neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Intel chce masovo presadiť superrýchly Thunderbolt, integruje ho priamo do CPU

Značky: ThunderboltIntel

DSL.sk, 24.5.2017


Spoločnosť Intel dnes oznámila potenciálne dôležitú technologickú iniciatívu, keď plánuje masovo presadiť rýchle I/O rozhranie Thunderbolt.

Thunderbolt

Thunderbolt vyvinuli práve Intel čiastočne v spolupráci s Apple, pôvodne zrejme s víziou optickej komunikácie v PC. Samotný Thunderbolt v uvedenej podobe v roku 2011 je ale založený na elektrickej komunikácii a optická forma je k dispozícii len voliteľne v podobe aktívnych optických káblov realizujúcich konverziu.

Thunderbolt bol ale už od začiatku a je aj teraz veľmi rýchlym rozhraním. Prvá verzia používala port zhodný s Mini DisplayPort a ponúkala na jednom porte dva logické 10 Gbps kanály v oboch smeroch a teda rýchlosť 20 Gbps v jednom smere

Verzia Thunderbolt 2 z roku 2013 umožnila spojiť kanály v jednom smere do jedného 20 Gbps kanálu, použitý typ portu ani celkovú dostupnú rýchlosť na jednom porte nezmenila.

Súčasná verzia Thunderbolt 3 uvedená reálne na prelome 2015 a 2016 priniesla niekoľko zásadných zmien. Začala používať port zhodný s USB Type-C respektíve USB-C, zvýšila prenosovú rýchlosť v jednom smere na 40 Gbps a umožňuje aj použitie lacnejších pasívnych káblov.


Konektor a kábel Thunderboltu 3 (foto: Intel)



Thunderbolt 3 je tak štyrikrát rýchlejší ako USB 3.1 Gen2 a podporuje transport dát viacerých protokolov, PCI Express 3.0, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0 a USB 3.1 Gen2 a tiež napájanie a nabíjanie.

Integrácia Thunderboltu do CPU

Podľa Intelu je v súčasnosti na trhu 120 modelov PC respektíve zrejme aj základných dosiek s podporou Thunderbolt 3, pričom pre podporu musí byť na doske integrovaný samostatný Thunderbolt radič.

V minulosti sa objavili informácie o plánovanej integrácii radiča do čipsetu. Intel ale dnes oznámil, že podporu Thunderbolt 3 integruje priamo do svojich procesorov. V oznámení neponúka detailné informácie, avizuje ale že ďalší samostatný komponent už nebude potrebný.

V ktorých modeloch a generácii procesorov príde k tejto integrácii spoločnosť zatiaľ tiež explicitne neuvádza. Podľa niektorých zdrojov aj logického očakávania sa tak stane ale najneskôr do budúceho roka.

Na ten Intel totiž ohlásil ďalší krok, spustenie bezplatného licencovania Thunderboltu pre výrobcov externých zariadení a periférií. Kým takýto krok predpokladane výrazne pomôže ekosystému rozličných Thunderbolt zariadení, integrácia Thunderboltu do CPU výrazne zvýši podporu Thunderboltu v samotných PC a prísť by mala zrejme pred lepšou podporou Thunderboltu v externých zariadeniach.

Na čo je Thunderbolt

Dnes je Thunderbolt 3 zaujímavým riešením napríklad pre priame pripojenie rýchlych úložných systémov postavených na viacerých HDD alebo SSD, pre pripojenie dockovacích staníc alebo externé pripojenie ľubovoľných PCI Express kariet k notebookom napríklad aj výkonných externých grafík.

Univerzálnosť portu umožňuje výrobcom osadiť zariadenia menej portami s flexibilnejším využitím vrátane pripojenia monitorov, aj keď sú dnes vzhľadom na chýbajúcu natívnu podporu Thunderboltu na pripojenie rozličných zariadení často potrebné adaptéry.

Riešenia s podporou Thunderboltu sú zároveň dnes ešte relatívne drahé.

Intel už presadil USB a WiFi

V kontexte aktuálnej snahy presadiť Thunderbolt je potrebné spomenúť, že Intel už v minulosti výrazne pomohol s presadením dvoch iných masovo rozšírených externých I/O a komunikačných technológií.

Spoločnosť spoluvyvíjala štandard USB s ďalšími IT spoločnosťami, pričom hrala jednu z najdôležitejších úloh pri vývoji. Následne podporou USB v začiatkoch tejto technológie ako silnejší z dvojice výrobcov PC prispela aj k jej masovému presadeniu.

Intel má tiež zásluhy na širokom presadení WiFi respektíve na akcelerácii jeho presadenia. Pred takmer dekádou a pol spoločnosť pre notebooky začala presadzovať pod označením Centrino svoju integrovanú platformu, ktorá okrem CPU a čipsetu pozostávala aj z podpory WiFi.

Vďaka tomu sa stala podpora WiFi bežnou výbavou notebookov, čo zrejme prispelo k jeho rýchlejšiemu presadeniu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Je to dobré na to, ze ked vsetky periferie budu integrovane do CPU, mikrokod CPU si moze robit cokolvek s cimkolvek bez ohladu na OS. No a potom bude mat velku cenu pomyselna gulicka s napisom Šémhámfóráž.
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

yebou mu blesk do gebule, nazvali ho THUNDERBOLT
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Spôsob ako vyžmykať prachy z neúspešného projektu.
Aj zo zle investovaných peňazí do vývoja zbytočnosti sa dá zarobiť.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Mne zasa príde RFID v priemysle k hovnu.
Pomalé, malý dosah a ďalšie komplikácie.

Toto má bohovské výhody oproti posranému USB!
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

No len neviem kto bude platit za Thunderbolt kluc s 64GB 80Eur, len koli tomu ze tam musi byt komercny thunderbolt radic...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nemusi byt v kluci Thuderbolt radic. Konektor je rovnaky, zapojis USB-C kluc s USB-C radicom do USB-C portu a autosensing v porte zabezpeci pripojenie na zabudovany TB radic alebo USB3G2 radic. Univerzalne a lacne. Zaroven mozes pomaly zacat predavat TB kluce a znizovat cenu smerom k USB klucom zvysenim ich vyroby.

Samozrejme, ak budes chciet mat USB kluc s TB radicom, v zaciatkoch si priplatis. Staci si spomenut co stali prve USB kluce a zariadenia s USB portom.

Ak budes chciet mat USB kluc, kde bude USB3G2 brzda, tak si samozrejme musis priplatit poriadne, bez ohladu na cenu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

USB nie je posrate

veciam sa hovori vyvoj

ked som v 1998 kopiroval na 3,5-palcove diskty rychlsotou 30 kB/s, TO BOLA RYCHLOST NA POSRATIE - napalovacku optickych medii (konkretne 650 MB a neskor 700 MB CD) nemal vtedy doma nikto, pretoze stala 10-12-15 tisic a vyplajzol by za to 2 VYPLATY aj s vreckovym a CDcka (velmi drahe) sa davali napalovat obchodnikom !!!!!!!!!!!! iba niekolko kusov rocne.

ked potom prislo USB 1.0 (1,5 Mbps = 187 kB/s na trh nedorazilo) a USB 1.1 (12 Mbps = zavratnych 1,5 MB/s) spolu s nejakym extra malym USB klucikom, tak to bol v porovnani s 30 kB/a 1,44 MB diskami raj na Zemi a uplny Olymp a hodovanie s Bohmi (co sa tyka prenasania dát) bolo USB2 a prve 128-256-512 MB USB kluce
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

a to vidim ze si este asi ani nezazil kopirovanie medzi PC po seriovom "nullmodem" kabli :-) (ja som take zazil v 1995tom ked to pouzivali na kopirovanie dat na stroj na ktorom sa napalovali CD; takze si si to mohol pustit vecer a dufat ze to do rana bude... :-))
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preto niektori mali paralelny kabel; rychlost sice tiez nebola extra zavratna, ale vyrazne rychlejsia ako po seriovom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a to uz nikto z nas nezazil, ked si indiani posielali dymove signaly. ake tam mohli byt prenosove rychlosti 1bps. mozno ani tolko nie...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

postupne ked CD pekarne uz mohol mat doma kazdy, CD sa pouzivali iba na zalohy a archivy a na prve filmy v DivX 3.11 aplha kodeku ... ono sice tie CDcka sa uz za rok nedali precitat a za dva roky sa totalne poodlupovala zaznamova vrstva ... jaaaaj to boli casy ... a za 4 roky to potom zas clovek prepaloval na DVD (samozrejme 25 GB SL, nie 50 GB DL a o BRXL 100 GB TL a 128 GB QL vtedy este nikto nesnival) ... aj ked sice existoval koncept 100 GB DVD (DL DS = dual layer, dual side) uz v 1999 ked bol prvy Matrix (co bol prvy film akoze riadne robeny pre DVD)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

sakra totalne som domotal DVD a BR, takze 4,7 GB DVD SL a 8,5 GB DVD DL :)))))))))))))))))))

samo-oprava prispevkov do 10 min nyst ????
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

U diskiet nebol problem s rychlostou, mali malu kapacitu a stacilo ze si sa odviezol v elektricke alebo trolejbuse a mal si ju vynazanu. To bol ich hlavmy neduh.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To DL DS DVD malo mat podla specifikacii DVD akpacitu cca 17 GB
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

netrep...mám kopu napálených CD všetkých typov a v pohode sa dajú prečítať, značky sú všelijaké, Intenso, Kodak apod...všetky čo sa predávali....
neboli ani v trezore a všetky idú /žeby som robil niečo zle??? :-)/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor by som videl problem so statickou elektrinou, ktora dokaze bez riadnej ochrany potom ucinne odkraglovat CPU...
Neraz sa mi stalo, ze v lete na najlacnejsich plavackach v kancloch sa im to statikou len tak hemzi a po 3 krokoch sa po dotyku niecoho uzemneneho vyskytne vzdy "iskra"...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

nemôžeš všade nosiť šušťáky predsa!
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Ak by Ondrej Macko prekonal všetky rekordy Usaina Bolta, premenuje sa nazov na THUNDERMACKO ?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

dopice.sk/jEA
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pozrel som si to jeho video z NY a napriek tomu, ze si tu z neho robime furt picu (jeho chyba kvoli Markize), tak to video nebolo zle, mal som z neho cestovatelsko-pozitivny pocit :)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Tak to mal byt asi radsej cestovatelskym ako technologickym redaktorom.
Ono napr aj jeho vyjadrenia k wannacry, bolo ze neznaly clovek by si myslel ze aktualizaciou a kupou esetackeho antiviru je vsetko vyriesene.
Pre info ta chyba tam bola niekolko rokov neopravena, opravili ju len nedavno. (Skus jazdit na deravej gume zo 5 rokov, ze sak si si nevsimol) A k esetu, ten prisiel k rieseniu tiez v case ked uz bol aktivovany kill switch.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pičovina jak traky čo píšeš. ESS aj ES na úrovni sieťovej ochrany, teda firewallu blokoval útok eternalblue už koncom apríla, tuším 24.4. Prečítaj si niečo o tom a potom píš. MS vydal aktualizácie, ktoré zaplátali srv.sys už v marci. To len staré XP, Vista a Win 8.0 nemali záplaty až do mája, kedy ich MS zverejnil, len preto aby minimalizoval škody firemným zákazníkom, ktorí ešte vo veľkej miere používajú XPčka, Visty aj Win 8.0.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som presadil vcera chilli papriky a rajciny
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

rajciny, keksy, - to má!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

a sú spätne kompatibilné?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

To mne uz par desiatok kuskov ich padlo za vlast v utrobach slizniakov a krtonoziek...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

slizniakov treba nahádzať kačiciam /žerú ich jag besné!/
a krtonôžky zavesiť na háčik!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

okolo policka treba rozsypat soc z kavy. slizniaky sa cez to nevedia dostat. asi ich to skrabe :) a aspon mam paradne odbytisko pre odpad z kavovaru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gratulujem, je rok 2017 takze dufam ze sa venujete tomuto odboru a nerobite to aby ste poskodili uz aj tak zivoriacich polnohospodarov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ti neviem ale raz za rok poorat pole a zobrat za to dotáciu mi nepríde ako zivorenie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aká máš? Ja mám nasadené Habanero a Bhut Jolokia, to bude žrádlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Habanero a kopec slabsich okrasiek - sparkler, african devil, twilight, thanksgiving. Vyssie odrody by sa mi tu nezmestili :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

..ale asi ani ted to nebude v plne optickej verzii, či? :S

(tak, jako to je, /bolo plánované v orig.verzii Thunderboltu - LightPeak

metalická verzia, - to je nic, slabé ;( :( :/
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Doteraz sa Thunderbolt nepresadil najma pre vysoke ceny produktov, ktore ho podporuju vratane kablov. Thunderbolt to bude mat tazke, staci sa pozriet, ze ako pomaly sa presadzuje USB-C najma vo svete notebookov a PC. Technologicky je Thunderbolt spicka, ale ak nebudu ceny na urovni cien produktov s USB tak nema sancu. Aj v minulosti bol Firewire daleko lepsi ako USB a predsa zanikol.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Firewire? ?

lepší? v čom?, jaké mal výhody, parametre ?

špecifikacie, vlastnosti
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Napr. v case USB 1.0 svojho uvedenia bol 12x rychlejsi ako USB.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

keby bol aj 200x rychlejsi, FW bol skoro apple only, tak to nikto nepouzival. Horko tazko sa chvilu pouzival pre kamery, ale rychlo bol nahradeny usb2. Nie preto, ze usb bolo lepsie/rychlejsie ale preto, ze dolezite je to slovko UNIVERSAL, ze do 1 diery napchas od analneho vibratora po cnc frezu vsetko. A to TB nebude mat nikdy => nepresadi sa, aj ked sa Intel na usi postavi. A yo.. nieje spetne kompatibilny s USB/2/3 preto sa ani usbC "nevie presadit"
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

MUDrLand prehovoril...
Bože nechaj si tie tvoje pakoviny radšej do krčmy.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

no skor to vyzera tak, ze sa presadi, lebo ma rovnaky konektor ako usb3 a zaroven podporuje siroku paletu protokolov a ked budu ovladace public (intel=vela riadkov v kerneli), tak to vidim pozitivne. a co moze lepsie prinutit presadenie noveho standardu ako najnizsia uroven najrozsirenejsieho hw? spatna kompatibilita sa zabezpeci klasickym usb-1/2 portom a trojka je fyzicky rovnaka, teda stacia drivery.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Predpokladam, ze to bude klasicky intel style, a teda ze to budu podporovat iba vybrane najdrahsie i7 modely na vybranych doskach
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Hovoríš, že treba dať do Trabanta namakanú 7-stupňovú prevodovku?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Devet.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nie, hovorim, ze ked chcu, aby sa nieco presadilo, tak to treba dat uplne vsade, aj do toho najlacnejsieho shitu. Pretoze externy thunderbolt disk mi bude uplne nanic, ked ho napriklad nepripojim na pocitac v skole
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak oni ho daju vsade, od atomov cez i9 az po xeony. Licencovanie zdarma je preto, aby bolo dostupnych vela zariadeni.

Co si tu nikto nevsimol, licencovanie je LEN pre vyrobcov zariadeni, nie pre vyrobcov radicov alebo CPU, ti si budu musiet pekne zacvakat. Takze AMD bud zacvaka dalsie licencie, ktore zvysia cenu Ryzenov, alebo pocitace s AMD nebudu moct pouzit vela zariadeni. To, ze dnes Ryzenove pocitace nemaju TB3 zatial nevadi, ale o rok-dva to moze sakra vadit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Firewire je hlavne uplne iny typ zbernice, ktory vie data posielat synchronne a je spolahlivejsi ako pojasene USB..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Firewire stale pouzivam s jednym zvukovym zariadenim. Nechapal som, preco to nedali na USB.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A aj preto sa pouzival vo filmarskej technike.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

.. zabudol som FW pouzival aj SUN ako standard v kazdom ich pocitaci
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kto potrebuje aby sa presadilo propietarne riesenie jedneho vyrobcu za ktpre je nutne platit licencie? Len nech to pekne zomrie ja radsej univerzalne a otvorene ako USB-C.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kedy máš pohreb??
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

btw. http://technet.idnes.cz/ raketa-electron-spolecnosti -rocket-lab-d9q-/ tec_vesmir.aspx?c= A170525_100550_tec-kratke-zpravy_vse
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár