neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Procesory Intel Itanium končia, prehrali s x86

Značky: Intel

DSL.sk, 12.5.2017


Spoločnosť Intel vo štvrtok uviedla po piatich rokoch na trh nové modely serverových procesorov Intel Itanium a zároveň pre IDG potvrdila, že ide o posledné modely tejto architektúry.

Intel Itanium je architektúra serverových procesorov, ktorá mala v čase keď x86 procesory boli iba 32-bitové a nemali dostatočný výkon a parametre pre výkonné servery konkurovať viacerým rozličným architektúram procesorov pre výkonné servery.

Prvé Itanium procesory majúce 64-bitovú architektúru a podporu funkcií pre spoľahlivé vyššie triedy serverov boli uvedené v roku 2001.

Už krátko na to ale začali s uvedením prvých 64-bitových x86 procesorov v 2003 Itanium procesory strácať svoju konkurenčnú výhodu a čoraz perspektívnejšími aj pre výkonné servery sa začali stávať x86 servery. A to definitívne s uvedením procesorov Intel Xeon E7 s podporou rovnakých funkcií pre spoľahlivosť vyššej triedy serverov ako podporovali procesory Itanium.

Už pred koncom minulej dekády bol výhľadovo budúci osud procesorov Itanium spečatený, pre pokračujúci záujem najmä existujúcich zákazníkov ale ich výroba pokračovala. Podľa dostupných informácií HP zaplatila Intelu, aby ich vyrábal až do roku 2017. Postupne pre Itanium architektúru prestal dodávať softvér Microsoft aj Oracle, HP sa ale úspešne súdila s Oracle kvôli porušeniu ich vzájomnej zmluvy o podpore tejto platformy.

Posledné modely Itanium 9500 s kódovým označením Poulson doteraz ale uviedol Intel už v roku 2012 a odvtedy architektúru neinovoval. Nové uvedené modely Itanium 9700 nemajú oproti Poulson výraznejšie novinky a stále ide o procesory vyrábané ešte 32-nm výrobným procesom spätne kompatibilné s doskami pre Itanium 9500 so 4 alebo 8 jadrami. Od predchádzajúcich modelov sa odlišujú len vyšším taktom u dvoch najvyšších modelov, ktorý dosahuje teraz maximálne 2.66 GHz oproti 2.53 GHz.

Dokedy bude presne Intel procesory Itanium vyrábať a dodávať zatiaľ nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

aby ich mater zabila!
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

RIP HP-UX
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

konecne. ten system bol vred na zadku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Byla to nejpokročilejší architektura-VLIW, nástupce RISC.

Možná by jí mohli poskytnout jako otevřenou...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Intel a otvoriť HW? AHAHAhahahahaha... Sakra predstaviť si to bol lepší zážitok ako LSD.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ziadna skoda. Tu mame jasnu 20 rokov trvajucu ukazku toho, ze VLIW je na univerzalne CPU nevhodny pristup. Ma to zmysel na DSP a procesoroch spracuvavajucich streamove data, ale inzinierom z Intelu sa nevyplnilo zbozne prianie, ze optimalizujuce prekladace dokazu pipeline Itania rozumne zaplnit.

RISC so SIMD instrukciami, auto-vektorizovanie kodu prekladacmi a ostatne moderne (aj ked vacsina z nich tu uz tak 20 rokov je) pristupy ku konstrukcii procesorov poskytuju lepsiu hustotu kodu a vykon na watt. AMDckove rozsirenie x86tky na 64 bitov (ked nevymyslali koleso, ale pridali x86tke to, co jej zalostne chybalo a zarezali niektore prasacke praktiky) potom uz cely napad Itania pochovalo prakticky skor, nez stihol vyjst na svetlo sveta.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Asi máš pravdu, že kompilátor nevyužije tu šíři instrukcí. Možná měli navrhnout klasický RISC.

Jen se mi nechce věřit, že by výkon na Watt byl na stejné technologii horší. Když třeba jen vzpomenu takový instruction reorder, ten je v x86 v permanenci. Přeci x86 se interně překládá do VLIW a to něco stojí...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár