neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Bežný Samsung SSD vydržal zápis 9.1 PB dát

Značky: SSDspoľahlivosť

DSL.sk, 26.6.2017


Nemecký počítačový magazín c't dokončil svoj test reálnej životnosti moderných SSD odštartovaný pred rokom, keď uplynulý týždeň dosiahol koniec svojej životnosti posledný z testovaných kusov, 256 GB Samsung SSD 850 Pro.

Na ten sa počas testu podarilo zapísať 9.1 PB teda 9100 TB dát. Jeho výrobcom udávaná životnosť v množstve zapísateľných dát za celú životnosť je 150 TBW, prekročená tak bola viac ako 60-krát.

Životnosť SSD diskov je limitovaná najmä životnosťou flash pamäte, ktorá podporuje len limitovaný počet cyklov pozostávajúcich z vymazania a zápisu nových dát do jednotlivých blokov.

V závislosti od technológie a výrobného procesu môže dosahovať životnosť flash aj len pár tisíc cyklov.

Firmvér moderných SSD sa snaží využívať jednotlivé flash bloky rovnomerne pre dosiahnutie maximálnej životnosti technikami tzv. wear levelingu a garbage collection, životnosť ale výrazne môže ovplyvniť najmä pri menšom množstve rezervnej pamäte aj spôsob zápisu na SSD a nielen množstvo zapísaných dát.


256 GB Samsung SSD 850 Pro, kliknite pre zväčšenie (foto: Samsung)



Pre väčšinu modelov v súčasnosti výrobcovia zverejňujú životnosť SSD v podobe množstva zapísateľných dát za celú životnosť v podobe zapísateľných terabajtov, TBW, zvyčajne podľa metodiky JEDEC. Hodnoty sa typicky podľa modelu pohybujú od viacerých desiatok TBW po pár stoviek TBW.

Životnosť môže od spôsobu zápisu závisieť veľmi výrazne. Už viaceré testy ukázali, že pri sekvenčnom zápise je životnosť typicky vyššia ako udávaná životnosť. Naopak tento test Intel SSD 600p ukázal, že pri náročnejšom zápise môže byť dokonca nižšia ako udávaná.

Presnú metodiku c't priamo v oznámení výsledkov neudáva, vzhľadom na dosiahnuté výsledky išlo zrejme o sekvenčný zápis.

c't od minulého júna testoval šesť moderných SSD o kapacite od 240 po 256 GB, konkrétne išlo o TLC modely Crucial BX200, Toshiba OCZ TR150, Samsung SSD 750 Evo a SanDisk Ultra II a MLC modely Samsung SSD 850 Pro a SanDisk Extreme Pro. Z každého modelu testoval dva kusy.

Crucial BX200 má výrobcom udávanú životnosť 72 TBW, Toshiba OCZ TR150 60 TBW, Samsung 750 Evo 70 TBW, Samsung 850 Pro a SanDisk Extreme Pro po 150 TBW, u SanDisk Ultra II výrobca údaj nezverejňuje.

Kompletné výsledky na Internete magazín nezverejnil, na konci minulého roka ich ale sprostredkoval jeden z čitateľov a priniesli sme ich v tomto článku. Dva kusy Crucial BX200 dosiahli 188 a 283 TB, SanDisk Ultra II 691 a 749 TB, Toshiba OCZ TR150 934 a 946 TB a Samsung 750 Evo 1203 a 1298 TB.

Jeden MLC model SanDisk Extreme Pro dosiahol 2836 TB, druhý kus rovnako ako dva kusy Samsung 850 Pro boli naďalej funkčné, pričom na jeden z nich sa v tom čase zapísalo už 4623 TB.

Podľa aktuálneho oznámenia zostávajúci SanDisk Extreme Pro a jeden z kusov Samsung 850 Pro neskončili pre dosiahnutie životnosti flash pamäte, poškodené boli zrejme prepätím v jednom z testovacích systémov. Koľko dát sa na ne zapísali magazín neuvádza.

Druhý Samsung 850 Pro skončil minulý týždeň po zápise 9.1 PB, pričom realokované sektory začal v SMART dátach vykazovať na začiatku apríla a ich počet sa začal zvyšovať na prelome mája a júna. Pri konci disk stále vykazoval len 42 realokovaných sektorov.

Akým spôsobom prestal byť funkčný a v akom stave bol na konci oznámenie neuvádza.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


Diskusia:
                               
 

jasne, ze islo o sekvencny zapis, ktory vlastne testuje len vydrz NAND flash pameti. Pri takomto teste sa vobec nezapoti kontroler a neukaze svoje (ne)kvality. Z mojho pohladu test o nicom. Vydrz NAND flash si viem zistit z datashetu vyrobcu NAND.
Ak by sa testoval nahodny zapis, tak vydrzi ovela menej.
Tych testovacich scenarov moze byt vela a pri kazdom to SSD moze vydrzat rozne.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Nic nefies. Random write je narocnejsi iba z pohladu ze je vyzadovanych viac vymazani blokov v porovnani so sekvencnym zapisom.

A nikomu neslo o nic ine ako test vydrze NAND. Najlepsie je ako trepes ze si z datasheetu vies zistit vydrz NAND, a tam ti uz nevdi metodika ich testov?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Presne tak. Rovnako priekazne relevantne vysledky je mozne dosahovat i pri posudzovanie kvality piana opakovanym hranim casti stupnice.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Sposob merania NAND vydrze z datasheetu mi nevadi, lebo je to malo podstatny udaj, co sa tyka zivotnosti SSD. Tiez viem, ze realna vydrz bude minimalne trochu vyssia ako je udavana v datasheete(za predpokladu, ze sa bavime o serioznom vyrobcovi NAND).
Tych 9.1PB dat v reale ten disk nikdy nevydrzi. Ak to SSD poriadne zatazim, ze chudak nebude vediet, kde je sever, tak to SSD vydrzi menej ako deklaruje vyrobca. O jeho chabom vykone pri takejto zatazi ani nehovorim.

Preto ta vydrz nieje ziadna senzacia. Je to udaj, ktory nema nic spolocne s realitou.

p.s. tym netvrdim, ze SSD su nanic, pouzivam ich vo velkom.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Klikol som a zrazu vydrzi 10 PB dat
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Tak to soudruzi spravili s tym zverejnenim chybu, teraz jasne nastupi vacsia optimalizacia u Samsungu a dalsie serie, alebo generacie, budu na tom uz ovela horsie - ved naco budu vyrabat kvalitne, ked mozu vyrobit vacsi smejd za menej a zvysit si tak zisk...
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Tieto "moderné" polovodiče ma desia od čias, kedy sa im začala udávať životnosť. Napríklad o prvých LED sa písalo že budú svietiť 100 rokov.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

aj 100 rokov je zivotnost :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

100 rokov a pár prepisov či mesiacov je už viditeľný rozdiel. Nikdy v minulosti sa nespomínala životnosť polovodiča, aspoň nie takto prísne.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

na polici v sklade?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na polici v hrnci, tam volaco mrnci.
Take oci malo, skoro ma zozralo.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Z hrnca to vyliezlo a zacalo hadzat kovove nadoby do mikrovlnky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

navrhovana zivotnost a funkcnost zariadenia je obycajne dlhsia ako jeho moralna zivotnost. to ze mas uvedenu nejaku strednu dobu, je len ochrana pred nie beznym pouzitim, resp. nieco s cim musis ratat pri specifickom nasadeni (kriticke riesenia, serverove riesenia a archivacia dat).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono je to smutne, ale zaroven vtipne, ze skutocne aj u LED som videl udavanu zivotnost... nuz, je to proste biznis.

Mna neskutocne vytacaju ake smejdove sa vyrabaju teraz klasicke ziarovky - tie, co maju malu halogenku vo velkej banke, si odpalia do roka zvacsa privod v tej minihalogenke, pricom vlakno je stale skoro ako nove.

Tie, co su klasicke ziarovky, sa zasa odpaluju na koncoch privody wolframove, pricom tiez samotne vlakno je stale ako nove...

Paradoxne tie klasicke, ktore su urcene pre technicke ucely (cize maju o 1 drziak vlakna viac a ine vinutie aj pnutie), odchadzaju tiez zruba ako rocne, ale pretavenim vlakna...

Vonku na dome mam klasicku ziarovku, ktora ma uz viac ako 30 rokov a stale funguje !!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zaujimalo by ma, ci este svieti ta ziarovka u poziarnikov v statoch... ta uz mala vic jak 100 rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tusim este furt svieti
Odpovedať Hodnotiť:
 

svieti

http://www.centennialbulb.org/
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj, a napriklad ziarivkove trubice urcene pre el. predradniky (tlmivky su uz aj tak zakazane v novych svietidlach) robia tak ze na jednom konci je vlakno tensie ako na druhom, pricom je potreba do svietidla dat ziarivku tak aby koniec s hrubsim vlaknom bol na strane kde el. predradnik ziarivku zapaluje, ak sa to otoci tak to sice funguje ale to tensie vlakno sa potom skor prepali zapalovanim a ziarivka je v perdeli. Napajaci kabel k PC byval kebysi standardne 3x1,5mm2, neskor 3x0,75mm2 a teraz predavaju kabel s prierezom 3x0,5mm2, ide to vsetko dpc.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Všetci chcú byť bohatí (rozumej s príjmami +1M USD ročne) a aj tak nikdy nemajú dosť. Odkojení polopravdami od Kyiosakiho a spol. sa ženú a ženú a za sebou nechávajú spúšť hospodársku aj ľudskú a milióny bublín čo skôr alebo neskôr prasknú - ale im je to jedno - kým majú osobný luxus. Stále je ale lepšie žiť v systéme kde takí ľudia môžu existovať bez schválenia nejakého nepredvídateľného diktátora so svojou klikou.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Len inteligent uprednostnuje pri definicii bohatstva vydaje...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie je náhodou Kyiosaki ten trtko, ktorý je potvrdením toho, že „... kto nevie, ten to učí...“?

To je predsa základ kapitalizmu – kasínového zriadenia – v ktorom sa zisky privatizujú a straty socializujú.

Alebo – ako hovorievajú kapitalisti: len hlupák by podnikal s vlastnými peniazmi.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kabel s urcitym prierezom sa dava k zariadeniu podla vykonu ktory ma, 1mm2 kable maju vsetky veci s vykonom do 2 kW. Cize taky isty kabel ma aj chladnicka, ohrievac, konvica, susic a dalsie zariadenia.
Kolko predanych pocitacov podla teba odobera vacsi vykon?
Co ja pamatam tak kable pre PC neboli nikdy hrubsie ako 1mm2, standardne sa davali aj davaju 0.75mm2, myslim ze stacia.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pre meď platí 6A na 1 mm2. Preto tých 2 kW pýta 1.5 mm2 na prívodné káble... Toto nikto nezmenil.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a tvoj PC ma odber 2kW? co to mas za masinu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

namiesto ventilátora na chladiči má bubon z práčky :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1mm2 zneseie 18 A, istenie ma na 10. Kable nad 1mm2 sa pre zapajanie pocitacov nepouzivaju, nehovorim ze neexistuju nakolko AC konektor na PC je univerzalny a pouziva sa aj na strojoch s vacsim odberom ako ma PC. Ale ku kompu ho v baleni nikdy nedostanes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

schvalne som pozrel aky mam kabel ku PC a monitoru, jeden je 1mm a druhy 0.75mm ... podvyzivene kable (zrejme 0.5mm a menej) ku PC/Monitoru zasadne radsej nepouzivam - nielen koli hrubke vodica, ale vacsinou je problem s lomenim a koncovkami pri nesetrnejsom zaobchadzani (zakopnutie, atd..).
Odpovedať Hodnotiť:
 

S tym suhlasim, 0.5 su mechanicky slabsie, ale ked je dobre vyrobeny tak vydrzi zataz a aj koncovka bude v pohode ked ju niekde nezapucis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viackrat som objavil v technologickych alebo aj inych priestoroch telekomu funkcne ziarivkove 36W/T8 trubice vyrobene v roku 1969-1979, made in USSR. Cize 40-50r zivota za sebou a stale svietia, nezmary sovietske.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mne odisla ziarivka s osvetlenia nad kuch.linkou, presne po skonceni zaruky a samozrejme zo sebou zobrala aj elektronicky starter, ktory nepoznal akukolvek ochranu... Kupil som novu trubicu a v starteri vymenil tranzistory aj kondik a tesil sa, ako to bude super svietit... prekvapenie a precitnutie bolo, ze v tej novej trubici robi akoby plavala voda. Skusil som teda uplne iny a aj vykonnejsi starter, bez zmeny. Reklamovat trubicu, ktora ma naprd budenie je prakticky nemozne... :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

To maju zo zasob, ta ziarivka sa tam pouziva mozno rok najviac dva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, zo zasob, aj s 3mm vrstvou prachu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Noname E13 LED žiarovka z Číny - životnosť cca 6 mesiacov občasného používania. Noname E27 LED Čína - svietivosť o pár stoviek lm nižšia ako deklarovaná - životnosť pár mesiacov. So značkovými LED mám oveľa lepšie skúsenosti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Obidve pritom zrejme vyrábajú tí istí kapitalisti.

Sú rozdelené na drahšie – pre trh EÚ s výdržou 2 roky a pre trh SŠA s výdržou 1/2 roka...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ty si taky typicky jebo. Socialista az pokym niekoho neojebe a nezbohatne.
Socializmus nemoze a nikdy nebude bez pouzitia sily dlho fungovat.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Tebe co jebe? V príspevku tu nijak nepropagoval socializmus, iba narážal na kapitalizmus, pričom takým spôsobom to naozaj funguje
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nieje to tu jeho jediny prispevok s narazkou na kapitalizmus. Mne to inak jebe dobre, ak by nejebalo bol by som nestastny.
Ak vas zacne socializmus zdanovat, a vas sused dostane dom len za to ze je "socialne jebnutejsi" tak z toho socializmu mozno vyrastiete.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Socializmus ide proti prírode. Je to systém ktorý necháva prežiť slabšieho na úkor silnejšieho ide tým pádom proti evolucii. Preto sú socialisti povecsine veľmi skaredi slabí a chirlavi viď to bradavicnate birmovane ho.no čo nám tu vladne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kapitalizmus tiez nie je bez oztichy, kapitalizmus napr. umoznuje to ze mala minorita vlastni majoritu vsetkeho. Ten kto ma vela penazi ich ma este viac a viac a ten kto ich ma malo ich ma len menej a menej, okrem penazi je tu aj ista moc, socialny status a dalsie veci.
S tym zeby system ktory nechava prezit slabsieho na ukor silnejsieho bola vec socializmu nesuhlasim ani nahodou. Ked prides do prace a vidis ze ty robis zatial co dalsi traja nie a tiez dostavaju ten plat co ty(ked mu ho kuria tak aj vyssi) tak razom zistis ze taka kokotska pracovna moralka a zneuzivanie systemu nebolo ani za hlbokeho sociku v 60tych rokoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kapitalizmus je nerovnomerne rozdelenie bohatstva, socializmus je rovnomerne rozdelenie chudoby
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vysvetli nam teda Svedsko, Norsko, Dansko, Rakusko a dalsie vyspele staty.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A ty nám vysvetlí prečo nevyšiel z kandelabru
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked uz sme pri tej sile, tak lebo kapitalizmus bez tej sily vie fungovat ze? Vid dnesny svet
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde sa používa Edisonov závit veľkosti 13???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyhladaj si dokument, ktory davala aj STV2, vola sa Žiarivky: Úsporné a nebezpečné, mozno to najdes pod ziarovkova konspiracia a pochopis o com to vsetko je ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja na svojom mám 7.1TB
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vtakovi ... si zabudol napisat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Akurat pozeram svoj Crucial cez SSD life, work time 8284h, powered on 855 times, estimated lifetime 8years 4 months, data written 8111,9GB. Takze aj ked skoncil "najhorsie", stale je to dost dlha vydrz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mam Samsung SSD 850 EVO, zapisanych 6.07 TB za cca rok pouzivania. Kolko mi to vydrzi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

500gb
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zhruba do dochodku, pripadne po smrtelnu postel, podla toho kolko mas rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ten co sa casom postupne spomaluje?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár