neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
V EÚ sa prejde na nový systém energetických tried a štítkov spotrebičov

Značky: spotreba a výdrž

DSL.sk, 13.6.2017


Európska únia výrazne prepracuje systém energetických tried a tým pádom aj štítkov elektrických spotrebičov.

Po vzájomnej jarnej dohode Európskeho parlamentu, Rady EÚ za podpory Európskej komisie dnes rezolúciu schvaľujúcu prechod na nový systém schválili europoslanci drtivou väčšinou, keď za návrh hlasovalo 535 zo 750 poslancov, pričom 79 absentovalo.

Cieľom je systém viac sprehľadniť pre spotrebiteľov. Otázne je ale či nový navrhovaný systém nebude v niektorých ohľadoch naopak viac mätúci.

Súčasné triedy

Únia a postupne aj obyvatelia sa začali viac sústrediť na spotrebu elektrickej energie približne pred dvadsiatimi rokmi, kedy sa postupne začali používať pre jednotlivé typy spotrebičov energetické triedy a štítky. V 2010 bol systém mierne upravený, v zásade zostali ale rovnaké energetické triedy s rovnakými úrovňami efektívnosti.

Pôvodne systém poznal triedy efektívnosti označené postupne veľkými písmenami anglickej abecedy, začínajúc A pre najefektívnejšie a končiac podľa typu spotrebiča maximálne pri G. Do tried sa spotrebiče zaraďujú podľa presne vypočítaného indexu energetickej efektívnosti, spôsobom definovaným pre jednotlivé typy spotrebičov.

Hodnoty spotreby pri počítaní efektívnosti typicky vychádzajú zo štandardizovaných testov.


Ukážka energetického štítku pre TV, kliknite pre zväčšenie (obrázok: LG)



S príchodom nových efektívnejších technológií a produktov EÚ nemenila hranice efektívnosti jednotlivých tried ale pridávala nové efektívnejšie triedy s pluskom, A+, A++ a A+++.

Rovnako označená trieda spotrebiča znamenala tak dvadsať rokov približne rovnakú spotrebu. Spotrebitelia sa postupne ale najmä v posledných rokoch museli prispôsobiť skutočnosti, že trieda A už nie je najlepšou, a byť informovaní o existencii lepších tried.

Nový systém

Nový systém jednorazovo zavedie nové úrovne efektívnosti pre jednotlivé typy spotrebičov a zároveň zavedie systém ako v budúcnosti automaticky tieto triedy upravovať.

Pre jednotlivé typy spotrebičov budú uvedené nové triedy A až G, ktoré budú prísnejšie ako doterajšie triedy a tým sa eliminuje potreba tried A+, A++ a A+++. Jednotlivé triedy podľa nového označenia tak samozrejme budú znamenať lepšiu efektívnosť ako rovnaké triedy podľa doterajšieho označenia.

Zároveň nová podoba zavádza metódu, akou sa budú triedy meniť v budúcnosti aby nebolo potrebné zavádzať znovu triedy s pluskami. Konkrétne vždy ak minimálne 30% predávaných spotrebičov už bude z triedy A, má sa pristúpiť k prehodnoteniu tried. Zároveň sa k nemu pristúpi ak 50% predávaných spotrebičov je v triede A alebo B.

Hoci spotrebitelia nebudú musieť vnímať aká trieda je aktuálne najlepšia v danej kategórii spotrebičov, budú naopak musieť sledovať najmä u rýchlejšie sa zlepšujúcich typov spotrebičov tiež podľa akej verzie kategorizácie bol daný model hodnotený. Je otázne, či kvôli tomu nebude pre nich nový systém naopak viac mätúci.

Podľa dnešného oznámenia v prípade zmeny tried budú mať výrobcovia povinnosť upozorniť zákazníkov s už zakúpenými spotrebičmi, že ich spotrebiče sa po zmene definícií tried posunuli do nižšej.

Ďalšie zmeny

Po zavedení nového systému má Európska komisia vytvoriť centrálnu internetovú databázu spotrebičov, ktorá umožní zákazníkom porovnávať spotrebu daného modelu s konkurenciou.

Na štítkoch by sa mohli objaviť tiež QR kódy, ktoré by odkazovali do tejto databázy.

Aké ďalšie kroky budú potrebné pre zavedenie nového systému a kedy budú zadefinované jednotlivé triedy spotrebičov zatiaľ nie je jasné. Nový systém podľa oznámenia začne platiť ale najskôr na konci roku 2019.

Čo s manipulovaním testov

Podľa jarného oznámenia inštitúcie zvažovali aj prípadné postihy respektíve kompenzácie pre spotrebiteľov ak sa zistí, že spotreba je horšia ako uvádza energetický štítok.

Či je to legislatívne možné mala posúdiť ale ešte EK. Zároveň nie je jasné, či by sa do takýchto prípadov počítalo aj preukázané umelé optimalizovanie produktov pre používané testy.

Z takéhoto optimalizovania boli v poslednom období obvinení niektorí výrobcovia napríklad TV a vysávačov. V prípade TV americká organizácia NRDC zverejnila výsledky pomerne presvedčivého detailného testu, ktorý demonštruje rozdiely spotreby TV nameranej v testoch a pri reálnom používaní napríklad televízorov od Samsungu a LG.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením


Diskusia:
                               
 

to zjavne vymyslel niekto prudko inteligentny ;)
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Niekto prdko inteligentný.
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

nejaký "prdko" intelYgentný
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Vyskúšal si, nevyšlo, nevadí ;)
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Nedá mi to. Toto je prosím pekne kretenizmus najvyššieho razenia. Budeš mať na pulte 3 chladničky jednu A vyrobenú v roku 2013, ďalšiu Ačkovú z roku 2017 na úrovni A+++ a ďalšiu Ačkovú z roku 2018 so spotrebou ešte o 30% lepšou. Toto celý systém tak zneprehľadní že bude úplne nepoužiteľný. Pritom by stačilo úplne máličko. Stačí triedy zoradiť opačne a každá lepšia trieda môže mať svoje písmenko, alebo číslo a každému bude jasné čo si kupuje.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Uz vidim ako maju v obchode chladnicku z roku 2013. To akože nejaký muzeálny kus? Tovar sa drží maximálne tak s minulého roku ak vôbec. Buď sa tovar rýchlo predá alebo ide do zľavy. Tie hodnotenia sa zase nemenia z roka na rok. Takže sa nebude porovnávať skrz triedy často. A ak náhodou tak zase neumriem ak si to porovnám.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Pri elektronike sa niektore veci predavaju aj 30+ rokov ked su dobre. Myslim ze chladicka z modelovej rady 4 roky starej(ale vyrobenej neskor) sa predava nova aj dnes. Je samozrejme pravda ze konkretny kus zariadnia sa na predajni neohreje viac ako par mesiacov, ak ho nepredaju ide do zlavy aby sa toho zbavili.
Ked si zoberies nejak z roka na rok sa rapidne menia len take veci jak telky, mobily ale asi nic viac. Ostatne stroje sa inovuju podstatne pomalsie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Odzuby na stitkoch sa robia aj s chladnickami - ano, kombinovana chladnicka s jednym kompresorom ma udanu spotrebu X kWh, ale tu dosiahne mozno iba v labaku. Mam staru CALEX (2 kompresorovu) aj novu ELECTROLUX (tiez 2 kompresorovu) a obe maju cca rovnaku spotrebu na den, pricom ta electrolux by mala mat papierovo priam ukazkovo nizku... Papier znesie vsetko. Nevraviac o tom, ze v mrazaku zavadza chladiaca mreza medzi suflikmi, ktora u CALEXky vobec nie je, ale je zabudovana v plasti...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Predával som elektroniku niekoľko rokov, ale netuším o čom rozprávaš. Keď prišla nová modelová rada, tak sa stará dopredala so zľavou a už sa predávala len nová.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie vsetko co sa vyraba sa automaticky vyraba len rok.
Neviem ako ty ale ja bezne vidim v predajniach elektroniky mobily alebo pocitace ktore boli ako novy model vydane aj 3 roky dozadu aj ked kusy na dostupne predajni budu jasneze vyrobene neskor. Neviem preco by to nemalo platit aj pre chladnicky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty mysliteľ, takže si budem musieť robiť prieskum, ktoré je aktuálne najlepšie písmeno, versus situácia, ktorú popisuješ a ktorá pravdepodobne nikdy nenastane.

Sa mi páči tá kritika inteligencie od kokotov, čo trepú takéto pičoviny.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

no ja myslím, že tí inteleguáni sa intelektom len maskujú. Skutočnosť je niekde úplne inde.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vďaka. Presne takto sm to popisoval ja v minulej diskusii tu na dsl o posunutý triedy. Možem sa tam zamestnať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerozumiem, prečo nestačí jedno jasné číslo ročnej spotreby, to sa predsa u výrobku nemení. Takéto fluktujúce triedy sú naprd.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

"jedno jasné číslo ročnej spotreby" roku nepriestupného, priestupného, so skokovou sekundou či bez, počas globálneho otepľovania v rozpínajúcom sa vesmíre je ale minimálne o jeden rozmer viac než komplexné.
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

konečne normálny príspevok!
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Deň hore dole, jednoduchsie ako nepravidelne meniace sa hodnotenie
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

+1
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

preto, ze ta rocna spotreba co udavaju pri prackach, chladnickach, mraznickach... je vycucana z prsta! Televizor ma inu spotrebu, ked niekto nastavi jas na 30% a niekto iny na 90%. Inu spotrebu ked niekto pride domov, zapne TV a ta ide az kym nejde spat a inu, ked o 19:00 zapnes spravy, pozries hlavny program a o 22:00 ides spat. Tiez ked je 4 clenna rodina tak pracka inak zerie ako ked si to kupi do garsonky 1 osoba. Mam pokracovat, alebo je to jasne?
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

skor by to malo zmysel 24 hod pri maximalnom vykone. Cize nizsie je lepsie a da sa to jednoducho porovnat. takymto sposobom mozu predavat 10 rocny tovar s nalepkou A. uz vidim v elektre menej technicky zdatnych ako si scanuju QR kod a zistuju si podla ktorej normy bola urcena spotreba. ani nebudu vediet ze tam ma nieco take ma byt.
a pre vacsieho predajcu takato administrativna zalezitost sposobi nemale naklady. aspon stitkove firmy si zarobia...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ale potom by ti vysla silnejsia vacsi mraznicka horsie ako mala slaba, aj ked na jednotku zamrznuteho masa je ta silnejsia lepsia... Je to ako s priemernou spotrebou aut, kazdy vyrobok by sa mal testovat za rovnakych podmienok, inak to porovnanie nieje relevantne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hm, a ked nezapne telku vobec, lebo ju nema? :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

napr. panasonic tx75ex780e ma napisane: rocna spotreba energie 191 kWh. A o tom pisem, ze to je nejaky ich z prsta vycucany priemer podla ktoreho si ale nemozes vyrobky kupovat, lebo s pravdepodobnostou bliziacou sa istote to u teba doma nebude tolko. My mame mraznicku v kuchyni hned pri okne, teplota v kuchyni cez zimu 22-25 stupnov, v lete 25-30 stupnov. Babka mala mraznicku v starom dome s 60cm hlinenymi stenami, teplota v zime -5-10 stupnov, v lete 15-18 stupnov. Tak kuwa je jasne, ze tie 2 mraznicky snad nebudu mat rovnaku spotrebu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Však normálne máš v činžiaku alebo v novšom dome 15 stupňov, však?
Najmä pri dnešných rozpyšťaných deckách...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z jedného jasného čísla nespravíš porovnanie, kategórie ti ukážu aj polohu výrobku medzi ostatnými.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mali by celý systém prepracovať tak, že by ako referenčný príklad vzali najhorší spotrebič na trhu a na štítku by sa označovalo, koľko pív je možné kúpiť za ušetrené peniaze daným spotrebičom ročne. Čím viac piviek by bolo na štítku, tým úspornejší spotrebič a bolo by to hneď jasné každému, aká veľká úspora ho čaká ;) ...
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

mozem k porovnavaniu poskytnut Calex 1997
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Spotrebič bez kurvítka nevyhovuje ani jednému z presne špecifikovaných kvalitatívnych parametrov používateľského návrhu optimalizácie klasifikácie.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

sam si kurvitko..vsetky spotrebice co doma mam su davno po zaruke a zatial funguje vsetko
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

S tym nema problem, kto nema paru.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ta skadzi vezmem paru?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pare je dva ňe?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kurvitka neexistuju. Existuju iba mantavi spotrebitelia :)
Ak mas obavu o kurvitka, daj si predlzit zaruku.
Ale to by si slovačisko jeden musel trochu priplatit a to uz nepripada do uvahy!
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

mozno o tom nevies, ale vsetok elektro tovar ti nepoistia. dalej, kazdy spotrebic je pouzivany unikatne. pre elektro predajcov je predlzenie zaruky len dalsi dobre vypocitany biznis. a mozno ani netusis, ale vela ludi uz ma o tri roky neskor davno iny spotrebic. pripoistenie ma zmysel pri smejdoch
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nepoistia ti ho preto, lebo elektronizovane veci su nespolahlive, to je vsetko. V dobe 80-90tych rokov vznikol dojem ze elektronika je nieco co dokaze neviem ake veci a kedze je to take uzasne ani sa to nema ako pokazit, samozrejme realita je taka ze ma. 90% poruch elektronickyh zariadeni su mechanicke vady materialov z ktorych to je vyrobene. Nie je ocom, elektronicke suciastky starnu velmi rychlo a preto s tym su problemy. Preto je to take lacne lebo vyrobca nedava zaruku na spolahlivost, ak sa to pokazi do dvoch rokov tak ti dame novy kus inak GTFO.
Elektronizovane stroje pre priemysel su testovane a vyvijane pre spolahlivost a preto su mnohonasobne drahsie a preto ti ich napriklad aj poistia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si to absolutne vystihol.
Aj to bol jeden z dovodov, preco nechali CALEX padnut - realne mu nevedeli ini vyrobcovia konkurovat a tak sli na to cestou kupit, zoptimalizovat a nechat padnut... smutne, ale pravdive. :(
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pre objektívnosť mám jednu Calex z 1967.
Ty máš asi skôr Samsung/Calex.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. A najma by ctení poslanci okrem nepochybného záujmu o blaho iných mohli začať trochu myslieť i na seba. Napríklad na rezolúcie, vyhlášky, usmernenia a podobné diela diela by trebalo štítok označujúci, o ako veľkú ... múdrosť sa jedná v konkurencii iných múdrostí. A na štítku by boli znázornené mozgy.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Pozor na obličky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Videl som anglicky dokument kde spotrebu el. spotrebicov prepocitavali na hamburgery. To je medzinarodna jednotka, to by sa malo zaviest. :D

P.s Ako je to tu s komentovanim prispevkov? Ja mozem ako neprihlaseny iba vytvorit komentar ale nemozem nikoho komentovat. Pritom tu vidim sedych(neprihlasenych?) komentovat.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Eventualne farba priekazne vyplyva z hodnoteni inych.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Tu by sa ujal počet stránok vytlačených cez wifi, vo vedľajšom kancli. Do úvahy by sa mohla brať aj vzdialenosť kancla.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

bez prihlasenia sa da komentovat (vytvarat nove komentare) aj odpovedat na existujuce komentare aj odpovede, cez tlacitko Odpovedat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No a teraz som za blba. :D
Predstav si ze som to tlacidlo hladal hore nad komentarom a pri hodnoteni som si ho vobec nevsimol. Asi slepnem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zase nejaky EU uradnicek dostal genitalny napad
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

to akože myslí tou menšou hlavo nižšie?... sure to tak bude!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jaj, lebo ty si veľký mysliteľ a urobil by si to lepšie. Ja viem. Ako aj tí ďalší myslitelia, čo navrhujú, aby sa udávalo číslo alebo použilo opačné poradie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie stitky su v poriadku ale myslim ze staci ked tam len napisu Energy alebo Power namiesto tej ukrutnej kokotiny Energ-ija-y-ia-ja-i-ie a podobne dristy co nesluzia ani ako bezvynamny preklad do roznych jazykov. Kazdy vie co je natom stitku napisane. Naopak to tie preklady viac komplikuju a zneprehladnuju.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

klasická kokotina byrokratov bez mozgu. riešia pičoviny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A mozno by len stacilo zmenit poradie znacenia tried. Cize najmenej usporne spotrebice v sucasnosti by boli A a efektivnejsie spotrebice by postupne rastli smerom k pismenu Z. Kazdy rok by stacilo pridat jednu/dve triedy podla pokroku technologii...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne, alebo ciselne oznacenie. Napriklad ako maju napajacie adaptery/nabijacky,.., ktore sa oznacuju rimskymi cislami. Momentalne najlepsia trieda je VI. Pi adapteroch sa zohladnuje aj vykon. Takze na 5W su kladene ine poziadavky ako na 80W adapter, co je spravne(fyzika a obmedzenia/straty materialov nepustia).
Nechapem preco sa tym neinspirovali, Ten, kto toto nove oznacovanie vymyslel bol fakt inteligent.

Cim vyssie cislo, tym lepsie. Aj o 100 rokov bude oznacenie platne(VI bude stale VI a LXII bude stale LXII) a nebudem potrebovat prevodne tabulky a bulharsku konstantu.


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ďalší mysliteľ. Čo mysliteľ, priam génius, toto nikoho ešte nenapadlo (iba v tejto diskusii už asi desiatich, ale to sú tiež géniovia, takže to sa neráta).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Keď je A+, A++ a A+++, prečo nie je aj B+ a B++ či B+++, resp. A-, B- a podobne?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

áno, a ešte AB+-++-+
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cize AB++ ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mozno preto, lebo vyvoj ide dopredu (od A vyssie) a drobne zlepsenia v ramci existujucich tried (napr. B+) nedavaju dovod na zavedenie novych podtried.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pretoze ako kolega nad tebou premyslal, problem je v nedostatku pismen. Resp. v nedomysleni znacenia energetickych tried.
Mozno pouzili standardnu skolsku stupnicu A-F, pretoze kazdy ju pozna. Lenze nedomysleli prave to, ako jemne bude potrebne granulovat energ. triedy.

A samozrejme z hladiska mapovania energ. tried na pismenka je uplne jedno, ci mas A-F alebo A-A+++++. Praveze najlepsie riesenie je pouzit len pismenka, bez ziadnych znakov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo ak by chceli silou mocou zachovat terajsie znacenie, mohli sa dohodnut na tom ze pred pluskom bude cislo ktoré označí počet plusiek. A+, A++, A3+, A4+, A23+....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pretože pred A nie je v abecede žiadne písmeno a za aj pred B je v abecede písmeno resp. písmená.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preco tie triedy neobratia a najlepsie bude G? Ak by boli potom lepsie spotrebice tak by mali triedu H atd a netreba to vzdy remapovat plus nebudu ludia confused ze A uz neni A...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo uz sa to neda obratit. Ludia budu zmateni z toho obracania. (Je A z roku 2009 to iste ako G z roku 2018?)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je A z roku 2017 to iste ako z 2018 ked to budu menit kazdu chvilu? Myslim si ze tak ci tak budu ludia zmateni ked sa to bude menit kazdych x rokov namiesto toho aby sa to zmenilo raz a vydrzalo to dalsich x desatroci. Aj ked sa jazdilo na lavej a potom na pravej boli najprv zmateni a teraz neni problem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

možno keby sa prehodili aj farby...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potom by ľudia nevedeli aké je aktuálne najlepšie písmeno. Tak vedia že A.
Mohli by dať mena, najúspornejšie značenie by bolo JankA.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cely tento humbug je jedna velka nezmyselnost a vyrobcovia sa len pretekaju v tom, ktoremu sa podari napisat na papier najkrajsie cisla a ich aj obhajit...

Ako jednoduchy priklad, je pracka - staci pozriet A+ a lepsie kusky, ze kolko ma spotrebu vody na 60'C (bavlna) a 40'C (mix) a kolko trva program. Tie cisla pokazia usmev vacsine ludi... Ked som to ukazal nejednemu predavacovi v obchode, tak im padli sanky - ano, tie supermoderne pracky sice minu napriklad 0.7kW/h, ale program trva aj 240minut !!!! a spotrebuje aj cez 70L vody. Takym zufalym parametrom nedokaze konkurovat snad ani stara Tatramatka!

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prepac, omylom som ti dala plus... ale ak predavacom padaju sanky z tvojej argumentacie, znamena to presne to, co si naznacil - ze su nekompetentni. kW je prikon alebo vykon (uz z definicie za jednotku casu), kWh je energia, pri pracke sa napriklad standardne uvadza spotrebovana na jeden cyklus (referencny 60 °C bavlna) alebo priemerna rocna spotreba (tiez pre nejake referencne parametre). Prikon 0.7kW je 0.7kWh/h a ano, pri 4-hodinovom cykle je spotreba energie 2.8 kWh, no pri spotrebicoch, u ktorych sa neocakava konstatny maximalny vykon, ked su zapnute (pracky, chladnicky) som sa s takymto udajom ani nestretla a existuje dost inych parametrov na porovnanie, aby si clovek spravil obraz o spotrebe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slecna, tym ze si slecna, tak to ospravedlnuje tvoju nechapavost.
kWh je spotreba za hodinu, ako uz zo samotneho clanku vychadza. A ja som pisal o spotrebe vody a dlzke pracieho cyklu, kedze si mladsi rocnik, tak ti poviem, ze starsie pracky mali praci cyklus od 20min do cca 2 hodin, takze ked mali spotrebu 1.5kWh pri 60'C a case 1.5hod spotrebovali za cyklus 2.25kW a 50-60L vody, co je menej ako u superekonomickej novej pracky, kedze ta ako si sama spocitala si cucne 2.8kW a aj 70L vody. A nemusis ani mysliet na senzory cistoty vody a podobne nezmyselnosti, ktore postupne bud zadubuju pradlo nedostatocnym pranim, alebo naopak zvysuju spotrebu vody prilisnym plakanim ci predlzenym pranim... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ono napr. pracky "nemozu mat" nejak moc roznu spotrebu, lebo vacsina elektriny odide na zohrievanie vody a ako vieme, ohriat 1 litrer vody o 1 stupen zoberie rovnake mnozstvo energie aj chuckovi norrisovi..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Ešteže vďaka smernici EU vodárenské spoločnosti garantujú, že v januári tečie v Štrbe z kohútika voda s rovnakou teplotou ako v Madride na konci júla.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

presne ako uvádzaš, dajú sa malé "úspory" dosiahnuť využívaním lepšieho prenosu tepla na ohrievanie vody, zbytkového tepla atď. ale nie na extrémne krátkych programoch typu 15min pranie a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chuckovi menej...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja svoje spotrebiče reťazujem, aby nebehali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som si kupil pracku a+++ a dopadlo to takto: neverte, ziadnu som nekupil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som tiez zakupil pracku s A+++ (neklamem, naozaj) a spotrebu ma taku ako stara pracka co mala iba A, takze je ta spotreba tych novsich veci tiez diskutabilna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spotreba, ako sa nou vyrobcovia ohanaju, je blbost - porovnava sa iba jeden referencny progam (bavlna 60 °C), ktory pouzivam mozno parkrat do roka na uteraky a poznam ludi, ktori ho este v zivote nepouzili. Tiez uspora vody az tak nepotesi, ak na obleceni zostavaju flaky z pracieho prostriedku. Ak pracka perie pekne a dobre, nenici veci a je vyrobena z materialov, ktore nieco vydrzia, pri pouzivani usetri urcite viac, ako je rozdiel medzi pismenkami v klasifikacii.
My mame pracku tiez A+++ (prioritou boli rozmery, nie spotreba), je uzasna, ma milion programov, akurat z casu na cas trha veci. Po obhliadke mi to vychadza na panty dvierok s pomalym otvaranim, z ktorych trcia plastove krytky, a fakt netusim, aki soudrozi navrhli taku <>vinu.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár