Dnes v podvečerných až večerných hodinách stredoeurópskeho letného času príde k úplnému zatmeniu Slnka.
Úplné zatmenie Slnka globálne samozrejme nie je príliš výnimočným javom, k poslednému prišlo v marci 2016 a ďalšie sa udeje v júli 2019.
Úplné zatmenie je vždy pozorovateľné ale na len veľmi malom území a v danej konkrétnej lokalite ide o vzácny jav, podľa NASA sa priemerne na danom mieste Zeme vyskytuje raz za 375 rokov. Na území Slovenska má byť podľa dostupných informácií najbližšie pozorovateľné až v roku 2135.
Aktuálne zatmenie je zaujímavé skutočnosťou, že sa prvýkrát po dlhom čase, konkrétne 38 rokoch, vyskytuje na kontinentálnom území USA. V súčasnosti najpokrokovejšia vesmírna agentúra, americká NASA, mu tak bude venovať zvýšenú pozornosť a uskutočňovať množstvo pozorovaní a meraní.
Geometria zatmenia Slnka, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA)
K zatmeniu Slnka prichádza pre zakrytie Slnka z pohľadu Zeme Mesiacom. Plný tieň je relatívne malý, má eliptický tvar a postupne sa posúva po povrchu Zeme. Aktuálne bude mať pás, ktorým plný tieň prechádza, šírku iba 113 km. Pás úplného zatmenia začne v Tichom oceáne na západ od USA, prejde naprieč celými USA od severozápadu na juhovýchod a skončí v Atlantickom oceáne.
Plné zatmenie začne o 18:49 stredoeurópskeho letného času a skončí 22:01. Najväčšie zatmenie, kedy budú Zem, Mesiac a Slnko v najpresnejšom zákryte, bude dosiahnuté o 20:25, zatmenie bude vtedy pozorovateľné z okolia mesta Hopkinsville v štáte Kentucky.
Čiastočný tieň je vrhaný na veľkú časť povrchu Zeme a okraje čiastočného zatmenia bude pozorovateľné aj na Čukotke, v Južnej Amerike a na kraji západnej Európy.
Pohyb tieňa Mesiaca pri dnešnom zatmení, kliknite pre zväčšenie (obrázok a video: NASA)
Plný tieň sa bude nad územím USA pohybovať rýchlosťou medzi 4800 až 2400 km/h, na jednom mieste bude plný tieň podľa miesta od menej ako minúty po 2 minúty a 40 sekúnd.
Zatmenie Slnka nie je zaujímavé len pre možnosť sledovať tento jav, NASA a astronómovia budú môcť tiež efektívnejšie pozorovať atmosféru Slnka ale tiež napríklad Merkúr. NASA bude sledovať zatmenie respektíve jeho efekty celkom jedenástimi satelitmi a sondami a samozrejme aj z viacerých lokalít z povrchu Zeme.
Minuloročné zatmenie Slnka pri pohľade zo sondy DSCOVR z vesmíru, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / EPIC / Joshua Stevens)
Pre predĺženie možnosti sledovania pozemskou aparatúrou na tri a pol minúty jedným prístrojom a zbavenie sa vplyvov atmosféry použije NASA nad východnou časťou územia USA, kde sa bude tieň pohybovať najnižšími rýchlosťami, dve vysoko letiace lietadlá WB-57F osadené teleskopom. Tieto budú pozorovať korónu a vytvoria prvé termálne snímky Merkúra.
Priamy prenos NASA TV (video: NASA)
NASA bude okrem toho zabezpečovať dlhodobý televízny program ohľadom zatmenia, v ktorom sprostredkuje nepochybne aj samotné zatmenie pozorované z viacerých lokalít. Prenos začne o 18:00 na NASA TV, sledovať ho je možné aj cez vyššie video v tomto článku.
Ak by ten obrazok aj bol v mierke, stale by mohli byt Zem a Slnko od seba 10cm, takze poukazujes na nespravnu vec.
Problem dat Zem a Slnko do mierky spociva vo viditelnosti - mohli by byt od seba 10cm na obrazku, ale Zem by bola taka malinka, zeby ju nebolo vidno. TO vystihuje ci obrazok je alebo nie je v mierke...
A) vo vysvetleni je, ze osi nie su v beznej mierke
B) nazor, s krorym nesuhlasi co len jedna osoba, je faktom pri zobrazeni na os s exponencialnou mierkou s konstantou 0
fakty A+B priekazne mlcia
Dnes ma meniny Janka, vytrtkam ju odzadu, dosucha.
Od: Mastic
|
Pridané:
21.8.2017 16:28
Ako moze byt zatmenie Slnka, ked je Zem plocha? To vytiahnu ten napajaci kabel, ktory ide z USA do Slnka a je ho niekedy vidiet, ked klenba s nakreslenymi hviezdami sa posunie viac na vychod?
usa PREDELAJI
Od reg.: Peterkal
|
Pridané:
21.8.2017 18:19
USA bude stat toto zatmenie 700 milionov dolarov pre znizenie produkcie.. som zvedavy aky to bude mat dopad na ich solarnu elektrifikizovanu siet...take vykivy musia konpenzovat... sa im to tam spalia tie kable...
Re: teump
Od: :Pjetro de
|
Pridané:
22.8.2017 8:18
Uz mame vybavene:
Na pokyn prezidenta Kisku sa dna 1.5.2018 uskutocni zatmenie Slnka na uzemi Slovenskej republiky. Zacne na vychode o 8:00 v Novej Sedline a skonci o 18:00 na zapade v Holici. Pas zatmenia bude podla rozhodnutia specialistov siroky 231,7 km.