neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
V novom Windows 10 môže byť starší softvér na vyšších rozlíšeniach ostrejší, ako na to

Značky: Windows 10

DSL.sk, 20.5.2017


Vo väčšej aktualizácii Windows 10 1703 označenej Creators Update, ktorú spoločnosť sprístupnila na prelome marca a apríla, je prítomná zaujímavá funkčnosť umožňujúca na moderných displejoch s vysokým rozlíšením výrazne zlepšiť vzhľad starších ale aj mnohých nových softvérov.

DPI

Hustota obrazových bodov monitorov, DPI, sa dlhé roky držala na približne rovnakej úrovni a zvyšovala len pomaly, operačné systémy a softvér vrátane Windows tak pôvodne počítali s pevným DPI 96 bodov na palec.

Postupne začali prichádzať na trh ale monitory a displeje s vyšším DPI a napríklad u dnes už pomerne bežných notebookov so 4K displejom dosahuje hustota okolo 300 dpi.

Keby sa softvér zobrazoval v oknách o pixelovej veľkosti ako pri 96 dpi, okná a vizuálne prvky by boli príliš malé. Windows tak už dávnejšie dokonca už od éry Windows XP podporuje nastavovanie vyššieho DPI preberaného podľa možnosti z DPI displeja, pri ktorom sú jednotlivé okná a napríklad písmo vo väčších pixelových veľkostiach.

Keďže displeje s výrazne vyšším DPI ale ešte pred niekoľkými rokmi neboli bežné, softvéry pre klasické rozhranie Windows dlho napriek tejto možnosti nemali podporu pre vyššie DPI. Navyše komplikovanejší scenár s viacerými monitormi s rozličným DPI začal Windows podporovať až od verzie 8.1 a mnohé softvéry v takomto prípade stále nepodporujú zmenu DPI pri presune na iný monitor. Ide pritom o pomerne bežný scenár pri pripojení notebooku k ďalšiemu monitoru.


Príklad softvéru bez podpory vyššieho DPI na inom monitore s graficky zväčšeným oknom, kliknite pre zväčšenie (screenshot: Microsoft)



Windows 10 v prípadoch softvérov, ktoré buď nepodporujú vôbec iné DPI alebo nemajú podporu pre rozličné alebo meniace sa DPI, na monitore s väčším DPI doteraz ich okná jednoducho primerane zväčšil graficky bitmapovo ako obrázky. Pri takomto zväčšovaní sa samozrejme stráca ale ostrosť a softvéry vyzerajú oveľa horšie ako by pri danom rozlíšení mohli.

GDI Scaling

Vo Windows 10 Creators Update prišiel Microsoft ale s novinkou GDI Scaling, pri aktivovaní ktorej sa zväčšovanie deje iným komplikovanejším mechanizmom s predpokladane kvalitnejším výsledkom.

Windows softvér pre vykresľovanie najmä v prípade softvéru vyvinutého pôvodne pred rokmi využíva programové rozhranie GDI a viaceré operácie vykresľovania vrátane zobrazovania textu sú tak v svojej povahe vektorové.


Task Manager zväčšovaný pomocou GDI Scaling s kvalitnejším textom, kliknite pre zväčšenie (screenshot: Microsoft)



Pri aktivovanom GDI Scaling pre daný sofvér Windows jednoducho nezväčšuje celé okno aplikácie ale samostatne zväčšuje jednotlivé vykresľované prvky. Pri vektorých grafických operáciách a výstupe textu pritom využije reálnu vyššiu hustotu obrazových bodov a tieto prvky sú vykreslené tak kvalitne ako pri danom rozlíšení môžu byť. Zároveň pri viacerých monitoroch môže napraviť nekorektnú veľkosť príliš malých alebo veľkých okien niektorých programov.

Riešenie má aj svoje limity, keď napríklad text sa nemusí úplne presne zmestiť do oblasti preň vyhradenej v okne, nie všetok text je vykresľovaný cez GDI, s vyšším rozlíšením nemôžu byť použité tzv. DIB bitmapy s 96 dpi, niektoré prvky v okne môžu aplikácie vykresľovať cez iné modernejšie API.

Zároveň GDI Scaling nezväčšuje okno priamo na presne nastavené DPI ale na najbližší vyšší násobok štandardného DPI. Ak je napríklad nastavené 225% DPI, metódou GDI Scaling sa okno zväčší na 300% a následne na potrebnú veľkosť na 225% sa zmenší už grafickým zmenšením výsledného obrazu.

Či je použitie GDI Scaling tak vhodné je potrebné posúdiť individuálne pre jednotlivý softvér a aj v závislosti na použitom nastavení DPI.

Ako ho zapnúť

GDI Scaling nie je systémovo automaticky zapnutý pre všetky softvéry.

Užívateľ ho môže pre konkrétny softvér zapnúť v nastaveniach jeho spustiteľného súboru, v časti Kompatibilita výberom možnosti "System (Enhanced)" v nastavení "Override high DPI scaling behavior." V slovenskej verzii Windows 10 táto voľba nesie označenie "System (rozšírené)".


Ako GDI Scaling zapnúť pre konkrétny softvér, kliknite pre zväčšenie (screenshot: Microsoft)



Ako bolo spomínané pre iné softvéry a iné hodnoty DPI môže byť vhodné iné nastavenie. Ďalšími nastaveniami sú System, v slovenskej verzii Zmena mierky systém, pri ktorom Windows zväčšuje okná doterajším spôsobom graficky bitmapovo alebo Zmena mierky aplikácie, pri ktorom Windows nezasahuje a okno sa zobrazuje ako ho vykresľuje aplikácia. Toto nastavenie može byť vhodné použiť ak GDI Scaling ani systémové zväčšovanie doterajším spôsobom nevyzerajú dobre, okná softvéru pri ňom ale môžu byť malé.

Podľa Microsoftu vyššie DPI úplne alebo čiastočne nepodporuje množstvo populárnych softvérov, keďže boli pôvodne napísané ešte pred príchodom podpory vyššieho DPI a špeciálne pred príchodom podpory rozličných DPI pre viaceré monitory.

Plnú podporu evidentne nemajú ani všetky aplikácie Microsoftu, ako príklady Microsoft používa napríklad Task Manager, Local Group Policy Editor a v skoršom oznámení dokonca Microsoft Word, PowerPoint a Skype for Business. U systémových softvérov sa ale GDI Scaling zapnúť v nastaveniach nedá, keď nemajú sekciu Kompatibilita.

Aktivovať GDI Scaling sa dá okrem iného aj pre viacero softérov naraz cez skupinovú politiku a nastaviť jeho použitie môžu aj tvorcovia softvéru. Bližší popis týchto možností uvádza Microsoft v popise funkčnosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

To ze programotorov ma ms dobrych je znama vec, este keby sa to iste dalo povedt o manazeroch.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Dobrych = priemernych. S tym celkom aj suhlasim. Priemer je v dnesnej dobe ale na otrasnej urovni, vdaka Indii a inym pokrokovym krajinam.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

To s Indiou mas pravdu, oni kvalitu nevedia dodat. Ale s prvou vetou neshulasim. MS ma spickovych programatorov, samozrejme, ak sa nejedna o indickych programatorov. Problem je v tom velitelstve ako pisal kolega vyssie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

S indiou sa mylis. Aj v indii najtes kvalitnych ludi a ktomu lacnych. Jeden chlapik s indie pre nasu firmu robil jeden projekt. Zvladol ho na jednicku a bez problemov. Ktomu bol aj hned v pohotovosti. Stalo nas to smiesnych 20 dolarov. Skoro zadarmo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nemylim sa. To je vseobecny fakt. Dokonca aj tu pred nedavnom bolo pisane o studii, ze 98% ci kolko percent programatorov z Indie su nekvalitni. 7 rokov s nimi spolupracujeme, ci uz MW alebo DB a bieda. Tym samozrejme nepisem, ze ne-indovia su najlepsi na svete.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len ci tie 2% dobrych koderov z indie nie je stale viac ako na SK
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ak to nieje tajomstvo.. coho sa tykal ten projekt a ako dlho na nom pracoval? ak to spravil za jeden den tak v poriadku, ale potom by som to nenazyval projektom, ci?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako si si mohol vsimnut, rozhodne sa netykal jeho gramatiky :D Iba ja som naratal 8 chyb :D a to nie som ziadny grammar nazi, a uz vobec nie jednotkar z jazyka...
Odpovedať Hodnotiť:
 

projekt za 20 eur ? hello world ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najskôr mi bolo čudné prečo máš toľko mínusiek, potom som si to prečítal a dal som ti mínusko aj ja.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

než začne niekto tvrdiť že ma na výstupe dobrbých programatorov, prečo vracia aopakuje - zhoršuje chyby svojeho SW ? Napr. po creator update, časť používaných vecí nejde.

Príklady nechcite, na YT som to už dal.

Alebo trivialna vec, prečo sa nedohodnú na štandarte JavaScrip a ak sa dohodli prečo jeden robí tak druhý onak.
Lokálne na EDGE nefunguje LocalStore, na Chrome ano,
Lokálne na EDGE funguje Load local file, na Chrome nie,

a časom tieto schopnosti menia, nedaj=u sa tak tvoriť jednoznačne programy v JavaScripte ako predt tym pred rokmi chceli a dufali. Pritom by to bolo super, taka V8 má obrovskú rýchlosť.

Preto ostava pre univerzalny svet len Java. mohol to byť aj JavaScript.

- Nefungujúce, zle fungujúce a padajúce aplikácie zabudované a dodávané priamo od MS, to je od nich neakceptovatelny FAIL.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Cize jednoducho povedane MS Win zvacsoval aj vektorove komponenty okien az po prepocte do bitmapy v nizkom DPI. A teraz najprv zvasci vektor a az potom prepocita bitmapu. Uzasne. Prelomove. Epochalne...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

grandiózne.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Podel sa s nami, co epochalne vyslo z tvojej dielne... :)
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Akurát tak hovno po rannej káve.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

S prvou rannou kávou pozerám ti do okien...:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Debata o teme A. Odputanie pozornosti. Zmena na temu B. Utok ad hominem.
Pocuj, ze si ty politik alebo nejaky podobny retard?
Ved to, co napisal, je pravda. Logika tvojho vyroku je nasledovna: Pokial niekto nevytvori podobny alebo lepsi produkt ako XY, tak dany produkt nesmie hodnotit.
Typicka logika pokrocilej retardacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pracovanie s high DPI monitorom na windowsoch 10 je stale peklo. dokonca sa stava, ze v hrach vo fullscreene nejde zmenit rozlisenie (ide iba nativne), ak je nastavene DPI skalovanie vacsie ako 100%...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Blbost, mam skalovanie na 125% a zmena rozlisenia v hrach bez problemov pri fullscreene, Tvoj problem je medzi stolickou a klavesnicou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

je pravda, ze v niektorych hrach to ide (CS:GO, Metro 2033, Mafia 2) ale vo vela inych nie (WoT, Watch Dogs, Sniper Eilte 3...)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked som tu pred 3-4 rokmi pisal, ze desktop gui wokien a softy pre desktop gui wokien nie su optimalizovane pre CHOROBNE VYSOKE PPI monitory v style 4K na 28 palcoch (co ma veeeeelmi daleko od normalnych cca 100 PPI), tak som bol vyminuskovany na -10000
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Tak a mas dalsie -, za ten prispevok
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Dal som + aby som nešiel s prúdom - a samozrejme mal si pravdu.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Za 3 roky si sa nepoucil. Tu mas dalsie -
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Pred 4 rokmi 4k hej? To sme boli frajeri s fhd ty trulko.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

v MacOS sa taketo sracky nedeju.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

macOS v pohode beží na 27p 5K monitore
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pri Macu si za to priplácaš.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ked sa pozriem, co stoja podobne stroje od inych vyrobcov, tak ani nie. Mozno mas ten dojem, pretoze Apple nepredava lowendy.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár