neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Firmy už musia prijímať poštu elektronicky, desaťtisíce ešte bez prístupu. Schránky otvorila menšina

Značky: elektronické schránkySlovenskoe-government

DSL.sk, 4.7.2017


V sobotu 1. júla boli všetkým právnickým osobám zapísaným v obchodnom registri, teda najmä firmám, povinne aktivované ich elektronické schránky na doručovanie.

Povinné schránky

Keďže orgány verejnej moci majú už od 1. novembra povinnosť zasielať svoju komunikáciu osobám, ktoré majú aktivované elektronické schránky, do elektronickej schránky na slovensko.sk a nie písomne, od soboty tak začne firmám chodiť oficiálna komunikácia od štátu, samosprávy a ďalších orgánov verejnej moci elektronicky.

Do schránok právnických osôb majú právo pristupovať ich štatutári, ktorí sa rovnako ako pri prístupe k schránkam fyzických osôb prihlasujú elektronickým občianskym eID s potrebným aktivovaným bezpečnostným kódom BOK.

Firmy s prístupom k schránkam

Napriek viacerým odkladom termínu povinnej aktivácie podľa dostupných čísiel si ešte veľká časť firiem evidentne nezabezpečila prístup do ich schránok a reálne do nich pristúpila len veľká menšina firiem.

Dostupné čísla ale ukazujú, že počet firiem so zabezpečeným prístupom by mal v najbližšom období narásť a v najbližších týždňoch by už mohla zostať len menšia časť firiem ktoré si prístup nezabezpečili.

Firmám, ktoré zatiaľ nemajú zabezpečený prístup do schránok, už teoreticky v prvých júlových dňoch mohli prísť menej významné správy v podobe bežných správ považovaných za doručené na druhý deň po vložení do schránky. U nich tak prípadne už môžu firmám bežať z nich vyplývajúce lehoty.

U dôležitejších správ do vlastných rúk nastane v prípade neprebratia fikcia doručenia 15 dní po dni nasledujúcom po dni uloženia správy, teda na začiatku druhej polovice júla. Vtedy môžu začať plynúť firmám, ktoré si správy zo schránok nepreberajú, lehoty v prípade rozhodnutí doručovaných týmto spôsobom.

Právnických osôb, na ktoré sa vzťahuje povinné aktivovanie schránok, je viac ako 267 tisíc. Organizácia NASES bohužial nemá a nevedela serveru DSL.sk poskytnúť štatistiku počtu firiem, ktorých žiadny štatutár nemá vybavený eID s aktivovaným BOK. K dispozícii je len štatistika percenta štatutárov, ktorí majú vybavený eID s BOK-om. Vybavený ho k 3. júlu podľa údajov ministerstva vnútra malo viac ako 60% štatutárov, nevybavený teda cca 40% štatutárov. Ak by nemalo ani jedného štatutára s eID a BOK-om podobné percento firiem, znamenalo by to cca 107 tisíc firiem bez štatutára s prístupom k schránke firmy.

K 30. júnu NASES ale evidoval 12 074 písomných žiadostí právnických osôb o splnomocnenie inej osoby na prístup k jej schránke, uviedol pre DSL.sk Martin Kóňa, riaditeľ sekcie komunikácie NASES. Zostáva tak cca 95 tisíc firiem bez zabezpečeného prístupu k jej elektronickej schránke. Pričom samozrejme z 12 tisíc žiadajúcich firiem môžu mať u niektorých ich štatutári v skutočnosti vybavené eID s BOK a firiem tak môže byť o niečo viac.

Hrubo sa dá ale odhadovať, že prístup k schránke má nejakým spôsobom zabezpečených cca 65% právnických osôb zapísaných v obchodnom registri a nemá ho zabezpečných cca 35%.

Služby tretích strán pre prístup k schránke určené pre verejnosť zatiaľ využíva minimum firiem. Podľa informácií prevádzkovateľa služby Zelená pošta pre DSL.sk z 30. júna túto službu pre prístup k elektronickým schránkam využíva 100 až 150 zákazníkov. Slovensko.digital konkrétne číslo zákazníkov jeho služby GovBox poskytnúť nechcelo, Ján Hargaš zo združenia ho 30. júna pre DSL.sk avizoval na "rádovo v stovkách".

Ďalší vývoj

Počet firiem bez zabezpečeného prístupu k schránkam sa v najbližších týždňoch bude predpokladane ďalej relatívne výrazne znižovať.

Ako u iných povinností si štatutári často odkladali vybavenie tejto povinnosti a v posledných týždňoch si týždenne žiadalo o eID s BOK cca 4 až 5 tisíc osôb. Keďže spracovanie v súčasnosti trvá podľa dostupných informácií viac ako tri týždne, v spracovaní by mohli byť eID pre ďalších minimálne 20 tisíc štatutárov. Pri priemernom počte cca 1.25 firiem na štatutára to znamená minimálne 25 tisíc firiem.

Definitívnejšie čísla o tom, aký počet firiem si nezabezpečil prístup do schránok, tak budú jasné v druhej polovici až na konci júla.

Navyše samozrejme časť firiem je reálne neaktívna a aký počet skutočne aktívnych firiem nemá respektíve nebude mať zabezpečený prístup nebude jednoduché odhadnúť.

Reálne prístupy

Zďaleka nie všetky firmy, ktoré majú nejakým spôsobom zabezpečený prístup k ich schránkam, sa do týchto schránok ale už prihlásili.

Aspoň jedno prihlásenie je samozrejme potrebné, aby boli pre schránku minimálne nastavené notifikácie. Ak sa do schránky ani raz nepristúpilo, firma nemá zabezpečené preberanie správ z nej.

Podľa informácií servera DSL.sk sa zatiaľ pristúpilo aspoň raz do schránok len cca 25% firiem, ktoré majú povinne aktivované schránky.

Podobne ako u počtu firiem je možné u tohto čísla očakávať zvyšovanie v najbližších týždňoch a to vzhľadom na jeho súčasnú úroveň ešte výraznejšie.

Keďže lehoty u prípadných vážnejších správ posielaných do vlastných rúk začnú bežať po neprebraní správ až v druhej polovici júla, časť štatutárov tak môže za dôležité zrealizovať prístup do schránok práve do tohto termínu.

Nová podoba schránok

Organizácia NASES od 1. júla nasadzuje zároveň novú podobu schránok, prístupnú samozrejme všetkým užívateľom.

Avizované zmeny budú celkovo len kozmetické a žiadna výrazná funkčná novinka sa nechystá. Navyše zatiaľ bola nasadená len nová vizuálna podoba s malými zlepšeniami v užívateľskom rozhraní, pričom užívateľ si môže zapnúť novú podobu prípadne následne prepnúť aj na doterajšiu.

Jedinou funkčnou novinkou je zmena procesu zmeny schránky pre osoby s prístupom k viacerým schránkam. V novej verzii sa nemusia odhlasovať, schránku môžu zmeniť priamo po zadaní BOK-u.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

Tie schranky su ako za trest. Tak otravny sposob prijimania posty, to si moze dovolit spravit iba stat. Sukromnik by pri takom produkte skrachoval.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ale zato kazdy sukromnik si presne rovnako ako stat moze bezpochyby dovolit poziadat zamestnancov o vyjadrenie suhlasu s jeho ucastou vo vedeni firmy.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

A ty na com ficis vychodnar ?
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Keď ide o bezpečnosť ergonómia musí ísť stranou. ;) Kto chce mailovať nech sa naučí používať mutt a PGP ostatný nech používajú holubov.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

ako terminal je velmi dobra vec ale odtial potial... nepouzivas ty este aj ten terminalovy web browser?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja pouzivam browser na dierne stitky, a to uz je ina swag liga
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

A skutocny odbornik - expert dokaze pouzivat iba dierky.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

cela tato krajina nazvana stat je za trest..
extremny ojeb odrb podvod mafia uzera miliarda za schranky a este aj nuti pouzivat
kupia mi pocitac?
som rad ze som podnikanie na slovensku zabalil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v tych vysokych poctoch firiem ktore este schranky nemaju su zaratani aj ludia, co maju viac firiem? Lebo prudkogenialny clovek, co toto cele navrhoval by si zasluzil zavesit za gule do prievanu, ked 1 statutarovi co ma 200 firiem dal 200 schranok a nie 1 zdielanu. Ta nova podoba schranok ak ma teda clanok pravdu prinasa aspon prepinanie bez prihlasovania sa zvlast na kazdu... Ale takto to dopadne, ked o veciach rozhoduju ludia, co sa tomu nerozumeju. Na Slovensku je to tak. Zial.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

a len tak btw. slovensko.sk nesplna zakladnu ideu komunikacie = neda sa odosielat spravy. Zrusit, vratit dodavatelovi a vypytat spet peniaze + pokuta 100% penazi.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

ale dá sa ... nestresuj a študuj ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a druha vec, chcem poslat spravu do firmy abc.sro, ako im napisem aby som nemusel posielat doporuceny dopis.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako statny uradnik. A to nie je druha.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako zaco mam zas ban by som velmi rad vedel.. ale k veci. Panov minuskarov poprosim o postup, ako napisem spravu napriklad na Obecny urad Horna Dolna, aby som teda nemusel posielat doporuceny dopis. Dakujem.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Každá firma je samostatná jednotka. Ak by nebola, načo by si ich potom mal 200?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Je len tazko pochopitelne, preco ked statutar ma pristup do viacerych schranok, sa na prepnutie medzi nimi musi znovu autorizovat - vo vsetkych pripadoch tym istym kodom. Prezriet vacsi pocet schranok je riadna otrava, a ziadna jednoducha automatizacia neexistuje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Co cakate od fica a jeho kumpanov? Ved je to jedna prasiva zlodejska mafia. Nastastie sa uz zeru aj medzi sebou. Davam bolsevikovi rok.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

bodaj by si mal pravdu
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Minuly week mal 26% kamo neviem co sme my tu za prakokotov...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

26% z ochotnych volit.
to je len mizernych 8% zo vsetkych volicov.
ale ja mu denno denne posielam krvnu zrazeninu, kokotovi
Odpovedať Hodnotiť:
 

velmi rad by som im tam nasypal termitov, nech sa pozeru ryclejsie..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veľká menšina.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Teším sa na prvú správu o hacknuti a strate citlivých údajov.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Niektorým používateľom portálu slovensko.sk boli hacknuté občianske preukazy a stratili svoje citlivé údaje. Viac info tu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Si ud.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zaujimalo by ma, ci nejaky zakon predpisuje mat internet a schopnost a znalost pouzivat pocitac. A fikcia dorucenia by mala nastavat az po precitani spravy. Lebo tymto stat de facto predpisuje mat NEUSTALE pri sebe pocitac s citackou a byt v dosahu internetu. Aj na trojtyzdnovej dovolenke na lodi alebo pracovnej ceste po sibiri. Darmo precitam notifikaciu, ked nemam na cestach k dispozicii citacku.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ale tento problém máš na sibíri s každým typom správ. Ani klasický list nevyzdvihneš a začne sa uplatňovať fikcia doručenia. To je predsa rovnaké ako doteraz.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Áno, ale najprv musí byť zásielka doručená na poštu a potom plynie 18 dní uložná doba. Zvyčajne dohromady tých 21 dní, čiže 3 týždne. Čiže fikcia doručenia, čo je mimochodom nevýslovne svinstvo, nastupuje u papiera po 3 týždňoch a u elektronickej pošty ihneď. A najhoršie je, že človek o maili vie, len bez čítačky si to napr. v zahraničí nepozrie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto je tvoja predstava o tom, ako to funguje, alebo je to napisane niekde inde, ako v tvojom prispevku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno predpisuje. Síce explicitne žiaden ale nepriamo mnoho. V postkomunistických režimoch úradníkov sloboda občana ani ústretovosť k nemu zatiaľ nezaujíma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dosť ma iritujú tieto články o tom ako si množstvo štatutárov nesplnilo svoje povinnosti na prístup ku štátnym elektronickým schránkam, pretože sa nikto nezaoberá skutočnosťou, že väčšina štátnych a príspevkových organizácií si neplní zákonné povinnosti a nezasiela svoju komunikáciu osobám, ktoré majú aktivované elektronické schránky, do elektronickej schránky na slovensko.sk a nie písomne na papieri.
V januári som absolvoval nenormálnu tortúru spojenú so zápisom firmy do zoznamu hospodárskych subjektov, kde prílohami žiadosti sú zväčša verejne prístupné údaje poskytované inými štátnymi organizáciami. Už to, že žiadajú odo mňa písomne potvrdené údaje, ktoré si vedia na jedno ťuknutie zistiť sami je v tomto storočí po investovaní 1mld. € na digitalizáciu na zaplakanie. Elektronicky mi boli doručené len 2 z 8 potrebných potvrdení - výpis z registra trestov a výpis z obchodného registra.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ostatné potvrdenia aj napriek vyslovenej žiadosti o túto formu a zákonnej povinnosti od novembra 2016 mi boli doručené na papieri - potvrdenie daňového úradu, potvrdenie od VšZP, Sociálnej poisťovne, potvrdenie okresného súdu o likvidácii a ďalšie o konkurze a najidiockejší výpis z registra trestov právnickej osoby. Ten Vám prokuratúra nedokáže poslať do Vašej elektronickej schránky na slovensko.sk, ale pritom ho majú vygenerovaný elektronicky aj zo zaručeným podpisom. Poslať ho však vedia iba na poštu, kde ho panička vytlačí a potvrdí, že sa jedná o overenú kópiu. Čo na toto povedať? Čerešničkou na torte je verejne prístupný zoznam odsúdených právnických osôb tu http://dopice.sk/j2g
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Ten zoznam hlási: Vami používaný internetový prehliadač nie je podporovaný. Použite niektorý z nasledovných internetových prehliadačov Firefox, Opera, Internet Explorer 10,11 a ubezpečte sa, že máte v nastaveniach povolený JavaScript.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj mne. Za toto by si zasluzili vsetci, co v tomto paskvili maju prsty, poliat tekutym dusikom a nasledne pouzit kladivo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lenze slovaci nikdy nespojili svoje sily a nevynali kokotizmus zo svojej zeme, skoda.

skor ma zaujima, ci sa neoplati zalozit si sro v CR, a podnikat takto - nizsie dane, ziadne danove licencie (ktore boli fest efektivne Mr. kokot kazimir) a ziadne cipovane OP
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako matematik mam radost s pojmou ako "veľká menšina firiem" a lebo "mensia polovica" :D
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ako sa da skratenou formou povedat, ked je nieco rozdelene na 2 casti a ty myslis tu mensiu? "mensia polovica" nie je sice matematicky uplne korektne, ale nenapada mi iny vyraz
Odpovedať Hodnotiť:
 

menšia časť, menší počet, menšina... Problémom je tá polovica.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Hlavne, že okresný úrad nemusí, v novembri som zaslal cez schránku podanie a doteraz neprišla žiadna odpoveď len automatické potvrdenie prijatia. Asi vrátnik to doteraz nevytlačil a nezaniesol do správnej kancelárie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ved plati fikcia dorucenia obojstranne hadam nie ?
zazaluj ich za usly zisk.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je ta skvela vec, ktora nedokaze fungovat s proxy autorizaciou. Co je vo vacsich firmach bezna vec. A ich oficialna odpoved je, ze ano, vieme o tom, ale zatial sa to nechystame riesit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár