neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Známy termín kedy by malo prísť k skutočnému rozdvojeniu Bitcoinu

Značky: Bitcoin

DSL.sk, 18.8.2017


Spoločnosti stojace za iniciatívou vylepšenia Bitcoinu SegWit2x, ktorého prvá časť SegWit sa technicky prijala úspešne minulý týždeň a budúci týždeň sa aktivuje, už majú konkrétny návrh kedy uskutočniť druhý kontroverzný krok SegWit2x, zdvojnásobenie základnej veľkosti bloku.

2x v SegWit2x

Iniciatíva SegWit2x, ktorá sa sformalizovala len v máji, získala masívnu podporu medzi minermi ťažiacimi menu a pomerne bez problémov bolo schválené a pristupuje sa k vylepšeniu siete SegWit. O vylepšení sme detailne informovali v tomto článku.

Hoci SegWit je veľkou technickou zmenou v štruktúre blockchain, ide o zmenu typu tzv. soft forku a je teda spätne kompatibilná aj s doterajšími Bitcoin klientami. Po získaní masovej podpory minermi je nasadenie takejto zmeny tak, čo sa týka prípadného vedomého rozdelenia meny, bezproblémové a reálne rozdvojenie meny z dôvodu podpory nehrozí. Aj keď prípadné technické problémy vylúčené nie sú.

Druhá časť SegWit2x, 2x, spočíva ale v zväčšení veľkosti bloku z 1 MB na 2 MB, doterajšie Bitcoin klienty nové väčšie bloky nebudú podporovať a v nejakej forme k rozdvojeniu meny tak príde ak pôvodnú podobu budú podporovať aspoň nejakí mineri.

Táto časť SegWit2x je ale kontroverzná. Jej jediným účelom je totiž zväčšenie transakčnej kapacity blockchain a teda množstva transakcií akceptovateľných sieťou, ktorá už dlhšie nestačí a je naplno vyťažovaná. Tento účel ale už naplní po svojej aktivácii SegWit, ktorý po jeho podpore používateľmi zvýši reálne kapacitu siete približne na dvojnásobok.

Zároveň SegWit má potenciál v budúcnosti zvýšiť kapacitu Bitcoinu ešte rádovo viac, keď jedna zo zavádzaných opráv konečne umožní bezpečne a efektívne realizovať transakcie aj mimo blockchain.

Vzhľadom na komplikácie, ktoré môže aktivácia 2x priniesť, by sa tak minimálne očakávalo, že sa počká a vyhodnotí či SegWit stihne dostatočne zvýšiť kapacitu siete a či je jej ďalšie dvojnásobné zvýšenie potrebné.

Aktivácia 2x

Hoci podľa dostupných informácií spoločnosti za SegWit2x termín aktivácie 2x ešte oficiálne neoznámili, na stránkach repozitára pre vývoj svojho softvéru sa nachádza oznámenie avizujúce kedy k tomu príde.

Stať sa tak má s blokom číslo 494 784. Oznámenie nie je úplne explicitné, pravdepodobne tým má na mysli ale že už tento blok bude vytvorený s novými pravidlami a nie až blok nasledujúci bezprostredne po ňom.

Pri očakávanej priemernej rýchlosti ťaženia jeden blok za 10 minút by mal blok s číslom 494 784 prísť na rad o cca 95 dní, teda v 47. týždni v druhej polovici novembra.

Oznámenie naznačuje, že hneď prvý blok bude úmyselne už hneď väčší ako 1 MB, bude teda nekompatibilný s doterajšou blockchain a hneď od prvého bloku príde k striktnému riadenému rozdvojeniu blockchain. O prípadných ďalších opatreniach pre zabránenie problémov ako napr. replay útok oznámenie neinformuje a pravdepodobne sa ani nepripravujú, keď oznámenie popisuje potrebné zmeny len v podobe potreby zväčšiť veľkosť akceptovaných blokov.

Oznámenie ale nie je technicky vyčerpávajúce a nie je vylúčené, že budú doplnené aj ďalšie ochrany.

Bitcoin Cash bol bezproblémový, tak aký problém?

Len pred niečo viac ako dvomi týždňami 1. augusta pritom prišlo k hard forku Bitcoinu za vzniku Bitcoin Cash. Oproti hard forku 2x existuje ale viacero významných odlišností.

Od ohlásenia Bitcoin Cash bola jasná zatiaľ len relatívne malá podpora pre novú menu, nikto relevantný ju aspoň zatiaľ nestaval do pozície prevzatia úlohy po Bitcoine a mena je tak zatiaľ jasne len minoritnou odnožou Bitcoinu, aj keď má relatívne slušnú cenu aktuálne okolo 12% ceny Bitcoinu.

Aj vzhľadom na technické ochrany zavedené v Bitcoin Cash pri jej spustení zabraňujúce napríklad spomínanému replay útoku spustenie meny takmer žiadnym spôsobom neovplyvnilo doterajší Bitcoin a jeho používateľov. Tí maximálne museli ak mali záujem uskutočniť kroky aby disponovali privátnymi kľúčami k Bitcoin adresám, aby automaticky získali aj Bitcoin Cash v rovnakej výške, alebo mali Bitcoiny na službách, ktoré im poskytnú ich Bitcoin Cash po jej vzniku.

Nový softvér si museli inštalovať len užívatelia, ktorí chceli okamžite začať podporovať novú vznikajúcu menu.

V prípade 2x bude situácia takmer určite diametrálne odlišná. Za aktiváciu celého SegWit2x vrátane 2x hlasovali mineri disponujúci veľkou väčšinou výpočtového výkonu a aj aktuálne oznámenie avizuje, že v novembri budú 2x podporovať mineri s výkonom spolu prevyšujúcim 90% výpočtového výkonu všetkých minerov.

Viacerí významní hráči ekosystému okrem minerov zrejme krok 2x minimálne zatiaľ nepodporujú, definitívny postoj jednotlivých hráčov sa ale zrejme ešte len vykryštalizuje v najbližších týždňoch až mesiacoch. Ako sa bude situácia vyvíjať v prípade rozporu medzi minermi a veľkou časťou zvyšku komunity vrátane napríklad prevádzkovateľov významných služieb ťažko odhadovať, mineri ale potrebujú pre nimi generovanú menu zvyšok ekosystému a zvyšok ekosystému zase potrebuje minerov.

Ak nová odnož vzniknutá po aplikovaní 2x bude vzhľadom na podporu zvyšku komunity len výrazne minoritná, situácia bude podobná ako u Bitcoin Cash. Takáto situácia je ale zrejme nepravdepodobná.

Keď sa nakoniec ekosystém ujednotí a postaví sa za 2x, situácia oproti Bitcoin Cash bude diametrálne odlišná. Pozíciu Bitcoinu vlastne prevezme jeho odnož a užívatelia Bitcoinu budú musieť k času rozdvojenia prejsť na softvér podporujúci novú menu. Technicky pôvodný Bitcoin stále aj v takomto prípade bude mať zrejme silnejšiu pozíciu ako dnešný Bitcoin Cash.

Najproblematickejšia bude situácia ak obe vzniknuté meny budú mať rádovo podobnú podporu, keď užívatelia a služby sa budú musieť pripraviť na používanie oboch.

Navyše ak pri vzniku odnože nebudú aplikované technické opatrenia proti hroziacim problémom, ktoré aktuálne oznámenie neavizuje, situáciu to ešte viac skomplikuje.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

super, zas budem mat niecoho 2x0
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

ja to kupim od teba za euro... predsa to je viac ako nic ;)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A do konca roku to bude minimalne trikrat viac!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak ja ti za to nič dám 2e.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja dam 2000 eur
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aj mne?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Bitcoin má viacero technických nedostatkov ktoré rieši novšia technológia, napr. Iota. Rýchlejšie transakcie bez poplatkov. Žiadne bloky. Žiadny mineri. Výhodou bitcoinu je pri tomto zrovnaní asi len jeho názov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Cena BCH dnes skokovo stupla o 75%. Ja idiot som vsetky mince predal za BTC minuly tyzden.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ako ja drzim bitcoiny uz oddavna, ako sa dostanem k bitcoin cash??? A povodne mi ostanu ci ako?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Stiahni si electron cash wallet, jebni tam privatny kluc svojej BTC penazenky. Ihned sa ti objavia BCH coiny. Mozes ich zamenit napr, na evercoin.com.

Cele to netrva ani 15min, ak nie si trdlo.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

preco im mam dat svoj privatny kluc, ved mi potom odjebu moje prave bitcoiny nie? Ja takym softom neverim. Svoj kluc mam offline na papieri. nikdy nebol online.
A kolko je cena 1 BCH?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

electron je open source mozes si skontrolovat ci nejakym sposobom posiela na nejaky server privatny kluc :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, trulo.
Peňaženka Electron cash je na doméne s FAKE whois a hostované u qhoster.com kde sa dá kúpiť doménu a host bez overenia identity za BTC.

Electron cash nemá nič spoločné s autorom Electron.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

hej trulo pozeral som sa teraz kvoli tebe na web electron cash a nasiel som tam zdrojaky. Tak si mozes urobit code review a ak nenajdes kod ktory posiela niekam tvoj private key mozes ich skompilovat a spustit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prave ked je nieco open source, kazdy si tam prida co chce napriklad par riadkov na preposlanie privatneho kluca. Iba chory takym softom veri.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Prave preto si urob ako vravim code review a over si ci to neposiela privatny kluc niekam. Sam si mozes skompilovat aj zdrojak.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Akurat ze taka rada pomoze, len ked si napise v mikrokode aj vlastny kompilator.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jááj. Ty si neskutočný kekeket.
Ty si určite kompiluješ zdroják keď nevieš ani čo je WHOIS.
Ty si v živote neskompiloval ani 4 riadkový kód Hello World v Pascale.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

preco si myslis ze neviem co je WHOIS? neviem ako si na to dosiel. Kazdopadne sa mylis.

Ak neveris softveru ako inak chces zacat doverovat aby si mohol urobit dany ukon ak neskontrolujes co ma pod strechou? To ze si pozries WHOIS a zda sa ti podozrive, neznamena ze je v kode skodlivy kod na danej stranke ty kokotko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak neveris softverovym penazenkam tak si kup hardverovu. Ja pouzivam trezor.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A pozical by si mi ten trezor na chvilu ? ...staci 15minut :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozri si ako trezor.io funguje. 15 minut by ti veru nestacilo, myslim ze ani cely tvoj lifetime.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Electroncash? Peňaženka na doméne s fake WHOIS a zakúpenej spolu s hostingom na Qhoster za BTC?
Si sa s koňom zrazil?

Takmer všetky doporučené peňaženky sú sračkové projekty psychopata Roger-a Ver-a. S tým rozdielom, že tentokrát sa k Bitcoincash sračke nepriznáva ale cucá od ľudí cez svoje wallet sw ich privátne kľúče.

http://dopice.sk/k4V
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Dik, presvedcil si ma ze to tak je. Usetril sim mi riziko
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Staci pred celou operaciou presunut svoje BTC na novu adresu s uplne inym private-key a si komplet safe. Ak by ti udrbali kluc, tak by nasli iba praznu penazenku.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

1. vytvor si novu bitcoin adresu s novymi klucami
2. preved si tam vsetky bitcoiny
3. bitcoin cash budes mat teraz na adrese, kde budes mat 0 bitcoinov. K tymto privatnym klucom uz mozes pustit nejaky soft, co ti umozni manipulovat s bitcoin cash a nebude mat moznost ukradnut bitcoiny ani keby chcel.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pokial chces bitcoin cash hned predat, tak
najmenej rizikove bude asi nainstalovat si full node clienta https://www.bitcoinabc.org/ od firmy bitmain.com a okamzite ich previest na burzu.
pokial si chces bitcoin cash nechat, najrozumnejsie bude zatial nerobit nic, hlavne nedavat pristup k sukromnym klucom nejakemu softweru co vznikol pred par dnami a nie ja za nim nejaka doveryhodna firma
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pisu ze znamy termin ale nedocital som sa nejako ze kedy. Kedy presne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

CTRL+F novembr
Odpovedať Hodnotiť:
 

CTRL-F na macu nejde alw nevadi COMMAND - F, lenz e v druhej polovicui novembra to nie je znamy termin, ved to je +/- 15 dni
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A tu vidím ďaľšiu vynikajúcu príležitosť pripomenúť všetkým applistom, že už ostáva len jeden deň na vyčistenie latexových oblečkov. Hurry up!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa deje zajtra???? neivem o nicom?? Ved Apple event je az niekedy v polke septembra nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

polkach...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ále nerob sa, ty beťár ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je nejaky medzinarodny den oviec alebo si robis srandu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/k4X
Odpovedať Hodnotiť:
 

Apple Pride?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podobnym dorazom na detaily zacal aj ten pruser s VOSR.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Dobry, prosim vas kolko bitcoinov je mrtvych? Takych ze sa napriklad stratil privatny kluc ... nevie niekto?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

2,707.8686 bitcoins
Odpovedať Hodnotiť:
 

to sa uz z principu neda zistit, pretoze ako preukazes ze ten privatny kluc uz nemas?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kĺúč otvára zámky,ale len tie,ktoré sú na to vhodné :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co tak logicky, ze ked 7 rokov bitcoiny sedia stale na svojej adrese, nikto s nimi nepohol ked mali cenu par dolarov, tak je asi logicke ze uz asi ani nikam nepocestuju. Lebo uz bolo vela prilezitosti predat to. A hlavne zo zaciatku tazenia ked si mal 25.000 btc/blok a stacilo ti cpu to malo hodnotu tak 1 pizze tak tomu nikto nepripisoval tak dolezitu funkciu ako zalohovat si privatny kluc.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

9
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten,kto manipuluje musí počítať aj s tým,že bude manipulovaný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Práveže nemusí, aby aj to mohol byť prekvapujúci zážitok.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skutočne? :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Doprdele s vami :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prekvapenie spôsobilo len celkový rozsah manipulácie :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Omyl,"spôsobil" :) Ťažko po opici :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No dobre,verím ti.Realita náhod potvrdzuje teóriu predvídateĺnosti..
Odpovedať Hodnotiť:
 

No dobre :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

kebyze si aspon pozrete cenu BCH a nie len, ze spravite ctrl-c, ctrl-v z minulych clankov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja myslím, že po prečítaní takéhoto článku by mu zostalo neuvoľno.
Skutočne sa nad tým zamyslite.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár