Spoločnosť Intel tento týždeň predstavila novú generáciu procesora pre umelú inteligenciu a počítačové videnie Myriad X, ktorý má oproti predchádzajúcej generácii až 10-krát vyšší výkon pri výpočtoch realizovaných pomocou neurónových sietí.
Procesory Myriad sú výkonnými akcelerátormi s nízkou spotrebou, ktoré sú určené pre rozšírenie výkonu mobilných zariadení. Intel ich získal akvizíciou spoločnosti Movidius.
Čipy sú zamerané na akceleráciu rozličných výpočtov nad vizuálnymi dátami a predovšetkým na výrazné zvýšenie výkonu tzv. počítačového videnia. Spoločnosť ich tak označuje aj termínom VPU, Vision Processing Unit.
Dôležitou súčasťou moderných techník počítačového videnia sú výpočty pomocou tzv. neurónových sietí. Neurónové siete sú spôsobom analýzy a spracovania dát, pri ktorom sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich podobným spôsobom ako neuróny v mozgu človeka. Na rozdiel od deterministických algoritmov u neurónových sietí programátori neprogramujú algoritmy a konkrétne kroky ako spracovať vstupy, siete sa učia generovať požadovaný výstup trénovaním na vzorkách dát.
Za účelom zvýšenia výkonu v tejto oblasti mal čip predchádzajúcej generácie Myriad 2 hardvérovú podporu pre spracovávanie dátových štruktúr používaných pri výpočtoch pomocou neurónových sietí a jeho výkon v tejto oblasti predstavoval 100 gigaflopov za sekundu, teda 100 miliárd operácií za sekundu.
Movidius Myriad X, kliknite pre zväčšenie (foto: Intel)
Myriad X má už integrovaný špecifický hardvérový akcelerátor pre neurónové siete a výkon čipu pri výpočtoch s natrénovanou sieťou kombinujúc tento akcelerátor s výkonom 16 prítomných vektorových jednotiek SHAVE s inštrukčnou sadou typu VLLIW, Variable-Length Long Instruction-Word, dosahuje až 1 teraflop za sekundu. Spotreba celého čipu je pritom iba na úrovni 1 Wattu.
Svojim výkonom pri výpočtoch s neurónovými sieťami tak čip začína už dobiehať grafické karty, ktoré majú síce aj pri výpočtoch pomocou natrénovaných neurónových sietí výkon vo viacerých teraflopoch za sekundu ale mnohonásobne vyššiu spotrebu.
Myriad X je ale komplexnejší akcelerátor pre rozličné aplikácie počítačového videnia, celkovo je na čipe rozmerov 8.1 mm x 8.8 mm prítommných podľa Intelu viac ako dvadsať hardvérových akcelerátorov pre túto oblasť a celkový výpočtový výkon čipu je viac ako 4 teraflopy / s.
Prítomných je tiež priamo na čipe integrovaných 2.5 MB pamäte s rýchlosťou 450 GB / s. Okrem toho čip podporuje LPDDR4 pamäť, pričom jedna ponúkaná verzia má v puzdre integrovaných 512 MB a k druhej sa pamäť pripája externe.
Movidius Myriad X, kliknite pre zväčšenie (foto: Intel)
Čip má 16 MIPI liniek a pripojiť je k nemu možné až osem HD fotosenzorov, dáta z ktorých môže spracúvať. Jeho výkon podľa spoločnosti stačí napríklad na súčasné vytváranie troch 3D máp hĺbky scény s rozlíšením 720p pri 60 Hz spracúvaním videa z celkovo šiestich kamier. Prítomný je aj hardvérový enkóder 4K H.264 a H.265 videa.
Ďalšími podporovanými externými rozhraniami sú USB 3.1 a PCI Express 3.0.
Rozloženie jednotlivých prvkov Myriad X na čipe (video: Intel)
Na čipe Movidius pracoval ešte pred akvizíciou Intelom a čip tak nebude vyrábaný vo fabrikách Intelu ale podľa dostupných informácií 16-nm procesom výrobcu TSMC.
Určený je pre zariadenia napájané batériou ako sú okrem iného drony a smartfóny, ktorým umožňuje napríklad vytvárať 3D mapu hĺbky priestoru, rozpoznávať prekážky a objekty ale tiež realizovať viacero iných činností vyžadujúcich počítačové spracovanie obrazu. Myriad 2 je použitý napríklad v dronoch DJI Phantom 4 schopných vyhýbať sa prekážkam a napríklad nasledovať určený objekt a v smartfónoch s technológiou Google Tango vnímajúcou 3D priestor.
Kedy by sa nové čipy Myriad X mali objaviť v prvých zariadeniach oznámenie Intelu neuvádza.
ako nevinne to znie, dji drony, 3d mapa a prekazky.... skoda ze to je akurat tak jeho sekundarne vyuzitie. je to cip urceny pre inteligentne sledovanie zabudovane v koncovych kamerach, to uz neznie tak velmi pekne ze ?!
"..drony, 3d mapa a prekazky.." ~~ to je jeho primárne využitie, a účel,
- pre kt. bol vyvýjaný - jako další milestone, stupienok na ceste, /schodoch (r)evolúcie vedúcej k plne autonomnim, centro-decentralistickím, (nejen) bojovím, resp. vše-účelovým, wide-scale, vše-živlovým, a vše-typovým (-na zemi, vo vzduchu, na, - a pod vodou, a v kozme.. - tj. všechny platformy typů tank, /bvp(ot), letadlá, /lode,/ponorky, /*starfleets (spaceships)) UNIVERZALNYM bojovým ..units, prostredkom, (jednotkám.. plne zosietovanám, a (samo)tvoriacim centro-decentralistickú, "silnú", AI
..ale 99 userov mi beztak nebude verit (možno okrem pár, rooba, a "svatopluka.. atd..),
..ich obzor nesiaha dalej (a dlhodobejšie) jako po najbližšie rande, s ich momentálnou dívkou (chlapcem, /a po najbližší ožran-žúr..,
..abo, hoc aj po najbližší 1, - 2 "projekty, v excel -tabulkách, vo velkích kancloch, malích firiem, v Blave, /Prahe, vienn,
príp., hoc aj, spravenie (zriadenie) nejakej ..najbližšej, dalšej predajne (hocčoho), velkích kanclov, /vydanie dalšej banálnej knihy, /albumu, /nastavanie lešenia,pódia,-a dalšieho music-festivalu..
nj, divízia AI u Intelů - určo už pokukujú (po sebe navzájem), s podobnou divizí u Google - (Massiv..ehm Boston Dynamics ;D ;P :8)
Re: To sa bude tazit
Od: limki
|
Pridané:
29.8.2017 15:16
grafiky kupuju etherium mineri lebo ma velku narocnost na pamat, inak by robili to iste co bitcoinaci a pouzivali specialne vyvinute cipy co vedia tazit iba btc ale robia to najlepsie ako sa len da
Re: Skynet
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
29.8.2017 19:59
Dovolujem si vyslovit urcitu pochybnost, ze ak je nejaka entita presviedcana, ze Zem je gulata a k lepsej orientacii na nej pomoze kupa vektorove vypocty* akcelerujucej karty, zaklope podla definicie klopania z rovnakeho zdroja.
*ktore, objektivne vzate, menia v konkretnom pripade narocnost P na NP
Celkom zaujímavé technológie. Podľa tých posledných viet a veľkosti obvodu musí mať vnútri riadne miliardy tranzistorov. Pre tú prču mohli napísať že koľko.
Len tá RAM má viac ako 5 miliárd tranzistorov, ak bude najmä dynamická...
nestupaj mi na palec
Od: .. Nikola, Nikolaj
|
Pridané:
29.8.2017 23:28
Neurónové siete sú spôsobom analýzy a spracovania dát, pri ktorom sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich podobným spôsobom ako neuróny v mozgu človeka. Na rozdiel od deterministických algoritmov u neurónových sietí programátori neprogramujú algoritmy a konkrétne kroky ako spracovať vstupy, siete sa učia generovať požadovaný výstup trénovaním na vzorkách dát.
Jediná taká vec na týchto umelých inteligenciach nás "zatiaľ " ešte stále zachraňuje a to že nemajú nevyčerpateľný zdroj energie.Ako príklad uvediem,že by vyvinuli robota s umelou inteligenciou ale stále bude mať batériu v ktorej časom dojde šťava alebo superduper neurónové siete ktorím sa ale dajú prerušiť manuálne káble :-D
..ale ked je to (zatím) len jako pc, / supercomp, v skriniach, (rackoch - tak moc fyzickích možností tá ai nemá..
by nemala.. može zatial len stát (doslova) jako skrina, jako kus nábytku, skaly, a "premýšlat, (hocijako intenzívne, silno, vie a chce - ale nepohne ani špáratkom.., ani 1 "tlačítkom, na stolnej lampe..