neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
Na informatickej olympiáde Slovensko s najslabším výsledkom v histórii, ustupujeme z pozícií

Značky: programovaniesúťažeSlovenskostredné školy

DSL.sk, 2.8.2017


Na Slovensku sa nezhoršuje výrazne len vzdelanosť bežných mladých Slovákov, najmä v posledných dvoch rokoch ustupuje Slovensko aj zo svojich obvyklých pozíci v stredoškolských súťažiach v informatike a matematike, kde krajinu samozrejme zastupujú najtalentovanejší a najlepší študenti v týchto predmetoch.

Najmä v informatike pritom v minulosti patrilo Slovensko k svetovej špičke.

Bohužial na aktuálnom 29. ročníku Medzinárodnej olympiády v informatike, MOI, v iránskom Teheráne, Slovensko zaznamená výrazne najhorší výsledok vo svojej histórii.

Podľa predbežného poradia a metodiky prideľovania medailí štvorčlenný tím získa len dve bronzové medaily. Do roku 2015 sme pritom získali vždy minimálne aspoň striebornú medailu, často aj zlaté. Až v minulom roku sme boli prvýkrát od vzniku Slovenska v 1993 aj bez striebornej, so štyrmi bronzovými medailami.

Na medzinárodnych olympiádach z informatiky a matematiky sa udeľuje zlatá medaila približne prvej dvanástine účastníkov, strieborná ďalšej šestine a bronzová ďalšej štvrtine.

Bronzové medaily získajú tento rok Peter Ralbovský zo Spojenej školy Novohradská v Bratislave a Paulína Smolárová zo Školy pre mimoriadne nadané deti v Bratislave. Slovensko reprezentovali okrem toho ešte spoluvíťaz celoštátneho kola Michal Sládeček z Gymnázia v Žiline a tretí z celoštátneho kola Alan Marko z Gymnázia v Nových Zámkoch.

Tento ročník jasne ovládli súťažiaci ázijského pôvodu, v prvej päťke sú traja Japonci, jeden Číňan a jeden Američan podľa mena čínskeho pôvodu. Absolútnym víťazom sa stal s veľkým náskokom Japonec Yuta Takaya, ktorý získal 589.52 bodov zo 600. Druhý Číňan Xu Mingkuan má 524.2 bodov, tretí Američan Luo Zhezheng 466.27 bodov.


Ilustračné foto, reprezentanti Slovenska na MOI v 2015 , zľava Pavel Madaj (bronzová), Eduard Batmendijn (zlatá), Bui Truc Lam (strieborná) a Samuel Sládek, kliknite pre zväčšenie (foto: Michal Forišek)



Na medzinárodnej olympiáde riešia súťažiaci v dva súťažné dni po tri úlohy po 100 bodov, v jeden deň je na ne päť hodín. Riešenia odovzdávajú v podobe funkčných programov a body sa následne udeľujú automaticky na základe správnosti výstupov týchto programov.

Slovensko na MOI pravidelne získavalo až do roku 2005 zlaté medaily. Éra zlatých medailí sa následne vrátila od 2012 s Eduardom Batmendijnom, ktorý získal zlatú medailu v troch ročníkoch. Pred aktuálnym ročníkom bolo Slovensko v počte zlatých medailí v historickom rebríčku krajín ešte na šiestom mieste, v celkom počte medailí na jedenástom mieste.

Podobne Slovensko ustupuje z pozícií aj v matematickej olympiáde, v ktorej krajinu reprezentuje šesť účastníkov. Kým od vzniku pravidelne získavalo minimálne strieborné medaily, minulý rok to boli len dve bronzové a tento rok na olympiáde v Rio de Janeiru v druhej polovici júla sme dokonca zaznamenali najhorší výsledok v histórii Slovenska, iba jednu bronzovú medailu Mariána Poturnaya.

Najslabšie výsledky na olympiádach prichádzajú v čase, keď testovanie vedomostí PISA 2015 organizácie OECD zverejnené na konci minulého roka ukázalo čoraz väčšie zaostávanie Slovenska vo vedomostiach bežných študentov a experti a univerzity okrem iného pre nevzdelanosť aj študentov hlásiacich sa na vysoké školy technického smeru žiadajú vrátiť povinnú maturitu z matematiky.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie


Diskusia:
                               
 

Dnešným deťom sa taaak nechce rozmýšľať a už vôbec niečo robiť!

Chýba priestor na realizáciu, zručnosť, priestor na školách na praktické úlohy a stavebnice s jednoduchými obvodmi ohľadom programovania. Načo je mi žiak, ktorý programuje svoje LEGO a nevie zapojiť ani LED na batériu?!
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

na programovanie?
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Napríklad.
Nemám na mysli nezmysly typu Arduino, kde chýba tvorivosť a vlastné nápady.
A prepojenie s elektronikou. Ide zväčša o odbory ako mechanik počítačových sietí, mechatronik, elektrotechnik, nie informatik.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

V článku píšu "Tento ročník jasne ovládli súťažiaci ázijského pôvodu, v prvej päťke sú traja Japonci, jeden Číňan a jeden Američan podľa mena čínskeho pôvodu."

Ale pritom nedodali, že tie zlaté v minulosti boli najmä zásluhou Slovenských aziatov alebo ich miešancov. Ako hra Go. Nech vyhrá Nemec, Brit, alebo Číňan, vždy má šikmé oči, rozdiel je len v občianstve.
Podobne v behu. Nech je to akákoľvek krajina, vyhrávajú väčšinou černosi. A vraj medzi rasami nie sú žiadne rozdiely.
Sú a sú obrovské, ktoré vidno najmä na špičkových podujatiach.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Čo sa týka špecificky komentáru na adresu článku a druhej vety, nie je to pravda - http://stats.ioinformatics.org/results/SVK
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Blbosť. Pred cca 20 rokmi sme nemali žiadnych aziatov v tíme. Zlaté/strieborné medaily sa nosili bežne. Je ale pravda, že to boli skoré ročníky (ja som bol 6. a 7.), čiže mnohé krajiny len začínali budovať zázemie.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Trošku rasistické.
Kód je božííí nech ho nakodil ktokoľvek.
Prečo niečo tak super dokonale kaziť primitivizmom z 19.storocia.
Dobre napísaný kód vydrží roky až večne, a vždy sa dá zlepšovať a zlepšovať bez ohľadu na to kto ho napísal.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Kód od Mrkvosoftu moc nevylepšíš.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dobre sa da zlepsovat neustale, ale dokonale uz nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokonalá funkcia sa dá vylepšiť ďalšou dokonalou funkciou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je niečo dokonalé a nepoužíva sa to tak je to zbytočné.
A aby bolo niečo skutočne dokonalé tak tomu treba nachádzať stále nové a nové použitie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerozumiem, čo je akože rasistické? Nemám nič proti aziatom ani ich účasti v tíme, s jednou Taiwančankou som si istý čas i písal. Konštatoval som len, že pred 20+ rokmi sme ich v tíme nemali, a tie medaily boli i tak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mechatronik :D
vies co to znamna? trosku z toho trosku z tamtoho a vo vysledku nic
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No, aby si nesedel celkom vzadu... Mechatronici sa na mnohých školách učia stavať a programovať obvody s PLC. Školy majú najčastejšie vyššie rady Siemens Simatic, ale to až tak nevadí...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bez urazky, na ucnak s odborom mechanik pocitacovych sieti ci mechatronik pojde asi taky intelektualny vyber ako na kuchar casnik, ci murar maliar.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je možno pravda ale určite to neplatí pre týchto. Problém bude skôr v tom, že je horšie zázemie na školách a asi tiež menej konkurencie (aby sa navzájom ťahali a museli si miesto tvrdo vybojovať).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

na slovensku je asi 20 stredoskolakov co dokaze taketo ulohy riesit, kde cca polovica je zo skol kde ma informatika nejaku uroven a kruzky tam vedu ludia z matfyzu a zvysok su jednotlivci, ktory boli v 15 rokoch v matike a informatike lepsi ako ich vyucujuci a mali to stastie, ze natrafili na taketo sutaze a mal ich kto potiahnut dalej
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

neboj, pride umela inteligencia a polovicka bio inteligencie si bude moct zbalit svestky...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

90%
A nejakých 9% bude bojovať o prežitie.
1% sú absolútne nepoužiteľní...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pár švestiček, jsem si dovolil, ze své zahrádky.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

...a potom príde T1000 a koniec nám. :-(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nedavno som pocul jedneho asi 6mes zamestnaneho JAVA programatora ze ked neviem ako nato pozrem stackoverflow.com
a odtial odkukam cize netreba sa cudovat ked sa naucili
COPY a PASTE a problem je vyrieseny
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Tak dnes funguje vacsina, niekdy aj ja. Problem je cas, dnes Ti nikto nezaplati cisty kod, kazdy chce vsetko co najrychlejsie a aj keby si to chcel urobit poradne tak to dostane ten, ktory to urobi rychlejsie a lacnejsie.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Presne tak, napisal si to skor nez ja. Dolezite je vediet ale aky kod pouzivam a co presne robi ci ake ma dosledky.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Dnes možno ani nie je problémom kopírovanie kódu, ale jeho netestovanie alebo slabé testovanie naprieč platformami. V praxi snáď neexistuje kód, ktorý by nepoužil časti iného kódu. Aj o tom je programovanie - že človek nemusí každú lyžičku z dreva strúhať nanovo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je skôr iný problém - robí sa stále to isté dokola. Ak riešiš oblasť, ktorú už pred Tebou riešili mnohí, tak je jasné, že Google Ti dá riešenie skôr, než by na to prišiel tím expertov (a niekedy dokonca aj pomerne efektívne riešenie).

A potom sa čudujeme, že sme riť sveta - keď reálne nerobíme nič nové, len sa hrdíme tým, koľko veľa startupov sme schopní vygenerovať a aké IT centrá tu budujeme. Ale koľko naozaj nového kódu títo pseudoexperti generujú?
Odpovedať Hodnotiť:
 

So vsetkym co pises o rychlosti RAPID developmente suhlasim
ked tlaci cas ked nemas DOCS a podobne
ale takyto koder co 50-80% kodu zlepi na olympiade ulohou ani nepohne tam sa totiz neriesia tie iste veci tam treba nieco vymysliet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To vobec nie je o odkukavani ale o efektivite. Riesenie na stackoverflow.com najdete ovela rychlejsie nez citanim nejakej dokumentacie, ktore casto aj tak nebyvaju uplne. Stackoverflow je prva vec kde hladam ked sa snazim najst riesenie. Dolezite ale je nerobit C&P ale pozriet si riesenie a aplikovat na vlastny problem. Urcite sa neda programovat tak ze budete iba kopirovat cudzi kod. To je dost casto aj nebezpecne. Navyse tento pristup k praci maju skor seniorsky programatori, ktory si ale vedia zhodnotit ake riesenie na stackoverflow.com ci inej stranke nasli a ako s nim budu pracovat.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

No hej, ale medzi víťazom IOI a tvojím JAVA programátorom je asi rovnaká priepasť, ako medzi Le Corbusierom a murárom Dežom z JRD Šajdíkove Humence :-)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Páčilo sa mi keď som bol v Brne na niečo ako den otvorených dverí so spolužiakom ešte v 4. ročńiku strednej (bola to verbovačka).

Vždy keď sa nás pýtali (skupinka nás + študentov z česka a par ludi zo slovenska) vetu "Stretli ste sa uz s [doplnte]" alebo "Kto z vas v skole bral [doplnte]" tak mi dvaja sme vzdy smutne len sedeli a ostatny dvihali ruky hore (islo o rozne Cisco siete, sietarinu a vseobecne "IT")

U nas na strednej aj ked sme boli "sietari" tak ziadnu prax sme nemali. Max nas naucili spravit RJ34 koncovku aj to s problemami. A potom sa cuduj co je uroven nizka ked su tu tak na(toto) stredne skoly.

Weby nas ucili uz v tej dobe stare HTML4 a to este aj samotny ucitel to poriadne nevedel a programko som rad ze po Pacale sme sa dostali s C AŽ po cykly :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zabudol som to napisat (ale asi si domyslite) - bola to verbovacka na vysoku skolu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Môžeš tu dať aspoň číslo strednej školy? Teda ak ju nechceš uviesť konkrétne..
A skús aj niečo pochváliť.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/jZU

Pochvalit? Za cele 4 roky som sa nemusel ucit a prechadzal som casto na PVD takze ano to by sa dalo pochvalit ze skola bola casovo usporna.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

však Nováky nemali žiadnu odbornosť ohľadne Mechanik počítačových sietí.
Čo si nešiel radšej do Handlovej??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neodpalim si hadam 2-3 roky zivota po ktorych som zistil ze to naozaj nema cenu. Radsej som si spravil maturu a vypadol do Brna na vysoku kde by som tak ci tak skoncil nech uz by som isiel do Handlovej alebo kamkolvek inde.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A prečo sa ponosuješ? Chceš od učiteľa strednej školy aby bol v mnohom lepší ako nejaký firemný geroj s platom v tisícoch Eur??
To nejde moc dohromady. isto si mal priestor sa trochu posnažiť, alebo ísť na Novácky gympel.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

"Chceš od učiteľa strednej školy aby bol v mnohom lepší ako nejaký firemný geroj s platom v tisícoch Eur??"

Zaujímavé že niektoré stredné to dokázali zohnať takých ľudí (referujem na to ako ostatný z iných škôl na tej verbovačke dvíhali ruky a sieťarské veci brali ako samozrejmosť + na dobrej úrovni).

A neboj, snažil (mimo školy) a vďaka tomu som si našiel aj prácu v softvérovej firme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chúďa...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Somár...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Poznám RJ45. O RJ34 som nepočul. Naozaj výberová škola.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

:D :D :D ... Hej nevsimol som si preklep ale asi mas recht
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ok oprava: Nicoho nelutujem! Skontroloval som to a ocividne ho predavaju na Amazone takze MUSI existovat: http://dopice.sk/jZV
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Preco tych informatikoch na tej fotke vyhodili sutazit niekam vonku? Necudo ze sa prestava darit, ked su sutaze vonku na hnusnom slnku.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

aspon nesedia za pocitacom, ci ?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

:D ...a v hnusnej a nebezpečnej prírode... :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

no jo, slovaci jak repa, hlavne Bui Truc Lam ktoreho na 100% volaju Lama, a Eduard Batmendijn ktoreho na 100% volaju Batman.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A kto sú čistí pravoverní Slováci jak repa? Pri skúmaní DNA by si narazil zmiešaninu Slovanov, Avarov, Húnov, Keltov, Židov, Rómov, Rumunov, Nemcov, Čechov, Poliakov, Turkov, Tatárov atď.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mino a Vocca Magian by ti to vysvetlili
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zabudol si napisat, ze pravy Slovak je cierny so sikmimy ocami, ked uz tu robis take slaboduche analyzi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

edo je baklazan
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

no kedze programatori maju kratku zivotnost a skor ci neskor skoncia s psychickou poruchou ci uz na psychiatrii...alebo ukoncia zivot...tak niet sa co cudovat:)
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

ale to dedicstvo co po nich zostane :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis slovensko.sk ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nevyhrali sme to nahodou pred rokom alebo dvoma? :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

My? Ty si tam snáď súťažil? Neznášam toto privlastnovanie si úspechov súťažiacich, či už je to šport alebo takéto podujatia. Nijak si tomu neprispel. A ak myslíš to, že platíš dane, tak naše školstvo je podvýživené a tie tvoje 3 centy moc nepomôžu.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Nase skolstvo ani zdravotnictvo nie su podvizivene len sa tam trochu viac kradne....
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Skôr ale ide o to, že vyhrať informatickú olympiádu náhodou vyžaduje natoľko špeciálne úpravy pseudogenerátora náhodných dát, že by to práveže aj tak bolo zaslúžene a priekazne nie práve náhodou.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

No co, nedalo sa im vycentrovat. Co by ste chceli za 900M€.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Je úplne jasné, že za to môže Fico.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

kedze skolstvo je tam kde je tak ano
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zas si celu noc chlastal s karafiatovou?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

daju sa niekde pozriet tie ulohy z informatiky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://stats.ioinformatics.org/tasks/
pre nižší level:
http://oi.sk/archive.php
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aha. S tym http://stats.ioinformatics.org/tasks/ som sa unahlil :-( znenie zadania tam nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chlapci zacali chlastat
stava sa
strata zaujmu jak jeden fudbalista co skoncev bo ho to uz nebavilo behat horedole za kusom gumy.

sportovci=alkoholici

vsetci dojenneho vzdy po sporte sa na.ebu az grcaju.
:D


Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa cudujete, ked nase mozgy vratane mna su v zahranici a pracuju pre velkych IT hracov. Nemame uz potom cas chodit na olympiady!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pýcha predchadza pád.
chvál sa jak ti v smotánke sa chválá nic ine tam nerobá len sa chválá.
:D



Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja len vravim ze nasi profesionali nemaju cas chodit na olympiady a preto to tak vyzera ako to vyzera...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ja zas vravim, ze nasi profesionali pisu pojednania tak odvazne, nepredstavitelne a rafinovane, az ich skusajuci nechapu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nebojte sa, opat budeme hrat prvu ligu v programovani len co sa Petrovi Plavcanovi podari skolska reforma :D Zatial ale na toto nemal cas, kedze musi vytunelovat dalsich 200 mil EUR.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dakujem velmi pekne za vase otazky
Odpovedať Hodnotiť:
 

A bude ešte horšie. Dnešné deti pozerajú len jutuberov, iným činnostiam sa im nechce venovať.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

chlapcom povinne cinky do ruky a ten nalavo cely den behat bez jedenia
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Takticky ustup!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár