neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Veľké enterprise disky nie sú spoľahlivejšie ako spotrebiteľské, naznačuje štatistika

Značky: HDDspoľahlivosť

DSL.sk, 10.5.2017


Spoločnosť Backblaze, poskytovateľ zálohovacej služby vo svojom cloude, zverejnila aktualizované nové vydanie svojej tradičnej rozsiahlej štatistiky spoľahlivosti jednotlivých modelov veľkokapacitných pevných diskov.

Enterprise disky

Tentokrát štatistika prvýkrát zahŕňa väčšie množstvo tzv. enterprise diskov, zvyčajne drahších diskov určených pre firmy s dôrazom na parametre dôležité pre toto prostredie. Konkrétne spoločnosť mala ku koncu marca nasadených 2.4 tisíc diskov Seagate 8 TB Enterprise ST8000NM0055.

Na účely služby plne postačujú najlacnejšie vysokokapacitné disky určené pre bežné PC a absolútna väčšina z viac ako 82.6 tisíc dátových diskov používaných spoločnosťou je tohto typu. Enterprise disky nakúpila, keď jednotková cena za TB kapacity sa výnimočne kvôli uvádzaniu nových modelov dostala do akceptovateľného pásma.

Backblaze začala malú časť týchto diskov používať ešte v Q4 2016, väčšinu len v Q1. Zatiaľ dosahujú ročnú mieru kazivosti 2.38%, čo je viac ako spotrebiteľský 8 TB Seagate Desktop HDD ST8000DM002 s 1.6%.

Vzhľadom na krátku dobu používania diskov ale zatiaľ nie je možné vyvodiť úplne jednoznačné závery a dáta majú štatisticky ešte veľký interval spoľahlivosti. Jednak majú disky tendenciu sa v prvých mesiacoch používania viac kaziť, na druhej strane ešte disky neboli zaplnené.


Spoľahlivosť diskov zaznamenaná Backblaze v Q1 2017, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Backblaze)



Tieto enterprise disky sú v každom prípade rýchlejšie ako bežné disky používané službou, keď na jeden server so 60 diskami sa za deň dokázalo uložiť 140 TB dát. U serverov so spotrebiteľskými diskami je to typicky cca 100 TB.

Disky majú tiež o niečo väčšiu reálnu spotrebu. Presné namerané rozdiely ale spoločnosť neuvádza, cituje iba spotrebu z oficiálnej špecifikácie diskov.

Alarmujúca chybovosť 4 TB Seagate

Dáta z Q1 ukázali ďalšiu dôležitú informáciu, výrazne zvyšujúcu sa kazivosť 4 TB modelu Seagate Barracuda XT ST4000DX000 s vekom. Táto dosiahla v druhom štvrťroku už 35.88%, keď sa zo 170 diskov pokazilo 15. Pomerne vysoká bola už aj v Q4 2016, kedy dosahovala 14.72%.

Za celú dobu používania tohto modelu sa priemerná ročná miera kazivosti zvýšila už na 7.51%.

V minulosti štatistiky Backblaze už poukázali na relatívne zlú spoľahlivosť dvoch modelov Seagate, 1.5 TB Seagate ST21500341AS a 3 TB Seagate ST3000DM3001 s ročnou mierou kazivosti až viac ako 20%.

Na druhej strane model 4 TB Seagate Desktop HDD ST4000DM000, ktorý je aktuálne výrazne najviac používaným modelom službou, naďalej aj v Q1 dosahoval akceptovateľnú stabilnú mieru kazivosti 3.27% a 8 TB Seagate Desktop HDD ST8000DM002 vynikajúcu mieru 1.03%.

Štatistiky

Štatistiky Backblaze majú pomerne veľkú relevanciu nielen pre podobne veľké služby ale tiež aj pre použitia vo firemnom prostredí a pre využívanie spotrebiteľských modelov aj použitia náročnejšími individuálnymi užívateľmi.


Spoľahlivosť diskov zaznamenaná Backblaze od 2013, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Backblaze)



Disky sú ale používané v náročnejších podmienkach ako napríklad u domácich NAS-ov. Sú totiž použité v permanentne bežiacich 4U serveroch, z ktorých každý obsahuje 45 a v novšej verzii 60 diskov zaradených vo viacerých RAID poliach a disky sú tak vystavené väčším vibráciám. Zároveň disky neprechádzajú do režimov spánku a ich platne sa neustále točia. Na druhej strane sú kvalitne chladené.

Backblaze používa RAID6 polia alebo vlastnú implementáciu redundancie.

U všetkých svojich štatistík Backblaze počíta tzv. ročnú mieru kazivosti, ktorú vypočítava z počtu pokazených diskov daného modelu a celkového počtu dní používania všetkých kusov daného modelu. Takto je možné vypočítať ročnú mieru kazivosti aj z dát za kratšie alebo dlhšie obdobie ako jeden rok a miera určuje, aké percento diskov daného modelu sa priemerne pokazí za rok reálneho využívania.

Aktuálne zverejnila štatistiky za prvý štvrťrok a za celú históriu zaznamenávania dát od roku 2013. Kompletné štatistiky je možné nájsť na backblaze.com.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu


Diskusia:
                               
 

Zaujimave,
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hm... to mi pripomina, ze by som si mal kupit asi dalsi novy disk a prekopirovat zalohy. A ako sa poznam, vykaslem sa na to
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a co takto RAID 5, potom mas cas kupit novy disk az ked zistis ze sa aspon jeden dojebal.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ako mi v tomto pomoze sprej proti hmyzu?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

keď ho budeš pravidelne používať, malo by to zabezpečiť, že keď Ti zhorí disk, nebudeš cítiť spáleniny mŕtveho hmyzu, lebo hmyz umrie skôr, ako sa dostane k disku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to uz radsej raid6 a ma viac casu k dobru ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Profesionalny hraci samozrejme ak RAID, tak 0, inak to nema stavu.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

a samozrejme pre potrebnu davku adrenalinu ten RAID 0 nie na dvoch, ale na troch ci styroch diskoch ... pre istotu aby bolo vzrusa co najviac
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

A na TLC SSD diskoch bez ochrany proti vypadnutiu napajania <3
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cize vlastne skoro vsetky SSD disky :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

dobru robotu odvedie aj raid5+spare, write penalty raid5 je 4 a pri raide6 je to az 6, rezia je uz dost vysoka

jedina nevyhoda raid5 je, ze pri rebuilde (resp. pokakanom jednom disku z pola) sa nemoze pokakat dalsi disk, akonahle sa ale raid5 pole rebuildne (co v pripade spare disku ide uplne same a automaticky), mame zas plne funkcne raid5 pole (ale uz bez spare disku, ktory treba doplnit/vymenit) a zase sa v nom moze jeden disk pokakat a data este nie su stratene
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

raid5 + spare vs. raid6 asi by som bral radsej raid6
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

samozrejme ze raid6 poskytuje bezpecnejsiu mieru redundancie ako raid5+spare, ale raid6 ma o polovicu vyssie naroky na reziu ako raid5 ako taky

raid5+spare = mozu teoreticky vypadnut naraz dva disky, ale nesmu byt oba z pola, lubovolny jeden z pola a druhy musi byt prave ten spare disk ... na spare disk sa nezapisuje, je to pohotovostny disk zaradeny v rade a caka kedy sa moze zaradit do pola, prakticky je to o tom ze vypadne disk z raid5 pola a automaticky sa do pola zaradi ten spare disk a krasne moze zacat rebuild .. proste tam nemusi prist nejaky pajac a vymenit disk v poli, lebo jeden je tam uz predpripraveny (spare diskov moze byt sampzrejme aj viac)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

raid6 = skutocne mozu vypadnut lubovolne dva disky z pola ... ale naraz sa to deje asi malokedy, ze v tej istej minute vypadnu dva disky ... potom opat prakticky je to tak, ze po vypadnut disku z raid6 pola A PO DOLNENI DISKU (lebo tu porovnavame raid6 bez spare disku) sa pole obnovi ... no a wono pocas obnovy je zvyseny narok na zapis, takze je zvysene riziko poskodenia ineho disku a to raid6 riesi

samozrejme pre pocit bozieho bezpecia mozes mat raid6+spare :))))), kde ti mozu vypadnut az 3 disky (2 z pola a ten 1 spare disk, ale spare disk sa nekazi, kedze sa moc netoci a nezapisuje sa nan, iba caka)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ked uz RAID, tak RAID 1 + ZFS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V dnešnej dobe už nikto nič negarantuje. V neávnej minulosti bola značka a parametre to, na čo boli výrobcovia hrdí. Dnes je všetko len o zisku.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Skylink garantuje pravidelne zvysovanie servisnych poplatkov, tomu sa vravi navzdy zadarmo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A? Vsak to zvysovanie cien ich nic nestoji...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

4U server 60diskov po 8TB = pol PB miesta. Takze novy server sa pri 1Gbps plni 46 dni. Alebo ked jeden server komplet zhori, tak obnova trva este ovela viac, lebo treba ziskat data
zo vsetkych zostavajucich nodov v raide a to cez rovnaku siet.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Snad mozes k takemu serveru pripojit 10Gbit. Pripadne viacero liniek.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak to CPU stihne vsetko citat a zapisovat.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ak vsetko cita a zapisuje CPU, priekazne to nie je server.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ako si prišiel ku 1Gbit konektu? Stavím sa fičia na minimálne 10Gbit metalike, prípadne optike.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A) tych 60 ks. 8 TB diskov nie je akoze 60*8 = 480 TB, lebo to maju v poliach, dajme tomu 2 nezavisle raid6 polia s troma spare diskami, t.j. 30 diskov jedno pole a 30 diskov druhe pole, z kazdeho pola sa na data vyuziva 30-2-3 = 25 diskov a ten 4U suflik so 60 ks. 8 TB diskami tvori dve sympaticke 200 TB particie ... to bol priklad ...

B) 1 Gbps = 125 MB/s je priblizna rádová rychlost jedneho dnesneho HDD, istotne nie takeho pola, to jak keby si NVMe SSD strcil do ULTRA ATA DMA 33 rozhrania spred 20 rokov s teoretickou rychlostou 33 MB/s ...

C) "Tieto enterprise disky sú v každom prípade rýchlejšie ako bežné disky používané službou, keď na jeden server so 60 diskami sa za deň dokázalo uložiť 140 TB dát. U serverov so spotrebiteľskými diskami je to typicky cca 100 TB."
Wono ta svina matika nepusti ze ano: 140 TB / 24 hod = 1,62 GB/s = 13 Gbps ..... (!!!!!!!!!!!!)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

enterprise disky

predrazena picovina co slubuje akoze vacsiu spolahlivost
ale je to cele ojeb!
sak vidite jak sa jebu..
:D

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

tak, ako celý Matrix, v ktorom žijeme
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mne sa nedavno pokazil 2 Tb Hitachi po priblizne 6 rokoch pouzivania.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vazne? To je strasne!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár