neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Thunderbird prežil a pokračuje v Mozille, tvorca Ubuntu ide na burzu

Značky: Ubuntuopen sourcebiznisMozilla

DSL.sk, 9.5.2017


Dnes a včera boli oznámené dve dôležité novinky v segmente open source softvéru týkajúce sa budúcnosti dvoch populárnych softvérov, emailového klienta Thunderbird a linuxovej distribúcie Ubuntu.

Thunderbird

Populárny emailový klient Thunderbird bol v minulosti aktívne vyvíjaný v organizácii Mozilla, ktorej hlavným produktom je webový prehliadač Firefox.

Mozilla skončila s aktívnym vývojom Thunderbirdu už v polovici roka 2012. Organizácia sa rozhodla sústrediť na Firefox používaný rádovo vyšším počtom užívateľov a zabezpečujúcim pre Mozillu veľkú väčšinu príjmov. Odvtedy pre Thunderbird vydáva len bezpečnostné aktualizácie a zastrešuje jeho ďalší vývoj komunitou.

Následne na konci 2015 oznámila potrebu oddeliť vývoj Thunderbirdu od vývoja Firefoxu technicky aj organizačne. Thunderbird okrem iného využíva viacero technológií z Firefoxu a vývojári emailového klienta trávia zbytočne väčšinu času zmenami vyplývajúcimi zo zmien v platforme pre Firefox a naopak vývojári Mozilla platformy musia brať ohľad aj na Thunderbird.

Organizácia si nechala vypracovať analýzu, ktorá odporučila presunutie projektu do neziskových organizácií Software Freedom Conservancy alebo The Document Foundation a alternatívne jeho organizačné ponechanie pod Mozilla Foundation. Software Freedom Conservancy zastrešuje vývoj takých open source projektov ako Samba, Git, QEMU, Wine, BusyBox a Inkscape, The Document Foundation zase vyvíja kancelársky balík LibreOffice.

Mozilla sa nakoniec rozhodla pre tretiu možnosť, oznámila dnes. Oproti obdobiu kedy pôvodný zámer vznikal sa podľa Mozilly zmenilo, že organizácia dokázala pre Thunderbird vyčleniť financovanie a zároveň začala za dôležitejšie považovať aby Thunderbird ako kvalitný emailový klient uspel. Presun do inej organizácie by podľa Mozilly tiež znamenal pre projekt veľkú záťaž.

Mozilla ale bude naďalej zastrešovať Thunderbird len právne a finančne, technicky a prevádzkovo má byť nezávislý. Thunderbird bude financovaný aj z iných zdrojov, zatiaľ je to najmä vďaka dotáciám.

Technicky bude Thunderbird využívať jednak vlastnú serverovú infraštruktúru a jednak sa má v budúcnosti zbaviť závislosti na technológiách z Firefoxu. Projekt sa už začal presúvať na vlastnú infraštruktúru a dostupný bude cez thunderbird.net, pričom niektoré služby špecifické pre Thunderbird už bežia z tejto infraštruktúry.

Čo sa týka použitých technológií v samotnom softvéri, Mozilla teraz avizuje nezávislosť na engine Gecko z Firefoxu iba v dlhodobom horizonte a zatiaľ bude postavený na Gecko. V budúcnosti podľa oznámenia prestane ale podporovať niektoré bližšie nešpecifikované technológie a výhľadovo bude podľa Mozilly softvér postavený na webových technológiách.

V akom časovom horizonte sa bude ako Thunderbird meniť z pohľadu užívateľov tak zatiaľ nie je jasné, v krátkodobom horizonte zrejme k výraznej zmene v podobe klienta ale nepríde.

Canonical

Druhou zaujímavou novinkou z prostredia open source biznisu je informácia, že privátne vlastnenú spoločnosť Canonical, tvorcu Ubuntu, chce jej zakladateľ Mark Shuttleworth uviesť na burzu.

V apríli Shuttleworth oznámil výrazné zmeny v smerovaní spoločnosti a Ubuntu, zrušil iniciatívu presadenia na smartfónoch a prostredie Unity8 umožňujúce tento cieľ. Namiesto toho sa chce zamerať okrem verzie pre osobné počítače na najprofitovejšie oblasti, verziu pre servery a virtuálne stroje, verziu pre IoT postavenú na Ubuntu Core a snaps, produkty pre cloudovú infraštruktúru OpenStack a Kubernetes a nástroje pre správu a prevádzku cloudov MAAS, LXD, Juju, BootStack.

Spoločnosť tiež zoštíhlila a prepustila časť zamestnancov.

Podľa dostupných informácií bol cieľom týchto zmien spraviť spoločnosť atraktívnejšou pre investorov. Zámer získať investorov teraz Shuttleworth potvrdil pre Zdnet, pričom následne po privátnych investoroch má nasledovať uvedenie na burzu. Kedy sa tak stane ale zatiaľ Shuttleworth nespresnil.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Zvoni umieracik asi najviac zabugovanenu distru
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Neviem či ti mám dať plus alebo mínus.
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Ani ja, ale nieco by sme mali urobit...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ja vám pomôžem rozhodnúť sa. Aké sú aktuálne ceny plusov a mínusov?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Neporovnatelne.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

nesuhlasim, su priekazne porovnatelne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No tak daj. Priekazni to.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V prvom rade by ste sa mali dohodnut na metode skumania.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len aby z toho nebola nakoniec nejaka kontroverzna tema ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

v aprili 2017 pouzivalo winXP ktory uz nikto nepouziva 3,5x viac ludi ako cely linux (nielen ubuntu) dohromady. Takze ziadny umieracik nemoze zvonit tomu, kto sa ani nenarodil :)
Odpovedať Známka: -5.1 Hodnotiť:
 

Nechcem ti kaziť radosť, ale android si pri boote naťahuje linux kernel. Táto distribúcia je najpoužívanejší OS v Mliečnej Galaxii.

Deal with it!
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Sorry,ale nikoho nezaujíma nejaký kernel. Tu je reč o desktopovom Linuxe. A Android je samostatný Os. Hovoriť o nom, že je to Linux je ako povedať o BMW, že je to Michelin.
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

Ubuntu ma aj serverovu verziu, a ta je dosť rozšírená.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Nikoho nezaujima nejaky desktop, ktory je iba malou castou toho, co maju mobilne systemy. Celemu desktopu hrozi rovnaky umieracik, ako Ubuntu.

To jedno mobilne linuxove distro ma viac pouzivatelov, ako vsetky windowsy dokopy. A bude horsie, inzinierov z Afriky ziadne windowsy ani nezaujimaju ;).


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A tie mobilné zabugované sračky koho trápia? Ergonómia používania stále horšia ako guličková myš z 1995, v kuse niečo padá, nič poriadne nefunguje.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a potom si sa zobudil a ruka v serbli. Samozrejme ked miesas trh motorove pily a golfove topanky, tak ti taky blud ako pises vychadza. Telefony a desktopy/notebooky nemaju nic spolocne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som zvedavý ako sa bude na tých mobilných platformách vyvíjať software
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty dement ja sa bavim o linux distrach tak sem neplet win
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Na tvoj podnet som si zaregistroval meno "dement". To znamená po latinsky "vznešený", ak sa nemýlim, že?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Neviem v akom latinskom slovniku si hladal, ale dement znamena iba jedno...blazom, sialenec, slabomysleny....

p.s. Prepac, ze som ti znicil iluzie :(
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

ved ajja. vsetky linux distra maju 3,5x mensi podiel..... dement budes akurat tak ty
Odpovedať Hodnotiť:
 

omg koho zaujima podiel bavime sa o zabagovanom distre nie o podiely ktory hovori o ničom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Robko a jeho múdrosti.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

toto je uz 2. krat co namna reagujes. Daj argumenty,lebo ja to mam z oficialnej statistiky, ty len velke reci
Odpovedať Hodnotiť:
 

no čo tebe šibe?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To je dobre že thunderbird bude pokračovať.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Posielam kvety cenzorovi za mazanie príspevkov.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Možno bývalý zamestnanec Canonicalu ktorý nútené zoštíhlovanie zamestnancov zažil na vlastnej koži a doteraz má z toho nočné mory.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár