neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
GPS v mobiloch zvýši presnosť na pár desiatok centimetrov, už v budúcoročných modeloch

Značky: GPSsmartfóny

DSL.sk, 23.9.2017


Presnosť satelitnej navigácie v smartfónoch bude môcť byť už od budúceho roka výrazne vyššia, vďaka novému čipu BCM47755 od Broadcomu.

Spoločnosť u tohto nového tento týždeň predstaveného čipu avizuje zvýšenie presnosti zo súčasných rádovo piatich metrov na rádovo centimetre. V oficiálnom oznámení čipu nehovorí o konkrétnej presnosti, na konferencii ION GNSS+ tento týždeň ale spoločnosť avizovala presnosť na úrovni 30 centimetrov, upozornil IEEE Spectrum.

Hoci bežným užívateľom na prvý pohľad môže stačiť súčasná presnosť, zvýšenie presnosti na túto úroveň má viacero priamych užitočných aplikácií. Takáto presnosť napríklad navigáciám používaným na telefónoch v autách umožní poznať presný jazdný pruh, v ktorom sa auto nachádza, a podľa toho lepšie navigovať. Zároveň dáta zbierané navigáciami za účelom sledovania stavu premávky a časov jázd vďaka dátam o jednotlivých pruhoch budú môcť premávku vyhodnocovať oveľa presnejšie.

Satelitná navigácia funguje na základnom princípe zistenia vzdialeností respektíve rozdielov vzdialeností prijímača od viacerých navigačných satelitov, teda variácii tzv. trilaterácie. Vzdialenosť prijímač odvodí zistením doby letu signálu zo satelitov k prijímaču a to dvomi základnými metódami, pomocou detekcie fázy prijatého relatívne pomalého modulačného navigačného signálu a detekciou fázy nosného signálu.

Detekcia posunu základného navigačného kódu L1 / E1 vysielaného s frekvenciou 1.023 MHz sama o sebe u GPS poskytuje presnosť zistenia vzdialenosti od satelitu len cca 293 metrov, presnejším zistením začiatku jednotlivých bitov presnosť na niekoľko metrov. Bez vplyvu atmosféry a iných rušivých vplyvov zistenie počtu vĺn nosného 1.575 GHz signálu medzi satelitom a prijímačom umožňuje v súčasnosti dosahovať presnosť v desiatkach centimetrov a detekcia fázy nosného signálu presnosť na milimetre.

Prijímače v smartfónoch ale buď nepodporujú všetky tieto technológie respektíve nemajú maximálnu možnú presnosť.

BCM47755 podľa oznámenia podporuje ako samozrejme využitie základného navigačného kódu tak meranie fázy nosného signálu, pričom hlavným zlepšením je využívanie dvoch navigačných signálov, okrem L1 / E1 zároveň aj novšieho vďaka kódu s frekvenciou 10.23 MHz presnejšieho L5 / E5. Čip zároveň podporuje samozrejme viacero satelitných systémov, L1 / E1 signál z GPS, Galilea, Glonassu, BeiDou a QZSS a L5 / E5 z GPS, Galilea a QZSS.

Podpora L5 / E5 doteraz neprinášala dostatočné výsledky, keď na orbite bolo málo satelitov podporujúcich aj tento signál. S aktuálnym počtom cca 30 satelitov naprieč jednotlivými navigačnými systémami už ale výrazne prispieva k zvýšeniu presnosti.

L5 má špeciálne prínos v mestách s výškovými budovami a bežným odrazom signálu. Kým pri 1 MHz navigačnom kóde L1 pre mixovanie s odrazmi signálu nie je možné ani jasne identikovať neodrazený kód, u L5 s výrazne vyššou frekvenciou 10.23 MHz je pri typických odrazoch možné jasne identifikovať prvý neodrazený signál.

BCM47755 najskôr podľa IEEE Spectrum zistí svoju pozíciu pomocou L1 / E1, potom ju spresní pomocou L5 / E5. Ďalšie detailné informácie ktoré zlepšenie ako umožňuje zvýšiť presnosť Broadcom neuvádza.

Čip má popri výrazne vyššej presnosti aj nižšiu spotrebu ako predchádzajúca generácia. U 28-nm čipu, ktorý je postavený na dvoch úsporných ARM jadrách Cortex-M0 a Cortex-M4F, sa spoločnosti podľa jej oznámenia podarilo znížiť spotrebu o viac ako 50%.

Broadcom už v súčasnosti produkuje vzorky čipov pre výrobcov telefónov, pričom prvé s týmto čipom sa majú objaviť na trhu v roku 2018 a čip je už reálne použitý v niektorých pripravovaných modeloch. O ktoré ale pôjde nie je jasné. Najvyššie modely smartfónov sú totiž v súčasnosti bežne postavené na SoC procesoroch Snapdragon od Qualcommu, ktoré integrujú navigačnú funkčnosť a výrobcovia tak typicky neosadzujú samostatný navigačný čip.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

A myslel som si, ze vojsko USA nedovoli .. ale tesim sa ..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aj americka armada musi reagovat na konkurenciu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Schválenie používania zariadenia a presnosťou na danej úrovni úradom demokratickej krajiny je ale de jure šírením rasistických a extrémistických materíálov implicitne priekazne i vyhlásením zmeny politického zriadenia.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

... nefajc uz tie stare nylonove koberce :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

V spojitosti s predmetnou aktivitou je i volbu starych nylonovych kobercov priekazne mozne povazovat len za zdoraznenie urovne zaujmu o manazersku poziciu.
Odpovedať Známka: -6.6 Hodnotiť:
 

V čase mieru dovolí, v čase vojny zablokuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

US je vo vojne uz 150 rokov nepretrzite
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

US je vo vojne uz 150 rokov nepretrzite
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved nedovoli, predpokladam ze pri vyske nad cca 3000m sa aj toto gps same vypne aby s tym nahodou niekto neriesil balisticke rakety a podobne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jasne, a v lietadlach prerobia gps-ky na tetris, ked sa im uz aj tak budu nad 3000m vypinat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

By mi stacila aj na 1m, ale nadmorsku vysku, aby nelietala ako balon nad sopkou
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

V každej dobrej predajni horolozeckých potrieb je bežne dostupný prívesok s morskou vodou, ktorý si môže horolezec umiestniť tak, aby ho nestratil a vždy vedel, kde je.
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Este do toho hlasove ovladanie na navigaciu z krcmy alebo odpovedanie na vysetrujuce otazky starej. Len proti kartam hraje to, ze identifikacia promile je jasna, ked sa chodi stvornozky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

čo tí kokoti na tej orbite robia?
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

zeru a seru.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

ved geodet na slovensku davno dosahuje presnost povedzme 2cm so svojou gps. ved by kazdy nadaval keby hranice pozemkov urcoval plus minus 5metrov. On presnost dosahuje tak ze ma vo svojej gpske sim kartu ktora je pripojena na internet a dostava malicke data objemom zanedbatelne so servera. tieto data obsahuju korekcie pre prijimac ktore zabezpecia presnost. V principe tam ide o to ze na navigaciu sa pouzivaju druzice ale poloha sa v podstate urcuje relativne k druhej gpske ktora chyta rovnaky signal so satelitov a ktorej presnu polohu vieme. Na slovensku su minimalne dve siete permanentych gps stanic ktore su schopne a aj posielaju korekcie klientom. jedna je statna pouzivaju geodeti a ma asi 70 permanetne pustenych gps prijimacov povacsine na strechach katastrov nehnutelnosti a druhu siet ma firma leica. kedze sim kartu vo svojich gpskach teda telefonoch mate staci aby ste mali software na prijimanie a aplikovanie korekcii a budete mat presnost lepsiu nez toto riesenie. teda pokial vam ide o presnost.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Existuje viacero rieseni, ktore pomocou pozemnych stanic zvysuju presnost na uroven centometrov. Ale vsetko su to komercne alebo vojenske riesenia, za ktore sa platia vysoke poplatky, alebo su smrtelnikom nedostupne.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Cena nie je až taká vysoká: SKPOS_cm, prístup/rok, ETRS89,S-JTSK(JTSK03)Bpv, 50,00. Otázka je či máš totoka v mobile: http://dopice.sk/kfL
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To v mobile nemusíš mať. Stačí mať v mobile appku, ktorá vie pracovať s Ntrip protokolom, ale také niečo ešte pre android nikto nevytvoril. Zrejme výrobcovia geodetických prístrojov nedovolia, lebo oni všetci používajú Windows Mobile, alebo ešte Leica občas Windows 7.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď mi geodet pred pár mesiacmi vytýčoval pozemok, tvrdil mi, že geodetická tolerancia je 28cm. Že pokiaľ by si sa chcel súdiť so susedom, menej ako 28 cm neuzná ani súd...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

to je tolerancia. ale presnost pristroja s korekcnymi datami je vyssia. len si pre istotu nechavaju rezervu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. A nakolko v ramci garancie prava na spravodlivy sudny proces musi platit rovnaka tolerancia aj pre soferovanie je pouliterka oficialne klasifikovana ako abstinencia a ine sposoby merania sud nemoze akceptovat.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

toto sa mi nechce verit, ze pri sudnych tahaniciach bude tolerancia 28cm, to je priliz vela
je mozne, ze pri merani pomocou gps, tam takuto tolerranciu maju, ale ak sa uz niekto ide hadat na sud o presne hranice pozemku tak su aj ine metody urcovania a pomocou nich to ide urcit naozaj presne a tam ziadnu 28cm toleranciu sud pripustat nemoze

ved ked si niekomu zoberie 28cm sused vpravo, 28 cm sused vlavo tak hned ma o 56cm mensi pozemok a to pri cenach pozemkov uz niesu zanedbatelne sumy :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ked si myslis, ze geodeti meraju na zaklade nepresnej emerickej GPS, tak sa strasne mylis. Davno pradavno existuje statna priestorova a nivelacna siet, kde su dane suradnice presnych bodov rozne po krajine. Pomocou takychto bodov ti potom geodet vymeria pozemok. GPS dnes je, vcera nabolo, zajtra nebude, na to sa spoliehat neda..
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Tak to teda veru že merajú a už pekne dlho. Opticky zameriavať som nikoho nevidel, ani nepamätám.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ako že nie? Ešte pred časom v malých mestách...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Máš absolútnu pravdu. Cca do roku 2011 to tak fungovalo. Potom si nemenovaní predajcovia nemenovanej techniky presadili povinnosť všetky takéto body pred každým meraním prekontrolovať pomocou GPS. A keď to máš zakaždým prekontrolovať, tak načo to máš vôbec používať? To si môžeš rovno určiť vlastné body, tam, kde ti vyhovujú. Takže tie body ŠPS už málokto používa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, nebudete :) Spresňujúce služby nerobia zázraky, prijímaču fungujúcemu len na princípe navigačných kódov s presnosťou 10 m nevedia spresniť pozíciu na pár centimetrov.

Tieto služby majú podľa typu svoje predpoklady na princíp fungovania samotného prijímača. Napr. slovenská SKPOS_cm pre centimetrové presnosti je typu RTK a je pre prijímače, ktoré využívajú fázu nosného signálu a sú dvojfrekvenčné.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Taký GLONASS z Ruska by bol rád aj za presnosť na metre. Potom by možno nepadali bomby na deti v Sýrií, alebo to je schválne?
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

A Ty vieš presne kde v tom ktorom okamihu kto je???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Prečo si taký obrovský kus kokota?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ďakujem, slová obrovský a kokot som ešte v jednej vete v spojitosti s mojou osobou nevidel, ani nepočul.
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

vsetko je raz prvýkrát... :)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ja myslím že klameš a počúvaš ich často, len si to nepripúšťaš
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hluchý obrovský kokot....
Odpovedať Hodnotiť:
 

GLONASS je sice celosvetovy, ale najviac obeznic je nad Ruskom, nie vsade ma rovnaku prenost. A to ze tie spiny vcera vybombardovali tri nemocnice je skor o zbraniach, ak uz nepouzivaju vyslevene hlupe bomby, ktore len zhadzuju tak tie navadzane stoja za hovno, rus vsetko riesi mnozstvom ako zmyslovzbavena prepita diva zver, su to spiny, skurvene mongoloidne opice.
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Ano, v Idlibe su iba nemocnice a pekarne. To ti povedali White Helmets a Bana zarucene hovoriaca po anglicky?
https://en.wikipedia.org/wiki/2017_Hama_offensive
Zli mongoloidni rusi zacali bombardovat kvoli tomu, ze Al qaeda/Al-nusra/HTS/lubobolny dalsi rebranding spustili ofenzivu v severnej Hame/ juznom Idlibe.
https://en.wikipedia.org/wiki/2017_Hama_offensive
Aftermath: On 18 September 2017, Tahrir al-Sham, the Turkistan Islamic Party, and their allies launched a new offensive in northern Hama under the codename "Oh Servants of God, Be Steadfast". Kozojebi nastastie nedosiahli nic, iba stratili min. 100 odvaznych Mujahideenov. Nech sa smazia v pekle so 72 panicami.
Okrem ineho, porovnaj si ako vyzera Aleppo, Mosul a Raqqa.
Preco zabijaju "vyspele" bomby viacej civilov ako mongoli na hrdzavych Polykarpovoch?
https://airwars.org/data/ - To priznava sam ProUS monitor
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

aky je rozdiel ci rus nepresnou bombou zbombarduje nemocnicu, ale ju zbombarduje presne american tymi ich chirugickymi zasahmi :):)

to, ze ty si kazdy den cital len o tom ako rus zbombardoval poslednu nemocnicu v aleppe a zabil tam posledneho deckeho chirurga kazdy jeden jedine den, to neznamena, ze to tak realne bolo
keby sa vsetky tie nemocnice spocitali tak vychodne aleppo malo najvyssiu koncetraciu nemocnic na svete :) a hlave je to svetovy rekord a doslova zazrak, ze kazdy den tam dokazali postavit poslednu nemocnicu, ktoru im na druhy den rusi zbombardovali, ale oni sa nevzdali a postavili ju este v ten den znovu

len pri dobijani mosulu co realizovali iracania s americanmi zapadne media potichucky pripustaju, ze tam skapalo po utokoch iracanov a americanov, najmenej 10k civilov, lenze ty o tom nevies, lebo o tom nerobili reportaze "minuta po minute" ako ked rusi s asadom oslobodzovali vychodne aleppo
a ked uz zapad pripusta 10k tak realita je daleko horsia
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a nieco si o tom aku presnost maju pri pouzivani nenavadzanych bomb a aky system tam pouzivaju
http://dopice.sk/kfM
tu mas o tom nieco pisane na prozapadnych novinach, lebo viem,ze ine zdroje ty povazujes za propagandu


Odpovedať Hodnotiť:
 

Makovnik - vec sa má tak že jedna vec je aký presný máme stroj a druhá vec je aké mali možnosti v minulosti a podla toho bola nastavená tolerancia do ktorej sa meranie musí dostať a tá závisí od triedy presnosti bodu ci to je 14, 28 ... cm (ani na dnesnu dobu bieda ale vtedy super hodnoty)
Čiže on ti povie že tu to je hranica ale kataster to zoberie že to je tu +- 14cm alebo v tvojom prípade 28 cm lebo napr podklad stál za hovno z ktorého tie súradnice geodet bral. Asi nebola číselná mapa tak ich len odsunul trojuholníčkami zo starej mapy...
Čiže ty sa pôjdeš hádať so susedom o 20 cm a zavoláš si geodeta ale kataster to bude mať na háku ak je to do presnosti bodu ktorú tam oni evidujú 28 cm lebo oni vedia že kvalita podkladu je tam taká... a toto ľudia nechápu a nedá sa im to vysvetliť oni chcú svojich 20cm pozemku.


Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

lenze 28cm na jednu, 28cm na druhu a uz mozem mat 56cm uzsi pozemok
ano ine to je ak su tie pozemky uz v zastavanom uzemi a desatrocia tam stoja domy, je to oplotene a ty ides kupit dany pozemok a ukaze sa, ze realne by plot mal stat o 20-30cm inde, ale ak by sa vymeriavali pozemky v nezastavanom uzemi nanovo, tak nieje mozne aby tam dali dnes 30cm toleranciu, ved pri nejakych velmi lukrativnych miestach to mozu byt desattisice eur, co jeden ziska a druhy strati


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A to je este furt nic. Napriklad pri 10. garazach uz moze jedna uplne zmiznut,ked sa meria postupne od krajov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A predstav si, existujú lokality kde posun medzi nečíselnou mapou katastra a skutočnou polohou v teréne je 3, 4 metre. Dôležité je si uvedomiť, že to nevadí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte dôležitejšie je uvedomiť si, že nesmieš nikomu vysvetľovať existenciu nejakých posunov.
Ale ak nechceš zarobiť, tak vysvetľuj :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

reg.: roob_
Priestorové siete sú respektíve dnes už môžeme povedať že boli. Bodové pole sa dnes už veľmi málo udržiava a len veľmi málo sa z neho meria. Ba dokonca ešte donedávna asi rok dozadu bolo povinné že geometrické plány sa museli merať gpskou pripojenou na SKpos to je tá štátna sieť asi 70 permanentných gps staníc na strechách katastrov, ktorá poskytuje geodetickým gpskam korekcie cez mobilný internet.
A len pre vašu informáciu kataster môže vidieť a skontrolovať či v geodetom uvedenom čase merania skpos posielal jeho gpske korekcie. Je to aj preto aby sa už nemohli robiť geometráky z kancelárie ale musel geodet tam aspoň ísť a zapnúť gpsku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz som sa potesil, ze si s tym doma pomeram ehm.. klobasky z trhu ci ma neklame pani, ale potom som dosiel na cast, ze to je do 30cm :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze ci od Broadcomu moze prist volaco dobre???
Vzdy sa tradovalo ked sa spominalo daake wireless ,ze Čínska pomsta -Broadcom. Je to taká rekllama nieco v style Made in China. Skvor taky by sa dalo povedat spotrebak... Asi to esta stale plati...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takze nove iPhony su uz v dobe uvedenia zastarale crepy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale ved to boli uz na rysovacom prkne...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A viete o tom ze gps v mobiloch funguje tak ze data odosiela/prijima len v urcity interval cize je mega nepresne ale zaroven je energeticky menej narocne? Ak tento cip bude robit co si myslim cize len sa zvysi ten interval tak to bude mat peknu spotrebu ... to bude hukot az ludom navigacia vydrzi 15 minut bez nabijania
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je fakt, ze starsi mobil mi sice zral pri navigacii baterku jak Zigulak benzin, ale bol aj rychlejsi a presnejsi pri navigovani oproti novemu LG. Mozno fakt v zaujme riesenia spotreby to zacali postupne ochudzovat...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár