neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Pomalé upgrady Androidu trvajú, 6.0 Marshmallow sa stal najpoužívanejším po 20 mesiacoch

Značky: Android

DSL.sk, 7.6.2017


Aj súčasný pokračujúci stav využívanosti jednotlivých verzií operačného systému Android naďalej potvrdzuje problém tejto platformy s prílišnou fragmentáciou a pomalými alebo vôbec nevydávanými aktualizáciami pre staršie modely.

Podľa štatistík Google zo začiatku júna len teraz prišlo k ústupu dva a pol ročnej verzie Android 5.x Lollipop z pozície najpoužívanejšej verzie a po 20 mesiacoch od vydania sa na prvú pozíciu prepracovala verzia Android 6.x Marshmallow.

Tá sa podľa štatistík Google vytváraných analýzou verzií na zariadeniach využívajúcich obchod s aplikáciami Google Play v týždni končiacom sa 5. júnom nachádzala na 31.2% zariadení s Androidom, verzie 5.0 a 5.1 spolu na 30.8%.

Najnovšej verzii Android 7.x Nougat uvedenej pred desiatimi mesiacmi v auguste 2016 patrí 9.5%. Na výrazne viac zariadeniach, 18.1%, je ešte aj verzia Android 4.4 KitKat z októbra 2013.

Situácia v Android ekosystéme výrazne kontrastuje so situáciou v iOS ekosystéme, keď z iPhonov a iPadov sú upgradnuté na novú hlavnú verziu veľmi rýchlo desiatky percent zariadení. Apple konkrétne tento týždeň avizovala, že iOS 10 vydaný pred deviatimi mesiacmi sa nachádza už na 86% používaných iOS zariadení.


Podiel verzií Androidu za 7 dní do 5. júna, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Google)



Google v predchádzajúcich rokoch avizoval snahu znížiť fragmentáciu a uskutočnil viacero krokov, napríklad začal výrobcom skôr sprístupňovať vývojové verzie Androidu. Podľa reálnej dostupnosti aktualizácií na nové verzie a vývoja podielov jednotlivých verzií doterajšie kroky ale evidentne príliš úspešné neboli.

S novým Androidom 8.0 tak spoločnosť prichádza so zmenou architektúry operačného systému, po ktorej bude úplne oddelený kód závislý na hardvéri. So zvyškom OS bude komunikovať cez jasne definované rozhranie, výrobcovia zariadení tak nebudú musieť komplikovane integrovať každú novú verziu Androidu s ovládačmi a ďalším kódom závislým na hardvéri a novú verziu budú môcť aj pre existujúce zariadenia vydávať výrazne jednoduchšie.

Detailnejšie informácie o novej architektúre sme priniesli v tomto článku. Či to ale povedie k výrazným zmenám zatiaľ ťažko odhadovať, keď vydávanie nových verzií Androidu pre staršie modely ide u viacerých výrobcov proti ich obchodným záujmom a viedlo by to pravdepodobne k zníženiu nákupu nových modelov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple


Diskusia:
                               
 

rastie to preto ze stare telephony umieraju a nove su uz s vyssimi verziami Androidu
upgrad eu 95% zariadeni pocas zivotnosti nehrozi. a ked tak tak len sporadicky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aký je bezpečný Android 5.0 ?
Škoda sa pýtať.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Však si odklikal všetkým aplikáciám prístup ku všetkému.
Tak čo.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A čo keby nový android mal funkciu
prehľadávanie kabeliek a batohov online.

Nemusel by kapitán Danko prehľadávať kabelky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

šmírujem Vás, pre vašu bezpečnosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

skor asi preto, ze tei upgrady stoja za HOVNO
nech si experimentuju na svojich detoch, a nie masach ludi
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

upgrady androidu nebudu, pretoze vyrobca radsej preda novy model s novym androidom ako upgradne stary - logicky, viac na tom predsa zarobi :) Situacia ostane taka ako je, upgrade dostavaju vacsinou len vlajkove lode alebo masovejsie rozsireny a popuparny midend. Niektore modely ani len neuvidia major update
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

100% funkčný update poškodzuje predaj nových modelov.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Windows, Linux, ... sa vedia updatovat bez potreby vyrobcu pocitaca. Android vychadza z linuxu takze neverim ze sa to neda urobit aj tam.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Výrobcovia to jednoznačne nechcú.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Problém je variácia hardwaru s neexistujúcim unifikovaným zavádzačom (BIOS Coreboot atď), HW je väčšinou atypickej architektúry ( žiadná spoločná zbernica ako v PC - PCI, AGP, SATA) Väčšinou je to SoC so svojou architektúrou a uzavretými ovladačmi (Tu by som povedal, že je to i porušenie GPL, ale nie som právnik )
Takže je to veľakrát, že Várobca čipu modifikuje natvrdo nejakú veriu Linuxu, aby to nejako behalo pre daný SoC a to len za podmienky objednania povedzme milióna kusov. Pokiaľ chce upgrade, musí objednať ďalší milión, čo sa ale zväčša nestane, lebo už objednáva novší čip pre novšiu generáciu mobilov a teda pre starší čip mobilu nemá upgrade.
Proste Všetci sa snažia robiť tak, aby mali istý zdroj príjmu. Nevadí im pritom, že sa veľakrát chovajú prinajmenšom nečestne. (ak nie výslovene protiprávne)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ale prosimtaa.. tie telefony sa nijak nelisia len dizajnom. Vsetci v danom case vydavaju uplne to iste, len si daju trochu iny obal tu, tlacitko hentam a nalepia si tam svoj nazov. Najvacsou chybou androidu je to, ze gugel dovolil vyrobcom jeho upravu. Vsetci mali dostat rovnaky android a upravovat maximalne skin. O aktualizacie sa mal starat gugel a udrzovat 1 verziu naraz. Nie ze ja som kupil telefon 07.2016, bola tam 4ka, na upgrade na 5ku sa vysrali (je len neoficialny) a odvtedy uz gugel predstavuje 8ku. To kde sme? Cele zle!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

zas tak pesimisticky by som to nevidel. ono teraz to je tak ze devs musia integrovat drivre na novu verziu a este ich pripadne modifikacie androidu a potom to cele aj s celym bloatwarom treba testovat. toto su pre nich naklady. ked tam bude ten univerzalny interface pre hw a vyrobca sa rozhodne pre cisty android tak by to vsetko malo slapat okamzite bez akehokolvek zasahu a bez problemov. verim ze sa niekto taky najde, resp. to zalezi od ludi, ci nebudu blbi a podporia radsej takeho vyrobcu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napriek tomu ako Rimska risa bola svojho casu obrovska a bolo nemyslitelne ze taky moloch sa rozpadne, tak toto sa moze stat aj Androidu.

Sice maju obrovsky trhovy podiel, ale za aku cenu? Mnozstvo lacnych a suntovych telefonov, obrovske mnozstvo bezpecnostnych dier ...

No nic uvidime, prijimam stavky kedy Androjid skape. ..
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

A co by malo ten skapaty Androjid akoze nahradit?
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

hmmmmmm....
ja by som chcel niečo, čo bude odosielať osobné dáta všetkým rovnako, nie ako android, len googlu veľkemu bratovi.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Skoda ze googlu nedocvaklo, ze vyrobcovia upgradovat nechcu. Oni chcu predavat HW a nestarat sa o SW. Upgradovat SW by mal priamo google aspon z co najvacsej casti. Toto je iba zbytocne gesto.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ešte by mal zakázať neodinštalovateľné "nadstavby" základného systému. To už by ale išiel proti sebe, keď povinný google balík rastie viac a viac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne tak, a aj z tohto dovodu sa mozem na smartshit vykaslat
Odpovedať Hodnotiť:
 

LG G2 mini
tusim je to 4.4
GOOGLE APP mi zerie bateriu rychlostoi 10%/hod, len reto, ze odmietam upgrade stale a nonstop ma to otravuje
neda sa to vypnut
dik, android uz nikdy v zivote. ono aj toto bol len taky SPAM mobil, na obcasne veci.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

tak si ju upgradni a mas po problemoch :-)))
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ani za boha, nie som vydieratelny. radsej ho rozbijem. nez by som mal riskovat chyby potom, za ktore nikto nezodpoveda, ale MUSIM a MUSIM a MUSIM updatovat vsakze. je to sproste zariadenie, nic viac.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Silna forma paranoje....
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Zbav sa toho kramu
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A ja som si vcera supol na moj telefon Lineage s A7.1
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Prvu vec ktoru treba spravit pri kupe telefonu je vymazat ten bloatware co tam je.. rootnut ho a nainstalovat tam LineageOS Android. Moj starucky Galaxy Note (1) bezi na Androide 7.1.2. Samsung ho tusim podporoval do verzie 4. Ked som ho kupoval tak tam bola este Android verzia 2. Ale hned som to zmazal a nainstaloval tam CM.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

A používaš ho aj na telefonovanie alebo iba experimentovanie po večeroch.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale pre vyrobcov problem upgradu nieje ani tak integracia ovladacov ako to ze este customizuju android pre sovje nadstavby a musia to este potom otestovat. To ze Google v Androide 8.0 oddeli kod ovladacov a celkovo hw zavysle casti od samotneho os je sice pekne ale prd platne. Proste Huaweiu sa nebude chciet investovat peniaze do upgradu dvojrocneho modelu telefonu aby upravil Android pre ich EMUI alebo Samsung svoj TouchWiz pre starsie modely.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ha-ha, ja mám ešte 1,3% verziu 4.3. Nový mobil neplánujem kupovať,vyhovuje mi to tak ako to je. Mobil funguje bez závad, načo ho meniť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len si ten 6.0 Marshmallow pekne vsetci nechajte! Neaktualizovat, po aktualizacii na SG S6 neporovnatelnym sposobom zhorseny komfort pouzivania co sa tyka chybovosti a padania aplikacii, prehladnosti a vydrze na bateriu. Tfuj tajbl! Treba pockat kym to este vyladia, ak vobec niekedy!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je to presne tak.
Ale môžeš skúsiť downgrade.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dost mozne, ze to je iba na tvojom telefone. Skus aspon factory reset.

Noughat na Xperii Z5 je fantasticky, ziadne pady, baterka drzi, UI je este plynulejsie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár