neprihlásený Streda, 21. marca 2018, dnes má meniny Blahoslav   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Počítačový font viackrát svedčil o falšovaní dokumentov, môže stáť kreslo premiéra

Značky: zaujímavostifonty

DSL.sk, 14.7.2017


Počítačový font Calibri môže byť v aktuálnom vysokoprofilovom prípade vyšetrovania pakistanského premiéra podľa novších informácií vážnym dôkazom o sfalšovaní dokumentu.

Ako sme informovali v tomto článku, v prípade vyšetrovania majetkových pomerov rodiny pakinstanského premiéra špeciálnym vyšetrovacím tímom hrajú dôležitú úlohu dokumenty predložené dcérou premiéra a datované na rok 2006.

Dokumenty boli podľa analýzy forenzného experta z Radley Forensic Document Laboratory v Londýne vytvorené vo fonte Calibri od Microsoftu. Podľa forenzného experta bol tento font ale komerčne dostupný až od 31. januára 2007 s vydaním Microsoft Officu 2007 a dokumenty nemohli byť teda podľa neho podpísané v roku 2006.

V čase pôvodného článku nebol jasný presný dátum dokumentov a nebolo tak známe, či v tom čase už nebola dostupná dokonca finálna verzia Officu 2007 pre veľké organizácie vydaná 30. novembra 2006 ako sme upozornili.

Podľa novších informácií jeden z dokumentov má uvedených viacero dátumov, ako prvý jeden podpis už 2. februára 2006. Tento dokument je už dokonca verejný, keď podľa propakistani.pk má byť jedným z predmetných dokumentov tento dokument zverejnený dcérou premiéra na konci minulého roka na Twitteri.

Konštatovanie zo správy vyšetrovacieho tímu


K jeho vytvoreniu tak nemohla byť použitá finálna verzia Officu 2007 ani širšie sprístupnené beta verzie vydané najskôr v marci 2006. Podľa dostupných informácií malej skupine testerov bola testovacia verzia sprístupnená prvýkrát mimo Microsoftu na konci roku 2005, či obsahovala font Calibri nie je jasné.

Na druhej strane podľa informácií experta Thomasa Phinneyho bol font zahrnutý aj v testovacích verziách verzie operačného systému Windows pôvodne známej ako Longhorn a neskôr premenovanej na Vista. Podľa Phinneyho bola prvá takáto verzia zdieľaná mimo Microsoftu už 9. augusta 2004, viaceré tzv. CTP verzie boli vydané od júla 2005 do februára 2006. V prípadnej staršej verzie Officu inštalovanej na tejto testovacej verzii Windows font Calibri zrejme ale nebol štandardne predvolený ako v Office 2007 a je otázne ako je pravdepodobný jeho manuálny výber.

Zároveň je otázne ako je pravdepodobné aby osoby tvoriace podobné právne dokumenty používali také skoré testovacie verzie softvéru. Či bol font dostupný aj inými spôsobmi nie je jasné.

Zároveň správa vyšetrovacieho výboru podľa zverejnenej pasáže na propakistani.pk považuje preukázané nad všetku pochybnosť, že dokumenty boli kvôli použitiu tohto fontu sfalšované. Na základe informácií o technickej dostupnosti fontu skôr nejde zrejme o dôkaz nad všetku pochybnosť, samozrejme je ale otázna pravdepodobnosť použitia tohto fontu využitím iných prostriedkov ako finálnych verzií Microsoft Officu osobami vytvárajúcimi takýto typ dokumentu.

Zaujímavou informáciou je, že font Calibri nehrá takúto úlohu prvýkrát. Font je totiž od Officu 2007 prednastaveným štandardným fontom a nové dokumenty sa vytvárajú automaticky v ňom. Podľa informácií jeho tvorcu Lucasa de Groota bol dotazovaný na dátum sprístupnenia fontu kvôli vyšetrovaniu podozrenie na falšovanie už viac ako desaťkrát.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vedci vyvinuli efektnú a efektívnu robotickú rybu
Magio mení užívateľské rozhranie
Z československého O2 sa stáva nadnárodný operátor, PPF kupuje štyroch ďalších operátorov
Facebook je vo veľkých problémoch, umožňoval prístup k súkromným dátam užívateľov
Slováci cez Google Pay na Android smartfónoch platia priemerne 50 eur, Česi 17 eur
NASA žiada ľudí aby pre ňu fotili oblaky
Južná Kórea chce 10 Gbps pre polovicu obyvateľov do 2022, Slováci sú radi za pomalé DSL
Predstavený 100 TB flashový SSD
Začína revolúcia v počítačových hrách, DirectX začína renderovať ray tracingom
Samojazdiaci Uber zrazil a zabil chodkyňu


Diskusia:
                               
 

Už som sa zľakol, že to u nás... ;-)
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

sak ako inak by si tak rychlo klikol :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som sa potešil a potom studená sprcha.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

a prečo by to niekto u nás robil? veď u nás nemáme korupciu a všetko je transparentné.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Tak tak a musime dalej pokracovat v usili, mozno predbehneme aj to najtransparentnejsie mexiko na 1. mieste.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Sice moze, ale ak je s Microsoft Office dodavany font v skutocnosti co len ciastocne inspirovany pakistanskym, tak kazdy v nom vytvoreny dokument podlieha autorskym pravam povodnej licencie.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Odteraz uz len Times New Roman :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ani toto by neotriaslo premierskou stolickou na svk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak zasa na SVK by stacilo, keby dokument poslali na redakcia at dsl.sk a potom by si v komentaroch uz len precitali hotovu forenznu analyzu + rozsudok ;-)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

o 100 rokov to bude kazdemu uplne jedno
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

To je super, zase som 100 rokov popredu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neuveriteľná správa!
Premiér slovenskej republiky pravdepodobne číta diskusie na dsl.sk o čom svedčí jeho posledné správanie sa - dievčaťu zo žatvy posiela kvety.

http://bit.ly/2tTdguW
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no tak brzdi, neposlal to cez wifi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsesmerovost wifi ale nie je povinna.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

..ja som to tusil uz roky, ze Slovensky priemer je pravidelnym prispievatelom tunajsej diskusie pod prezyvkou maniak :O
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár