neprihlásený Nedeľa, 23. septembra 2018, dnes má meniny Zdenka   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
AI sa opäť ukazuje, domáce WiFi môže fungovať ako superpresný alarm

Značky: Wi-Fiumelá inteligencianové technológie

DSL.sk, 9.10.2017


Metódy umelej inteligencie a strojového učenia sú v súčasnosti už za mnohými internetovými a IT službami a umožňujú poskytovať funkčnosti respektíve poskytovať ich v takej kvalite, ako s klasickými deterministickými programátorskými prístupmi nie je možné.

Najnovšie takéto metódy umožňujú použitie domácich WiFi sietí na presné monitorovanie priestorov, ktoré môžu fungovať ako bezpečnostný alarm alebo napríklad upozorniť na pád v prípade starších ľudí.

Za pomerne nevhodne nazvanou technológiou Time Reversal Machine je japonská spoločnosť Origin Wireless, ktorá ju aktuálne vystavovala na japonskej výstave CEATEC.

Na svojich stránkach spoločnosť poskytuje minimum informácií, viaceré informácie ale poskytla pri prezentácii na výstave Engadgetu.

Technológia je postavená na detekovaní množstva odrazov WiFi signálu, ku ktorým v interiéroch prichádza. Namiesto jednej kópie signálu vyslaného vysielačom prijímač dostáva časovo posunuté desiatky signálov rozličnej sily z rozličných smerov, podľa spoločnosti dokonca môže ísť aj o 500 rozličných odrazených signálov.

Odrazené signály sú spôsobené objektami v interiéri a umožňujú ich tak nepriamo aj mapovať, keď pri zmene alebo posune objektov v danom priestore sa zmení charakteristika odrazených signálov. Takéto signály respektíve ich časové posuny je možné efektívne spracovávať a vyhodnocovať a firma ich analyzuje pomocou metód strojového učenia.

Origin Wireless konkrétne vyžaduje dve WiFi zariadenia, typicky má ísť o dva routery domácej WiFi mesh siete.


Ilustrácia multiodrazov využívaná technológiou, kliknite pre zväčšenie (foto: Engadget)Technológia využíva 5 GHz WiFi signál a posiela iba CSI, Channel State Information, informácie využívané WiFi mesh systémami. Situácia je vyhodnocovaná a signál zrejme vysielaný 50-krát za sekundu, riešenie tak nie je optimálne na monitorovanie priestorov s ľuďmi, ktorí sa nechcú vystavovať zbytočne ďalšiemu elektromagnetickému žiareniu. Nie je jasné či každý mesh systém takéto informácie posiela takto často, systém sa dá samozrejme aspoň teoreticky aktivovať iba ako bezpečnostný alarm, keď ľudia už v priestoroch nie sú.

Spoločnosť u demonštrácií na svojich stránkach aj na CEATEC používa vlastný hardvér, avizuje ale možnosť podpory funkcie aj u iného hardvéru aktualizáciou firmvéru. U ktorých riešení má hardvér dostatočné parametre a zároveň firmvér dostatočný prístup k informáciám o signále tak, aby mohla byť technológia podporovaná, nie je jasné.

Na svojich stránkach demonštruje Origin Wireless technológiu na presnú detekciu jedného z routerov pri jeho presúvaní s presnosťou 1 až 2 cm, na detekciu otvárania dverí do priestorov a na detekciu pádu človeka. Na výstave technológiu demonštrovala aj na detekciu veľmi jemných pohybov v kontrolovanej miestnosti, kde údajne bola schopná detekovať pohyb iných objektov o jeden až dva centimetre a tým bola schopná detekovať aj dýchanie človeka.

Technológia má ale aj svoje slabé stránky. Systém je v danom priestore potrebné natrénovať, pričom evidentne minimálne pri zmene alebo pribudnutí nových väčších objektov najmú v blízkosti routerov je potrebné systém pretrénovať. To by samozrejme malo byť možné do nejakej miery aj automaticky.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Štát chce dať 45 miliónov na počítačové bezpečnostné tímy
Musk sľubuje základňu na Marse v 2028
Nástupca Keplerovho teleskopu už našiel svoju prvú planétu
Orange mal problémy s Ligou majstrov cez Internet
Škoda buduje veľké datové centrum, ako superpočítač by bolo jedným z najvýkonnejších
Japonci spustili na asteroid skáčuce vozidlá
Hlavný bezpečnostný kľúč Internetu sa vymení o necelý mesiac
Nvidia má efektívnu GPU pre neurónové siete
SME začali blokovať návštevníkov s Adblockom, reklama sa dá vypnúť za 20 eur
NASA má problém s ďalším vozidlom na Marse, Curiosity neodosiela dáta


Diskusia:
                               
 

Ja si myslim ze technologia je pomenovana vhodne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Technológia je pomenovaná úplne presne, začína nová doba, ešte budeme spomínať na odpočúvanie NSA s nostalgiou.

Mimochodom, čítal som to v jednej sci-fi poviedke. Chlapík chcel zavraždiť ženu ale vedel, že sa naňho pozerá "vševidiace oko" a tak celý čas vymýšľal, ako to zahrať tak, aby to aj "oko" videlo ako nešťastnú náhodu. To "oko" bola vylepšená práve táto japonská sračka, ktorú si pokojne aj o rok po čine pustila porota na súde a mala v 3D celý priebeh zločinu do detailov, žiadni svedkovia neboli potrební, iba gps súradnice.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

A zaver? Ako to dopadlo? Zabil ju?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na to netreba ziadne vedecko fantasticke poviedky, velmi pekne to rozoberali vo Freakonomics, ako zabit cloveka a nebyt za to potrestany, staci ho zrazit autom, zakony smiesne chrania vodicov. https://goo.gl/OnQDXb
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tych moznosti je daleko daleko viac, ale z pochopitelnych pricin ich tu nebudem uvadzat.
Ale napriklad - ani lekar nenesie zodpovednost za zabitie pri vykonavani svojho povolania.
Myslim ze ani policajti, ked strielaju na auto ktore nezastavi.
Fu.. je to ho viac, ako som si myslel...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

https://www.csfd.cz/film/221324-probuzeni/prehled/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Poviedka bola v nejakej sci-fi antologii, tusim 10x alebo 13x scifi
http://dopice.sk/kkN

spoiler alert
.
.
.
.
.
.
cital som to uz davnejsie, ale zda sa mi, ze po celom tom planovani ju pozval do restauracie kde to mal naplanovane a tam si ta pica z neho stale robila srandu a ze je neschopny uboziak a ze by nikdy nic take naplanovat nedokazal a podobne sracky. Tak mu jeblo, nasral sa a rozmlatil jej hlavu pred vsevidiacim okom.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa tesim ci Fico pil tu kolu alebo nie.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

sam povedal, ze "iba pil kolu"
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Vhodne je pri vhodnom pomere zaroven samozrejme priekazne i pomerne nevhodne.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

uhm
na 100pro to bude funguvat tak den dva spolahlivo potom bude treba vypnut a zapnut lebo sa nam setrilo a najebali tam nejake j.ne pi alebo jeho odnoz rovnako jak v tych ip kamerach a jebe sa to jenna radost ked cakate na vraha tak ho neuvidite na kamere bo ta j.na kamera zmrzla skrz ten vyj.y pi keri sa zjebau.
ale oni ňé dat tam namisto toho jeb.ho pi nieco drahsie a stabilne bo by potom kamerka jeb.na stala patsto eur a ne 150e
a vola sa to ze ip kamera lol leda tak do hajyla sleduvat jak to ide dole. a ne ye cakat na vraha a videt ho :p
to ňé bo lacne jeb.e pi tam naje.li svine lakome lajdacke atd.
s tymto to bude rovnake tak mozete cakat na vraha ale ten prejde a hento ani nepipne bo to jeb.e lacne pi zamrzlo a vrah len presiel okolo a anito nepiplo :P

Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

kolega, s tebou to ide dolu vodou...
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

kolega to je len a iba tvoj nazor


hlavne ked sa pise pravda tak to sa nelubi ze treba obhajuvat hentie nepodarky jake su ppc
mam tu poj.u ip kameru keru musim restartuvat kazde 2 dni bo je k nej jeb..ny modul s lacnym pi do kereho sa strka patch kabel ale ten modul j.ny!!!!! mrzne a kamerka nefunguje ale ani to nebudem posilat naspat bo by mi poslali novu s tou istou chybou a robilo by to zas takze sa na to jebem!

s tymito hrkatkami plastovima to bude rovnake zadne moniturovani sa nebude konat vrah si len prejde okolo ani to nepipne a podreze ta v spanku bo soudruzi setrili a ty si ded skrz to.
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

Posli to naspak a nech ti vrata penaze. Nech si mozesbkupit tu za patsto kera bude tez mrznut.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nenene.

spravim to inak tak aby to nidi uz nezamrzlo vim jak na to a netreba ani zasr. a ostat. ip kameru bude stacit uplne normalna jeb.a wekamera za 20cku :P

a bude to ppc stabilne atd.
ne jak henten shit.
co mrzne a co sa jebe dole skrz to jebane pi hrackarske pre retard. deticki kre na tom pozeraju tu smrallavu nutriu v ostatom a osratom akvarku :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si Rytmus?
Alebo si od neho aspoň opisoval?

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

Picovina, kokotina.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

> Čo si o tom myslíte?

neskoro!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Skúšal som Genesis mining. Odporúčam sa na to vykašlať. Viac sa oplatí kúpiť nejaký altcoin a počkať si na zvýšenie ceny (Iota, EOS, Ripple alebo aj ten BTC)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zlodejov si treba uctit kavickou a keksikom.a treba im dat co potrebuju.a za usetrene wifi data mozeme surfovat svetom.a babke ked padne,zavesit na krk tlacitko,najlepsie wifi na baze ESP82xxx.

Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ESP32 je vykonnejsie, uspornejsie, ma viac IO pinov a ako bonus aj BLE 4. Urcite radasej to, aby sa baterky nevybili ked to babka bude najviac potrebovat.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

O tom, ze najkvalitnejsie su urcene najnenahraditelnejsim priekazne netreba ani diskutovat.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Spoluovčania, nemajte strach! Wifi "zdarma" v mestách a iné technológie od našich zákonodárcov Vás len tak nezaznamenajú. Veď ako by mohli! Taká solárna lavička inštalovaná v našich veľkomestách sa dá hacknúť jednoducho tak, že si na ňu sadnete.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

budeme vsetci svietit na zeleno v noci..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Šak počkaj, na tej lavičke už pracujem :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto uz davnejsie niekde pisali, ze ma bud policia, alebo vojaci .. na 3d scan , asi uz maju lepsie
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Sranda ako sa scifi technologie pomaly menia na realitu.
Len s tym vesmirnym vyskumom ten vyvoj je pomaly. Zaciam trchu verit ze v 2250 budeme radi ak realita bude aspon trochu podobna expanse. Hadam bez vojny.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

V roku 2250 budu ludia lovit pomocou ostepov divoke psy. Civilizacia bude na urovni stredoveku. Nastupca Fica bude zo situacie obvinovat v,adu Radicovej.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

to ako radicova zasadne do kremla?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

co ak pride zlodej zabaleny v alobale? O.o
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Presne kvoli tomu je sucastou AI pristup k zlavovym akciam v Lidli.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Svište z Milka reklamy budú mať super kšeft.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to AI bezi na tych routroch?
Predpokladam ze to bude v cloude, takze krabicky budu posielat data domov. Ten cloud bude musiet dobre zapezpeceny lebo vsetci zlodeji sa budu sustredit len na jeho hacknutie ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tato technologia asi nepredpoklada so psom, inak by zlodej mohol prist po styroch.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby len zlodej, to aj muz po oslave, aby ho zena nevymakla ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čafte,

Títo ponúkajú cloud mining 100Gh/s zdarma len za registráciu a potom možnosť dokupovať po 5$ (v BTC) výkon. Prví čo mali šťastie už ukázali že výber funguje a presunuli si prvé drobné.

http://dopice.sk/kku

Fungujú zatiaľ krátko tak bohvie aká bude životnosť ale tak za tých 100Gh/s je to na jednu kávu mesačne tak prečo nie? :P
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Toto moze fungovat v japonskych minibytoch, kde maju 2 kusy nabytku a ziadne veci. Ak sa to musi znova "ucit" s kazdou premiestnenou vecou, pri beznom zivote v domacnosti sa moze zblaznit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zasa ďalšia "hodnotná" blbosť na svete.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Sak to maju v elektre. Vola sa to detektor radarovy pohybu. V podstate na to iste ako PIR len na inom principe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no nemyslel som toto iste ako ze router ale z pricipu podobne ,sorry.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár