neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
NASA ukázala ako chce poslať ľudí na Mars, postaví stanicu pri Mesiaci

Značky: NASAMars

DSL.sk, 29.3.2017


Americká vesmírna agentúra NASA v utorok prvýkrát bližšie priblížila, akým spôsobom plánuje realizovať prvú misiu poslania ľudí k Marsu.

Spravil tak šéf letov s ľudskou posádkou Bill Gerstenmaier na stretnutí poradného výboru NASA, jeho informácie zhŕňa Arstechnica.

NASA v súčasnosti vyvíja svoju novú silnú raketu SLS, Space Launch System, a loď Orion vhodnú pre lety ľudskej posádky na orbitu Zeme ale aj do hlbšieho vesmíru.

Kľúčovým pri pláne NASA na cestu k Marsu je postavenie vesmírnej stanice označenej zatiaľ Deep Space Gateway, DSG, pri Mesiaci. Na jej postavenie má byť potrebných niekoľko štartov SLS, pravdepodobne v rokoch 2023 až 2025. Pri prvom sa vynesie systém generovania energie s výkonom 40 kW a pohon, pri druhom obytný modul a pri treťom logistický modul. Lietať k DSG sa bude na lodi Orion.

Letieť k Marsu chce NASA na lodi označenej Deep Space Transport, DST. Táto by mala vážiť približne 41 ton a NASA ju dopraví najskôr k stanici DSG. Prvá základná časť by sa mala vyniesť v 2027, v 2029 by už mala byť použitá k testovacej misii blízko Mesiaca s ľudskou posádkou v dĺžke trvania 300 až 400 dní.

Po roku 2030 by NASA poslala k stanici palivo a doplňujúcu logistiku a v 2033 by mala byť loď pripravená na let s ľudskou posádkou k Marsu. Loď nebude určená k pristátiu na Marse, zostane len na krátky čas na orbite Marsu.


Ilustrácia stanice DSG a lode DST, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / Arstechnica)



Loď by mala letieť k Marsu inak ako priamočiare misie vynesené raketami priamo zo Zeme, s využitím obletu Venuše. Celý spiatočný let by tak trval až približne tri roky, na rozdiel od súčasných jednosmerných letov trvajúcich typicky okolo ôsmich mesiacov.

NASA nemá v súčasnosti ale zabezpečené financovanie na takýto program a podľa Gerstenmaiera bude najmä pri stanici DSG vyžadovaná medzinárodnú spolupráca a spolupráca privátneho sektora.


Ilustrácia misie SpaceX ITS na Mars (video: SpaceX)



Detailnejšie plány ako poslať ľudskú posádku na Mars prezentovala zatiaľ len spoločnosť SpaceX, na jeseň minulého roka. SpaceX chce vyniesť loď Interplanetary Transport System najskôr na orbitu Zeme a následne ju ďalšími misiami dotankovať.

Elon Musk pôvodne avizoval zámer poslať ľudskú posádku na Mars už v roku 2024, spoločnosť ale vo februári posunula svoje plány s misiami na Mars. Kým pôvodne avizovala zámer poslať prvú loď bez ľudskej posádky už v 2018 s plánom následne posielať loď v každom možnom okne, vo februári oznámila posunutie prvého letu na rok 2020.

Vhodné okno pre let na Mars priamo zo Zeme s najkrajšou dobou letu sa pre vzájomné postavenie planét a z toho vyplývajúcu aj dĺžku letu otvára len raz za 26 mesiacov. Najbližšie bude v máji 2018, ďalšie v júli 2020.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

bude to sice komplikovanejsie ale za to budeme cestovat dlhsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A bude to síce drahé ale nemáme na to peniaze takže v pohode.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

naco by som sa trepal na mars? doma je len doma
Odpovedať Hodnotiť:
 

NASA nemá v súčasnosti ale zabezpečené financovanie
to nemoze jednoducho poprosit FED, aby im natlacila par miliard dolarov ? ved by to bola bohapusta kvapka v mori, a aspon by to malo nejaky vysledok, narozdiel od tlacenia penazi do akcii a dlhopisov.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Nie nemoze bo toto je utracanie penazi danovych oveciek na "keketiny", kdezto umelo udrzovat DOLLAR abo EUR je pochopitelne aj pre ovecky! easy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto je úplne zle. Misia k mesiacu nemá žiadny vedecký ani technologický význam. Okrem toho je to v rozpore s princípom jednoduchosti a realistickosti. Pretože čím viac sa to naťahuje a komplikuje tým viac to stojí. Už teraz na to nemajú peniaze. Aj raketoplán mal byť super pokroková technilógia. Len bol prekomplikovaný a preto drahý. Ach jaj.

Presne preto Zubrin, autor NASA štúdie, Direct Mars odišiel a teraz robí Mars Society. Myslím, že súkromné spoločnosti tentokrát NASA prudko predbehnú.
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre niektorych ludi je vyhodne zabezpecovat casovo a financne narocny projekt.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Upravím: pre všetkých ľudí... ;-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie všetci sú ale postihnutí rovnakou mierou korupcie a chamtivosti a výnimočne sa všade nájdu aj čestní ľudia. V krajinách bývalého východného bloku je to ale horšie - dlhé dekády všeobecného kradnutia majetku sa ešte z mentality týchto národov a krajín nedostali.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ledaze by boli pri narodení "postihnutí rovnakou mierou korupcie a chamtivosti" vsetci a kazdy mal presne jeden svoj zivot na vyvoj antisera. Len tak. Kvoli spravodlivosti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"Pretože čím viac sa to naťahuje a komplikuje tým viac to stojí."

If you know what I mean :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čím viac to stojí, tým viac to je drahšie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cim je to drahsie, tym je to menej lacne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cim je to drahsie tym je to lacnejsie.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

No lebo co je veľo, to je malo...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

akoze nema vedecky vyznam? momentalne mame na marse par auticok na dialkove ovladanie, ktore ked prvy krat navrtalo do zeme par centimetrov, cely svet z toho padol na zadok.

taky typo zoberie lopatu a do minuty vyhrabe zeminu z 30 centimetrovej hlbky, co nam o planete povie viac, nez roky vyskumu tych par centimetrov.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Cital si clanok? Vsak tam nikto nepristane, tak tato misia fakt nema velky zmysel. Akurat je to velmi draha ukazka ze sa to da urobit.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

uhm... takze je to uplne zbytocne. rovnako ako bol zbytocny prvy prelet okolo mesiaca s appolo 8, lebo tma nepristali. mali apollo 8 preskocit a rovno vypustit 11, ktory tam aj pristal.

tak isto, sputnik 1 bol zbytocny, lebo ani len cloveka neniesol, ani vedecke pristroje.

to dava rozum, preco sa zaoberat pociatocnymi fazami vyskumu, ked mozeme preskocit rovno na koniec?

naco je nam take trapne ISS? naco su nam druzice? nech rovno postavia lod na kolonizaciu exo planet, alebo nech sa s vesmirnym vyskumom ani nezaoberaju... sak logika ne?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

1, Ty si tvrdil ze tam naberu zem a tym ziskaju viac info ako vsetky misie doteraz dokopy. Co nie je pravda kedze na povrch sa nedostanu, a na to som primarne reagoval.
2, Aky je dovod sa pre testovanie celeho systemu urceneho hlavne na pristatie drbat na vyhliadku okolo marsu a spat?
Co z toho ziskaju? Ake data, ktore uz nemaju od sond, alebo nemozu napr len spravit kratsiu misiu kde budu kruzit okolo zeme? Ci fakt myslis ze na dokazanie ze to doleti tam a spat ich tam treba fakt poslat?
Este by som to bral, keby to poslali bez posadky. Ale s posadkou ktora v podstate sa bude cely cas len viezt je to zbytocne.
3, ako som pisal inde, historia si nebude pamatat prvy oblet marsu s posadku, ani prveho co sa z marsu vrati, ale prveho cloveka co na mars realne vstupi, cize to by mala byt momentalne priorita.
Takto ich predbehne musk, lebo tam posle blazna s jednosmernou letenkou a o nom sa bude hovorit kym bude mars a ludstvo existovat.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ale s posadkou ktora v podstate sa bude cely cas len viezt je to zbytocne.

otestuju ako bude telo reagovat na dlhodoby let.. asi nic viac.. mozno tam ale ypustia spermie a nejaky clovek tam vznikne, a planeta Mars za zaludni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. povodny post navodzoval dojem, ze nema zmysel vobec sa snazit dostat na mars
2. dostat ludi na mars nie je len pristatie a odlet. ono aj taka ta vec ako "cesta tam", "cesta spat" a vplyv na posadku, plus dalsie veci na ktore moja uboha predstavivost nemyslela.
co vsak je zbytocne, su tieto ufnukane komentare na dsl ze "naco to robia"
3. a ono sa to akoze robi kvoli tomu, aby si historia pamatala nejake konkretne meno?
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. Ok
2. Skor by mne davalo zmysel ich nechat lietat okolo zeme v nejakej vacsej vzdialenosti. Ale stale dostatocnej aby v pripade problemov sa vedeli dostat spat pripadne poslat po nich zachranu, ak nieco dojebu. Ked budu na pol ceste na mars nikto im nepomoze.
3. Ci chces alebo nie ano, preto su ochotni tam ludia ist aj bez moznosti navratu.
4. A co ze sa tu bavime? Nasa hovori o letoch na mars odkedy pristali na mesiaci, planov tiez uz mali xyz, tak preco by prave tento bol najrealnejsi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

2. s vesmirom je to tak, ze poslat zachranu je prakticky nemozne aj v blizkej vzdialenosti. taktiez to ma podstatne iny vplyv na psychiku cloveka a to je jedna z veci, ktorej sa venuju celkom dost.
3. ano, ale nie kazdy je ochotny ich tam aj poslat, pokial fakt nevie, co moze od cesty ocakavat.
4. a kto hovori ze je? cela tato diskusia zacala tym, ze Ondiak tvrdil, ze to nema ziaden vedecky vyznam. a to ma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

2. jednak mozu mat nieco ako zachrannu raketu. A zachranna misia nie je vylucena ak by dalsie sls bolo pripravene na starte, tiez zalezi co sa pokazi, moze odist volaco co im zabrani dokoncit test, ale mesiac aj polroka na zachranu pockaju.
3. ano viem, a som zly clovek lebo chcem aby poslali dakoho co najskor:), a tato sprava od nasa mi hovori ze nasa to asi nebude, kedze jej plan zavysi na financiach od inych statov, a pochybujem ze im niekto da prachy na vyhliadkovy let.
Plus nasa uz podobnych planov zverejnila xy, a aj keby im to vyslo podla planu tak kedy pojdu pristat? Dalsich 10 rokov? Ja sa proste cchem toho dozit ze sa clovek prejde po marse:)
4. Aky je ten vedecky vyznam ich hnat az tak daleko? Fakt keby aspon prazdny pristavaci modul tam sli otestovat, alebo prvy ubytovaci modul. Nie len cestu. Na ceste fakt nic komplikovane nie je.
Samotne sls, a tie moduly atd samozrejme vedecky vyznam maju obrovsky, len ta cesta mi fakt zmysel nedava.

Odpovedať Hodnotiť:
 

2. zachranna raketa a palivo, dalsie zbytocne stovky ton navyse a aj tak to bude vacsinu cesty nepouzitelne (na pol cesty sa proste neotocis a nevratis, ani keby si sa posral)
k zachrane zo zeme - nie len ze ti to blokuje startovaciu plochu, mozes len za urciteho pocasia, nebude startovat vo vhodnom okne, musi v rozumnom case doletiet k cielu, ktory sa vzdialuje, ale ked uz to aj dojde k cielu, nejak to tam musi spomalit na rychlost ciela.
4. vplyv na psychiku, o ktorom stale vieme len velmi malo, napriek tomu ze sa jeho vyskumu venuju uz roky. vplyv izolazie vieme testovat aj tu na zemi. vplyv beztiaze na ISS. ale vplyv kompletneho odputania od zeme, s nemoznostou komunikacie v realnom case a vedomostou, ze cokolvek ked sa stane, nikto ti nepride pomoct, tak toto nemame ako otestovat.
a ked uz niekoho chces poslat na povrch, tak uz pri starte si chces byt isty, ze ti tam nedojde nejaky pomateny blazon.

Odpovedať Hodnotiť:
 

okrem toho, veci sa nie len ze mozu, ale aj budu kazit, kedze je to prva takato misia s posadkou. a je pravdepodobne, ze veci sa pokazia natolko, ze od pristatia sa nakoniec bude musiet aj tak upustit (v konecnom dosledku pravdepodobne pristane aj tak az druha misia). a v takom pripade si tam zbytocne tahal cely pristavaci modul. a kazde kilo dostat na obeznu drahu stoji mrte penazi. kazde kilo dostat na mars stoji podstatne viac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

MESIAC NEEXISTUJE JE PREMIETANY. VO VESMIRE SA NEDA LIETAT.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

akoze nema vedecky vyznam? momentalne mame na marse par auticok na dialkove ovladanie, ktore ked prvy krat navrtalo do zeme par centimetrov, cely svet z toho padol na zadok.

taky typo zoberie lopatu a do minuty vyhrabe zeminu z 30 centimetrovej hlbky, co nam o planete povie viac, nez roky vyskumu tych par centimetrov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No nemá to zmysel. Nakoľko ich Musk predbehne a snáď ja budem ten čávo s tou lopatou. :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

prvykrat, prvy raz
Odpovedať Hodnotiť:
 

mi tam vypadlo, malo to byt prvy krat treti sa rovna druhy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stanica/misia ako chceš pri mesiaci význam má jednak sa dá dobre pozorovať mesiac a druhak ISS je ešte chránená magnetosférou tak že sa dajú skúmať jedine účinky mikrogravitácie ale pri Mesiaci je prostredie už dosť podobné tomu medziplanetarnemu a teda dá sa tam dosť dobre simulovať aj taká misia k Marsu s ľuďmi pred ostrým letom (od Mesiaca sa dá v priebehu 2 dní variť do bezpečia na Zem)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opat raz NASA urobila obrovsku chybu, ze sa neporadila s expertami v diskusii na DSL.

Poslite im uz niekto konecne email, nech nerobia kraviny a nech prijmu nas vsetkych do NASA (ale fakt, ja by som chcel robit v NASA alebo SpaceX).
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

No ja stebou súhlasím, že NASA má svojich odborníkou a ja to tu neobjavím ale tu skôr ide o to, že v rámci NASA existujú názorové prúdy, ktoré sa rozchádzajú v tom ako sa na MARS dostať. Napríklad ten Zubrin, ktorý celý život pracoval v NASA a vypracoval štúdiu Direct Mars tvrdí, že oproti napr. Apollu je NASA teraz extrémne averzná voči riziku a preto vymýšla kraviny ako táto stanica pri mesiaci a milión skúšok a podobne. Je komplikovanejšie ale jednoduchosť jeho plánu je práve v tom, že raketu otestuješ na obežnej dráhe a potom to jednoducho pošleš rovno na Mars. Ale predtým si pošleš na MARS materiál a všetko potrebné aby si si bol istý, že si pripravený. Takže ide len o to, že zastávam skôr tento prístup ako prestupovanie na mieste okolo Mesiaca. Ja viem otestujú si to tam. Lenže zdrží ich to na niekoľko rokov a bude to stáť násobne veľa. Lebo postaviť stanicu pri mesiaci bude stáť toľko čo by stálo ich poslanie rovno na Mars.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze nechcem byt hnidopich, ale nemaju vyriesene financie, sls stale nie je ani len v testovani, a plan je "len" obletiet mars v 2033?
Kto by sa uz len na taku misiu upisal? A mediznarodne si tiez nemyslim zeby niekto dal prachy iba na prelet.
Nikto si nebude pamatat toho co prvy obletel mars, tak ako si nikto nepamata tich co prvi obleteli mesiac(ja som si len matne spomenul ze niekto taky bol).
A ist tam len kvoli obletu a stravit vo vesmire tri roky?
Sam sebe sa teraz divim, ale muskov plan mi pride realnejsi. A to ma o milardy dolarov menej na jeho uskotnocnenie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

:) Nenazrana Americka Spolocnost Astronautov nema dostatok financii, preto z toho chcu spravit medzinarodny projekt. Je jasne, ze ich sukromny sektor predbehne.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

NASA má síce rozpočet 20 mld no ale treba di uvedomiť že tieto peniaze nejdú len na pilotovanú kozmonautiku ale je financované neskutočné množstvo vyvoja pre súčastné a budúce misie. No keď si zoberieš súkromníka ten investuje do vývoja relatívne malého spektra vecí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

20 milaird je smiesna suma..
FED tlaci 20 miliard hadam DENNE..
s 200 milardami by bola NASA zaujimava, ak by stihali tie prachy minut..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja viem 20 mld je málo armáda má ročne 200 ale aj tak je 20 nld najvic zo všetkých kozmických agentúr.
Odpovedať Hodnotiť:
 

armáda má ročne dobrých 750 mld. +-
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V NASA to funguje tak že navrhnú koncept politici a preszdent USA tomu musia schváliť rozpočet a môžu sa rozhodnúť niečo nezafinancovať. SLS sa testuje! Už tento rok by malo dôjst k testu centrálneho stupňa a už je výrobená dokonca časť letového Hardware pre EM-1 dokonca sa už začínajú vyrábať diely SLS a orionu pre misiu EM-2!
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je pekne ale ja hovorim o realnom teste ze ju vypalia hore nie o predbeznych a ciastkovych testoch. O tich viem a tie uz trvaju roky a budu este dalsie.
Chapem ze asi davaju velky pozor a nechcu aby im hned prva jebla, ale neverim ze tento plan co maju sa im neposunie pre problemy este aspon o 10 rokov.
Ako pises kontroluju ich politici takze tazko sa presadzuju veci a to bude aj dovod dalsieho meskania.
Ak to musk dovtedy da, tak im finanocovanie politic zrusia uplne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kde je fotka Muska ?
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

V smartfone admina na pozadi :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Tu, tu a tu: http://dopice.sk/jlr
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

a tlačiareň je kde?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ale musi byt bezdrotova!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

si zabil! padre

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

koho preboha??
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stavim sa o svoje smradlave slipy, ze ani v roku 2035 to nebude. Dovod je jednoduchy - uz na zaciatku 90-tych rokov amici tvrdili, ze na Mars poletia niekedy medzi 2015-2020. A jedine, v com je zatial vidiet pokrok, je v posunuti terminov o uplynuty cas. A lieta sa na ovela mensie vzdialenosti ako v 70. rokoch.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

vtedy si tam potreboval poslat tank (lunochod) alebo cloveka. dnes ti staci vystrelit "smartfon" a ma to rovnaky ak nie 100 nasobne vacsi prinos pre ludsvo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

smartfony už veru aj strieľajú a nezdá sa žeby to malo nejaký prínos...?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzdialenosť nehrá takmer žiadnu rolu, ovplyvňuje akurát čas. Hmotnosť je problém a ešte zjavne dlho bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani nie tak hmotnost, ako skor vaha.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

preco ?
hmotnost je rovnaka vsade, vaha len na Zemi, tak preco vaha ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde inde je teda mozne relativitu neobjavit, ale zarucene iba vynajst?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale podľa mňa sa nezrealizuje, resp nie v tom termíne a asi ani s posunom 30 rokov. Ako dlho sa stavala a ešte stále stavia ISS. So stanicou pri Mesiaci to bude ešte zložitejšie a na dlhšie lakte. Ale je pravda, že je rozumnejšie lietať na dlhšie trasy zo stanice z vesmíru (asi by bolo lepšie tam aj stavať potrebné lode), ako štartovať zo Zeme. No, v každom prípade to bude zaujímavé.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ISS nedostavalo akurát Rusko ktoré už 10 rokov opravuje znečistený palivový systém modulu Nauka a aktuálne je plán štartu znovu posunutý na december 2018 (povodne sa mala Nauka letieť v 2007). Západná ISS bola dostavsná s posledným letom Space Shuttle teraz tam lietajú iba upgrady a experimentalne súkromné hračky (napr. modul BEAM alebo plánovaná mini prechodová komora od NanoRacks)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže sa už treba pripraviť na domény .moon a .mars?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

este nemaju dokonceny ten gigabitovy vesmirny internet. len sa priprav na lagy, mesiac zem 1.3 sekondy, mars zem 20 minut. CSko proti martanom nehrozi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mohli by to ale hrať lenochodi...ťuknú do myši a počkajú na odozvu z teho Marsu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..ale všechny tahové strategie by sa dali hrát :p
(napr. aj šachy, Panzer Generals, SteelPanthers, *Civká (Civ.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby sa napríklad konečne zrušili debilné poľnohospodárske dotácie a ušetrené sa nechalo na výskum vesmíru, nielenže vykántrime kopu parazitov, ale do piatich rokov môže byť na Marse snáď aj polovica Bruselu... :-(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V pripade zrusenia polnohospodarskych dotacii by mnoho vyspelych konkurencieschopnych ekonomik prestalo byt konkurencieschopnych (v polnohospodarskom sektore samozrejme ).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

krany prispevok. htova mona lisa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

2020, USA - DT s velkou slávou ohlasuje nový, grandiozny, ambiciozny program (mohutne zadotovanej, zainvestovanej NASA) New Journey 2030 - do roku 2030 pilotovaný let a pristátie na Marse, do roku 2040 plne vybavená základna (kolonia) na Mesiaci (Stanica pri M. )

2025 - v USA je zvolený za prezidenta arabský muslim-saláfista (černoška), NASA jako (židovskú, allaho-rúhačskú) organizáciu úplne ruší, a jej zbytky živoria v 3 - 4 výzkumních ústavoch..

2026 - California vypisuje referendum o Ca-Exite
2027 - CA schválila odtrhnutie sa od usa, skrz kladný výsledok hlasovania v referende

Japonsko prekvapivo úspešne vypustilo pilotovanú raketu, s ktorou 3 nippon kozmonauti (1japončák, 2japonečki kawaii japonečky) úspešne 19x obleteli Mesiac, a úspešne, hoci neplánovane, pristáli v juhočínskom mori

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

2028 - Po krátkych, ale búrlivích demonštráciách v Estónsku rezignovala tamní vláda, -> volby s výraznou prevahou Pro-Růsů, --> referendům o pričlenení, --> Anexia, znovu-pripojenie

Japonsko ohlásilo svoj kozmický program, - plán na vyslanie japonaců na Mesiac, a potom na Mars

2030 čína prekvapivo a úspešne odpálila svoj najsilnejší raketový nosič, Dlhý Pochod 96, aj s posadkou 9 čínskich taikonautov, na Mesiac, kde po úsešnom (niekolko-násobnom) pristání, pobyte, a ZANECHALI niekolkích (nadbytočních) modulov a stupnov danej velko-rakety, /mesačného modulu, a aabo velitelskej lode, -(jako aj zopár čínskich kozmonautů) jako PREFABRIKOVANE, predpripravené časti, moduly, jako zárodok (budúcej) vačšej mesačnej Základne..

(trvalá posádka mesačnej Základne (počet obyv.Kolonie na Mesiaci) : 6


Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

2033 Ku Californii sa postupne pridávajú niektoré dalšie z (ne-tak) bývalích *južanskích ("ted uý dost hispánskich) štátů nekdejší Konfederace, s víc-menej (ne-až tak moc) skrytou podporou, politickou, finanční, -ale aj priamou vojenskou, istích kruhů, a štátů v Europe a najma v Asii..

2036 Rusko (ne-až-tak) prekvapivo spúšta lokálnu inváziu na JV-Ukrajine, a obsadzuje ("moldavizuje" (Besarábia") a neskor začlenuje, okrem už čiastočne "načnutích oblastí Donbasu, aj oblasti medzi Donbasom a Krymom - Mariupol aj s celým okresom.

Okrem toho tiež výrazne posiluje na Sachaline, v celej oblasti Severného ledového oceánů, a v Kaliningrade, a pri Suwalki-Gap

Takisto úspešne vypúšta velkú, bezpilotnú raketu na misiu na Mars, s niekolkými AI-full-autonomous velkými satelitmi,
tiež leteckými a pozemnámi dronmi a landrovermi (kolesovými, aj (polo)pásovými..)
celá ruská Misia na Mars - vojde na známost a do dejin jako *Výsadok na Mars"

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

2040, USA - po niekolkích krvavích bombovích útokoch a atentátoch v Baltimore, a Washingtone, sa postupne na mexicko-usa Múre, a na hot-border medzi Californskou Konfederáciou, a Uúniou-USA, začali ozbrojené strety, a výpady, najma medzi muslimskými, islamistickými negro-američanmi, a prevážne krestanskými hispáncami, a katolíckymi mexikánmi..

2042 EUropa, - ESA, v kooperácii s Ruskom, Japonsk., a GB, prekvapivo úspešne dokončuje, vypúšta, a inštaluje a pripája dalšie důležité části a moduly Medzinárodnej Základne na Mesiaci, jako aj vačší počet dalších stálích, /trvalích obyvatelov Mesačného Mesta
[Počet obyv.Mesačnej Kolonie (základne) : 25 ]


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dúfam, že ako prví tam poletia Amíci.

Všetci!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár