neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Lacných Raspberry Pi Zero W s WiFi sa predalo už štvrť milióna

Značky: Raspberry PiWi-Fi

DSL.sk, 4.5.2017


U najnovšieho modelu minipočítača Raspberry Pi, Raspberry Pi Zero W, bude tento týždeň dosiahnutá hranica 250 tisíc predaných kusov.

Rovnomenná nadácia stojaca za produktom o tom informovala v tomto oznámení pri príležitosti rozšírenia zoznamu distribútorov.

Zero W predstavený na konci februára vychádza z lacného 5-dolárového modelu Zero uvedeného na konci roku 2015.

Kým Zero nemá priamo integrovanú podporu pre žiadne komunikačné siete, Zero W pridáva podporu pre WiFi a Bluetooth. Oproti modelu Raspberry Pi 3 so zabudovaným WiFi je použitá nová kompaktná anténa zabudovaná v základnej doske, ktorá umožnila pridanie WiFi na Zero bez zväčšenia rozmerov 65 mm x 30 mm.

Zero W je vďaka rozšíreniu teraz jednoducho možné pripojiť na Internet alebo pripojiť k nemu bezdrôtové Bluetooth periférie. WiFi 802.11n a Bluetooth 4.0 sú zabezpečované rovnakým čipom ako u Raspberry Pi 3, Cypress CYW43438.


Nový Raspberry Pi Zero W, kliknite pre zväčšenie (foto: Raspberry Pi)



Oficiálna cena nového modelu je 10 dolárov.

Model má inak rovnakú výbavu ako Zero, teda jednojadrový 1 GHz ARM11 ARMv6 procesor Broadcom BCM2835, 512 MB LPDDR2 pamäte, microSD slot, mini-HDMI port, micro-USB OTG port, microUSB port pre napájanie a ako novšie verzie Zero aj CSI konektor pre kameru.


Predstavenie Raspberry Pi Zero W (video: Raspberry Pi)



Výkonom sa tak samozrejme nevyrovná najvýkonnejšiemu poslednému modelu Raspberry Pi 3 Model B za 35 dolárov, na viaceré využitia je ale jeho výkon dostatočný.

Raspberry Pi v 2012 odštartoval popularitu ARM minipočítačov, v súčasnosti sú k dispozícii desiatky modelov od rozličných výrobcov. Hoci k dispozícii sú modely s lepším pomerom výkonu respektíve hardvérových parametrov a ceny, Raspberry Pi je stále zrejme jasne najpopulárnejší okrem iného kvôli dobrej softvérovej podpore. Na ARM minipočítačoch sa primárne samozrejme využíva Linux.

V marci presiahol počet doteraz predaných kusov všetkých modelov Raspberry Pi spolu už 12.5 miliónov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

Skusali ste uz niekto spravit z RPi NASko aj so softwareovym Raid 1 (mirror)? Zaujimalo by ma ci je to pouzitelne a ake rychlosti citania/zapisu na disky ste zaznamenali. Dik
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

urobit si z RPi NASko mi trochu pripada ako z lega si postavit dom.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Ked bude splnat vsetky potrebne parametre tak preco nie? ;)
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Keď bude lego spĺňať parametre tehly? A zem je plochá co?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A preco by nemohlo? Ved prave toto je invencia, ked sa vymysli nieco co nebolo myslitelne.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Momentálny stav taký nieje. On sa pýtal na súčasný stav. Nie čo bude MOŽNO o X rokov.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Super lenze ja som pouzil slovicko KED vo vete na ktoru odpovedal a neuvadzam ziadny casovy usek ani pritomnost ani buducnost. Treba menej trolingu!!!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

lenze tvoje KED podmienuje celu tvoju vetu ktora NEREPREZENTUJE SUCASTNY STAV. Mozno v buducnosti ten stav nastane pretoze v buducnosti moze nastat takmer cokolvek, ludska fantazia je obrovska.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nevymyslajte si! Nechapem preco tam stale zavadzate sucasny ci buduci cas? Ja nic o sucasnom stave nepisem ani nic o ziadnom case. Btw. ked uz sa chcete bavit o case, viete zarucit ze neexistuje lego kocka ktora by splnaja niektore parametre pre vystavbu domu? Ja poznam niekolko domov, kde na vystavbu pouzili technologiu podobnu lego kockam. Takze nic tomu nebrani ani v sucasnosti. Dokonca kludne moze byt aj z plastu. Ale vidim, ze tazko diskutovat s clovekom, ktory nema otvorenu mysel. Taky clovek je vhodny ako sekretarka, od ktorej sa pozaduje rychle prepisovanie dokumentov resp. textu ktory napisal sef a bez reci
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

nemusis mi vykat. Buduci cas si tam vlozil ty sam zaciatkom tvojej vety ked si napisal ze "Ked bude..."
Bude = buduci cas.
Tak prestan uz trollovat, nevymotas sa z toho.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nevymyslajte si a neslovickarte. Z kontextu vety vypliva, ze som reagoval na vetu v pritomnom case a nie buducom. Ano slovencina ma taketo zvratenosti ale ta veta by mala uplne rovnaky zmysel aj keby som napisal "keby splnil" resp. v tomto kontexte "ked bude splnat" = "keby splnil". Cas ste si tam primyslel, lebo ste asi nepochopil kontext. Ak chcte buzerovat za gramtiku prosim ale trolovat mozte ist inde. A vykam trolom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V tom prípade si urobte NAS, kde použili technológiu podobnú RPi a nepýtajte sa na RPi, keď sa vám nepáči odpoveď, že je to ako z LEGO kociek postaviť dom, lebo vy "Ja poznam niekolko domov, kde na vystavbu pouzili technologiu podobnu lego kockam."

TAk takým argumentom môže argumentovať len hlupák, "pouzili technologiu podobnu" vs. postaviť obytný dom z LEGO kociek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V com je moj argument zly? Dolu som uviedol jeden z linkov co som na rychlo nasiel, kde sa tym chvalia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapi vykaslite sa na tieto zabomysie vojny. Bitva prebieha inde. Svet nie je B&W a 'duha' mozno tiez nestaci. Polozte si otazku - je existencia takehoto kusu HW na svete dobra dostatocne na to aby sme ju akceptovali?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suhlas
Odpovedať Hodnotiť:
 

Klamete alebo zavadzate:

http://webmagazin.teraz.sk/ technologie/dom-postaveny-z-kociek-lega/ 5163-clanok.html

Treba si najskor aspon overit co idem napisat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

TAk prečo ste to neurobili? Ak by ste tak urobili, zistili by ste, že sa nejedná o žiadne LEGO kocky ale o princíp, ktorý mimochodom je veľmi starý, minimálne od drevených stavieb.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No urobil ale zaujima ma aky princip mate na mysli vy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak tu nikto nehovori ze sa neda postavit dom z lega. Tak isto ani nikto netvrdi ze sa neda pouzit RPi ako NAS. Ale kvalitativne to bude horsie ako riadny dom z tehal a riadny NAS s profi sietovkami atd. Preto bolo na zaciatku diskusie toto prirovnanie ktore malo vyjadrit nekvalitu daneho riesenia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale hovori:

"Keď bude lego spĺňať parametre tehly? A zem je plochá co?"

Tu tehlu ste si tam samozrejme dodal vy alebo ideme dalej slovickarit? Ten link ukazuje ze aj lego nech uz je to cokolvek moze splnat parametre tehly a teda da sa postavit normalny dom. A tym padom asi narazate na to ze zem je teda plocha?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lego nesplna parametre tehly, pretoze napriklad jeden z parametrov lega je ze je to plast. Tehla nieje plast. Takze Lego nemoze splnat vsetky parametre tehly. Nasli by sme aj ine odlisnosti medzi nimi ked pojdeme do hlbky. Ale nebudem stracat cas s trollom ako si ty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaloz si firmu na stavanie domov z lega a tvrd ludom ze im to vydrzi stovky rokov s garanciou penazi ak sa im to rozpadne. Drzim palce
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ci precitajte ten link co som uviedol, kde sa pise ze tie lego tehly su z polypropylenu? Ten plast by mal praveze velmi vela vyhod. Lepsia trvacnost, izolacia. Jeho nevyhody budu skor cena a problem s recyklaciou.

Celkovo je to ale dobry napad. Mozno este vyhodnejsie by bolo pouzit podobny material na 3D tlac domu namiesto rychloschnuceho betonu, ktory sa pouziva teraz a namiesto skladania nejakych kociek ale to je uz off-topic a hodne mastna zalezitost.

Firmu by som si zalozil rad ale nemam na to kapital.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm ja som pisal vsetky potrebne parametre a nie zrovna material. Plast moze byt odolnejsi a pevnejsi nez material klasickej tehly. Nevyhoda je skor cena a recyklovatelnost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale dost bolo srandy, ziadam admina o vymazanie vsetkych prispevkov od reakcie na mna (Od: kekeket | Pridané: 4.5.2017 11:22 ).

Nikomu sa urcite nebude chcet citat prispevky od trola a ktore nemaju s preberanou temou nic spolocne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na NASsko z RPi zabudni, je to pomalsie jak smrt. A keby si vedel trochu guglit tak na nete je dost takychto pokusov aj s rychlostami, resp. skor pomalostami ake to dosahuje.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

No praveze na nete som nasiel uspesne pokusy a co sa tyka rychlosti tam je to jasne, kedze to nema SATA. Otazne je ci je to az take pomale. Chcelo by to niekoho s realnymi skusenostami na diskuziu.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Ak nemáš sieťovú diskusia 300eur tak smelo riešenie bude pomale
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

RPi dosahuje tak max cca 10MB/s (skor vsak 7MB/s), BananaPi ktore ma nativne SATA, dosiahne cca 27MB/s pri sietovom pristupe, ale to uz CPU plače.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chod otravovat dopice.sk
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tiez som chcel takto pouzit RPi, ale ked som videl tie zufale rychlosti, tak som radsej pouzil stary Ipaq desktop (P3/733MHz), ktory je rychlejsi (len zerie trosicku viac watt a je prirodzene vacsie ;))

RPi cez USB2->SATA je limitovany na max.25MB/s, pricom zdaleka nedosahuje ani tuto rychlost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No ja som sa docital, ze dosahovali rychlosti okolo 10-12MB/s co sice vypada malo ale v podstate staci. Malo kedy sa tam presuvaju velke subory a napr. filmy si mozem stiahnut aj cez NAS. Internet taky rychly nemam a ani nechcem, takze v podstate by to stacit malo. Rozmyslal som tam zapojit dva 1TB disky do Raid1 alebo vymysliet nejaky sposob ako raz za cas synchronizovat druhy disk s prvym (cez rsync).

Vyhoda tohto riesenia je ze RPi konzumuje malo energie a teda nepotrebujem aktivne chladenie.

Ano chapem, ze lepsie resenie by bolo asi banana pi ci ako sa vola. Tam su priamo SATA porty.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

uz si robil niekedy raid na usb zariadeni? ja som robil. hp nx9020, IDE disk a cez USB SATA disk. Do troch dni vzdy skapal, lebo sa nieco pomrsilo a logoval cim dalej tym viac chyb, az nerobil nic ine, len logoval.
kupil som cez dealextreme pcmcia kartu - sata radic, tak mi ten raid funguje. lenze az kernel pusti driver toho radica, teda kazdy reboot znamena rozbitie RAIDu a pod ho skladat odznova. a to od ubuntu server 16.04 musim mat vzdy pred rebootom druhy disk z raidu vyradeny. po reboote by ho nenasiel. a mozem vyskladat novy initramfs cez konzolu manualnym pristupom k particiam. ine distra som neskusal, nemam nekonecno casu. ale predtym ubuntu server 14.04, aj debian 6, 7 nemali problem pri boote len s jednym diskom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerobil a preto sa pytam. Nechapem ale dovod preco sa to mrsilo. Nebol to skor dovod nekvalitnych kablov ci nejaky HW problem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

skusal som to viackrat. nikde som nenasiel, ze by niekto robil takuto blbost. proste kazdy da radsej par korun viac a nemusi riesit sracky. aj klasicky raid obcas popise nieco do syslogu a ten raid cez usb sa z toho nikdy nezotavil.

kup si hp microserver gen8, dobra diskusia na dsl.sk (freenas) goo.gl/Ml54tB

su dve moznosti, bud mas nekonecno casu a chces sa hrat. kludne si sprav NAS aj z hriankovaca. chces fungujuce NAS, kup si ten hp microserver gen8. mozes sa vyhrat aj tam, ked by si nevedel, co so sebou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je uz hodne draha zalezitost, vobec to nie je par korun. Za tuto sumu by som mal kompletne riesenie s HDD v Raid 1 aj s bananapi. Navyse ten vykon je nevyuzitelny. Toto je skor riesenie pre firmy nez pre domacnost.

Ale priznam sa, ze aj ked cas nemam, tak sa rad hram a moja predstava bola dat to riesenie uplne do extremu a teda pouzit raspberry pi zero W na zapojenie NAS a v buducnosti mozno ako multimedialne centrum co ale asi nebude dobry napad koli vykonu. Skoda ze nespravili RPi 4 s usb3.0 a celkovo lepsim HW.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vedel by si mi otestovať jeden javascript ? či na tom funguje a či je to dosť rýchle. link nájdeš vo videu na YT pod Karel 3D v JavaScripte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Medzi nami, hocijake aj komercne nasko postavene na ARM cipoch je skor pre domace pouzitie. Sem tam nahratie nejakych fotiek a nejakeho toho filmu a jeho zdielania po lanke.Ale ak ma to NASko streamovat, tahat nejake torrenty pripadne este dalsie funkcie a RAID tak jednoznacne nejaky Intel mozno nejaky najvykonnejsi ARM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano ale tam uz limituje cena. Aj samotne HDD su dost drahe a ked som videl ceny komercnych NASiek tak som padol zo stolicky. Podla jednej straky tvrdili, ze nebol problem s NAS postaveneho na RPi streamovat 2 fullhd filmy. Ale co teraz pozeram ceny tak asi vacsi zmysel by mal ten banan. Cenovo je na tom rovnako ako RPi ale ma iba 1x SATA co nestaci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale pokial sa nemylim, tak bananapi podporuje kaskadovanie toho SATA, cize si len kupis k tomu drobnu redukciu a mas z toho viac SATA ;)
Alebo si mozes pridat aj USB-SATA redukciu pre dalsi HDD... Banan ma aj lepsiu priepustnost na LANke.

FullHD pri 264 kodeku ti postaci 1.5MB/s, takze 2 streamy zozeru cca 3MB/s, co aj RPi splna, kedze dokaze ist cca 7MB/s bez vacsich problemov, resp. aj s RAID1 a 2 USB2->SATA redukciami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

POZOR na skutočnosť, že bananapi aj orangepi a tekmer všetky ich odnože nemajú natívny SATA ale paškvil vo forme USB-SATA adaptera, teda prenos dat zdaleka nedosahuje rychlosti natívneho SATA

kaskádové sata na takú hracku by som ani neskusal, to nemoze byt stabilne

tieto zariadenia dalej maju síce 1GLAN ale kvoli obmedzeniu procesora (asi to tiež bude USB-LAN adapter) nedokazu ist viac ako 30MB/s (z teoretických 120)

treba si uvedomit ze vsetky tieto zariadenia su HRACKY a vyvojarenske dosky, OS bezi z pamatovej karty, ktorá jednoducho po par mesiacoch odide

nie je to pouzitelne ako stabilne ani kvalitne riesenie

nehovoriac ze SW RAID je sam o sebe kriticky a ak ma bezt z pamatovej karty a spajat 2 USB disky - koniec

preto stoja tie naska tolko co stoja, lebo toto maju vychytane a lacnejsie to velmi nejde
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tusil som tento zadrhel ale ok.

Ako chapem, ze existuju kvalitnejsie riesenia nez to moje ale cenovo su niekde inde a nevyuzil by som ich moznosti.

Teraz este uvazujem ci tam dat Raid 1 alebo len pravidelne synchronizovat disky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, mozno mame primarne ine poziadavky. Ja uz 3-4 roky bezim domaci server z banana pi. Neodusla mi este ani jedna sd karta - je tam 32MB stara karta, z ktorej sa len bootuje. System je na 2TB externom disku (teraz uz cez usb, povodne sata). Siet mam len 100Mbit doma (viac nepotrebujem ani nahodou). Server bezi torrenty, webserver, domasi samba/nfs server, vpnkou sa pripaja k vonkajsej sieti, ntp, rsync replikuje pravidelne fotky na flickr a bezi z neho aj sietove raspberry, ktore sluzi ako media centrum (tiez bootuje zo starej 128MB Sd karty a zbytok taha z nasu). Tusim na to este posielam rsyslog z routeru a notebookov. Za ~30 eur za banana pi + 90 eur za 2TB disk mi to pride slusne. A, samozrejme, spotreba je hodne pod 10W...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kolko percent BFU dokaze precitat tento prispevok az sem bez toho aby to jednoducho vzdala? My sa mozme hrat na svojom piesocku kolko chceme, ale ak to ma prezit, musi to byt akceptovatelne masami. Cokolvek ine skor ci neskor zanikne. Inac povedane - obaja mate pravdu, ale to vobec nie je podsatne :) (a tu zacina filozofia)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco kupovat extra NAS riesenia, staci vyuzit to co uz doma mame. WiFi router s USB (u mna TL-WDR4300), donho zapichnem externy disk, nainstalujem OpenWRT + Sambu a kukam rovno odtial kludne aj 20-gigovy HD rip... maximalka sice len 5MB/s a bez redundancie, ale stalo ma to nula nic...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trepes picoviny, bezi mi nonstop osmc na maline uz 2 roky a nic neodislo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak si ako fungovanie NASu predstavujes že tam bude bezat torren a z toho budes streamovat data po sieti tak to funguje

ak to chces pouzivat na prenos dat, zalohy, cloud alebo nieco podobne, zabudni

jasne limity dáva 100 LANka a iba USB2 porty, teda prenosova rýchlosť po sieti max na urovni 10MB/s (skor tak okolo 8MB/s) co je na nasko neskutocne malo

a SW RAID 1 cez 2 USB disky, to je samovražda, stabilny raid musí byť hadrwarový, SW podľa mňa na tom nevydrží ani mesiac používania

nehovoriac že raz za pol roka v tom zomrie karta ak bude namahana castymi zapismi (nonstop beziacimi sluzbami, ...)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

SD kartu vies setrit tak, ze systemove subory, do ktorych sa stale zapisuje, vies presunut na HDD particie. samozrejme su s tym opletacky pocas bootu, ked ich nema, ale da sa to. fungoval som tak istu dobu s jednym hypervisorom na USB kluci a aby som ho setril, mal som taketo subory na lokalnych diskoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahoj, rychlost NAS na raspberryPi realne do 7MB/s, na raspPi v2-3 10MB/s (limit je tu 100Mbit LAN), na bananaPi cca 25MB/s. Pozri tieto linky, su tam grafy s porovnanim rychlosti:
https://goo.gl/6PxMFQ
https://goo.gl/d4D43V
Co sa tyka softveroveho RAID, na doskach ako raspberryPi je to podla mna hlupost, spolahlivost riesenia mizerna...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Super, dik za info. Linky si prestudujem.

Co sa tyka rychlosti tych 10MB/s by mohlo byt aj dostatocnych. Mne ani tak nejde o rychlost ako o spolahlivost resp. schopnost udrziavat data (ide hlavne o rodinne fotky a videa, ktore su nenahraditelne).
Odpovedať Hodnotiť:
 

RPi ako nasko je nepouzitelne. Ma to len USB 2.0 prepojenu na spolocnu zbernicu s ethernetom. Ak chces aspon aky taky vykon odporucam Odroid XU3/4. Ma to USB 3.0 na samostatnej zbernici ako aj 1Gbps ethernet a spolu s octa core to ma prenos cez siet cca 83MB/s. Jediny problem je vyssia cena a samozrejme ti to stopnu na colnici koli DPH :D Neodporucam ho ale pouzivat ako HTPC...na to pouzi radsej RPi, kedze ma lepsiu podporu. Osobne mam xu4 a k nemu pripojene 4 x 6TB disky....Raid nepouzivam, mam tam len LVM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyborny je, super na KODI, pouzivam aj RPI 2 a 3, ale toto male proste super, pripevnit k TV pripojit do siete dat tam Kodi a streamovanie moze zacat, ci uz multicastu alebo unicastu alebo FTP a pod... vsetko stiha s prehladom a nic k tomu nie je treba kedze podpotuje HDMI-CEC tak sa vsetko ovlada dialkovym od TV
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ale na RPI2 je KODI spomalene

nevadi to kym clovek neskusi ako to ma realne reagovat

staci vyskusat kodi pusti na beznom PC alebo android boxe alebo android TV a ked sa vratim k RPI2 s OSMC(KODI) tak po chvile manipulovania v menu a hladani suborov na sieti zacnem byt nervozny lebo vsetko "strasne dlho" trvá (má to oneskorenie)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam najnovsi libreelec na rpi a rpi2. rpi2 je neporovnatelne rychlejsie a to som este nevidel rpi3. ale aj rpi sa v pohode ovlada cez smartphone aplikaciu, ma jedine dlhsie odozvy pri pouzivani pluginov. ano, je to spomalene, ale da sa s tym v pohode zit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes k novemu cislo MagPi magazinu pribaluju kit na rozsirenie RPi o ovladanie hlasom.
raspberrypi.org/magpi/google-aiy-voice-magpi-57

Podobne ako pred casom pribalili RPi zero.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

LACNE = NEDOBRE
a nikdy inak.
a na vecne casy atd.
nikdy inak lebo
lacne
je nedobre vsade a vzdy
a nedobre.
lebo je lacne.
si to zapamatajte uz konecne.
ale ja vas do nicoho nenutim.
len
upozornujem
lebo chcem
svetovy mier.
tak
veru.
:D





Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

daj mi cislo na tvojho dilera pls
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

∞
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale prosim ta. On nie je na drogach. Len je jebnute decko, co si mysli, ze je zabavne. Ale nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

158
Odpovedať Hodnotiť:
 

vďaka CSI konektoru má kamera prakticky nekonečné rozlíšenie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ktoré nezvládne CPU spracovať nad 8 Mpix. Tak to je tvoje nekonečné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja mam na z RPI urobene NAS, pouzil som na to Openmediavault distro, ale priznam ze tam mam len jeden disk, takze ako by siel RAID neviem, limitom RPi je iba USB rozhranie takze zapis sa hybe na urovni 6MB ak si dobre pamatam (stale lepsie ako USB disk pripojeny k routru). na filmy,mp3, a domace pouzitie ak nemas vysoke naroky je to ok. okrem toho tam mam nejake weby (tam to ide pomalsie), syncthing, clamav, a podobne nenarocne appky ktore idu dobre. Vyhoda RPi pre mna je ze ma siroku komunitu. mam podobne aj na UDOO postavene (ten je drahy ale ma SATA) a tam je komunita uboha, som to nejako polepil, zapis je vyrazne rychlejsi, ale cena je uz mimo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze 6mb/s
to je ale
trapne malo.

na urovni tych krabiciek so svetielkom co sa predavaju a su takto pomale.
na gig lanke s sata6 by si mau 100mb/s zapis ale nemas.
lebo lebo.
:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a naco by mi bolo 100MB? nie kazdy nahana cisla..zavisi na co to potrebujes a kolko do toho chces vrazit, teraz som sa namotal na odroid, tak skusim este aj to,
NAS som postavil zo "suflikovych zasob", takze za 0€ pridanych nakladov a bezi uz par mesiacov...ked sa mi znepaci, urobim z toho napr. hifi player, to je ta krasa tychto riesni pre mna.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár