neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Najviac nových zdrojov elektriny je už solárnych

Značky: obnoviteľné zdroje energiefotovoltaika

DSL.sk, 5.10.2017


V minulom roku tvoril inštalovaný výkon nových inštalovaných obnoviteľných zdrojov elektrickej energie už takmer dve tretiny pridaného inštalovaného výkonu všetkých zdrojov elektrickej energie a fotovoltaika bola technológiou s najväčším absolútnym prírastkom inštalovaného výkonu.

Vo svojej novej štatistike to uvádza medzinárodná organizácia International Energy Agency, IEA.

Obnoviteľné zdroje elektrickej energie zvýšili v 2016 konkrétne inštalovaný výkon o 164 GW a fotovoltaika o 74 GW. Vo svete síce pribudli nové a rozšírené uhoľné elektrárne s inštalovaným výkonom 83 GW, zároveň boli zrušené zdroje s 26 GW a celkový prírastok u uhoľných elektrární tak bol 57 GW. U veterných to bolo 52 GW.

O aktuálnom celkovom inštalovanom výkone jednotlivých technológií zverejnená časť štatistík neinformuje.

U obnoviteľných zdrojov energie je ale dôležitým ukazovateľom nielen inštalovaný výkon ale najmä reálne množstvo generovanej elektrickej energie, keď tieto zdroje väčšinou nedosahujú permanentne inštalovaný výkon. Výrazne nižší priemerný výkon je samozrejme u solárnych zdrojov, minimálne kvôli noci, a nižší je aj u druhého najväčšieho obnoviteľného zdroja, veterných elektrární.


Množstvo vyrobenej elektrickej energie jednotlivými typmi elektrární, kliknite pre zväčšenie (graf: IEA)



Podľa IEA všetky obnoviteľné zdroje energie v 2016 vygenerovali už 6012 TWh elektrickej energie, čo je viac ako elektrárne na plyn. Uhoľné elektrárne vygenerovali takmer 10000 TWh. Atómové elektrárne sa v štatistike IEA neuvádzajú, podľa dostupných informácií mali ale v 2016 vygenerovať cca 2500 TWh.

IEA predpovedá očakávane obnoviteľným zdrojom ešte perspektívnejšiu budúcnosť, do 2022 očakáva pridanie 920 GW inštalovaného výkonu a viac ako 8000 TWh vygenerovanej elektrickej energie v 2022.

Vo viacerých krajinách majú obnoviteľné zdroje vysoký podiel na vyrobenej elektrickej energii a ten sa má do 2022 ešte výrazne zvýšiť. V Dánsku to má byť až na 69%, v Írsku cez 30%, v Španielsku, Nemecku a Veľkej Británii cez 25%. Vo všetkých týchto prípadoch je to výrazne najmä vďaka veterným elektrárňam, fotovoltaické elektrárne majú vyšší podiel ako pár percent len v Nemecku, kde majú teraz 6% a pribudnúť má ďalšie 1%.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

A fico nebude mat co balit do alobalu a zdochne od hladu!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nemaj obavy , vstanov nový bojovníci , noví Čičmaníškovia ...nebude sa baliť do alobalu , bude sa baliť do kevlaru!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

matrix scenar uz zacina byt blizko...pomaly sa eliminuju vsetky ostatne typy elektrarni a pak stroje zacnu byt az moc inteligentne, tak budeme musiet zatemnit oblohu...no a koniec uz poznate
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

11 eu krajín dotuje fosília paliva ročne 80 miliárd.
Najme transport.
Do vývoja spaľovacieho motora sa investovali miliardy.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Stačiť bude počkať na noc netreba nič tieniť :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Fico sa bali akurat do kaviaru za nakradnute.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

woDHvo http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

YplXBq http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sme na tom u Nás ste mohli napísať :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

....zle....
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zle...pšuje sa to, lebo horšie to už nejde...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nas potencial na veterne parky je zhruba rovnaky ako cesky = mizerny. Tam, kde by boli vhodne podmienky bud byvaju ludia a ti hned za barakom turbinu, ktora robi slusny hluk nechcu, alebo sa tam nachadza nejaka chranena krajinna oblast.

Potencial na fotovoltaiku by bol, ale pri nasej rozlohe je myslim volovina zastavat travnate plochy FV parkami. Ak FV polia, tak na strechy domov a na lokalnu spotrebu. Aj ta ale musi mat zmysel.

Ale co sa tyka vseobecnych cisel, tak je na tom Slovensko velmi dobre. Sme jedna z krajin s najnizkoemisnejsou vyrobou elektriny v Europe. Scasti to ide na vrub velkych vodnych diel na Vahu a Dunaji + niekolkym vodnym nadrziam s instalovanymi turbinami a scasti, aj ked to radikalni ekologovia pocuju neradi, to ide na vrub jadra :) Vdaka tomu Slovensko vyraba viac ako 50% elektrickej energie nizkoemisne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A zastavať polia domami, halami a parkoviskami je už v poriadku?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ved ale solar sa bude montovat hlavne na strechy a fasady. Neskor sa mozu budovat aj solarne parkovacie plochy alebo cesty. Nieje treba zastavat luky a polia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty píčo my sme aký ekológovia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S prehladom by sme plnili cast planu 20/20/20 uz s 10 rocnym predstihom, keby nam EU uznala Gabcikovo ako obnovitelny zdroj. Kedze ma na to ale tabulku, kedy Gabcikovo ma vyssi vykon ako max pre akceptovanie obnovitelneho zdroja, tak hoci je to VE m,ame v tomto smolu. Vseobecne ~50% vyrabaju JE, 20% voda, 20% uhlie a zvysnych 10% je ten zvysok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

...
Investicne a energeticky zaujimavy potencial zvysit podiel nizkoemisnej energetiky u nas je este v dostavbe dalsieho jadroveho bloku. Priestor na velke (a tym padom vykonovo a investicne vyhovujuce) vodne diela je uz vycerpany. Co sa tyka vetra, tak ziadnu dieru do sveta s obrovskymi veternymi farmami neurobime (v KE uz pred X rokmi namontovali jednu veternu turbinu, ale velmi rychlo potom bola kvoli hlucnosti odstavena a momentalne je uz tusim aj demontovana).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...


Podla informacii, ktore mam je dalsia penetracia FV elektrarni zastavena zo stran distribucnych spolocnosti. Distribucne spolocnosti pozaduju, aby investori do FV elektrarni garantovali dodavany vykon, co ich v praxi zavazuje k takej FV elektrarni postavit kogeneracnu jednotku s rovnakym menovitym vykonom. Podla noveho zakona navyse nastastie FV park nemozno ani zacat legalne stavat, pokial nie je dopredu ziskany suhlas distribucky s pripojenim.

Vzhladom k tomu, aka mizerna je stabilita FV zdrojov, ako fluktuuju a ako sa na ne neda spolahnut je toto riesenie rozumne. Snad to bude motivovat spolocnost siahat po FV ako po rieseni polo-ostrovnych prevadzok, kde ma aky-taky zmysel ak sa to rozumne nadimenzuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hmm, minule som nasiel nejaku stranku kde sa da pozriet energeticky mix statu podla datumov, dokonca aj hodin.
Take holandsko malo v lete cez den takmer 50% zo slnka.
V zime asi 5%.
Cize tesme sa solaru, ale na to aby sme sa mohli tesit musime ho kompletne odzalohovat klasikou.
Velmi ekologicke riesenie.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Furt lepsie ked pojdu uholne len v zime a v lete budu vypnute. Nie je to sice lacne, kedze musime mat aj uholne ale tie uz vacsinou su. a ked budu v prevadzke len v zime tak vydrzia tak fungovat dlhsie. Nemozeme mat aj cisty vzduch aj lacnu energiu( aspon zatial).
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

hovoria ti nieco atomove elektrarne? lacnejsia elektrina neexistuje, a tie najnovsej generacie maju uplne miminalny odpad...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Hovorí ti niečo dlhodobé uskladnenie odpadu z jadrovej elektrárne? A jeho cena? Vývoz na Sibír je už zakázaný a nikto zo starostov Slovenských obcí nechce mať skládku jadrového odpadu vedľa svojej dediny.
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

Predsa sa planuje zakladna na mesiaci, tam sa toho zmesti...
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

a to nehovoríme o tom, že Elon to vyvezie na Mars, aby mal čím kúriť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a z neefektivnych solarnych clankov, baterii nie je ziadny odpad? a zataz na prirodu a pod? a elektriny malo a v zime a tme takmer vobec..uzas
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Cize chces mat za domom skladku poskodeneho kremiku zo solarnych panelov, alebo skladku vyhoreneho jadroveha paliva?
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

lenze kolko bude musiet byt tych panelov aby to nahradilo jednu jadrovu???

teda zaplavime celu podu solarnymi clankami s nizkou efektivitou, to je teda riesenie?
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

no jasne a budeme žrať sóju a lúčne koníky
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Načo zakrývať pôdu, keď je dosť voľnej plochy na strechách?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to v dobe ked sa rozmahaju elektromobily (co su podla mna tiez slepa cesta, vodik by bol lepsi), to mi chces povedat ze solarne clanky pokryju terajsiu spotrebu + elektromobily ak sa vo velkom zacnu predavat???

to snad nemyslite vazne...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Naozaj by bol Vodik lepší? A čím? Povedz mi.
Lebo vodík sa veľmi zle skladuje pod vysokými tlakmi.
Je 5x energeticky ťažšie ho vyrobiť ako len nabiť baterku a 99% sa dnes vyrába z fosílnych palív. Navyše si fuell cello vyžaduje drahé kovy. A stále len nahradí v systéme baterku. Lenže vodíkový systém nestojí menej ako baterka ale viac a je 5x energeticky náročnejší. Tak načo ten medzičlánok?

Navyše auto nabiješ doma z existujucej siete alebo solar panelov. Naproti tomu vodík treba začať vo veľkom vyrábať a potom voziť na čerpačky. ktoré niesú pripravené. Tak kde je tá budúcnosť?

Vodík pre osobné autá je mŕtvy.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

"99% sa dnes vyrába z fosílnych palív"

Slovenské elektrárne v roku 2016 celkovo vyrobili 18 981 gigawatt-hodín elektrickej energie. Čistá dodávka elektriny Slovenských elektrární dosiahla 17 242 GWh. Až 90 % dodanej elektriny bolo vyrobenej bez emisií skleníkových plynov – z produkcie jadrových, vodných, fotovoltických elektrární a spoluspaľovaním biomasy.



Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ale ja som hovoril o výrobe vodíka pre vodíkovú ekonomiku.

Ten sa vyrába z fosílnych palív. Dá sa aj z vody elektorlýzov ale je to veľmi drahé a neefektívne.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

On myslel výrobu vodíka parnou reformáciu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

5-krát energeticky ťažšie vyrobiť? TO si nabral kde?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po nabití batérie z nej získaš späť okolo 90% no napríklad taká elektrolýza má už iba okolo 60-70% a ešte potrebuješ energiu získať späť v palivovom článku 50-60% a medzi tým musíš vodík stlačiť a prepraviť. Pekne je to ukázané tu=> https://goo.gl/NtsQzd
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne že to myslí vážne. nabíjať svoju Teslu budeš počas dňa a v noci na nej budeš môcť jazdiť popri spánku autopilotom.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ked si budeš v blízkej dobe kupovať solar tak si k tomu kúpiš aj domácu baterku veľkosti bojleru. Tak ako si dnes skladuješ v bojleri teplú vodu tak budeš mať uskladnenú aj energiu.

Táto baterka ti utiahne dom niekoľko dní aby vykrila výkyvy výkonu solaru alebo ti nabije auto. Ak ti to nebude stačiť môžeš kúpiť viac solar plochy alebo dobiješ auto nočným prúdom.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Jasné.
Len uderený na hlavičku bude takto rozmýšľať a míňať na to neskutočné prachy!
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Naozaj? A máš aj nejaké argumenty? Či len cena sa ti nezdá? Lebo solar klesol v minulom roku za jeden rok o 30%. Takže je len otázka času kým to bude najlacnejší zdroj energie. Veľmi podobne je to s batériami. Isteže ak to bude drahé tak by to nikto nekúpil. Lenže ono je to každým rokom dostupnejšie.

Solar je už teraz nalacnejším zdrojom energie v 60 krajinách sveta.

https://goo.gl/TYjQyJ
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Chceš argument? Čo tie daždivé 2 týždne v septembri?
Čo v zime?

Jadro slnkom nenahradíš.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a hlavne Winter is coming!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

winter has come! Uz aj v Kings Landing ked snezi, tak to je jasne aj malemu decku!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je viacej možností.
1. Dva týždne v roku si pomôžeš klasickou sieťou, hlavne nočný prúd a v noci ti sytém dobije baterku zo odtiaľ. V zime je výkon nižší o pár desiatok percent ale stále ideš. Ak máš málo doťaháš zo siete a to vtedy ked je prebytok. Tvoja baterka vydrzí cele dni.

2. V daždívý deň je výkon slabší ale nie nulový takže môžeš zvýšiť kapacitu solaru aby si to aj napriek tomu vykryl. Keď budeš mať v lete priveľa minieš to na klímu alebo zohrievanie vody v elektrickom bojleri.

3. Budeš mať diverzifikované zdroje. Takže ti pomáha buď nejaká vrtula na streche alebo tepelné čerpadlo alebo tak.

Všetko je to o cene. Ak bude solar a baterky lacné je to v pohode. Treba rátať s výkyvmi a mať baterku čo to vyrovná.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ad1.Naopak - 2 tyzdne v roku to pokryjes z toho systemu, a co zvysnych 50 tyzdnov? tahas zo siete.

Ad2.Ak stavias dnes dom a nie si uplny trulo, tak ho stavias s modernymi technologiami v pasivnom az nulovom standarde, aby si ziadnu trapnu klimu v lete nepotreboval a v zime co najmenej kuril.

Ad3. "diferzifikovane" zdroje.... Jasne a teraz tu o cervenej ciapocke, lebo toto si dovoli clovek, co serie peniaze. Lenze ten co ich skutocne serie, sa vobec nezaobera otazkou kolko stoji kWh energie a ked zdrazie xnasobne, si to rovnako nevsimne.

To tvoje riesenie je plne "Ak" a mokrych snov, ale uplne mimo realitu.

Co mam kolegov, ktori maju FVE na streche, tak len na ohrev vody, lebo vyrabat z toho elektrinu nema ziaden financny zmysel.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

1. To koľko pokryješ je závislé od toho koľko soláru si na tu strechu dáš. Ak máš 30-40m2, podľa priemernej spotreby plus buffer v baterke tak to dáš v pohode.

2. Samozrejme, ze staviaš v pasivnom standarde ved inak sa uz ani stavat neda. Mas normy. O to lepšie sa ti bude elektricke kurenie alebo ohrievanie vody ťahať z FV.

3. Tepelne cerpadlo je relativne bezne a FV sa postupne presadzuje ako klesa cena. Lebo cele je to samozrejme o cene a nikto to nebude kupovať ak sa to neoplati. V kontexte clanku sa tu bavime o blizkej buducnosti tak neviem ci trendy zlacnovania potrebujes nazyvat mokrym snom. WTF
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To kolko "setris" je nepriamo umerne tomu, kolko investujes. Rentabilne nie je pre bezneho smrtelnika nic, takze su to principialne vyhodene prachy.
Tepelne cerpadlo je super vec, ale musis mat nan podmienky, inak ta moze prekvapit uprostred januara, ze ti v dome nekuri, lebo ti zamrzlo cerpadlo ako kamosovmu svagrovi. Ze si povedat nedal pri stavbe, je jeho problem. "Usetril" a bol hrooozne moderny. Vzduch-vzduch ma zase nizku ucinnost ale aj to by minulu zimu zamrzlo. Ak nemas spodnu vodu na pozemku a to dokonca v rozumnej hlbke tak je znovu tepelne cerpadlo zbytocne. Taktiez bude zavisie o ktorej lokalite hovorime - na juhu slovenska to mozno zmysel ma, na severe si skoncil.
Solaru si mozes dat na strechu kolko chces, elektrinu z neho nevyrobis, to cim pleties pojmy je FVE, solar je uplne nieco ine.
To, ze stavias na papieri v pasivnom standarde nic neznamena - preber sa do reality ako sa to fusuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Obavam sa, ze pokial clovek nema darcu solarnych panelov zdarma, tak ohrev vody sa v nasich zemepisnych sirkach nikdy nevyplati realizovat solarnymi panelmi. Nie, pokial aspon dvoj, ale idealne troj *nasobne* nezvysia svoju ucinnost. Len dodam, ze za poslednych asi 20 rokov sa ucinnost zdvihla z dajme tomu 12 na 20%.

Aj ten najlacnejsi solarny kolektor na TUV bude mat v nepriaznivych podmienkach lepsiu ucinnost, ako akykolvek FV panel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Solár má ale malý koeficient ročného využitia a preto z neho elektrina nebude lacnejšia ako zo zdoja ktorý beží takmer 24/7/365.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto stačí len pre rodinné domy a nie paneláky, marakodrapy (už dnes žije 50% populácie v mestách) a veľké fabriky bežiace deň noc 7 365.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Radšej tú skládku jadrového odpadu toho bude tak do 1000t a bude dobre zabezpečený ako haldu kremíku 100 000t
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jadrova energia nie je len o stiepeni... A nie je stiepenie ako stiepenie. Odpad sa da samozrejme znovu spracovat ako palivo, dokonca aj neutralizovat - akurat to momentalne nie je potreba a hlavne t onei je rentabilne.
Dalsia vec, konvecne elektrarne nemozu fungovat sezonne, rozbehnutie JE rovnako nie je zalezitost, ze zapnes a ficis na plny vykon. To vyzaduje cas a potrebujes rovnako aj urcitu stabilitu siete. Ak by sme mali fungovat na "obnovitelnych" zdrojoch bez konvencnych elektrarni, tak by si len videl ako by letela cena galakticky nahor - obrovske zalohy, riadenie, kompenzacia a vtedy by vsetkych murdlantov presla ekopretvarka.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

hovori ti nieco en.wikipedia.org/wiki/Generation_IV_reactor ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odpovedou na toto je palivo MOX - palivo ktore sa vyraba zmiesavanim standardneho uranoveho paliva a *vyhoreteho* paliva. Toto sa opatovne laduje do reaktora, kde dojde k spaleniu valnej vacsiny transuranov. To su prvky, ktore su zodpovedne za dlhodobu radioaktivitu odpadu. To vieme uz dnes, su toho schopne aj nase uz stojace reaktory (a mam pocit, ze sa to minimalne v CR aj pouziva). V zabehu je nova generacia reaktorov, ktora by mala umoznit spalovat spracovane vyhorete palivo v este vacsej miere.

V konecnom dosledku bude mozne vsetko uz raz spalene a v dlhodobych ulozistiach odpadu ulozene palivo prepracovat a niekolko nasobne recyklovat za vzniku zeleza a tusim olova.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako som zastanca aj jadrovej energie, ale nieje az taka lacna skor draha, len jej cena je rozkuskovana, jadrovy odpad sa plati separatne a je to mastna cena. Ako foto stavat v norsku je sprostost, ale v kalifornii je to fajn, je tam vela slnka a aj vela energii spotrebuvava klima, ak vypadne slnko tak sa znizi aj spotreba. S jadrovymi je aj problem kde ich postavit, lokalita musi splnat vela podmienok a ludia tiez nie su nadseni aby im za domomom vyrastla. Pri elektrine treba rozmyslat, ale nielen cenou ale aj ekologiou, a aj kam sa to moze pohnut, napr foto brutalne zlacnuje, teraz sme v dobe vyvoja preto je draha, mozno raz bude lacna a ked raz mozno budu lacne baterky???
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nie je vhodné, aby pri súčasnom stave myslenia ľudí akákoľvek energia zlacňovala. Ľudia míňajú energie čoraz viac. Ak včera minula priemerná domácnosť 3 kWh, dnes je to aj cez 10 kWh a zajtra to bude aj >20 kWh elektrickej energie.
Vymýšľame super úsporné spotrebiče a kupujeme ich už nie na kusy, ale na tony!!!
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Vies to aj dokazat? Lebo ja som cital prave ze spotreba skor stagnuje a klesa. kedze ludia presli v elektrickych veciach na cim dalej tym viac efektivnejsie nahrady(notebooky nahradili stolne pocitace s crt monitormi, ledky nahradili ziarovky, chladnickam a inej bielej technike extrmene klesla spotreba, tiez aj telky menej zeru atd.. Ano ludia maju viac elektroniky ale ta spotreba sa nemeni.
http://dopice.sk/kiZ
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale mení a rastie hlavne posledné roky stavajú sa nové fabriky poulácia stále rastie rozširujú sa pomaličky elektromobily atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

studena fuzia je istota
mate jennu bednu a napajate vsetko z nej nestoji to nic a nemusite sa spolihat na dodavky ked to buchne prezijete ostatny skapu.

ale zas ked jebne ta bedna bude pekny krater parkilometrovi..
aspon nieco na pobaveni pre tych co preziju..
aspon ich nieco zabavi popri zrani pecenych potkanov.. take male vzruso namisto stereotypu kazdy sen potkanov zrat niektori len tak raz za mesac..
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Jadrová fúzia (klasická) je skutočne ideál ale nie studená :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Studená fúzia je hlavne mokrý sen, o ktorom sa ešte ani len teoreticky nevie, či by mohol fungovať. A po druhé, pri fúzii výbuch nehrozí, aspoň teda o nič väčší, ako pri uhoľnej elektrárni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

e9F71r http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, na pohon klimy to zmysel ma, ale tam je otazka: naco niekde zadrbat X hektarov panelmi, kablami, menicmi, transformatorovu stanicou a privodnym vedenim, ked mozes par panelov hodit rovno na strechu domu, kde je klima, hodit tam dnes uz relativne lacny regulator a ak ti to staci na pohon okamziteho odberu klimy, tak neriesis ani baterku. Usetris mnoho penazi jednak za privodne vedenie a jednak za posilovanie *vsetkych* vedeni, ktore tu stavu dostanu z FV parku do domov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://jazykovaporadna.sme.sk/q/1166/
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár