neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Elektrina pre EÚ sa má vyrábať na Sahare

Značky: elektrická energiaAfrika

DSL.sk, 14.8.2017


Časť elektrickej energie spotrebovávanej krajinami Európskej únie a vyrábanej z obnoviteľných zdrojov by sa už v blízkej budúcnosti mohla vyrábať na kraji púšte Sahara.

Britská spoločnosť TuNur totiž podala tuniskému ministerstvu energetiky žiadosť o schválenie projektu veľkého komplexu solárnych elektrární za účelom exportu elektrickej energie do EÚ.

EÚ sa snaží zvyšovať podiel elektrickej energie a celkovo energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov a pre rok 2020 má stanovený cieľ 20% spotreby energie zabezpečenej z obnoviteľných zdrojov. Vo viacerých krajinách Európy špeciálne po dotáciách vznikli veľké fotovoltaické elektrárne, hoci vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia je tu výstavba takých elektrární nezanedbateľne neefektívnejšia ako v južnejších lokalitách s najväčšou intenzitou slnečného žiarenia.

TuNur, ktorej polovicu vlastní britská spoločnosť Nur Energie a polovicu investori z Tuniska a Malty, sa snaží využiť efektívnosť solárnych elektrární inštalovaných v tých najvhodnejších podmienkach a vyrábať pre EÚ elektrickú energiu zo slnečného žiarenia na Sahare.

Celkovo plánuje inštalovaný výkon svojich elektrární až 4.5 GW, pričom energia sa bude dodávať do EÚ cez tri podmorské káble. V súčasnosti má spoločnosť vybranú pre projekt už aj konkrétnu lokalitu na Sahare v juhozápadnej časti krajiny.


Ilustrácia napojenia solárnych elektrární v Afrike na Európu , kliknite pre zväčšenie (obrázok: TuNur)



Spoločnosť si zvolila technológiu solárnych veží, pri ktorej zrkadlá z veľkej plochy povrchu odrážajú dopadajúce slnečné žiarenie na centrálnu vežu. Tu typicky koncentrované slnečné žiarenie zohrieva roztavené soli, ktoré následne ohrievajú vodu pre turbínu. Energia sa zároveň dá v soli pomerne efektívne aj uchovať a takýto typ elektrární môže lepšie regulovať dodávku elektrickej energie a pozdržať ju typicky minimálne niekoľko hodín.

Prvá fáza projektu počíta s inštalovaným výkonom 250 MW, má stáť 1.6 miliardy eur a dodávať elektrinu má cez kábel na Maltu, ktorá je už prepojená káblom s Talianskom. Táto fáza by mohla byť spustená do roku 2020.

Druhá fáza má mať inštalovaný výkon až 2 GW a elektrina sa má dopravovať do EÚ podmorským káblom do Talianska o dĺžke cca 600 km. Prvé dve fázy spolu budú pozostávať z postavenia 18 solárnych veží s inštalovaným výkonom každej 125 MW.

V tretej fáze majú byť postavené elektrárne s inštalovaným výkonom cca 2 GW, z ktorých bude energia dodávaná káblom do Francúzska. Celkový inštalovaný výkon elektrární má dosiahnuť 4.5 GW a elektrárne majú zaberať 25 tisíc hektárov inak zrejme nevyužitej plochy. 25 tisíc hektárov, v prepočte 250 km2, zodpovedá v prípade štvorcového územia štvorcu o strane cca 15.8 kilometrov.

Káble na Maltu a do Talianska sa už podľa oznámenia TuNur budujú, kábel do Francúzska sa zatiaľ len zvažuje.

Podobný pokus už existoval aj v minulosti, pod označením Desertec išlo o výrazne väčšiu iniciatívu. Zapojené boli do nej takmer dve desiatky firiem, elektrárne dodávajúce energiu do EÚ sa mali stavať vo viacerých krajinách a celkový rozpočet projektu mal byť až 400 miliárd eur. Projekt, do ktorého bola zapojená aj TuNur, nakoniec ale stroskotal.

Podľa vyjadrení predstaviteľov spoločnosti pre Climate Home bol Desertec iniciatívou s veľkým konzorciom spoločností hľadajúcim podnikateľské príležitosti ale bez konkrétneho plánu. TuNur, ktorá pokračuje s podobnou iniciatívou špecificky v Tunisku, má teraz na rozdiel od Desertecu plán na konkrétny projekt v konkrétnej lokalite.

Pri projekte Desertec padali ale na jeho adresu obvinenia z neokolonializmu, keď sa zdroje z rozvojových krajín exportujú do Európy podobne ako v ére kolonializmu. Projekt NuTur má podľa Euractiv podľa štúdie údajne priniesť do Tuniska 2 000 priamych a 20 000 nepriamych pracovných miest a zabrániť rozširovaniu púšte, či má ísť o efektívnejšie bránenie jej rozširovaniu ako keby elektrárne neboli postavené nie je jasné. Spoločnosť tiež avizuje možnosť časť energie poskytovať Tunisku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

A colnici na nu naparia velke clo :D
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Pamatame si na clanok ohladne tejto myslienky, pricom sa spominal jednosmerny prud ako nositelom energie v nejaky PV kabloch. Stale plati aj tato myslienka, alebo sa ide standardne na vysokonapatove AC kable? :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

podla mna HVDC prenos bude mat vecsi zmysel aj z principu vyroby, kdezto aj tak bude potrebny menic. Otazka znie ci je vhodne sa spoliehat na dodavku tak vyznamnej strategickej komodity z tak nestabilneho regionu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked sa objavia problemy, humanitarne vybombardujeme celu krajinu, dosadime dalsiu vladu a je zasa na cas klud
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ty si veľmi vzdepany, svetaznaly a čosi si už zažil.
Alebo si objavil YouTube ?
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

V prvom rade bola Lýbijská ropa pre mňa veľmi zaujimavá komodita v rokoch 2010-2012. Čo sa stalo v rokoch 2010-2011? Humanitárne bombardovanie, humanitárna poprava kaddáfiho, rozloženie stabilnej krajiny, dosadenie novej vlády. Teraz je s ropou kľud.

Výsledok? Stabilné lacné dodávky ropy do Francúzska, Talianska a Beneluxu (ich rafinérky sú prispôsobené na kvalitnú Lýbijskú ropu, z arabskej nedokážu efektívne vyrábať). Samozrejme ropa bola len jedna z mnohých príčin humanitárneho bombardovania.

A murko, ja si názor tvorím na základe informácii z rôznych zdrojov a to nie jednotvárnych. Možno by si to mal skúsiť a prestať závidieť ;)
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Pisali, ze neplanuju fotovoltaicke clanky, ale generovat to pomocou roztavenych soli ako prevodnikom/skladom tepla, teda nakoniec turbinou. Aj v takom pripade je jednoduchsie vyrobit DC ako AC?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nechapem preco by bolo jednoduchsie vyrabat DC. Sak tej turbine je jedno ci toci dynamo alebo alternator.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Dynamo v podstate vyrába striedavý prúd, ktorý je usmernený mechanickým komutátorom. Takže vyhoď súčiastku, ktorá sa naviac opotrebováva a môže sa pokaziť a máš AC.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kazisvet od nas zdani kazdy elektron zvlast podla grafu cosinusoidy dolehlavou
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

z colneho hladiska je jednoznacne vyhodnejsi jednosmerny prud, kedze striedavy by sa precielal dokolecka nanovo - podla toho, ktorym smerom by prave tiekol.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prebytočnú energiu môžu použiť na odsoľovanie morskej vody a zavlažovanie suchých oblastí na okrajoch púšte, kde žijú ľudia.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ano a za kazdu nami vyrobenu GWh posleme novonarodenemu cernoskovi na znak vdaky a toho ze nie sme kolonialisti iPhone.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

radšej note 7 original version :D
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Ešte to nefunguje a už majú niektorí ľudia problém.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

samozrejme mám - od jedných "odídem" a druhým sa na desaťročia upíšem. predsa sa elektrina dá vyrábať na každej streche určite aspoň pre chod domácnosti. v spojení s batériami ... stačí si pozrieť ako desaťročia fungujú traké domácnosti, na stránkach majú aj okamžitý stav.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

daj odkaz, to si rad pozriem ako na Slovensku vyrobis na streche dostatok elektriny pre beznu domacnost. A nech tam su aj naklady pociatocne a servisne. Dakujem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak máš pasívny resp nizkoenergetický dom tak áno vyrobíš dostatok energie preň aj na Slovensku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prebytočnú?
Jak prebytočnú?
Každý si jebne klímu, všetko na elektrinu, bude nabíjať 5 mobilov naraz, telky s dvojmetrovými obrazovkami budú pustené 24/7.
Ešte bude aj málo
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Vsak nech EU zakaze vseliake tie svetielkujuce bilboardy, osvetlenie kazdej prkotiny a ine zbytocnost namiesto zakazu vysavacov a hned bude elektriny habadej aj pre milion Tesiel a nebude treba elektraren na sahare.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Varovanie Hawkinga je jasné. Ak sa tu nechceme upáliť zaživa, treba zavlažovať a nie drancovať.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ano jasne, v pusti kde miliony rokov nic nerastlo budeme sadit stromy a umelo zavlazovat, zatial co na druhej strane zemegule spokojne klcuju pralesy aby tam mali pust. vyzera to logicky.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Ozaj milióny? Tiež tam asi klčovali drevo na vývoz.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Na zvratenie dezertifikacie nam zostava len jednina moznost
https://www.youtube.com/watch?v=vpTHi7O66pI
(daju sa zapnut ceske titulky)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sahara je vytvor cloveka
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Aj mesiac
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Odvodenie od dna nie je vytvorenie.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ako mam znacne medzery v dejepise, ale jedna z najstarsich civilizacii v severnej Afrike bol Egypt 3-4tisic rokov pred nl. a uz vtedy bola Sahara a zilo sa najma na severe v delte Nilu.. Tak netaraj hluposti. Gobi tiez vytvoril Dzingiskan ne? lebo mal vela krav, vela prdeli, silny sklenikovy efekt atd...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sahara a Blizky Vychod vyzerali uplne inac relativne nedavno. Preco myslis ze tam vznikali civilizacie? A zaroven nazorne vidis, ako to dopadne, ked zozeries vsetko okolo seba.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Prečítaj si, že tak to budú robiť aj na Arrakise.

Áno, treba tam vysadiť kríky a treba ich zavlažovať na zastavenie rozširovania púšte.

(Je to lacnejšie než získavanie pôdy v Holandsku, ak to chceš s niečím porovnať.)

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je po klimatizácii druhé rozumné využitie takej energie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

napisem si to este raz, a slusnejsie. ked si prenajmem susedovu zahradu kde mal doteraz burinu, pokosim mu ju a budem sa tam chodit opalovat, som neokolonista ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ne, skor blbec. lebo keby si bol mudry, tak si na tu neobrobenu zahradu vybavis dotacie od EU a raz za rok ju vypalis a povies, ze si ju biologicky hnojil, cize zhodnocoval. Po piatich rokoch ju vratis susedovi a prenajmes si od vedlajsieho suseda, ktory ju uz tiez bude mat neobrabanu, lebo tych 5r vysemenovania burin od susedstva uz proste nezvladne odburinovat. :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kľúčové je slovo PRENAJMEM. V tom prípade nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

o iste, tak si to rovno kupia ci prenajmu dlhodobo, pripadne za odber elektriny. alebo tuniska strana uz ma vykupene pozemky. ci mas pocit ze tunisko je najvacsim vyrobcom a exporterom stavebneho piesku a ten kusok puste kam doteraz nechodili ani len tavy srat im odrazu bude chybat ? alebo cakas ze niekto nasype 1.6 miliardy do neisteho projektu ? urobia sa dohody, 2000 tuniskych inzinierov dostane pracu, tuniska vlada bude garantovat dodrziavanie zmluv a vsetci budu happy. normalna biznis dohoda, tolkoto investujeme, za takychto podmienok a tolko a vtedy cakame zisky.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mali by lepšie nove káble naťahať. Nič proti Taliansku, alebo tak, ale zrovna ich káblom by som neveril. Po týždni im to zhorí, ak to dáky domáci nevykope...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Nakolko pred pripojenim kabla su potrebne principialne legislativne zmeny v dohodach o NATO a EU( energeticka nezavislost), nie su obavy z kratko ani dlhodobeho hladiska opodstatnene.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ten kabel bude prenasat tolko elektriny kolko prenasa teraz akurat opacnym smerom.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pánko bol na dovolenke v Taliansku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

uzasne, takze za premrstenu cenu budu v afrike vyrabat pre "europu" tolko energie, kolko zvladne jedna atomova elektraren s modernymi reaktormi. Hlavne ze to bude "zelene". Uz vidim, ako setrne k zivotnemu prostrediu budu pokladat tie podmorske kable.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Presne tak, mali by im tam na tych pustach stavat jadrove elektrarne a nie solarne!!!
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

pretoze jadrovy odpad je k zivotnemu prostrediu ovela setrnejsi ako kabel ty dilino
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

A videl uz niekto ten jadrovy odpad?
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

ee, rusi ho spaluju vo svojich elektrarnach
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

ani ja vasu 3,14cu nevidel a... kazdopadne lepsie igelitka jadroveho odpadu ako tatrovka nepouzitelnych solarnych clankov, ktore musia vyrobit 6 kilo elektriny aby zostali 4 kila kym pridu na miesto urcenia :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a vies kolko toho odpadu vyrobia moderne reaktory? Respektive ze tie reaktory vyuziju odpad po starych reaktoroch?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

lebo pri vyrobe tolkych solarnych clankov a desitky tisic km kablov neni ziadny odpad ze?

a jadroveho odpadu z najhovsich generacii jadr elektrarni je minimum...

momentalne nic zelensie ako jadrova energia neni
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

budu to solarne veze a nie solarne clanky, technologia ktoru pred cca 2.2k rokmi vyuzival aj archimedes.

cit "Pomocou parabolických zrkadiel zasa dokázal zapáliť rímske lode v dostatočnej vzdialenosti od mestského opevnenia".

Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

nedokazali
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

jedny hovoria ze ano, druhy ze nie.

dobova tlac pisala politicky korektne ody o dobiti syrakuz pod vedenim marcusa claudiusa marcellusa, oslavovali jeho vodcovskeho genia, silu rimskej armady a velebili risu. v skutocnosti mesto dobil, ked v nom boli vsetci ozraty na trest bozi pocas slavnosti.

opacny pohlad na bitku mali tiez namornici ktori si ratovali hole zivoty skakajuc z horiacich lodi do mora.
novinari okrem ineho aj rozoberali akysi hoax o matematikovi zijucom sude na plazi, vraj slo o progrecku propagandu a nejake archimedove zakony su len sucast hybridnej vojny.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

lode dokaze zapalit len Dany s Drogonom!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno ale to sa stále hodí len pre klimatizáciu ako v kalifornii. Pre EU kde je odber nonstop kde fabriky rafinérie a mestá bežia nonstom je to totálne nevhodné a len to rozkolíše sieť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V Rusku sa pracuje na vývoji tzv. rýchleho množinového reaktoru aka FBR kde sa vďaka rýchlym neutronom premení na palivo aj U 238 (štiepny je 235) ktorý je za normálnych okolností nestiepiteľný a tvorí cez 95% dnešného jadrového odpadu a má ten desivý polčas rozpadu no po štiepení vznikajú izotopy s omnoho menším polčasom rozpadu v rozsahu 100-500 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďalej je tu technológia reaktorov MSR molten salt reactor kde ako palivo sú Thoriové soli a vie využiť viac ako 99% energie a teda aj paliva a vyprodukuje zasa len ľahké izotopy ktoré majú malý polčas rozpadu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale zas to ber ako začiatok
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zahejtovat si za kazdu cenu, to je tvoje motto?

Elektraren ako taka je velmi ekologicka. A co uz len moze by neekologicke na podmorskom kabli? Jeho zlozenie med a nejake plasty, ktore sa ani neodparuju ani neodlupuju, ani ryby ich nezeru.

Chod sa pozret do Fukushimi ako moc elelogicka je jadrova elektraren pri nehode, kde nesedeli zastrcky na cerpadla.

Pri tejto elektrarni ked dojde k nehode, vytecie max ta sodikova sol, co je asi taka ekologicka katastrofa ako rozsypane chrumky.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Priekazne uhlikova stopa. Napriklad "nejake plasty, ktore sa ani neodparuju ani neodlupuju, ani ryby ich nezeru.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Stavat Fukushimu tam, kde ju postavili, je v prvom rade jebnutost. Ale usetrili ;)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Omyl vy dvaja geniovia. Fukushima bola postavena velmi dobre na svoje podmienky a v danej dobe. V pripade katastrofy hned poruke vela vody, nic lepsie urobit nemohli. Co sa ale dojebalo, ze sa kaslalo na pripadove studie, hladina oceanov sa zdvihla a majitel len generoval zisk a viac ho netrapilo. Tam hladaj problem, nie v lokalite ani konstrukcii.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ani prípadové štúdie nepočítali s tým čo prišlo. Zrovnané boli aj niektoré miesta označené ako bezpečne pre prípad cunami. Okrem toho to boli dosť zastaralé reaktory. Generácia 3 by dopadla lepšie a 3+, ktorý už nejaký ten rok beží v Novovoroněž II by to ustála bez poškodenia samotného reaktoru. Havarijne chladenie je autonómne, k dochladeniu potrebuje len, aby sa nezmenili fyzikálne zákony.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Elektráreň ako taka je super, dokonca ti v jej blízkosti budu rovno do ust padať pečene holuby.
PS: Fukušima. Aké škody spôsobila samotná cunami? Pri tom všetko je rozoberanie poškodenej elektrárne ako prd do vetra. Ale náramne sa to hodí zeleným. Rozdiel v rýchlosti prác je daný hlavne tým, že žiadna rádioaktívna stavba sa ešte nerozoberala. Všetky technológie sa vyvíjajú od nuly a teraz sa na tejto vlne zvezie aj Černobil, kde sa tiež začalo makať na rozoberaní.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vo Fukušime nezomrel na následky ani jeden človek! Väčšina oblastí sa do 10 rokov dekontaminuje a znova osídli. Malá šanca na nehodu, dodnes sa stali len 3 prípady jadrovej nehody kde došlo k väčšiemu zamoreniu a evakuácii Černobyľ, Three Miles Island a Fukušima pritom funguje cez 450 jadrových elektrarni po celom svete a s každou nehodou sa zvýši bezpečnosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este by som pochopil transfer elektriky na siciliu, alebo korziku ale do Francuzka???

vsak to musi byt totalne mrhanie ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

možno na to dostali príspevok z Ministerstva školstva
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

no a neboja sa ze im tam tie zrkadla na pusti vietor opieskuje? potom to uz nebudu zrkadla...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a kable im rozmoci voda. strasny svet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a soľ zožerú domáci na chlebe
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nebudu sklene z oxidovou vrstvou, ale nerezove, ktore ten piesok jemny akurat tak lepsie prelesti ;-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

250 MW instalovany vykon za 1,6 miliardy. Ja sa tu tak smejem. Pre predstavu na lepsie porovnanie s jadrovou elektrarnou si to cislo musite vydelit 6 az 8, ak chcete zistit kolko elektriny to vyrobi za cely rok (cim sa spriemeruje den/noc a pocasie). Cize inymi slovami - za rok to vyrobi ako reaktor s el. vykonom 40 MW. Na slovensku su jedne z najmensich na svete a to maju po 440 MW. Vo svete sa buduju aj 1600 MW reaktory (jeden blok, nie cela elektraren). A to som si myslel, ze je jadro drahe.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

to je tak ked sa k vyznamnym postom dostanu ekoteroristi a vymyslaju uplne kktiny, namiesto budovania jadrovych elektrarni najnovsej generacie...potom by tu mohla byt elektrina za drobne
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nizka ucinnost, nizka zivotnost, preoblematicka regulacia, ale peniaze presunute spravnym smerom. Na tomto raz ludstvo zakape...
Keby sa tie peniaze onvestovali do vyskumu a vedy, jadrovky by boli neporovnatelne lepsie...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

To, že u nás musíš pri fotovoltike deliť špičkový výkon číslom 6-8 neznamená, že aj na púšti pri solárnej veži. Nemáš tam zimu, krátke dni, sneh ani dážď. Na pieskovej púšti ti môže občas zafúkať zrkadlá pieskom, na skalnatej ani to. A vďaka tomu, že ideš cez solárnu vežu, nie cez fotovoltiku, eliminuješ aj ďalšie problémy.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Stále tam máš deň a noc a musí byť naddimenzovaná tak aby počas aspoň 8 hodín generovala aspoň základný výkon dajme tomu 200 MW o 5:00 no o 12:00 ti bude generovat 800 MW čo s tou energiou keď ju nevieš využiť alebo uskladniť? Výsledok máš dráhú elektrinu, rozkolísanú sieť a absolútne neflexibilný zdroj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tukabel tukabel
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto je chujovina jak voda v kosi. Niekto sa zjavne snazi objavit ameriku, a zvysit silou mocou uz teraz premrstenu cenu z "ekozdrojov". Pretoze nielen ze je solarna energia 10-nasobne drahsia ako jadro, ale na takejto vzdialenosti budu vznikat giganticke straty pri transporte po kabloch. Ked sme jeden cas odoberali energiu z Lotysska ci Litvy, tak straty pri prenose boli 80-90%. Ak to budeme tahat zo Sahary, tak sem dojdu asi len jednotky percent povodnej energie. Potom uz staci, aby eurosajuz predpisal povinne percento tejto energie, tak ako to spravili so solarom, a je vymalovano. Alebo, podla najnovsieho "pokroku", nadrbeme tam megatony baterii a budeme ich prevazat medzi Afrikou a EU. Jedno lepsie ako druhe.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

90% straty pri prenose ... to pisali v zem a vek ?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

To by ma tiez zaujimalo skadial vypocital, 90% straty pri prenose drbnem - 100MW, to je - zas drbnem - kabli dlhom 2000km, to mas okolo 45W tepelnych strat na metri kabla,
to by sa na tych dratoch smazili vtaciky a padali by z nich pecene...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mna by skor zaujimalo, odkial si vypocital, ze 45W teplom usmazis vtaciky na drotoch. Tebe smazi skor nieco ine na hlavu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nie, v tvojom oblubenom periodiku to nebolo. Na prelome tisicroci o tom pisali skoro vsetky slovenske denniky. Bola to kauza o tom, preco sme dovazali lacnu elektrinu na velke dialky, ked by s ohladom na straty bolo vo vysledku lacnejsie dovazat z okolitych krajin. To sa v zem a vek nedocitas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nach z teho vyrobia vodik /ten sa tusim da vyrobit aj vysokou teplotou priamo, bez premeny na elektrinu a nasledne na vodik/ a "spalia" v palivovych clankoch ... a cely proces bude eko-logicky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..je im v EUrope na jesen, /zimu asi zima, tak ted im z ich Afriky natiahneme aj prívody ele.prúdu, /aabo kúrenia, nech sa tu v Europe cítia - jako doma..

nj, by im tu ješte bola kome XChristmas, novéhoRoku zima..

až tu spália (v našich domoch a bytoch, okrem nás, aj) všetky podlahy, nábytky drevenné, aj starožitné, obrazy, obrusy, záclony, periny, duchny,
aj všetky kostoly a chrámy (všetko drevenné, /horlavé v nich)
aj všetky stromy z parkov a lesov,

tak sa im budú natahovat ešte aj vvn -dalekonosné, vysokokapacitn.káble vvn, aby si mali na čom kúrit, zohrievat hašiš a vodn.fajku, - a kukat mtv, s blondýnkami..

..tie muslimo-negro..
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Prečo by kukali mtv? Blondýnky si zoberú z ulice.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V pusti to stavat kdesi v Afrike, kde skoro nesvieti... To je rozum.
U nas na ornej pode treba aspon 1000 000 hektarov zastavat, tu svieti stale, aj v noci.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Urcite je to lepsia myslienka ako postavit dalsiu atomovu elektraren,... Atomky hoci sa zdaju relativne bezpecne, staci ked jedna zo sto havaruje raz za 50 rokov a moze to znamenat aj ohrozenie celej Zeme. Napriklad aj pod
Cernobylom je stale vraj 250 ton paliva,... Keby toto bolo vsetko uniklo,.. tak minimalne pol Europy, ci aj pol Euroazie by bolo neobyvatelne,..
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

"prílif...na to nemá vplyv Mesiac...to je blbosť si myslím"

rybička na Animoterapii... lokaltv.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je tam max 250 t zväčša U238 ktorý je kov (neuvoľní sa) a je neštiepny najväčší bordel boli ľahké izotopy ktoré sa uvoľnili do atmosféry no tie majú polčas rozpadu od minút do 100 rokov a väčšina z nich už je neskorá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

panelov na Sahare by vraj pokrylo spotrebu celého ľudstva...ale iba cez deň
Odpovedať Hodnotiť:
 

solarne veze davaju elektrinu aj vnoci...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

..ale 1 věc vůbec nechápem, (a nepochopím snád nikdy) - proč se ale vlastne celá tá (zatím najma) Západní Europa (zvlšt.Nemecko, Francie, Anglie, Beneluxy, Severské štáty, nejenomže nejak nechce, ba priam jakoby ..odmieta bránit, - ale ješte priam - jakoby -

.. - jakoby -si člvek ješte sám na seba nakladaá, pridával,na kožu, dovážal viac a viac, čím víc, a dalších a dalšách švábov, chrústov, kt. by ho (zaživa žrali, hrýzli, kůúsali..)

(...a pritom by sa ich všetkích, VSECH, mohol zbavit za pár sekúnd,/minút, jedinou silnejšou sprchou, prúdoem vody, a pak ich všetky spálit, a vyhodit do smetí, zahrabat do brázdy, do kompostu..)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

..nvm, čo si od nich (od tích negro-muslimo.. opíc, cigánov) co si od toho celého vlastne všetci tam v tej Záp.EUrope, (zvlšt. v tom Nemecků, & spol., Germanistáne, slubujú, čo čakajú,..

či sú ozaj všetci tak ..natešení, priam fascinovaný tými takmer vyše polmetrovými penismi, tích ..musulmano-orangutanov, abo čo.. (že to považujú priam za najvyššiu hodnotu)
´´islamo-goríl


..abo sú už všetci v celej Záp.EUrope, cca na západ od Ašu, nakazení nejakou (novou) psycho,-/meme -virovou nákazou..

(s tým, že to ale postupne preniká, šíri sa už aj do čiech, - už aj tam asi 35 - 65 % nakazeních ( = "sluníčkári´ )
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:

Pridať komentár