neprihlásený Piatok, 26. februára 2021, dnes má meniny Viktor
Adobe Flash bude definitívne zarezaný, oznámený termín

Značky: Adobe Flash

DSL.sk, 25.7.2017


Technológia Adobe Flash už pozná termín, kedy definitívne skončí a zmizne z webu.

Spoločnosť Adobe stojaca za technológiou totiž dnes oznámila, že podporu Flashu definitívne ukončí do konca roku 2020. Od tohto termínu prestane Flash úplne distribuovať a poskytovať preň aktualizácie.

Keďže vo Flashi sa pravidelne nachádzajú bezpečnostné zraniteľnosti jeho používanie po tomto termíne nebude v žiadnom prípade odporúčané a prehliadače najneskôr k tomuto dátumu odstránia jeho podporu. Weby pravdepodobne ukončia jeho používanie aj skôr, veľká časť tak už spravila.

Flash zohral dôležitú úlohu pri interaktívnom obsahu na webe, keď porazil Java applety a dominoval pri poskytovaní aktívnych webových prvkov zabezpečujúcich interaktivitu na stránkach. Flash vyvinutý Adobe nebol a nie je implementovaný priamo v prehliadačoch, jeho podpora je zabezpečovaná pluginmi.

Výhľadovo už pred mnohými rokmi bolo jasné, že Flash bude postupne vytlačený novou verziou HTML, HTML5. Prvou konkrétnou veľkou ranou pre Flash bolo jasné odmietnutie tejto technológie Stevom Jobsom a spoločnosťou Apple pre ich platformu mobilných zariadení iOS uvedenú v 2007 v podobe smartfónoch a 2010 v podobe tabletov. Následne sa pridal aj Google a pre Android bola podpora Flashu ukončená v roku 2012.


Vývoj percenta užívateľov Chrome stretávajúcich sa s Flashom za deň, kliknite pre zväčšenie (graf: Google)Podobne samotná Adobe už v 2012 začala minimálne na mobilných zariadeniach označovať za lepšie riešenie HTML5 a postupne začala preferovať iné technológie aj celkovo na webe.

Flash umožní nahradiť HTML5 s bohatšími možnosťami ako predchádzajúce verzie HTML a zabudovanou podporou prehrávania videa a audia, s grafickou akceleráciou WebGL a efektívnym jazykom WebAssembly, pričom kód je možné implementovať najmä v JavaScripte alebo WebAssembly.

S dosiahnutím potrebnej úrovne týchto technológií sa už pred rokmi začali od Flashu odvracať tvorcovia webov aj prehliadačov, pričom Chrome a Firefox začali postupne odchádzať od Flashu postupným eliminovaním prvkov automaticky spúšťaných vo Flashi v uplynulom roku.

Google napríklad pri príležitosti dnešného oznámenia informoval, že kým pred tromi rokmi narazilo každý deň na stránku s Flashom ešte viac ako 80% užívateľov jeho prehliadača Chrome, dnes je to iba 17%. Google naznačuje jeho úplné odstránenie až na konci 2020, jeho reálnu používanosť ale už postupne eliminuje ale štandardnou signalizáciou absentujúcej podpory Flashu a vyžadovaním súhlasu pre spustenie prvkov vo Flashi.

Mozilla plánuje v štandardných verziách Firefoxu štandardne vypnúť podporu Flashu v roku 2019, možné ho do konca 2020 bude využívať v ESR verziách. Microsoft štandardne zakáže Flash vo svojich prehliadačoch v druhej polovici 2019.

Detailnejší plán obmedzenia a ukončenia podpory Flashu v jednotlivých prehliadačoch prinesieme v samostatnom článku.

Najkontroverznejším prípadom nasadenia Flashu na Slovensku bolo pravdepodobne prerobenie Internet bankingu Tatra banky do tejto technológie s jeho nasadením za jedinú verziu ku koncu roka 2013, kedy sa už očakával postupný koniec Flashu. Ako sme upozornili v júni, Tatra banka teraz vracia tento krok a chystá internet banking bez Flashu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ohlásená prvá SD Express karta
Google bude platiť dvoch vývojárov pracujúcich len na bezpečnosti linuxového jadra
HP kupuje časť HyperX
Samsung uvedie notebook s vlastným ARM procesorom
Ďalší Star Wars seriál príde v máji
Nový Firefox zlepšil ochranu súkromia pred cookies
Pri nových Macoch s ARM sa užívatelia sťažujú na príliš veľké opotrebenie SSD
Do MacBookov sa má vrátiť HDMI port
Telekom sprístupnil 5G sieť v ďalšej lokalite
NASA zverejnila video z pristávania na Marse aj zvuky z Marsu


Diskusia:
                               
 

Konecne moze Steve Jobs odpocivat v pokoji.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale bol to veru dlhy proces kym sa web vyliecil z tej flashovskej pliagy.. na druhu stranu bohuzial len jedna skodliva infekcia nahradila druhu a teraz sa budeme musiet poratat s este zavaznejsou chorobou - javascriptom!
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

ten proces bol hlavne narocny na HW
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Flash nebol pliaga. Táto technológia predbehla dobu a priniesla na svoju dobu nevídané možnosti - aj keď možno so šťastím. Bol to nástroj, ktorý je dodnes v niektorých aspektoch problematicky nahraditeľný.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

> v niektorých aspektoch problematicky nahraditeľný.


pravda, najmä v nejinovatívnejšom bankovníctve
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

RIP tatrabanking :D
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

no na druhej strane zasa inovujú, nahrádzajú flash.
Ono to, že spravili 2 kroky dozadu flashom a teraz robia pomerne neskoro krok dopredu nikoho nezaujíma. Inovácia je predsa nie len krok vpred, ale aj krok vzad a vzhľadom na to, že inovácia podľa TB je aj krok vzad, tak naozaj inovujú najviac.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak, kto niečo vo flashi robil pochopí že na tú dobu kedy to vzniklo to bolo nadčasové.Termín ukončenia distribúcie v 2020 je podľa optimálny.Nechápem tie negatívne komentáre.Samozrejme že HTML5 je dnes vo veľa veciach lepšie riešenie ale stále je v štádiu implementácie a ešte pár rokov potrvá kým sa bude môcť považovať za štandard medzi bežnými používateľmi
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

... html5 medzi beznymi pouzivatelmi? to bolo ako myslene?
Je dnes internetovy uzivatel ktory je na html5 nepripraveny?
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

To je asi presne také "bol" ako je Conchita Wurst menej žena ako Joanna Rutkowska.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ty si dobry fetak!!!! Jasne, node.js a Electron pojdu do haja.
Co si ty za idiota?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neeee, node.js tu bude naveky!
Prečo by mal byť idiot? Istotne že pôjdu do hája, len nie v roku 2020. Minimálne nahradenie typescriptom by nebolo odveci, ale tiež si myslím že dnes by už optimálny programovací jazyk pre web mal vyzerať trocha ináč.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zacni sebou, vypni si JS v prehliadaci :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

noscript, uz sa stalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

to snad tatrabanke nespravia :(
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Technicky riaditel TB to mal vsetko vopred naplanovane. Akurat cez vyvoj Flash IB a teraz noveho HTML IB si prelievali s kmasmi prachy z TB k sebe, alebo aj nie a proste boli tak hlupi :)
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Ak by sa poponahlali, tak by este mohli stihnut Silverlight :)
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Pohoda.
Web, Web 2.0, Web 2.07,Web 2.07a+,Web 2.07a++, Web 2.08,...
Big Data, Bigger Data, Even Bigger Data,...
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

neboj, oni si nájdu zasa nejakú divnú technológiu, len aby sa akože odlíšili a mohli liať prachy niekam inam. ale nevadí, je to súkromná firma, nech si so svojimi neefektívnymi rozhodnutiami naložia, ako chcú.
inak, zaujímalo by ma, či tí ľudia, ktorí boli za touto ich stratégiou tam ešte pracujú...Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Nerozumiem, ako im to mozu urobit. Taka progresivna technologia, ktora dava klientom banky moznosti, ktore by inak nemali a hlavne pridava dalsiu vrstvu bezpecnosti k citacke a teraz toto.
Mali by sa v tom Adobe hanbit.
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

Ešte vám bude ten fleš dobrý, keď sa vám začne prehliadač prehýbať pod váhou 10 kg javaskritpu.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Asi tak .. a html5 a jeho uzasne automaticke blikacie a prehravacie moznosti ... ej to bude reklam
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

nejaky "mlady progresivny webdeveloper" to tu sice minusuje, ale pravda je taka, ze javascript je s vynimkou bezpecnosti este horsie peklo ake so sebou prinasal flash, uzivatelske aj vyvojarske. tie nepouzitelne zalagovane weby v dnesnych casoch su absolutny horor a co je najhorsie ze je to prakticky vsade a siri sa to ako mor.. boh zehnaj dsl.sk!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nuž, javascript je ako oheň, dobrý sluha ale zlý pán.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

https://www.destroyallsoftware.com/talks/wat
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

pokiaľ si to vedel robiť ani flash nemusel byť peklo.Taktiež nie je JS ak sa ho poriadne naučíš.Ako mor sa skôr šíria kadejaké na kolene urobené frameworky alebo redakčné systémy bez hlavy a päty, ktoré sa niektorí "mladí progresívni webdeveloperi" snažia používať aj na najjednoduchšie weby
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

10kB Javascriptu predsa nie je najmenší problém. ;)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

V Macromedii.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tatrabanke to nevadi, pre nich bol flash super, ved dali uzasny argument ze pouzitie flashu je vpohode pretoze flash plugin nema viac bezpecnostnych issues ako samotne prehliadace :D
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

+1
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

A čo bude s populárnymi web flash hrami od Pixel Federation?
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

Křemíkové nebe bude zanesené ako Bod Záujmu do máp Navigačných softvérov a IoT konečne získa zdôvodnenie.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Nič - ostanú na webe vo flashi ďalších 10-20, prípadne viac, rokov. Akurát ich bude možné hrať možno len cez špeciálny prehliadač s podporou flashu.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

prerobia ich do HTML5 :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na vsetkych sa pracuje a prerabaju sa do HTML5.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na vsetkych sa pracuje a prerabaju sa do HTML5.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opera je aj tak najlepsia.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

this is so 2013.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Pokial bude Google podporovat flash tak tu bude este dlho. Este stale u niektorych sluzieb Googlu vyskoci hlaska na ich stranke ci chcem povolit flash. Aj ten ich slavny translator si pyta aktivaciu flashu.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

karolkok(ot) nekecaj, translator flash nepotrebuje ani nikdy nepotreboval
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ale ten malware co mu tam zároveň bezi potrebuje flash a on spravi vsetko preto aby ten malware bezal co najplynulejsie, tak mu ho vždy povolí

:D
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

To je Vas problem ze mate pre Google stranky nastavene primarne flash vzdy ON. Ja viem ze translator a analytics ho vzdy chcu aktivovat. Napr. pri analytics ak nepovolite tak live grafy nejdu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach tá nostalgia keď si spomeniem na to, ako som prehliadal v 2005 zahraničné weby plné flash reklám ešte v starej Opere s reklamou na vrchu.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

ja som sa s flashom prvykrat stretol este v 90rokoch ked to patrilo pod spolocnost Macromedia :) nostalgia no...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Let's talk about JavaScript
https://www.destroyallsoftware.com/talks/wat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Este sa zbavit toho plocheho neprehladneho designu s ciarovymi necitatelnymi ikonami, obrovskymi obrazkami, a web uz bude celkom ok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sak flat design - vrchol web designu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár