neprihlásený Pondelok, 28. mája 2018, dnes má meniny Viliam   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Počítačový font pomohol zvrhnúť premiéra

Značky: fontyzaujímavostiIT

DSL.sk, 28.7.2017


Počítačový font Calibri prispel k zvrhnutiu premiéra v jednej z najväčších krajín sveta, Pakistane.

Najvyšší súd krajiny totiž v aktuálnom vysokoprofilovom prípade vyšetrovania premiéra dnes rozhodol, že doterajší premiér nemôže kvôli podozreniam ohľadne majetkových pomerov jeho rodiny na základe informácií z Panama Papers pokračovať na svojej pozícii. Informuje o tom agentúra Reuters.

Ako sme upozornili v tomto článku, dôležitú úlohu vo vyšetrovaní špeciálneho vyšetrovacieho tímu hral pritom úlohu font Calibri.

V prípade vyšetrovania hrali dôležitú úlohu dokumenty predložené dcérou premiéra a datované na rok 2006, jeden konkrétne s podpisom z 2. februára 2006, obhajujúce rodinu premiéra.

Dokumenty boli podľa analýzy forenzného experta z Radley Forensic Document Laboratory v Londýne ale vytvorené vo fonte Calibri od Microsoftu, ktorý bol podľa experta komerčne dostupný až od 31. januára 2007 s vydaním Microsoft Officu 2007 a dokumenty nemohli teda podľa neho byť podpísané v roku 2006.

K jeho vytvoreniu nemohla byť v každom prípade použitá finálna verzia Officu 2007 ani širšie sprístupnené beta verzie vydané najskôr v marci 2006, font technicky bol ale dostupný aj pred februárom 2006.

Konštatovanie zo správy vyšetrovacieho tímu


Podľa dostupných informácií malej skupine testerov bola testovacia verzia Officu 2007 sprístupnená prvýkrát mimo Microsoftu na konci roku 2005, či obsahovala font Calibri nie je jasné. Podľa informácií experta Thomasa Phinneyho bol font zahrnutý aj v testovacích verziách verzie operačného systému Windows pôvodne známej ako Longhorn a neskôr premenovanej na Vista. Podľa Phinneyho bola prvá takáto verzia zdieľaná mimo Microsoftu už 9. augusta 2004, viaceré tzv. CTP verzie boli vydané od júla 2005 do februára 2006. V prípadnej staršej verzie Officu inštalovanej na tejto testovacej verzii Windows font Calibri zrejme ale nebol štandardne predvolený ako v Office 2007.

V každom prípade správa vyšetrovacieho výboru podľa zverejnenej pasáže na propakistani.pk považuje preukázané nad všetku pochybnosť, že dokumenty boli kvôli použitiu tohto fontu sfalšované.

Na základe informácií o technickej dostupnosti fontu skôr nejde zrejme o dôkaz nad všetku pochybnosť, samozrejme je ale otázna pravdepodobnosť použitia tohto fontu využitím iných prostriedkov ako finálnych verzií Microsoft Officu osobami vytvárajúcimi takýto typ dokumentu.

Font Calibri nehral podobnú úlohu prvýkrát. Font je totiž od Officu 2007 prednastaveným štandardným fontom a nové dokumenty sa vytvárajú automaticky v ňom. Podľa informácií jeho tvorcu Lucasa de Groota bol dotazovaný na dátum sprístupnenia fontu kvôli vyšetrovaniu podozrenia na falšovanie už viac ako desaťkrát.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Dvomi najpredávanejšími smartfónmi iPhony, najpredávanejší Android od čínskeho výrobcu
Sci-fi The Expanse zachránený, objednal si ho Amazon
Slováci doplatia na stav TV práv, najpopulárnejšia súťaž u operátora s iba desiatkami tisíc zákazníkov
Slovensko.sk v katastrofálnom stave, vo štvrtok sa správy doručili po 15 hodinách
Aktualizácia Windows 10 má ďalší problém, nebola kompatibilná s najpoužívanejším antivírusom
Edge má stále oveľa nižšiu spotrebu ako Chrome a Firefox, tvrdí Microsoft
Samsung musí Apple zaplatiť za kopírovanie iPhonu spolu 808 miliónov
Odpojte všetky inteligentné zariadenia, Alexa nahrala rodinu a poslala to inej osobe
Český poslanec v byte platenom štátom ťažil kryptomenu. Bolo mu zima
V D-Link routeri znovu objavené zadné vrátka, hneď dvoje


Diskusia:
                               
 

Najvyšší súd krajiny totiž v aktuálnom vysokoprofilovom prípade vyšetrovania premiéra dnes rozhodol, že doterajší premiér nemôže kvôli podozreniam ohľadne majetkových pomerov jeho rodiny na základe informácií z **** pokračovať na svojej pozícii.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Najvyšší súd krajiny rozhodol v kauze gorila, ze premiér len pil kolu a preto uňho korupcia priekazne neexistuje. Rozhodnutie súdu potvrdil aj minister vnútra, balkánsky cigáň Kali svojím vyhlásením: "V najvyšších kruhoch korupcia neexistuje."
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

"V najvyšších kruhoch korupcia neexistuje."
jedine ze by to bolo bratstvo
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

vo vyspelych stredoEU krajinach nedokazu dorucit doporuceny list a v krajine s bezpecnostou v poslednej 20tke (vid. GPI ranking) windows font? :D posledny nech zhasne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neradno porovnavat krajinu a KALIfat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

si zabil!!! :-))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

na Slovensku uz vlada stihla vsetky dokumenty s fontom Calibri uspesne skartovat a font sa dostal na ciernu listinu. je zakazane s nim pisat akekolvek zmluvy a ine dokumenty. A vraj sa pripravuje zakon, ktory osetruje vyskyt tohto fontu na dokumentoch a zmluvach ktore budu pri pouziti fontu Calibri automaticky neplatne..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Naco by to pre boha ziveho takto komplikovali???
Ved na slovensku sa da uplne jednoducho prehlasit, ze skutok sa nestal. A pokial by aj niekto zacal do toho rypat, tak pan velavazeny sudca Ha,Rabin aj tak niekde najde procesnu chybu.
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

nie, ze by som sa chcel harabina zastavat, ale vacsinou tie procesne chyby ani nebolo treba velmi hladat - kvoli prace obzaloby (prokuratura atd...), takze dotycny by nakoniec tak ci tak v Bruseli uspel.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ze existencia nenulovej moznosti odvolania sa voci rozhodnutiu organu k vyssej instancii cini v sulade s vladnym programom "Hodnota za peniaze" akukolvek rozhodovaciu cinnost organov sudnej moci SR protistatnou je ale logicky spravny vysledok.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

A Slovensko by este zazalovalo Mrkvosoft na EU sudnom dvore, ze im ukradol font Calibri, ktory sa na Slovensku volal Kaliňbri a pouzival sa vyhradne na zmluvy a dokumenty najvyssej urovne :)
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Inak je to sranda, pretože u nás je pre dokumenty všetkého typu predpísaný font Times new Roman veľkosti 12.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vy ste ale špecialisti
Odpovedať Hodnotiť:
 

To u nas znamena v skole, v praci? Zatial co viem urady pri prijmani listov nepozaduju aby to bolo napisane v konkretnom fonte, ja pisem vsetko na Arial a doteraz problem bol len na vysokej skole s odovzdavanim niektorych zadani ale urady alebo firmy zatial boli ok ani sa takyto predpis nikde nespoinal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... a odteraz sa na ÚV všetky zmluvy a diplomové/dizertačné práce budú povinne vytvárať iba č T602-ke, vyšší level-tabuľky v Lotus123.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A samozrejme znova sa zavedie otvaranie listov v parlamente, ale nie len tam, ale kazdemu budu postarky povinne otvarat listy a kontrolovat, ci sa v nich nenachadza Calibri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešteže ja ten font nepoužívam, radšej používam Tahomu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Najal by som si takeho pomocnika. Ten Calibri vie, co robi!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak ma napadla taká asociácia... "video killed the radio star"
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To nie je ale vôbec asociácia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak, asociácia nehryzie ani nebije.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jediný správny font je Computer Modern *! Hail TeX!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Mal to písať vo Wingdings
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

slovenski developeri pisu zmluvy len v Consolas
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://zpravy.idnes.cz/ diskuse.aspx?iddiskuse= A170729_101334_ krimi_mav

natvrdo ihned vypnút prúd, Vkv, v celé obci, (resp. v celom chotári) zvuk.techniku rozstrielat, všetky tie fetky vyobuškovat, zbičovat, a rozehnat (nejlép do baní a kamenolomů! :< :[ :< :( :/
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Počuj Ryta, keď si hladná, nie si to ty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár