neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Ubuntu sa vracia ku Gnome, končí s Unity aj verziou pre telefóny

Značky: Ubuntu

DSL.sk, 6.4.2017


Mark Shuttleworth, šéf a majiteľ spoločnosti Canonical stojacej za populárnou linuxovou distribúciou Ubuntu, oznámil v stredu pomerne prekvapivú zmenu v smerovaní tejto distribúcie.

Po rokoch snahy presadiť nové desktopové rozhranie Unity spoločnosť ukončí tieto snahy a s budúcoročnou verziou 18.04 LTS sa vráti opäť k plnému desktopovému prostrediu Gnome ako svojmu štandardnému prostrediu, Zároveň ukončí vývoj novej verzie Unity8.

Unity začala distribúcia Ubuntu používať na konci roku 2010 vo verzii 10.10 najskôr v špeciálnej edícii pre netbooky a následne vo verzii 11.04 aj v edícii pre všetky osobné počítače.

Unity je výrazným zjednodušením typických linuxových desktopových prostredí s veľkými tlačidlami aplikácií v paneli na ľavej strane obrazovky a tenkým menu a lištou na vrchnom okraji pracovnej plochy.

Prostredie na širokoúhlejších displejoch síce prinieslo šetrenie vertikálneho priestoru. Pre nových a netechnických užívateľov zároveň možno pôsobilo jednoduchšie, pokročilejší užívatelia sa ale sťažovali presne na túto jednoduchosť a stratu funkčnosti. Užívateľ okrem iného nevidí priamo ani zoznam otvorených okien.

Do prechodu na Unity bolo Ubuntu jasne najpopulárnejšou distribúciou na desktope, po ňom si popularitu predpokladane aj práve pre podobu prostredia v novom Ubuntu začali získavať ďalšie distribúcie, okrem iného derivát Linux Mint.

V posledných rokoch sa zároveň Canonical snažila presadiť Ubuntu na smartfónoch, kde mala špeciálnou prednosťou Ubuntu byť konvergencia medzi smartfónom a PC s možnosťou spúšťať rovnaké aplikácie a po pripojení k väčšiemu monitoru a perifériám s možnosťou využívať smartfón ako plnohodnotné PC. Za tým účelom vyvíjala práve novú verziu rozhrania Unity8, ktorá mala byť použitá na oboch týchto platformách.

Zrušenie Unity8 znamená efektívne aj zrušenie snahy presadiť Ubuntu na smartfónoch. Hoci už vyvinuté možnosti konvergencie v Ubuntu sú výrazne najďalej z podobných prezentovaných riešení, spoločnosti sa nepodarilo presadiť tento operačný systém medzi výrobcami smartfónov a na trh sa dostalo len niekoľko modelov od menej významých výrobcov.

Dôvodom zrušenia zamerania na smartfóny je práve komerčný neúspech platformy. Konkrétny dôvod na odchod od Unity na Gnome na osobných počítačoch, či technický alebo z pohľadu funkčnosti a akceptácie riešenia, Shuttleworth neuvádza, hovorí ale o vnímaní smerovania Ubuntu komunitou ako fragmentácie.

V každom prípade kroky, ukončenie vývoja Unity8 a odchod zo smartfónov sú motivované aj finančne, keď tento vývoj neprinášal príjmy. Naopak Ubuntu sa veľmi darí v cloude, kde je Ubuntu často používané na serveroch zabezpečujúcich cloudové služby, ale tiež v segmente zariadení Internetu vecí, IoT.

Ďalej sa chce Canonical popri verzii pre desktopy zamerať na tieto oblasti, verziu pre servery a virtuálne stroje, verziu pre IoT postavenú na Ubuntu Core a snaps, produkty pre cloudovú infraštruktúru OpenStack a Kubernetes a nástroje pre správu a prevádzku cloudov MAAS, LXD, Juju, BootStack.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

už len aby to microsoft pochopil s tými jeho konskými metro ikonami a prostredím ... ale to sa asi nestane :(
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Akym konskym? Na beznom priemernom 4-5k monitore su male. Skus prestat pouzivat monitor co ti ostal este po dedkovi z americkej fronty ked mu ho daroval frantisek ferdinand spolu s vyznamenaniami a hrdzavou 486kou
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

A nastalo trápne ticho.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

a co mas proti ferdinandovy ??
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

chodili sme k nemu, ale prestali tam dobre varit. tak uz k nemu nechodime
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Boli reci ze casnici tam vzdi pred donesenim najpv strcili cicinu do piva!
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Ty si naozaj taky jednoduchy ako tovja gramatika?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jasne ked nevies co napist tak nadavas. aj ti urcite davas cicinu do piva /ak si casnuk\!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mne metro celkom vyhovuje. V telefone duplom. Uminuskujte ma :(
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

a de bibvas v prahe?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Unity mi prislo vzdy viac stabilne ako Gnome.... sad time for sad users.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Unity bol skaredy a este aj nepouzitelny paskvil
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

gnome3 na tom nie je o nic lepsie ako unity, od kedy sa preslo na gnome 3 tak je to cele skarede a nefunkcne. na tabletoch moze byt gnome3 dobra vec, ale na desktop to podla mna nepatri
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V prvom rade sa uz canonical moze prestat zajebavat s vyvojom paskvilu ktory od sameho zaciatku nemal buducnost a moze presmerovat energiu a zdroje konecne spat k technickym problemom a priniest tak kvalitnejsi operacny system.. a nie hratky s okienkami z ktorych este aj boleli oci a zle sa to pouzivalo
Odpovedať Známka: 2.8 Hodnotiť:
 

Presne tak!

Unity je nepoužiteľná nechutnosť. Gnome3 na tom nie je o nič lepšie, ale načo vyvíjať niečo, čo je má súťažiť v protivnosti s niečím, čo tu už dávno je?

GNOME 3 je úplne pomýlený prístup... namiesto toho, aby sa snažili vyrobiť čo najlepší a najdokonalejší rámec, tak venujú svoje úsilie protivnému prostrediu, ktoré len odrádza používateľov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

cely problem zacine niekde hlbsie a to v glib, asi najstupidnejsi pristup k programovaniu aky som kedy videl

samozrejme ani ako celok to nie je vyhovujuce
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

To si este nevidel MacOS classic, Win32 a Xlib ;).

Qt ma tu smolu, ze je C++ only. Existuju sice bindingy pre Python, ale su platene a jedna lastovicka leto nerobi. Navyse Qt sa v poslednych rokoch sustreduje na embedded zariadenia a QML, nie na klasicke widgety pre desktop. Naproti tomu Gtk mozes pouzivat z coho len chces, takze je jasne, preco je situacia taka, aka je.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

zhodou okolnosti robim prave embedded, cize c++ a qt je podla mna naj,

qtk + python som skusal, je to celkom ok,

keby som mal robit desktop asi skor inklinujem k web javascript + html5 + ruby, ale tam by ma zas stvali tie nekonecne balasty s roznymi frameworkami
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Sám si pomýlený. Nie každý je pojebaná konzerva, čo nedokáže vstrebať nič nové.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Trepete pičoviny. Gnome 3 vyzerá dobre a je funkčné. Používam ho už nejaký ten čas a nemám najmenší problém. Problém takých, ako si ty, je skôr ten, že ste pojebané konzervy, ktoré sa nevedia vzdať všelijakých líšt a panelov ako z windowsu pred 10 rokmi.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Na tvoje Gnome 3 sa mozem zvysoka vysrat. Dnes som to skusil, neukazuje mi notifikacie novych mailov v Thunderbirde, nenastartuje to s Waylandom lebo gdm3 zmrzne, cele to po otvoreni 4 okien zacne sekat a po hodine to zmrzne. Jebem cely ten Javascriptovy shit.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To mas preto tak ze robis na nejakej starej sunke z roku 2015 mne na mojom nedavno skladanom i7 vsetko ide a nic neseka.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

ďalší kokotko čo si myslí že čo je dobré pre neho je dobré pre všetkých
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nie, ty pojebanček, naopak ja tu vidím pičovanie buzerantov ako si ty, aké je gnome na piču a konštatujem, že nie je na piču, chyba je v tom, že ste pojebané hlúpe konzervy.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Presne tak gnome je top prostredie
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Unity si vyzaduje vykonnejsi CPU aj GPU a teda asi aj vyssiu spotrebu energie. Kto chcel Linux, na ktorom mohol prakticky hned fungovat aj s ohladom na prechod s Win na Linux, Mint Xfce bolo lepsie riesenie, ako Ubuntu s Unity.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

to je pravda, ja som jeden z tych co sa im to unity paci, bolo to jedine rozhranie linuxu v ktorom som bol ako tak spokojny :D ale je mi to jedno lebo uz som presiel na MacOS
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

MacOS ja o niecom inom. Bol som s nim spokojny, teda az kym som nemusel notebook predat :D.
Odpovedať Hodnotiť:
 

BTW v ozname sa pise o Unity8.
Neviem ci idu utratit aj sucesne unity rozhranie.

Kazdopadne Unity mi nikdy nesadlo po uzivatelskej stranke.
GNOME projektu trvalo dlho kym gnome3 vychytalo ale v posledom roku-dvoch je ok.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Konecne.
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

škoda zrušenia mobilnej verzie, ale čo sa týka desktopu tak prechod na gnome je to dobrý krok
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Mne sa osobne najviac osvedcil Ubuntu MATE. Bez problemu na roznych typoch PC a notebookoch. Myslim, ze Ubuntu urobilo krok spravnym smerom.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Presne tak – posledné použiteľné vydanie GNOME, ktoré sa ešte mohlo porovnávať s KDE...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Trepeš pičoviny.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Presne! Ubuntu MATE používam už dlhé roky na niekoľkých počítačoch (práve z jedného píšem tento komentár) a perfektne mi vyhovuje celé prostredie. Žiadne klikanie navyše, plynulý workflow, žiadne plytvanie miestom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Máte pravdu ale, myslim ze prostrediu MATE uz dochadza dych. Mne tam zacinali chybat nejake funkcie a vzhlad uz tiez taky ako by mal byt v tejto dobe. Pracovalo sa mi tam ale výborne.
V Gnome3 a Unity bolo vsetko na 100 kliknutí, proste ukážka ako prostredie skomplikovať.
Jedine co my mi zatial vyhovuje je kde5. Tu by som vytkol množstvo chýb. Príliš veľa zbytočných,ale i nadštandartných funkcií (začiatočníkom komplikujú situáciu). Nevýhodou je že, vzhľad prostredia sa dá klikaním prerobiť, čím si obyčajný užívatielia odstránili spodnú lištu a nevedeli ju dostať späť, alebo na lište posunuli správcu úloh. Vymenovať by sa toho dalo dosť.

Odpovedať Hodnotiť:
 

install arch!
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

arbeit macht frei
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Ked som pred 10 rokmi zacinal s linuxom pouzival som vyhradne gnome na arch linuxe. Prestal som ho pouzivat v momente, ked vydali 3.x verziu...odvtedy uz len kde. Pride mi trochu viac user friendly. Teraz sa mozno konecne presadi wayland. Zrejme je to pre open source komunitu len dobre.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Arch + KDE je snad jedina schopna moznost pre long-term relationship s linuxom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja ten malý problém s Unity riešim už od nepamäti inštaláciou gnome-session-flashback (na firemných mašinách)
V Unity sa už ani nedjú vypnúť tie 3d efekty a tiene ... to je potom radosť sa na to pripájať cez VNC.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Vnc je celkovo hroza
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

dik za tip!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neni možné. V linuxe niečo nejde ani cez terminál? :D :D chalpci, ide Vám to dolu vodou ten slávny OS.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no..mohli radsej prejst na Mate :(
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

jasne, a vzdy ked sa prihlasim, si budem mysliet, ze som cestoval casom do 90'rokov. takze vyplachnut oci savom a mozem dalsi den znova pracovat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

na čase
Odpovedať Hodnotiť:
 

bolo to jediné ako tak pekné prostredie na Linuxe. Všetky ostatné vyzerajú ako z čias Windows 95 :( Potom niet divu, že Linux na desktopoch obsadzuje šialené 1% :) Ale zase tým pár ľuďom vyhovuje prostredie ako spred 20 rokov :)
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Netrep pičoviny. Gnome 3 vyzerá lepšie a modernejšie a rozhodne nie ako windows.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

.ff: Naozaj? Naozaj, ako hybrid OSX a Windows 7. Bohovský pokrok. Najmä ten dock je hnusný, panel je omnoho lepší.


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty si zrejme gnome 3 nevidel ani z rýchlika, takže sa prosím nevyjadruj.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Alebo máš nejakú modifikovanú pičovinu, za to ti uz nikto nemôže.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si mohol vidiet gnome 3 maximalne vo videu. Nikdy si ho realne nepouzil. Na rozdiel od ostatnych prostredi je vysoko prisposobitelne pomocou rozsireni. Tym padom je to skor prostredie pre pokrocilejsich pouzivatelov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Pokrocilost pouzivatelov je merana poctom rozsireni a ikon na ploche a to cele deleno devet.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"spoločnosti sa nepodarilo presadiť tento operačný systém medzi výrobcami smartfónov a na trh sa dostalo len niekoľko modelov od menej významých výrobcov", ktoré sa väčšinou vypredali za 2 mesiace.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vypredat za 2 mesiace je fakt bieda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak vyrobili 10, slovo desať, kusov, tak je to celkom fail.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skusal som

1. Unity
2. Cinnamon
3. Pantheon
4. Gnome 3

A najlepsie (najrychlejsie a bez chyb) ide Gnome 3 mam novy rychly pocitac tak neviem ci to iste plati aj pre vase stare vykopavky ale ak mate i7 alebo Xeon tak Gnome 3 nic nepokazi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

PROBLEM BUDE ak mi nebude fungovat compiz co asi nebude s gnome ze :(

som z toho smutny budem z toho smutny vzdy som bol z toho smutny ze ten compiz nefunguje s gnome len s unity funguje takze budem nuteny pouzivat 14.04 dalsich 80 rokov.

to je ale smutne ze.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár