neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Napriek masovej dohode vzniká odnož Bitcoin Cash, už v utorok. Čo robiť

Značky: Bitcoin

DSL.sk, 30.7.2017


Digitálnu kryptomenu Bitcoin napriek masovej dohode veľkých hráčov ekosystému v otázke zvýšenia kapacity Bitcoin siete a to za podpory veľkej časti komunity čaká rušný prelom júla a augusta, keď zrejme príde ku vzniku jej odnože formou tzv. hard forku.

Nová vzniknutá mena bude niesť označenie Bitcoin Cash a symbol BCC.

Zvyšovanie kapacity

Ako sme v uplynulých týždňoch opakovane informovali, Bitcoin nakoniec pristupuje v blízkej budúcnosti ku zvyšovaniu kapacity svojej siete. Kapacita siete je v súčasnosti pevne daná rýchlosťou generovania blokov priemerne každých desať minút a maximálnou veľkosťou bloku 1 MB a už dlhšie nestačí.

Užívatelia svojimi transakciami zapĺňajú často celú kapacitu siete, to jednak buď zvyšuje poplatky alebo výrazne predlžuje časy akceptovania transakcií.

Po sporoch v komunite a tlaku užívateľov vo forme hrozby užívateľmi aktivovaného soft forku, UASF, BIP 148 mineri hromadne prijali návrh BIP 91, realizujú prvú časť plánu SegWit2x a aktivujú vylepšenie siete a protokolu SegWit známe tiež ako BIP 141.

Aktuálne je po prijatí BIP 91 u všetkých blokov signalizovaná podpora SegWit, ktorá by tak mala byť definitívne schválená podľa aktuálnej rýchlosti ťaženia v utorok 8. augusta a podpora SegWit by sa mala aktivovať podľa súčasného odhadu 21. augusta.

O tomto vývoji, o ktorom sa definitívne rozhodlo minulý týždeň, sme detailne informovali v tomto článku.

UAHF

Popri návrhoch SegWit2x a UASF BIP 148 existuje niekoľko mesiacov aj plán tzv. užívateľmi aktivovaného hard forku, UAHF. S tým prišla spoločnosť Bitmain, veľký výrobca hardvéru na ťaženie a zároveň prevádzkovateľ najväčšieho poolu minerov Antpool a ďalších veľkých poolov BTC.com a ConnectBTC.

UAHF mal byť podľa Bitmain iba potenciálnym opatrením pre prípad, že by neprišlo k aktivácii BIP 91 / SegWit ale užívateľmi by prišlo k aktivácii BIP 148 a vzniku odnože Bitcoinu. Vtedy by hrozili niektoré technické problémy, najmä tzv. replay útok s platnosťou transakcií v oboch sieťach a pri postupnom získaní podpory minermi tzv. wipeout útok.

UAHF konkrétne počíta so zvýšením veľkosti bloku na 8 MB a má zabudované ochrany proti útokom hroziacim pri BIP 148. Hneď prvý vygenerovaný blok má byť väčší ako 1 MB a nebude teda kompatibilný s pôvodným Bitcoinom, okrem toho má aj technickú ochranu pred replay útokom.

Pri pristúpení k UAHF podľa tohto návrhu by tak automaticky prišlo k rozdvojeniu blockchain aj keď zmena bude mať podporu len menšinovanej časti minerov a k vzniku odnože.

K rozdvojeniu UAHF malo prísť 1. augusta 12:20 UTC, teda 14:20 stredoeurópskeho letného času, v prípade rozdvojenia blockchain vďaka aktivácii UASF BIP 148 1. augusta o 0:00 UTC.

Vzhľadom na aktiváciu BIP 91 teraz prípadné používanie BIP 148 k rozdvojeniu blockchain viesť nebude a UAHF sa tým stal z pôvodne deklarovaného dôvodu irelevantný.

Bitcoin Cash

V uplynulých dňoch ale napriek tomu niektoré osoby avizovali pristúpenie k takémuto hard forku, výsledkom ktorého bude zatiaľ kontroverzná mena označovaná Bitcoin Cash.

Vlastníci súčasného Bitcoinu, ak sa k forku pristúpi, k času rozdelenia budú mať k dispozícii jednak rovnaké množstvo Bitcoinov ako doteraz a jednak rovnaké množstvo novej meny Bitcoin Cash.

Pôvodný návrh UAHF ešte dopracovali a okrem iného zaviedli nový stopercentný spôsob ochrany proti replay a wipeout útoku, po ktorom transakcie s Bitcoinom nebudú platné v Bitcoin Cash blockchain a naopak. Táto zmena zároveň zlepšuje niektoré technické vlastnosti meny.

Hlavný dôvod vzniku Bitcoin Cash obhajujú inou argumentáciou ako bola argumentácia za pôvodným návrhom UAHF, ideologicky. Konkrétne naznačujú, že cesta akou sa uberá Bitcoin s akceptovaním SegWit a počítaním s transakciami mimo blockchain nie je v súlade s víziou Satoshi Nakamota, kapacitu siete treba zväčšovať zväčšovaním blokov a teda v dôsledku všetky transakcie majú byť v blockchain.

Takýto prístup by realisticky ale nikdy neumožnil mene Bitcoin stať sa masovo používanou menou na nakupovanie bez potreby dôvery v tretie strany. Ak by malo Bitcoin používať napríklad len 100 miliónov ľudí s priemerne tromi transakciami denne, blockchain by sa musela totiž zväčšovať každý deň rádovo o 100 GB dát.

Osoby za Bitcoin Cash uskutočnili ešte aj ďalšie doplnenie UAHF a pre prípad malej podpory minerov, na ktorú to vyzerá, pridali rýchle prepočítanie obtiažnosti. Bitcoin Cash tak nebude musieť zotrvať po obdobie cca týždňa na obtiažnosti ťaženia Bitcoinu a veľmi rýchlo sa bude môcť prispôsobiť výkonu minerov tažiacich Bitcoin Cash.

Podpora

Podobným spôsobom by si mohol vytvoriť odnož Bitcoinu samozrejme ktokoľvek a kedykoľvek a takáto aktivita by pri absencii širšej podpory takmer nikoho nezaujímala.

Dôležitou otázkou tak je aká je reálna podpora Bitcoin Cash, či by mohla byť relevantná a mať hodnotu.

Mene vyjadrilo menšiu alebo väčšiu technickú podporu viacero poskytovateľov riešení ako sú peňaženky a burzy. V mnohých prípadoch títo poskytovatelia menu nepreferujú, podporujú ju iba ako možnosť ak sa náhodou presadí. Vzhľadom na oznámenie definitívneho vzniku len rádovo týždeň pred termínom vzniku museli mať poskytovatelia, ktorí menu budú podporovať už od 1. augusta, riešenia zrejme pripravované skôr.

Či je za menou nejaký významný aktívny presadzovateľ nie je celkom jasné. Na takúto pozíciu vyzerá čínska burza a zároveň mining pool ViaBTC, ktorá technickú podporu Bitcoin Cash avizovala už pred dvomi týždňami. Čím ju reálne ale podporila bolo spustenie obchodovania s novou menou minulý víkend.

ViaBTC umožňuje svojim užívateľom už dnes vymeniť jeden Bitcoin za jeden do 1. augusta zmrazený Bitcoin a jeden zatiaľ neexistujúci Bitcoin Cash a s takto vygenerovanými Bitcoin Cash už dnes obchodovať. Po reálnom vzniku Bitcoin Cash a uvoľnení zmrazených Bitcoinov tieto už nebude možné deliť a zatiaľ virtuálne Bitcoin Cash bude možné prevádzať.

Práve tento krok dal Bitcoin Cash nejakú očakávanú hodnotu a spôsobuje záujem o menu, keď sa aktuálne BCC na ViaBTC obchoduje za cenu na úrovni medzi 12% až 13% BTC, Bitcoinu. Nie je jasné, či je cena niekým umelo podporovaná a udrží si svoju úroveň dlhodobejšie.

ViaBTC tiež ako mining pool s podielom niekoľkých percent na celkovom výkone Bitcoin minerov umožní užívateľom ťažiť od utorka BCC. Opäť ide iba o možnosť a akú časť výkonu užívatelia ViaBTC dali na ťaženie BCC zatiaľ nie je jasné.

Predstavitelia ViaBTC aktívne presadzovanie Bitcoin Cash vo vyjadreniach pre špecializované médiá popierajú, menu podľa nich podporujú len ako možnosť pre svojich užívateľov. ViaBTC má prepojenie ale na spomínaný Bitmain, ktorý je investorom v tejto spoločnosti a ktorý bol v predchádzajúcom období spájaný so snahami nepresadiť SegWit.

Bitmain vo svojom stanovisku avizuje, že zakladateľ ViaBTC má výraznú majoritu v hlasovaní a pozícia ViaBTC nereprezentuje postoj Bitmainu. Zároveň spoločnosť ale avizuje, že nevylučuje podporu BCC.

Kto reálne menu Bitcoin Cash tak presadzuje, ako silno a z akých dôvodov tak zostáva nejasné. Motív je špeciálne otázny vzhľadom na to, že v pláne vytvoriť Bitcoin Cash sa pokračuje aj napriek pominutiu primárneho avizovaného dôvodu a zámer bol definitívne oznámený len niekoľko dní pred jeho zrealizovaním. Termín 1. august, ktorý v pôvodnom návrhu vyplýval z reakcie na UASF BIP 148, pritom teraz nie je vôbec potrebné dodržať.

Čo to znamená a čo robiť

V každom prípade ak nepríde k zmene plánu, 1. augusta po 14:20 vznikne nová kryptomena Bitcoin Cash, BCC. Samotnú menu Bitcoin vzhľadom na technické ochrany proti teoretickým technickým útokom by to nemalo technicky nijak ovplyvniť.

Bitcoin Cash a Bitcoin budú mať do tohto času spoločnú históriu a držitelia Bitcoinov k času vzniku novej meny získajú navyše rovnaké množstvo Bitcoin Cash uložených na rovnakých adresách. Prístup k nim má samozrejme ale technicky držiteľ privátnych kľúčov k týmto adresám.

Užívatelia, ktorí majú Bitcoiny v peňaženkách vo vlastných klientoch s privátnymi kľúčami u seba, tak automaticky získavajú rovnaké množstvo Bitcoin Cash. Pre prístup k Bitcoin Cash si je potrebné peňaženku platnú k času vzniku meny následne prekopírovať do klienta pre Bitcoin Cash, napríklad Bitcoin ABC. Následne môžu užívatelia prevádzať takýmto spôsobom Bitcoin Cash.

Dôležité si je tak uchovať peňaženku v zásade so stavom platným k času vzniku meny Bitcoin Cash.

V prípade hardvérových peňaženiek si je potrebné zistiť podporu a potrebné kroky u ich tvorcu.

Mnohí užívatelia majú svoje Bitcoiny ale uložené v rozličných službách tretích strán bez prístupu k privátnym kľúčom. V takom prípade môžu Bitcoin Cash získať len tak, že ho bude podporovať a sprístupní im ho prevádzkovateľ danej služby. U takýchto služieb si je tak potrebné preveriť akú politiku a pravidlá služba k Bitcoin Cash zaujala.

Keďže mena bola avizovaná definitívne len pred niekoľkými dňami, služby môžu stále len vyhodnocovať ako sa k mene postavia alebo dokonca zatiaľ prístup nemuseli ani avizovať. Zároveň hoci poskytnutie avizujú je otázne, kedy ho stihnú vzhľadom na túto skutočnosť implementovať.

Ak daná služba Bitcoin Cash pre uložené Bitcoiny užívateľom neposkytne alebo neposkytne v čase očakávanom užívateľom a užívateľ považuje Bitcoin Cash za zaujímavý, musí si svoje Bitcoiny previesť do peňaženky vo svojom klientovi alebo v službe s podmienkami vyhovujúcimi užívateľovi.

Hoci technické problémy typu replay a wipeout útokov vzhľadom na návrh Bitcoin Cash nemajú hroziť, služby môžu pre istotu alebo potrebné technické kroky obmedzovať manipuláciu s Bitcoinami už viacero hodín pred časom vzniku Bitcoin Cash.

Aký vývoj naberie Bitcoin Cash a jeho cena zatiaľ len veľmi ťažko odhadovať. Vzhľadom na otázne motívy a spôsob vzniku nie je vylúčená možnosť, že jej hodnota sa postupne veľmi výrazne prepadne z aktuálnych pomerne vysokých 12% až 13% BTC zrejme nezodpovedajúcich súčasnej deklarovanej podpore. Ale ani možnosť, že si mena postupne alebo v budúcnosti po prípadných problémoch so smerovaním štandardného Bitcoinu získa reálnu podporu a používanosť.

Hoci v súčasnosti sa zdá byť jasne lepším a perspektívnejším aktuálne nové smerovanie Bitcoinu na ceste ku SegWit. Druhý plánovaný komponent SegWit2x, teda hard fork v podobe dvojnásobného zväčšenia bloku, je síce podobne kontroverzný, na rozdiel od Bitcoin Cash by potenciálne mohol mať ale reálnu transparentnú podporu veľkej časti ekosystému a byť len technickou zmenou a nie reálnym rozdvojením meny.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple


Diskusia:
                               
 

neh zostane btc tak jak bolo planovane ten altcoin bcc neh si nehaju neni to original. ja to necem.
nido to nebude cet.

bo je to obycajny altcoin nic vac.
a tak je to dobre.
origos je origos.



Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

MONERO vyzera tiez ako zaujimava investicia. Je ho malo v obehu(14mil) a cena je teraz okolo 40-45USD. Webovu penazenku je lahke zalozit a cez anycoin kupit a previest. Neviem ale ETHEREUM je asi nadhodnotene ked si zoberiem kolko minci je v obehu a ostatne meny tak isto.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Keď bude vojna tak ti švabku za Monero ani Bitcoin nepredám.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a za euro ano?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bordel menom kryptomena bude este vacsi ako su standardne meny.
Cim nepopieram jej niektore kvality, akurat ked uz nieco ma hodnotu tak sa na tom kadejako snazi zarobit xy ludi aj za cenu poskodzovania povedti takychto mien.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Prdlajs. Sice ide o bohapuste kopirovanie uspesnej strategie lgbt - lgbti -lgbtiqa, ale priekazne zdaleka neposkytuje ani tolko vrcholov a ani volnych koncov.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Az bude 100mil ludi pouzivat BTC denne 3x - tak bude hodnota BTC 10-100KE - a nebude problem potom 1% ludi s >1BTC zaplatit za node, kt. to zvladne 100USD (dnes by takato node stala 100-300E).

Inak povedane - ak na niecom zarobim 1-100melkov, tak rad dam mesacne 100E, aby mi ta ryza ostala.

A hlavne toto sa najskor stane o 3 roky - pred 14 timi rokmi sa malo na Slovensku zaviest ADSL s neuveritelne rychlym 128kbit len za 5000SKK mesacne.
Dnes ma kazdy blb 1Mbit za realne(!) 5% tej sumy

Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

keby stoji BTC 10k EUR, tak ma kapitalizaciu 160 milaird EUR. Co je sice mozne, ale ktovie ci pravdepodobne.. Problem je, ze pri 5K by chceli drzitelia ten zisk aj vytiahnut - naco mi je hodnota, ktoru nemozem pouzit ? este ani dividendy to nedava.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

zisk chcu drzitelia vytahovat stale, hlavne pri okruhlych cislach, 1000, 2000, 3000... preto cena bitcoinu kolise najme pri tychto cislach. Ked mal bitcoin skoro 3000 usd, zacal prudko klesat... Trend je ze bitcoin eventualne stale prekonava svoje rekordy svojej hodnoty. Ja osobne si radsej sporim peniaze v bitcoinovej penazenke ako v banke. Tie peniaze sa mi zvysuju o desiatky percent.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

No ale urcite v bitcoine nemas vsetky uspory. Bitcoin je dobry ako bokovka. Zajtra sa nemusis k nim dostat alebo nebudu mat ziadnu hodnotu.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to iste plati na cokolvek, aj na eura a banky. Zajtra nemusia mat eura taku hodnotu ako dnes a zajtra sa nemusim dostat k peniazom na bankovom ucte. Ak si schovam zlato do ponozky doma, moze prist zlodej a vykradnut ma.

Je nepravdepodobne ze by bitcoin zrazu zanikol v blizkej dobe. Okolo bitcoinu je priemysel, firmy ktore robia hw penazenky, prevadzkovatelia bitcoin ATM po celom svete. Rozsiahla podpora v eshopoch. atd... Bitcoin bude mat vzdy hodnotu, aj ked raz nebude dominantnou kryptomenou, stale bude mat historicku hodnotu ako prva kryptomena ktora cely tento biznis rozbehla. Tak isto ako zlata minca z doby alexandra velkeho stoji okolo milion eur, lebo je to jej historicka hodnota.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

kto skladuje BTC niekde, kde nema ani pristup k svojim privatnym klucom tak je riadny noob.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

TREZOR.io RULEZ!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bitwallet pre iOS je tiez fajn. Len pri preinstalovani je vhodne si odfotit QR kody klucov a vytlacit ich vo velkom kancli cez PDA s wifi a uz si iba prist po hotovy papier.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tesim sa na BCC , zaujma ma kto to vsetko vykupi ked to ludia dumpnu - kedze za aktualnu (a pravdepodobne zmanipulovanu Futures) cenu $341 by to rado vekmla ludi dumplo. Ved to je peknych 3400 usd za 10 vlastnenych BTC. Na druhej strane, nic nie je zadarmo a verim, ze Jihan s Ver-om predavajucich vytrestaju masivnou pumpou tohoto shitcoinu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

taka amatérska otázka pre isotou - kúpil som BTC v Alze, takže číslo peňaženky a kľúč mám vytlačený na papieri, takže bude platiť v oboch menách, že? Neviem totiž, ako funguje ten predaj v Alze, či oni niekde majú môj kľúč odzálohovaný a technicky ho na niečo môžu použiť, alebo oficiálne ho vytlačia a zmažú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem, ako funguje ten automat v alze, ale ja by som očakával, že vytlačia a zmažú. Ale keď si chceš byť 100% istý, tak si to preveď do vlastnej peňaženky, nenechávaj to na adrese (papieriku), ktorý (teoreticky) môže vlastniť aj niekto iný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A neprišlo náhodou k rozdvojeniu preto, že niekto z veľkých hráčov má veľa BTC a pri rozdvojení ich má vlastne dvojnásobok? Ešte vymyslieť podporu novej meny, nech sa rozšíri, zvýši hodnota a môže vyberať hotovosť...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Podla mna ta mena bude do dvoch dni bezcenna, pretoze jej bude vela a kazdy bude predavat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ťažko povedať. Zas tak veľa jej nebude keďže bitcoinov v obehu je len cca 16 miliónov.
Ja ju prvé dni možno nepredam ak bude low value lebo sa mi tým nechce zaoberať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to obycajna piramidova jra,akurat v novom kabate
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vysvetli, ty gramatik.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

gramatik to je ten rapper?
ten gramatik?

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

1 BTC má hodnotu miliardy dolárov, takže ešte zdeleka nedosialhli strop
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár