neprihlásený Pondelok, 24. septembra 2018, dnes má meniny Ľuboš   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Konečne nová technológia v HDD, sľubuje o 30% vyššie kapacity

Značky: HDDnové technológie

DSL.sk, 10.10.2017


Hoci po dlhých rokoch stagnácie sa v posledných rokoch objavili v klasických magnetických mechanických pevných diskoch dve nové technológie, tieto so sebou nesú veľké kompromisy a kedy reálne príde ďalšia výrazne nová technológia bez kompromisov HAMR zatiaľ nie je jasné.

Aktuálne sa objavil ale ďalší kandidát na novú technológiu, ktorá by mohla bez potreby výraznejších kompromisov výrazne zvýšiť kapacitu pevných diskov.

Startup L2 Drive totiž vyvíja technológiu, ktorá umožní umiestniť hlavičky disku bližšie k magnetickému povrchu média. To umožní zmenšiť potrebnú intenzitu magnetizácie média a zmenšiť potrebné plôšky, ktoré je možné magnetizovať. Tým sa môže zvýšiť hustota uložených informácií, podľa informácií L2 Drive pre Storage Newsletter o 30% u súčasných PMR aj budúcich HAMR diskov.

V HDD sa hlavičky záznamového média nedotýkajú, nachádzajú sa zavesené nad ním. U súčasných HDD sú hlavičky držané vo svojej pozícii nadnášaním vankúšom vzduchu vznikajúcim vďaka rýchlej rotácii platní disku a magnetické médium pred fyzickým kontaktom s hlavičkami je chránené aj vrchnou vrstvou lubrikantu.

Podľa patentov, na ktoré poukázal The Register, technológia L2 Drive spočíva vo vymenení tohto mechanizmu za technológiu aktívnej kontroly zavesenia hlavičiek. Tá má umožniť mať hlavičky zavesené nižšie bližšie k povrchu a zároveň odstrániť lubrikačnú vrstvu.

Súčasný spôsob zavesenia hlavičiek bol vyvinutý pred desiatkami rokov. Či sa odvtedy stav technológií jednoducho zlepšil do takej miery, že umožňuje takýto mechanizmus, alebo má L2 Drive nejakú kľúčovú inováciu nie je jasné.

Po rokoch stagnácie sa v poslednom čase objavili v diskoch nové technológie. Jednou je naplnenie ľahším héliom s ďalšími vhodnejšími fyzikálnymi parametrami a vďaka tomu zvyšovanie počtu platní, kompromisom tohto riešenia je čoraz väčšia komplikovanosť mechanických častí HDD a takáto technológia je použitá len v drahších modeloch najvyšších kapacít určených najmä pre dátové centrá a enterprise zákazníkov.

Ďalšou technológiou je technológia záznamu SMR, Shingled Magnetic Recording, pri ktorej sa vyššia hustota dosahuje prekrývaním záznamových stôp. Kvôli nemu je ale potrebné pri zápise opätovne zapísať aj ďalšie zakrývané stopy, čo prináša výrazné zníženie výkonu pri náhodnom prístupu.

Veľkou blížiacou sa inováciou je HAMR, Heat-Assisted Magnetic Recording. Tá na zmenšenie potrebného miesta pre uloženie jedného bitu informácie a tým zvýšenie hustoty záznamu využíva magneticky stabilnejší materiál, v ktorom sa ale aj ťažšie mení uložená informácia. Pre zapísanie dát sa tak záznamový materiál v mieste záznamu zohrieva laserom.

Táto technológia sa avizuje už mnoho rokov, príchod reálnych produktov sa ale opakovane odkladá a kedy reálne prídu prvé HAMR HDD je otázne.

V akej fáze vývoja je nová technológia L2 Drive nie je jasné a samozrejme je skôr nepravdepodobná, že by mohla prísť skôr ako prvé HAMR modely. Okrem iného pre využitie jej potenciálu bude totiž potrebovať vyvinúť aj nové čítacie a zapisovacie hlavičky. Technológia z nespresnených dôvodov tiež vyžaduje hermetické uzavretie diskov a jej nasadenie do reálnych produktov vyžaduje ako u každej novej technológie v HDD dosiahnutie vysokej úrovne dlhodobej spoľahlivosti.

Keďže sa ale dá evidentne kombinovať aj s HAMR, ide o potenciálne perspektívnu technológiu do budúcnosti.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Štát chce dať 45 miliónov na počítačové bezpečnostné tímy
Musk sľubuje základňu na Marse v 2028
Nástupca Keplerovho teleskopu už našiel svoju prvú planétu
Orange mal problémy s Ligou majstrov cez Internet
Škoda buduje veľké datové centrum, ako superpočítač by bolo jedným z najvýkonnejších
Japonci spustili na asteroid skáčuce vozidlá
Hlavný bezpečnostný kľúč Internetu sa vymení o necelý mesiac
Nvidia má efektívnu GPU pre neurónové siete
SME začali blokovať návštevníkov s Adblockom, reklama sa dá vypnúť za 20 eur
NASA má problém s ďalším vozidlom na Marse, Curiosity neodosiela dáta


Diskusia:
                               
 

Zlaté to dierne štítky..
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

co dierne stitky, zlate to hieroglyfy v kameni ... citatelne aj po 5 tisic rokoch a to vsetko len tak volne pohodene v prirode !!! maj dierny stitok 5 tisic rokov volne pohodeny v prirode a co z neho potom precitas?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

neviem prečo, ale predstavil som si ako praveký človek "voľne pohodil do prírody" dnešné vysoké tatry :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

takze helium a smr maju komromisy a hamr nema? aj hamr ich bude mat !

a hento nizke zavesenie hlaviciek, preboha, sak dnes su 20 nm nad povrchom platne a napr. take 5 nm zavasenie asi tiez bude tiez ziadat nejake kompromisy ze ...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ale pšt, nekaz optimizmus.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Je to startup, takze potrebuje byt v mediach a po roku si ani nespomenies, ako sa volal... Vsetci v startupoch maju iba jediny ciel, aby ich niekto kupil a nie aby nieco skutocne aj vyvinuli... O vsetkom treba najma rozpravat, to je motto dnesnych dni...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

už prešlo niekoľko týždňov a niečo mi tu už stále chýba. Už som si spomenul. Nové technológie batérií s aspoň dvojnásobnou kapacitou
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Pied Piper?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hélium a SMR majú zásadné kompromisy typu pri zápise musíte prepísať aj X ďalších stôp alebo kapacita sa zvyšuje použitím väčšieho počtu, napr. 8 až 9, platní.

Viete o nejakých takýchto konštrukčno-principiálnych kompromisoch u HAMR?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

nevie, len je mudry ako radio pred volbami
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no konkretne tieto to nebudu, ale budu ine, mozno spotreba, kto vie aka bude zivotnost lasera, cistota, vplyv zahrievanie (aj ked velmi kratkeho a velmi lokalneho) na trvacnost platne, mozno hamr neumozni optimistický pocet platni 10 ci 12 pre 0,35 mm a 0,5 mm "hrube" sklenene platne (co by helium teoreticky dalo) .. atd atd atd ... som zvedavy ci opticka mechanika co napalila 5000 medii (ak taka vobec exituje) krasne napali dalsich napr. 1000 ...

daju sa precitat data aj po 10 rokoch (otazka casu), alebo po 5000x prepisani celeho HDD (otazka mnozstva dat)?

proste to dnes nikto nevie povedat ani v pripade smr ani helia, pretoze aj tie disky su prilis kratko na trhu
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Otázka nie je aké kompromisy si vie kto teoreticky predstaviť, ale aké výrazné kompromisy u HAMR budú, keď tvrdíte, že budú.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nejake imho budu :) vzdy su
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kompromisom u HAMR je určite životnosť záznamového média. Technológia je principiálne totožná s magneto-optickými diskami, ktoré však mali oveľa nižšiu hustotu dát a preto začiatkom tohto tisícročia dosahovali možnosť aj 6 milión násobného prepisu, avšak to sa bavíme o kapacitách okolo 1 GB na 2,5" "vrstvu platne" a záznamových rýchlostiach radovo stoviek kB/s. Pri rýchlosti a hustote záznamu, akú ponúka HAMR je životnosť (použiteľnosť pre tento typ záznamu) podstatne nižšia, ale skutočné čísla ukáže až reálna prax.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

btw nejako to je pomylene, zvysovanie poctu platni nie je pri heliu komromis, ale prave vyhoda ktoru helium vlastne umoznuje, daslie vyhody su znizena spotreba, prudy, hmotnost ... atd a kompromis je specialne utesnenie sasi a zvysene riziko uniku he ako pri obycajnych hdd - obyc. hdd nie je hermeticky uzavrete, iba utra-cisto uzavrete
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

pri smr sa stopy ciatocne prekryvaju co same o sebe nie je kompromis ci nevyhoda, to je jednoducho prave vlastnost co smr prinasa (z toho plynie o nejaku 1/4 vyssia hustota zapisu), nevyhoda (ako ste spravne uviedli) je ze pri zapise je nutne prepisovat celu smr zonu (na dnesnych modeloch 128 ci 256 MiB, co je pre nahodny zapis ultra-brutal killer nebyt featury ze smr hdd si vie istu davku nahodnych pristupov najprv osetrit sekvencne (da si to do kvazi-sekvencnej queue) a ked ma cas a "menej roboty", tak si to rozhadzuje do smr zon tam kde to patri a prepisuje ich) ... ked ale niekto zahuli kvazi-sekvencnu queue desat/stotisickami nahodnych zapisov velkosti par kilobajtov, smr disk je najblizsi den odpisany, lebo musi prepisat desiatky/stovky tisic 128 ci 256 MiB smr zón
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

čím tesnejšie, tým lepšie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco take kapacity predavaju, JA ich aj tak nevyuzijem. Mam 500gb hdd a staci mi to.
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

Ja mám zas nohu 43ku, tiež nechápem načo sa predávajú ostatné veľkosti
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Presne tak! A ešte k tomu v pároch.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

komentár dňa :D
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ponuka dňa: keď si kúpiš jednu topánku, druhú dostaneš zadarmo.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

aby ta mohli nasrat, ked hladas svoju velkost ale oni maju len 41ky a 46ky
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ja mam 42, uctivo ziadam o vynimku
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

HDD s mechanicky pohyblivymi castami su zastaralou technologiou a su odsudene na smetisko dejin...
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Zeby naivita ci skor neinformovanost? :D Je fakt, ze poniektore SSD disky s MLC ci v horsom pripade TLC pametovymi bunkami a s obcas zlyhavajucimi radicmi ti na smetisko dejin mozu poslat skor tvoje data bez moznosti obnovenia, kdezto pri klasickych "megasuperzastaranych" diskoch vzhladom na ich strukturu je obnova dat viac-menej realna...nehovoriac o stale priepastnej cene medzi SSD a HDD za 1 GB priestoru...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nechaj ho, ved je uplne mimo, aj ked si mysli, ze "tu drbne titulok pre radost redakcie DSL.sk...".
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Netrep pičoviny. To, že zatiaľ sú ešte nejaké problémy, neznamená, že chalan nemá pravdu. Používať v dnešnej dobe ako argument obnovu dát, je argument par excellence. To by si mal používať pásky alebo dierne štítky, tam je záchrana dát ešte ľahšia.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

k tvojim bozskym neomylnym SSD:

A) Ak bude dakedy v roku 2025 stat 50 TB SSD 3000 € a 50 TB HDD 300 €, no hadaj co budu ludia kupovat (proste 10-nasobok ceny, asi ako dnes 4 TB SSD Tamtung 2,5 palec SSD a 4 TB HDD)

B) HDD sa moze v krajnom pripade pouzit ako archiv, skladisko, odhliadnuc od total nahovno pomeru cena/kapacita budes jediny na tomto svete, co si SSD kupi ako archiv a skladisko, protoze v tom case uz bude PLC a SLC (penta-level cell a sexta-level cell) co jednak vydrzia 10 zapisov a jednak tam na tom SSD data vydrzia "az cely rok"
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ja som nenapísal, že SSD sú božské, ani že sú neomylné. Popros mamičku, nech ťa naučí čítať s porozumením, pičus.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ked uz odpovedas, tak odpovedaj k veci a hlavne slusne, inak si tu za idiota...skratka neprezentuj sa tu ako nejaky zakomplexovany a v detstve zrejme sikanovany buran...toto nie je pubertiacka diskusia cez Pokec...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To, že ty tam nevidíš odpoveď k veci, je čisto tvoj problém, ty tupé zakomplexované hovno, v detstve pravdepodobne znásilňované strýkom. Vráť sa kam patríš, na diskusie sme a neotravuj. Ďakujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Blbecku...dakujem ti za niekolkominutovy rehot po precitani tvojej psychopaticky ladenej reakcie so samymi vybranymi slovami :D
Admin, konaj a zmaz vsetky prispevky tohto cvoka nadomnou pre nevhodne, a/alebo vulgarne obsahy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je skvelé, že fakt, že som v podstate skopíroval tvoj príspevok, nevidíš ako problém. Trocha smiechu sa ti v liečebni určite zíde. Admin, konaj a zmaž toto dievčatko nadomnou, lebo budem plakať! A dupať nožičkami!
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja naivny, ze SLC je single level...
Odpovedať Hodnotiť:
 

HUMR

do by stev tu haved v pc z kerej sa grca rovnako jak z tych krevet?


Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dufam ze tie hdd daju do notebookov a po mesiaci sa rosipu a ludia budu v smutku ked im to neuznaju na reklamacii.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár