikoptéra na Marse dostala aktualizáciu softvéru, uskutočnila veľmi krátky let
NASA stratila komunikáciu s loďou Orion
Tatra banka necháva klientov potvrdiť platby novými kartami, potom ich odmietne


Diskusia:
                               
 

Už jasnejší dôkaz a príklad toho akí "EXPERTI" sú v našej vláde snáď už ani netreba. A to nie len, čo sa týka IT, školstvo a zdravotníctvo sú na tom rovnako. Ľudia, čo rozhodujú v živote neboli priamo v praxi.
Bolo by zaujímavé keby niekto ukradol eID Penty, či J&T a previedol na seba majetok.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Spravime verejnu zbierku?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Voľte marketingových mágov a budeme žiť v krásnej bubline.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Smune
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ved ja prispievam kazdy mesiac par tisicami, ty nie? :D

Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Smutné je to, že mentalita zatĺkania sa tiahne všetkými ministerstvami, úradmi, nemocnicami ... neschopnosť priznať si chybu, neschopnosť zniesť kritiku, a potom útoky na tých, ktorí objavili chybu, nedostatok namiesto konštruktívnej spolupráce s nimi. Neustále delenie na my/oni(úradníci, lekári, zákonodarci, vláda/novinári, blogeri, bežní ľudia, pacienti) ... V tomto sa Slovensko veľmi podobá mentalite Ruska.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Odrbavanie, falos, podsuvanie idiotin, superkorupcia - toto sa velmi podoba mentalite usa.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

coze? co je to korupcia? ved tu take nic nemame ako vysvetlil nas cteny pan priemer
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Smutne je to, ze mentalita zatlkania a vsetkeho toho, co si opisal, sa tiahne napriec celym narodom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ani nahodou sa nepodoba mentalite Ruska. To nas vzor, kapitalisticke USA a zapad nas dotiahol tak daleko, vsetko to padne na hubu. Chamrad podvodnicka.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Pockajme si na vyjadrenie Ondreja Macka, odbornika na eID, DVB-T, prijem Markizy a tlac cez wifi
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Keby si si pozrel, aké sú na týchto pozíciach tabuľkové platy, tak by ťa ani nenapadalo čakať, že tam nejaký skutočný IT expert reálne pracovať bude. To by bol fakt zázrak :-)
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Toto je slovenský krátkozraký pohľad. Akceptujem tvoj názor, ale celá situácia nie je len o platoch. (Vynechajme ľudí, čo robia za minimálku vo fabrikách a obchodoch, to je na inú debatu.)
Myslíš si, že učitelia a lekári majú malé platy? Jasné ,oni všetci kričia, že hej. Ale robia to už len z princípu. Myslíš, že keď lekár dostane 10 000€ zahráni viac životov? A keď toľko dostane učiteľ, budú na Slovensku samí géniovia? Keď učiteľ, lekár či IT Expert nie je schopný odviesť perfektnú robotu za 800 - 3000 €, nebude ju dobre robiť ani za 10 000 a stále bude kričať, že má málo.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ked niekto nie je schopny robit svoju robotu, tak sa tam jednoducho dlho neudrzi (plati to hlavne pre sukromnu sferu).

A teraz sa pytame co verejny sektor, preco tam niektori nic nemusia, popripade robotu mozu flakat a bunku v exceli edituju len ked ide okolo veduci, k buducom rodickam-matkam po hospitalizacii pristupuju jak k spinavym handram a pri uceni sa nikto nejde pretrhnut od motivacii, inovacii a iniciativ. Pretoze to nie je otazka jednotlivca alebo platu, ale SYSTEMU! Ked budem robim hovno a robotu budem flakat a vidim ze budem mat uplne to iste ako keby som sa isiel zodrat a ziadne dosledky z toho neplynu, bol by som idiot keby som robil ... To je prirodzena ludska vlastnost.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Preto peniaze nic nevyriesia, musi sa zmenit system a myslenie ludi. Aby sa lekari necitili jak nejali mukli co vsetko musia strpiet. Pred rokmi som bol u nasej plucnej, ma po 60-tke!. Nadrbana cakaren o 9tej 30 ludi, ordinuje do 18tej robi co moze ale niektorym uz povedala ze nech pridu rano, ze ich zobere rano prednostne. A este sa tam jeden c0c0t rozculovat ze ju zazaluje za odmietnute zdrav. starostlivosti (pretoze podla neho sa tam mala zadrbavat do polnoci a na druhy den sa tam pridrbat na siedmu aby si to cele zopakovala ze). Isteze, skapinal tam na linoleu a ona mu odmietla dat prvu pomoc ze ... c0c0t.

Taketo pri**bane tahanice s pri**banymi rodicmi maju aj ucitelia. Pokial lekari a ucitelia nepocitia trocha ucty, pochopenia a uznania, dovtedy to tu bude tak ako je.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Pičusove múdrosti.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

tak ty si riadne mimo chlapce ale pre istotu ti to vysvetlim, ak mas pracu ktora je v sukromnej firme ohodnotena vyplatou 2000eur a ta ista praca v statnej sfere je ohodnotena platom 1500eur tak asi vyberies toho sukromnika nie?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nie .. pri takom rozdiele pojdem do statnej sfery, kde budem robit za tu sumu ledva polovicu toho ako u sukromnika a este vacsinou bez nasledkov za odflaknutu robotu a to bez stresu z pracovnej doby (od do .. ) a podobnymi vyhodami ..
naviac ak sa nebudem az tak lenivy tak aj s dostatkom casu na aj na pripadny bocak

problem je ze rozdiel za nejaku rozumnu a kvalifikovanu pracu "uradnika" (taku, ktoru by zaplatil aj sukromnik) je nasobok, nie nejakych 25%
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

je nejaky jednoduchy .exe na prelomenie klucu?
z prdele by som prelomil ficov, len tak, mozno trafim za par dni a potom vidime..
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

mozno spravia aj ten tvoj .exe subor, podstatne je ze na to potrebujes tisice CPU jadier a teda farmu par desiatok nadupanych serverov, pokial to chces mat za dva tyzdne a nie 140 rokov

v konecnom dosledku dufajme ze to optimalizuju na GPGPU vypocty (kde to pobezi aspon 50-100x rychlejsie ako na jednom CPU jadre), potom to ozaj bude schopny urobit kazdy chuj za par tisic € na taziarenskych fosniach s 10-15 "grafikami" alebo na obycajnej fosni so 4 grafikami (ked tam da styri Vegy ci styri 1080Ti)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze jednoduchý exe lol. Ty windowsova lama wannabe script kiddie, ty by si nedokázal ani získať Ficov public key a aj keby si ho mal, tak na tvojom počítači ho určite neprelomis. To si chod rovno podať eurojackpot možno vyhras dnes jackot.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Keď nedokážeš rozoznať taký evidentný trolling, musíš byť totálny, ale fakt že totálny hlupák s IQ hojdacieho koníka, takže na tvojom mieste by som sa namiesto častovania ľudí cool prívlastkami išiel zahrabať.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

to nieje trolling ten typek to mysli vazne on naozaj chce exe subor aby to mohol skusit
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

trebalo by, aby vyskumnikom dali verejny kluc nejakeho pana velko-hyper-makro-podnikatelskeho slovenskeho mafiana ehm pardon velkopodnikatela, k tomu 34 tisic € a za 17 dni by zrazu ten maf...velkopodnikatel snazil kupit napr. nejake velmo divne pozemky ci nehnutelnosti ... potom by sa nasi pani oligarchovia SPAMATALI ... c0c0ti
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

no velmi rad niecim prispejem, majetok dat ale na charitu..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Zaujimave, robite protiopatrenia ked nebola preukazana zranitelnost?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Budem ti veriť, že si Pellegrini, len ked to elektronicky podpíšeš.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

On sa elektronicky vymazal. To ti ako dôkaz nestačí?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nejako som nevidel nikde spomenuty fakt, ze kazdy konatel ktory musel poziadat o vydanie eid a zaregistrovat sa na slovensko.sk, aby mohol preberat elektronicku komunikaciu od statu, musel ako prve zaslat elektronicku ziadost o autorizaciu (sparovanie fo s po). To je automaticky prve pouzitie certifikatov, a teda prve odhalenie verejneho kluca.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Nepravdive. Ak sedeli udaje v registroch obyvatelov s udajmi v registroch o firmach (ZR,OR) tak k sparovaniu a spristupneniu firmy/firiem k danemu cloveku doslo automaticky systemom. V tom pripade, ak si chcel schranku aktivovat pred povinnym terminom, poziadal si o aktivaciu schranky. Pri tomto ukone sa ale nepouziva ZEP, dnes KEP.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Aj to nie je celkom pravda, nejde o udaje v ZR a OR, ale o udaje v Registri pravnickych osob, o ktorom vacsina ludi ani nevie. Ma ju na starosti statisticky urad. Dodavatel (programator slovensko.sk) cerpa z tohoto registra. Samozrejme, tento register je aktualizovany pravidelnymi databazovymi aktualizaciami zo ZR a OR. Ak vsak vznikne neplatny zaznam, system to nezisti a az do upozornenia realnej FO sa s tym nic nedeje. A ani dlho potom :)
Z vlastnej sksuenosti: chyba pri aktualizacii databaz sposobila, ze do el. schranky PO mali pristup FO, ktore neboli jej statutarmi (ani spolocnikmi, konatelmi...). Oprava nebola taka jednoducha, ako by si jeden mohol mysliet...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

PS: https://rpo.statistics.sk/rpo/#
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

RPO samozrejme poznam, sam som vybavoval jeden OVM pristup, lebo nemali poriadok v databaze. Ten formular nie je kratky. Treba ale povedat, ze RPO zacalo fungovat niedeky v 2015 a ulohy ZR, OR a podobnych registrov (je ich celkom dost) ma prebrat oficialne az v novembri 2017, preto ho nespominam. Ak tam mas chybu, aj tak musis ziadat opravu zatial v povodnom registri a ta sa premietne do RPO.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Titulok je zavadzajuci. Klame hlupak ked povie ze si mysli ze mudri? Nekalme lebo nevie.
Tak isto aj tito netusia nic.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Niekto by mal hacknúť Kaliho eID, potom uvidíme čo nato povie Ministerstvo vnútra...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

"Kaliňák v tejto súvislosti vyzval k tomu, aby sa niekto pokúsil hacknúť jeho elektronický občiansky preukaz."

Hadam sa niekto najde, kto sa chyti tejto vyzvy :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

v tejto súvislosti je rozhodujucim faktorom vysledok zaujatia postoja zodpovednych organov SR k obsadzovaniu postu ministra vnutra na pachanie trestnej cinnosti navadzajucou osobou a postoja organov EU k eventualnemu pokracovaniu clenstva SR na zaklade daneho postoja.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tento štát nám je na veľky kok**. Služby mizerné, dane vysoké a ešte k tomu politici s podpriemerným IQ a mizernými komunikačnými schopnosťami. Nehovoriac o tom že kradnú ako straky ...
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Nie štát. Tí, čo tam navolili tých dementov!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Stat sme my, vsetci, ale viacej je smutne to, ze mensina vie rozhodnut za vacsinu, aj ked tej vecsine sa nechce ist volit a tym nepriamo suhlasia s mensinou. houk, bila tvar dohovorila
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

------------------ ------------------ ------------------
na druhej strane vzdy lespie jak niede v lybii ci sirii ci inych hrozostrasnych miestach, kde nemozes ist len tak po vonku bez strachu ze by ta niekde zastavil nejaky gang so 4 dzipmi (co kontroluje prislusny jeden konkretny vyjazd na cestu) s ak47 a rpg, niekde odj*bali, pripadne ti odrezali zaziva gebulu ze ... panko o takychto miestach poculi asi len v rozpravkach ...

posudzujme a kritizujme, ale sucasne si vazme aj to co mame
------------------ ------------------ ------------------
Odpovedať Hodnotiť:
 

------------------ ------------------ ------------------
VVVVVVVVVVVVVVVVV VVVVVVVVVVVVVVVVV VVVVVVVVVVVVVVVVV

Nesúhlasím

^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^
------------------ ------------------ ------------------
Odpovedať Hodnotiť:
 

Počuli sme pičusove múdrosti.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ako moze stat "hovorit"? Ako ze ministerstvo "nepravdivo informovalo"? Vzdy su to konkretni ludia tak ich prosim menujte.

Dakujem
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nech sa páči.
Zodpovední sú tento, tento, tento a tento.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To som si mohol myslieť. Zasa tí istí.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No tak som niekde videl, ze Kali ponuka jeho kluc na zlomenie.
Ked si tak velmi veri, mohol by odstupit ak sa to niekomu naozaj podari.

Take odstupenie nie je uplne od veci. Ak si je ministerstvo take iste a teraz kali este (udajne) vytiahol tento super chytry napad s jeho klucom, tak nech nieco k tomu pribali, svoje kreslo.

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Prispejem výpočtovým výkonom po dobu 3dni (25 cores/2,6GHz).
Za viac mi ten zločinec nestojí.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Pridam sa 8 core/xeon 3.2Ghz
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Intel Core2 Duo 3,16Ghz
...firemný
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

to tvoje c2d no nic moc, ale aj po kvapkach sa da nacikat
prispel by som tiez Ph II X6 1090T dalsou kvapkou do cikanice, ktoru by potom ten c0.. pardon kalinak musel vypit
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prosim prestante toho panacika volat Kali. Iba mu davate friendly prezyvku. Pritom je to ten najvacsi zmrd v nasej krajine.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

tak bulhar by sme ho mali volat
ono ja ich v sukromnom zivote volam slangom po pohlavnom ude, ale to tu nemozem, lebo dostanem BAN kedze sem chodia aj deti
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mozeme ho zacat volat "pojdes do basy ty hajzel". Odporucam hlavne ak ho niekto nahodou stretne na ulici.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Podľa mňa mu najviac pristane meno Balkanský cigáň.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Šmelinár.

Je to jednoduché a zrozumiteľné...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vsak potom nebude mat na vyber. Ti co ziskaju jeho kluc budu moct napr. napisat jeho abdikaciu, podpisat ju ZEPom a poslat prezidentovi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

abdikacia je jedna vec, druhu c by podpisal by bolo priznanie k zlocinom, ktore evidentne spachal
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kľudne prispejem na zbierku, keď treba zaplatiť výpočtový výkon v cloude a potom uvidíme, či ten gauner Kali abdikuje až po 160-tich rokoch!
Odpovedať Hodnotiť:
 

By ma zaujimalo, kolko by taka pripadna faktorizacia privatneho kluca mohla trvat na niektorom z dnesnych bitcoin minerov, keby sa nasil softwer priamo na jeho ASIC obvody... :D Mozno by to cislo bolo este dramaticky nizsie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nadpis bol spravny - teda je potreba specialny ASIC, nie ako dalej v texte chces specialny sw na uz existujuci AISC
ale ani navrhnut ASIC by asi nebuselo byt az take narocne mozno by pomohlo aj dobre naprogramovane fpga
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ked sa to tak vezme, tak tie minery maju predsa specialne ASICy pre kryprograficke vypocty, tak mozno by modifikacia nebola potreba, i za cenu mozno nie najvyssej optimalnosti riesenia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prachy nie sú problém.
Ako máme postupovať?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Že ty chceš úplácať konkrétnych ľudí? -.-
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzladom na problemy a vyvoj situacie, chcel som si el. schranku deaktivovat.

Nie je to vsak mozne len tak - opatovna aktivacia bude mozna az po 6 mesiacoch a za poplatok 5€ alebo 10€ (raz pisu tolko a raz tolko...).

Takze ani tadialto cesta nevedie. Mali by dat aspon moznost si to bezplatne deaktivovat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

cakali ste nieco ine od Kaliho?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

stačí napísať zoznam vecí, v ktorých štát neklame, verte mi, zabere to menej času
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár