neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Informatiku v Brne študuje viac Slovákov ako Čechov

Značky: školstvoITČeskoSlovensko

DSL.sk, 24.7.2017


Množstvo Slovákov študujúcich informatiku tak robí v Českej republike. Tento dlhodobo známy fakt aktuálne názorne ilustrujú štatistiky Českého rozhlasu o podiele študentov zo Slovenska na českých vysokých školách.

Český rozhlas v rozsiahlom článku analyzuje celkovo stav a početnosť slovenských občanov v Česku, pričom v jednej časti sa zaoberá študentami vysokých škôl.

Tieto štatistiky vychádzajú z oficiálnych údajov českého ministerstva školstva za minulý rok. Jedna štatistika uvádza fakulty s najvyšším podielom slovenských študentov, druhá celé vysoké školy.

Dve prvé fakulty v tomto ohľade sú informatické, Fakulta informatiky Masarykovej univerzity v Brne a Fakulta informačních technologií Vysokého účení technického tiež v Brne.

Na Fakulte informatiky MU dokonca študuje viac Slovákov ako Čechov a ich podiel sa blíži k 50%. Slovákov tu totiž minulý rok študovalo 982, Čechov 943, nasledovala India s 30 študentami a Ukrajina s 11.


České fakulty s najvyšším podielom Slovákov, kliknite pre zväčšenie (graf: Český rozhlas / MŠMT)



Podiel Slovákov na Fakulte informačních technologií VUT ako na jedinej ďalšej fakulte presahuje 30%. Podiel na úrovni 20% Slovákov má z informatických škôl ešte aj Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovej, kde sa tiež študuje aj informatika.

Čo sa týka celých vysokých škôl, najvyšší podiel Slovákov je očakávane na brnenských vysokých školách. Tie tvoria celú prvú päťku, pričom s viac ako 15% Slovákov sú na prvých troch miestach Janáčkova akademie muzických umění v Brne, Masarykova univerzita a VUT.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí


Diskusia:
                               
 

sa ani necudujem kedze u nas sa este nedavno (cca 4 roky dozadu) na FRIcke ucil pascal a bol obsiahnuty asi v 3 nosnych predmetoch aj na bc aj ing studiu...
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

To bolo skor tak 6-7 rokov dozadu... a vzdy si mohol prace odovzdavat aj v c/c++
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

ale tak cela vyuka prebiehala v pascale (aj tie folie na meotar), a neviem o tom ze by to niekto odovzdaval v inom jazyku ako pascal
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ucit programovaci jazyk s foliami na meotar ... ani sa necueujem ze sa Slovaci tlacia do Brna.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Aj tak máloktorý stredoškolák chápe tie jednoduché základy. Pochopiť úlohu, algoritmizáciu, vývojový diagram a potom niečo zosmoliť z konkrétnych príkazov.
Aj preto PASCAL. Je jednoduchý, prehľadný a pre súčasných tupčekov aj tak stále zložitý jazyk.
Jednoduchší bol už iba Basic.
Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

ano, ale nie preboha v nosnych predmetoch a takmer pocas celeho studia...

stacil by v 1.semetri ako nejaky uvod do programovania, a nie este aj na ing
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

Na Slovensku vyrabaju neschopni profesori a ich asistenti nezamestnaných, aby znížili konkurenciu a mali si šancu privyrobi.
To je evolúcia, neschopnosť prežije.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ved je vseobecne zname o pani profesorke D..... z FRI ze jej pracu napisal jeden sikovnejsi student. Ked ti zenska co neprogramovala 40 rokov povie, ze programatorov uz nebude treba za 3 roky, tak asi vies kam to speje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A načo by boli???
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Musím vás chlapi všetkých sklamať, na VŠ v Brne sa všade používa Pascal. Kto to nechápe je bud pribrzdeny alebo sa programovaniu nevenuje. Pascal ako jazyk sa neučí, ale učia sa na ňom princípy programovania pretože ten jazyk bol na to navrhnutý a je na to dobrý. Dá sa tam robiť asi všetko, od práce s pamäťou až po polymorfsizmus. Načo sa chceš učiť C++.? a hrať sa na boha keď nevieš rozdiely medzi 3 základnými cyklami. Pokial pochopíš Pascal, naučit sa programovací jazyk do praxe je do značnej časti už len učenie sa syntaxe. Pokusy učiť v inom jazyku boli ale vždy to prinieslo len problémy.
S pozdravom študent VS informatiky v Brne.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

šak počkaj jak ta vyjebem na skuške ty hlupak
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

sorry kamo, ja mam vsetky predmety na Bc uz hotove, caka ma len odovzdanie bakalarky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

takze sa vsade pouziva alebo sa na nom ucia principy programovania? a ani to sa mi nezda, vzhladom na to, kolko balastu je treba vzdy v pascale napisat... dost pochybujem, ze by tam niekto do prednasok dobrovolne pisal na kazdy treti riadok begin/end...

a ucit sa C+++ je napriklad dobre na OOP
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

DROZDOVA???!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No a potom sa preslo na Javu ktora bola vsade a bezny absolvent Bc stupna ak mi povedal ze nechapem poriadne ako pouzit interface, tak som pochopil ze to nema zmysel. Minuly rok ich donutili robit predmet udajove struktury v C++ a preslo semestrom vraj 30 ludi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no predtym presla vecsina ludi len diky tomu ze vsetky semestralky na udajove struktury v pascale uz boli spravene :)
kazdy si to troska poupravil a bolo
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

nas bolo v predmete C++ viac ako 20, dali sme to 3.. v predemte programocacie techniky, 70ludi na skuske, a asi 4 presli
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Prečo nie?

C/C++ je úplne na prd. Ak len nechceš programovať niečo pre vnorené systémy alebo časti operačného systému.
C/C++ je ako mačeta - dá sa s ňou rúbať i holiť, ale ani na jedno, ani na druhé nie je najvhodnejšia.

Tým viac to platí pre algoritmizáciu na VŠ a programovanie na vyššej úrovni.

Ako programátori aj tak budú musieť ovládať viacero jazykov, takže to, že sa používa stále 1 jazyk - Pascal - ako hlavný, je skôr výhoda, než keby im mali nanucovať C/C++.

Ak tak je najviac ťažkostí s knižnicami.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejde len o jazyk samotny ale aj o prostredie. Mne sa ovela lepsie robilo v obycajnom C++ ako v retardovanom depresivnom prostredi pascalu - mozno aj preto nie som programator. Stredoskolak, co si doma programuje roboty z lega, alebo tvori mobilne aplikacie sa ti zvysoka moze vykadit na nejaky pascal a je uplne jedno, ze ma svoje edukacne vyhody.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Potom to aj tak vyzerá. Tel "LEGOista" nevie prakticky nič iné a to je tá tragédia. Nechápe úlohu, nevie urobiť vopred vývojový diagram. Dáš mu pár súčiastok a je z toho zdesený.
Máš niečo pravdy, ale tak sa dom nestavia - od prostriedku, dokonca ani od strechy nie.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

A ako to teraz vyzera? Ti, co su schopni nieco riesit su zvycajne na vyssej urovni nez ucitel schopny vysvetlovat. Ti co su schopni menej, ale boli by pouzitelni, zabije pascalovske prostredie. Zvysok o to nema zaujem. K comu je to potom dobre? Zaklady su samozrejmost, ale to neznamena, ze sa musia striktne vysvetlovat v pascale.
Skusim to prevratit - ten, co si programuje robota, alebo zaraba na predaji aplikacii je stale na tom vyhladovo do buducnosti lepsie ako ten, co vie kreslit vyvojaky.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Ten čo vie niečo naprogramovať na LEGOvi nevie nič iné, lebo nemá základy. Nepoužiteľný idiot.
Máš kus pravdy, ALE...
Nemá ani páru, ako riešiť problém. Chýba rozhľad, základy, skúsenosti, je niekde inde, lebo si myslí, že ak preskočil na komín, stavba nespadne. Zrúti sa vždy, ak chceš po ňom niečo jednoduché a z toho čosi vydumať. Taký človek ťažko pochopí napríklad Assembler.
O tie vývojáky koniec koncov až tak nejde. Je lepší prakticky zručný a šikovný programátor, než teoretický magor, ktorému unikla raz a navždy prax.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Ako prof. Alexik z FRI? Ten je tiez tak 35 rokov pozadu :D
To bol zazitok s nim mat TARko... :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Píšem o stredoškolákoch...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

The Flow-Chart Curse

The flow chart is a most thoroughly oversold piece of program documentation. Many programs don't need flow charts at all; few programs need more than a one-page flow chart.
...
The detailed blow-by-blow flow chart, however, is an obsolete nuisance, suitable only for initiating beginners into algorithmic thinking. When introduced by Goldstine and von Neumann, the little boxes and their contents served as a high-level language, grouping the inscrutable machine-language statements into clusters of significance.
Odpovedať Hodnotiť:
 

As Iverson early recognized,in a systematic high-level language the clustering is already done, and each box contains a statement (Fig. 15.2). Then the boxes themselves become no more than a tedious and space-hogging exercise in drafting; they might as well be eliminated. Then nothing is left but the arrows. The arrows joining a statement to its successor are redundant; erase them. That leaves only GO TO's. And if one follows good practice and uses block structure to minimize GO TO's, there aren't many arrows, but they aid comprehension immensely. One might as well draw them on the listing and eliminate the flow chart altogether.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V podstate je jedno ci Pascal alebo napr. Python, ak sa bavíme o algoritmizácii. Zvyšok ukáže život.
Ja som plynule z Pascalu prešiel na C/C++, dodnes v ňom programujem väčšinu vecí. Niečo som robil i v Jave alebo Pythone, niečo v Lazaruse (čo je tiež pascal/delphi).
Ten prechod nie je vôbec náročný.
Mnoho času sme programovali na papieri (taktiež v ZENITe bola vystrihovačka - papierový počítač). To tiež malo niečo do seba.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim. Len vacsina "programatorov" su dnes copy/paste programatori z stackoverflow... :( Skopnu do podukcie cokolvek, aj ked nevedia, co presne to robi... Swtichnut z jazyka A na jazyk B, ak pouziva priblizne rovnake paradigmy je viac menej len naucit sa novy/podobny syntax a nazvy funkcii.
Horsie je to prejst na take prasaciny ake sa dnes robia v hipster Javascripte... To potom treba 20 toolov aby to s nepodporovaneho ECMA6 vyrobilo nieco, co pojde v relanom svete a nie len vo vlhkych snoch teoretikov...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ojoj. Takych ludi ako ty to je nocna mora programatorov.
Videl som to vela krat ked sa v Java zrazu ocitne len jedna jedina classa, lebo ten c-ckovy clovek sa naucil Java syntax.
Alebo ked dany javascript zrazu zahlcuje cely globalny scope, lebo odkial mal ten Javista vediet ako v js funguju closures?
Alebo ked chlapik co uz nejaky ten rocik robi v pythone nadava ako chora vrana nad jazykom C++ lebo nechape tie siahodlhe necitatelne predpisi co mu ten system vyhadzuje ked chce len vlozit novy prvok do listu hashmapy intov a nevie v tom nic precitat...

Vediet syntax je fakt najmenej. Ale o tom nieje jazyk. Jazyk je o tom pochopit sposob ako sa v tom jazyku uvazuje (!!!a vediet API!!!) a preco ludia co ho pouzivaju robia veci urcitym sposobom. Inak to robis jednoducho zle a ostan radsej robit v tom co poznas...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No nasli sa aj taki. A uz dost rokov su hadam v kazdej ucebni dataprojektory..
www.fri.uniza.sk/fri_panorama/index.html
Ale mozno este tie karnaughove mapy sa ucia cez meotar:D
Pascal ako zakladny jazyk bol tiez davno nahradeny Javou. Na udajovych strukturach ale zevraj zaviedli povinne c++, asi aby niektori nezabudali co je to praca s pamatou;) Inak mozes vacsinou odovzdavat programy v com chces, dost popularny tam je aj python.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

heh ... karnaughove mapy ... ja som im vzdy hovoril karnagulove mapy ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

2udovo Karnafove mapy.
De Morganove pravidlá a čo ja viem čo ohľadom zjednodušovania dnešným deckám vôbec, ale naozaj vôbec nič nehovorí...

Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

folie - meotar... nove technologie su v skolstve uz 70 rokov...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nech sa páči, poď to za tých 500-600 Eur ponaprávať.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

v prvom semestri na mff uk v prahe je tiez pascal. v druhom semestri sa potom prechadza na c++. aspon teda pred 6-timi rokmi to tak bolo. ale predpokladam, ze sa to nezmenilo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neviem odkial beries tie informacie, pascal sa tam neuci cca 7rokov, teraz tam fici Java a C#
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cca 4 roky to neboli ani náhodou. V kryospánku si bol asi dlhšie ako si myslíš :-0
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no ja som koncil ing 2012, a aj po mne este par rocnikov dozadu malo pascal, potom to uz zmenili..takze ti co koncili 2013 urcite pascal zazili, dalej uz neviem
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som teda na FRIcke Pascal nevidel... (som vonku 3 roky)...Assembler ano, ale nestazujem sa. Naucil som sa. Databazy a Udajove struktury/diskretnu simulaciu maju na FRIcke velmi silnu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no ja som vonku 5 rokov a Udajove struktury 1 aj 2 som mal v Pascale, a este aj v prvom rocniku 2 predmety uz si to presne nepametam ake..
Odpovedať Hodnotiť:
 

A v com konkretne je ten Pascal taky zly na vyucbu algoritmov a struktur?
Ci len preto, ze nan nadavaju vsetci, tak budem nadavat aj ja?
Cely zivot zastavam nazor, ze jazyk je iba forma zapisu, a ked vie clovek programovat v jednom jazyku, tak by pre neho nemal byt problem to iste naprogramovat za nejaku minimalnu dobu v inom jazyku.
Ak je niekto blby na skole aj v tom Pascale, tak v C, Jave, Pythone, alebo v dalsej tisicke inych jazykov to bude velmi podobne.
Programatora nerobi znalost jazyka ako takeho.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

proste nevidim dovod ucit v pascale ked sa mozes ucit c/c++ (zacat v c, plynule prejst do c++), mozes mat normalne IDE, vyuzivat kniznice, oop, atd

a uz sa ucis jazyk ktory je v komercnej sfere vyuzitelny
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

pascal mal na svoju a aj stale ma vyborne IDE, kniznice tiez a OOP podporuje.. ty si tie hodiny Pascalu vynechal ze?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ja som si vsimol, ze mnohi rychlokvaseni programatori si mylia jazyk a IDE.

Netusia co je to kompiler, linker, nejaky build tool a podobne. Jednoducho oni potrebuju IDE, kde klikacim sposobom urobia projekt a ked stlacia tlacitko na toolbare so sipkou, tak sa spusti to, co stvorili.

Samozrejme, ze je potom Visual Studio "lepsie" ako historicky borlandacky Pascal.

Ked im potom povies, aby to zintegrovali napr. s Jenkinsom, tak na teba vyvalia oci, ze co to po nich chces a preco im tak strasne ublizujes a ze nerozumies, aki su oni straaasne sikovni.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jasne, ze treba vediet nejake low-level zaklady, ale naco by mi je vediet naprogramovat uz existujuce kniznice?
(napriklad highlight pohovorov : StringBuffer/Builder )

Treba vyuzivat veci, ktore existuju. Programovat uz existujuce veci je zbytocne zabity cas a keby budget vedel rozpravat, podakoval by vam.

vsetko s mierou, chalosi :)


Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

preco? aby si nebol sprosty, a aby si vedel co robis ked program v IDE cely naklikas, preto..
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Jasne, ale ako vsetko sa vyvija, vyucovat to na niecom x storoci starom, ked suaj ine moznosti moze posobit prave demotivujuco.
V autoskole sa tiez nejazdi na starych skodach 120, napriek tomu, ze nema ziadnych asistentov a ked vies na tom, vies na "vsetkom", doba ide dopredu. Takisto bezne vyucovanie na skole, pokial mas ucitela co ovlada technologie a ma dobre spracovanu temu da ti to viac ako len citanie takmer zbytocnej teorie. A to plati napriklad v mojom pripade aj pre pascal. Za mna neskutocne depresivne prostredie, v C++ sa mi pracovalo ovela lepsie. Dnes sa vsak za programatora povazuje akykolvek lepic blokovych funkcii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Minimalne 8 rokov dozadu to nebolo ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

8 rokov dozadu tam uz bola java.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nenadělá
Odpovedať Hodnotiť:
 

cesko bude nase. Uz tam je nasadeny troyan STBbabisv0.8
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Žiaden Bureš nedokáže dať toľko peňazí Burešovi, ako dokáže dať len Bureš Burešovi.

Určite s radosťou poslúži Česku za pár percent štátneho rozpočtu pre seba a svojich blízkych. Česi ešte nevedia, čo je to skutočná, slovenská, zlodejina.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

To je pravda, Slováci exportujú tunelárov zatiaľ len do strednej a východnej Európy, pretože v regióne sme špička.
Na Ukrajinu šiel zasa Mikloš.
Maďari nebudú chcieť nikoho, ale Rakúšania budú zrejmne nasledovať.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že študujú v Čechách, pretože České školy sú kvalitnejšie ako slovenské.

Masaryk University: QS University Ranking #551-600
Brno University of Technology: QS University Ranking #551-600
Comenius University: QS University Ranking #701-750

Masaryk University: EECA University Ranking #10
Brno University of Technology: EECA University Ranking #9
Comenius University: EECA University Ranking #42
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Winston Churchill
„Verím iba tým štatistikám, ktoré som sám sfalšoval.“
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

To mal byt citat, alebo parafraza? Alebo si zabudol na goebbelsa, ktory si to na churchilla vymyslel?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tieto fiktívne pseudo rebricky a pseudo ceny.
Nobelova cena za lobotomiu
Nobelova cena mieru pre obamu alebo arafata
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto chce, uci sa na hociakej skole. Studujem na TUKE - technicky smer a v 3 rocniku mas ostalo cca 20-30% z celkoveho poctu studentov. Ked nepocitam, ze polovica vypadla na matematike a fyzike. Koho nebavi ucenie moze studovat aj Australii ma titul ale nic nevie - hlavne, ze studoval na skole, ktora ma rank 10.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

V poslednej diskusii, kde sa to riesilo som tiez vravel, ze je uplne jedno na akej VS clovek studuje pokial to nie je svetovo prestizna univerzita, vysledok je +/- rovnaky. Dolezitejsi je samotny odbor.
Rebricky s nejasnou metodikou su minimalne zavadzajuce a hlavne nic nehovoriace.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V tej metodike je zapocitany napriklad pocet odbornych prac, vyskum atd, comu malicke SK skoly samozrejme nemaju pre podfinancovanie sancu konkurovat. To ale zas neznamena ze absolvent kvalitnej technickej SK skoly ma nizsiu odbornost, len preto ze nemal pocas studia k dispozicii najnovsie pomocky, alebo ze nemal moznost sa zapojit do vyskumu s najnovsimi najdrahsimi technologiami
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Prestanme klamat sami seba, tie sracky o skolach atd, vacsina deti ide do cz studovat preto aby neboli doma, odjebali sa prec od rodicov a stratili z dohladu.
Nikto nejde do Brna lebo sa chce ucit c++.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Je to zaujímavé ale v podstate máš pravdu. Pre decko po strednej škole to má čaro bývať ďááleko v Brne, kde ho mama neskontroluje ale keď niečo potrebuje, tak je za hodinku (a pol) doma. Poznám takého, na STU to má z postele 10min pešo ale radšej býva na intráku v Brne.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Však mamička a tatík zaplatí synáčkovi všetko. Je dnes veľa darebákov medzi mladými...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

zabudáš na to české pivo...
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

zabúdaš
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cast este ide aj pre iny dovod - v konkretnom odbore je lahsie v CZ zohnat pracu a v tom pripade je rozumne studovat niekde blizko, kde poriesis rovno aj prax popri skole. Ale uznavam, ze to vecsina nebude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak ma vystudovany informatik problem zohnat pracu, tak asi nebude moc schopny. napr. ak si na slovensku programator s aspon nejakou praxou (povedzme rok, dva), tak ti idu rekruteri ruky nohy potrhat. a ak si este nebodaj ochotny robit v ba, za alebo ke, tak uz uplne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som to ale myslel vseobecne pre rozne technicke odbory - aj clanok uvadza, ze nejde len o informatikov, ale rozpis viacerych skol a odborov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to potom ano. ja som to zas brala tak, ze clanok sa zameriaval predovsetkym na informatikov. niektore ine odbory su na tom so zamestnanostou samozrejme omnoho horsie. o platoch ani nehovoriac. cim viac vychodne, tym horsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teda, nie že by mi to chýbalo, ale v Bratislave už pár rokov som, a žiadny rekruiter o mňa našťastie ani nezakopol :-)
A myslím, že takých poznám viac.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak oni lovia hlavne na linkedine. ja tam akceptujem vsetky poziadavky, ktore mi kto posle. takze je to aj moja vina. ale zas na druhu stranu, naozaj dokazu dohodit aj dobru pracu, takze ked ich clovek dokaze vytrvalo ignorovat, ked nechce menit pracu, tak ked nahodou menit chces ako keby si nasiel. napises im, ze nieco hladas a na druhy den mas kopec ponuk.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial sa uspokojis s J2EE, Oraclom alebo Sharepointom, ano, recruiteri sa o teba potrhaju. Ziadny normalny clovek ale nevydrzi dlho pracovat s takym bordelom.

Normalnych prac s normalnymi technologiami je trochu menej. Nie su to statne alebo velke enterprise zakazky, kde treba rychlo nieco zbuchat a hlavne predat vela licencii. No a ved "ludske zdroje" uz z toho nieco spravia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a kde zozenies tu prax 2 roky ked nemas prax aby si ziskal prax?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

najlepsie je este popri skole ziskat nejaku prax. alebo jednoducho prvy rok alebo aspon pol roka znizit naroky na mzdu. je mnozstvo firiem, ktore su ochotne zaucit uplneho juniora (= absolvent bez akejkolvek praxe). samozrejme ti ale nedaju dobru mzdu. je to ale logicke, kedze clovek bez praxe, hoci aj vystudovany, jednoducho nikdy nema taku produktivitu a kvalitu prace, ako clovek so skusenostami. prax je jednoducho ina nez akademicke prostredie. ja osobne som prvy rok robila len za 700 hrubeho (mimo ba). po prvom roku som presla na normalnu mzdu a postupne ako prax narastala, tak narastala aj mzda a samozrejme skusenosti a schopnosti.

ak ale nie si ochotny na zaciatku robit za "almuznu", tak je stale moznost nakodit si nejaky sukromny mini-projekt a s tym sa prezentovat. neverim, ze by ti dal nejaky zamestanvatel kosom, ak spravis aspon trochu schopny projekt a ak dokazes na pohovoroch nejake znalosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie je to vôbec o tom. mimochodom v Brne je čisté C alebo Java môžeš si vybrať na co sa chceš vyprofilovať. najlepši je ale systém. ze si človek skladá predmety ako chce a ma voľnú ruku. Brno je skvele mesto plne príležitosti. ja som po prvom semestri zakotvil v IBM. hneď vedľa je red hat a kade co iné. top škola. top profesori. nedá sa to ani porovnať s tým co som zažil na TUKE.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

hlavne su tu normalny ludia.. nie ako ti kokoti na SK
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ak si tam spokojny a stastny je to super a gratulujem, mozem ale povedat ze to skladanie studijneho planu podla seba je gebuzina pre vacsinu ludi, tie decka si tam najprv natrepu vsetko lahke a potom vsetko tazke naraz uz nestihnu. Vsetky VS su koncipovane v takom blbom style: hadanokvy system kde mas viacej moznosti ale nemas ani zdania co je spravne. Mali by ich rovno ucit veci a nie chujoviny im davat vyskladat predmety alebo hadat na ktoru skusku mozes prist...atd V tomto smere je VS stratou casu, kazdy absolvent TUKE, STU, VUTB atd po prichode do praxe dostane zopar kopancov, zisti ze elektrina nema dobre a zle nalady a nebude s nim vyjednavat ci ho moze zabit. Tam idu hadanky a chytaky bokom, bohuzial niekoho to moze stat zivot. Tiez studujem na TUKE a poviem ti pravdu, je jedno na ake znamky sa ucis, jak si na prevadzke, konas sam za seba a zistis ze domyslanie si niecoho ako na skuske ti jednoducho nepomoze.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dejú sa aj v Bratislave veci ako v Brne: http://www.abclinuxu.cz/stitky/brno
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otáznik som tam zabudol dať na koniec :-(
Odpovedať Hodnotiť:
 

NIE !!! Bakalar je na hovno skoro vsade (nezavisle na celosvetovej urovni), rebricky su mozno pre Master study ale hlavne pre PhD. Brno je absoletne top, co sa bakalara tyka, z vlastnej skusenosti viem, ze su tam kvalitnejsi ludia a metodologika ako v naj skole v Azii.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Este stale matematika sluzi na riedenie stavov? Za mojich cias to bolo tak. Najlepsie na tom bolo to, ze tu matematiku ale dalej k studiu potrebovalo tak 10% studentov(v praxi tu matematiku vyuziva tak 1% studenotv). Vdaka tomu vyletelo aj par sikovnych studentov.

Odpovedať Hodnotiť:
 

keby len matika, u nas na informatike sa riedilo na Ekonomickej teorii...chapes tomu? a par fakt dobrych programatorov vyhodili lebo sa to nenaucili takmer od slova do slova (samozrejme sa ucilo z jej knihy ktoru si kazdy musel kupit)...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak zaklady ekonomickej teorie, mikroekonomia a menezerske hnusne sracky su doteraz na FRI povestnou uchylnou specialitou ktoru zrejme nikde inde na svete na skole informatiky nenajdete :D
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Prečo to nenapíšete na konkrétnu školu?
A riadne to vysvetlite a samozrejme odôvodnene skritizujte, resp. navrhnite namiesto týchto účív niečo prínosnejšie.
Jedná sa totiž aj o prepúšťanie ľudí...
Odpovedať Hodnotiť:
 

u nas sa vyhadzovalo na programovani na cas: dynamicky linearny zoznam, hashtabulku, a binarny strom.. vsetko v Pascale.. cca 10min na kazdu ulohu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Churchill iba citoval Goebbelsa, ktoremu patri tento vyrok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Porovnávať celé univerzity je totálny nezmysel. Už aj u fakulty som skeptický, ideálne je študijný odbor. Pod Komenského patrí aj FMFI, aj FiF...
Odpovedať Hodnotiť:
 

v čom je výhodné študovať v česku?? veď na stu ti tiež dajú goniometrickú substitúciu trajektórie rakety v druhom seemestri -.-
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A porovnanie samotných miest Bratislava - Praha - Brno? Podľa mňa tiež dôležitý faktor.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Urcite je to faktor, uz len to ze v Brne je ovela prijemnejsi mestsky zivot nez v BA a najdes tam aj ovela viac fajn ludi. Keby som si musel vybrat v ramci SR tak to uz radsej aj do Kosic:)
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

a hlavne vyborne pivko, obrovsky vyber, dobre jedlo a ceny - cca 20% lacnejsie ako v BA
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A nezabudajme aj na diplom, ma vyssiu pomyselnu hodnotu u zamestnavatelov - lahsie najdenie prace ci uchadzanie sa na ine skoly v EU ci v USA.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hlavne tam ludia nevolia fasistov
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ja keby ze si mam vybrat tak mozno Oxford alebo Cambridge, kedze sa mi nechce ist do usa na Harvard
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

tak tak, ani mne sa nechcelo na MIT, tak som siel tam, kde som to mal najblizsie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

do Tesca za kasu nestaci ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kembridz mas aj v KE, takze to je jasna volba :) Sice je to len take mensie detasovane pracovisko ale aspon nieco.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len blb by išiel študovať niekde na Vyhodze...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ked som pocul zo vsetkych stran ako na Slovensku naschval vyhadzuju ziakov zo skoly a su tu debilny ucitelia a na druhej strane od ludi z Brna som pocul len dobre reci tak som ani nevahal. Brno hnet islo a 2 prihlasky PEF/FIT. Rok mam za sebou na PEFke a zatial nelutujem ze som isiel do Brna.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kravina

Presiel som si FEI STU, nikto naschval nikoho nevyhadzuje.

Jasne kled si flakac a blby, tak nespravis matematiky, fyziku, tak ta vyhodia. Co cakas? To iste sa ti stane aj v CR aj v UK.

Ale ked vies, tak spravis a prejdes.

Nuz a co sa prace tyka, ked si dobry, este pred BC. statnicami mas pracu a ides hore. Skoncis Ing. a mas 1500e ma ruku v hrubom a nemusis vediet ani programovat.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Za 1500 v hrubom v BA by som sa asi zabil, alebo tak nieco ...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

pre absolventa je to akoze malo? v accenture/ibm a pod dostanes 1000 v hrubom a si rad :D
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

gl hf
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ti je malo? Niekde zacat musis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chalan je teoretik, nema ani tusenie, na akej urovni su v BA mzdy. Pretoze nie kazdy sopliak tam ma z fleku po skole 3k+.
Odpovedať Hodnotiť:
 

idu sa do ciech v brne ucit informatiku a potom pridu na slovensko a nevedia programovat. ja to serem, ja som bol v drazdanoch, aj odtal ma vyhodili, ale teraz to mam na salame, lebo teraz som uz IHK FA a mam tituly na salame.
ono to ten clanok by bol dobry kombinovat s tyma indami, co to tiez tu na DSL.sk pisali, ze nevedia programovat.
a este by som tod vsunul aj odkaz (ale nie link, skor slovne) na moj posledny blog na infovojne s nazvom "skola". tam je linknute zas cool youtube video (ale v nemcine) kere sa zaobera nasim skolskym systemom (co je az po univerzitu).
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

z matky som mau same trojky
a programuvani je take ze namahat mozek s matikou to neeeeeeeeee !
namahat mozek to vobec ne to je tak akurat pre studentikov je.anych a karieristov fuj fuj fuj intrigy a podplacanie aby si dostau misto ve firmicke inak nedostanes ze vy svine intriganske s ambiciama fuj fuj fuj.

:D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

zacal som na FRI v ZA. Nevedel som programovat, ale vedel som matematiku a tak som sa programovat naucil. Lenze nastal tam problem, ze som nespravil Zaklady Ekonomickej Teorie v 1. semestri a potom aj tu dalsiu ekonomiku v 2. semestri(nosny predmet na FRI). Dalsi rok sa mi podarilo len ZET, takze ma vylucili. PRetoze mi chybal len jeden predmet, tak som si mohol podat odvolanie a na dekanovu vynimku (ci rektorovu uz si nepamatam) a zaplatim 400eur mozem pokracovat a dokoncit Bc. samozrejme,ze si musim dorobit chybajuce predmety. Tak isto databazy boli dobry zahul a tiez rozne druhy matematiky (myslim ze ich bolo 7). Keby sa mi nepodarilo dostat na CISCO, tak asi seknem so skolou. Nakoniec som sa na Ing. rozhodol ist do Zlina na kombinovane studium a to aj preto, lebo som uz mal pracu a na Slovensku nebolo adekvatne dialkove studium.
Odpovedať Hodnotiť:
 

_pokracovanie: V CR studium bolo minimalne o triedu/dve lepsie aj pristup pedagogov bol omnoho modernejsi. Technicke vybavenie bolo len o nieco lepsie ako v ZA. Studium som dokoncil a moja diplomovka bola ocenena a zaradena medzi najlepsie v ramci Zlina. A viete co je na tom najlepsie? Ze ma studium okrem paliva na cestu nic nestalo a vsetky predmety suvisely priamo s informatikou, teda tym co som chcel studovat. Keby som to vedel na zaciatku idem rovno tam. Jednoducho na FRI letelo 60% informatikov len preto, lebo sa nenaucili ekonomicku teoriu (aj jeden schopny co mi pomohol s databazami). Na FRI som mal pocit, ze niektory "profesori" si musia nieco dokazat (a niektory tam nemali co robit) a v CR mi nikto nikdy ani len nenaznacil, ze som slovak a bolo ich tam tiez pozehnane. Sorry za chyby uz mam nejaky kalisek v sebe.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ekonomika
naco a preco?





Odpovedať Hodnotiť:
 

No pockaj, porovnavat informatiku na UTB so zbytkom CZ je dost zavadzajuce, to je ako keby si pisal ze pravo je lepsie v CZ lebo v Plzni si dostal titul hned bez problemov. UTB je zrovna skola, ktoru by som neukazoval - tam smerovalo kopec mojich neuspesnych spoluziakov z FIT VUT, ktori na UTB spokojne a bez velkych problemov dokoncili ING. (Aj ked na VUT nedali pomaly ani bakalara)
Odpovedať Hodnotiť:
 

On porovnava Zilinu so Zlinom a teda SK vs CZ a nie skoly v cesku
Odpovedať Hodnotiť:
 

na vacsine it skol uz na ing studiu mas len informaticke predmety, kedze si casto aj vyberas uzsie zameranie. takze sa neda uplne objektivne porovnavat, ze niekde na bc studiu si mal balastne a "vyhadzovacie" predmety a na ing uz nie. ale inak s tvojim komentom suhlasim. toto len tak na okraj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kvalitu poznať hneď tu, keď ste mnohí ešte neobjavili po 28 rokoch diakritiku.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár