Zaujímavý prípad využívania dronov bežnými občanmi, ktorý by mohol dať odpoveď na praktické práva v tejto súvislosti aspoň podľa americkej legislatívy, sa dočkal ďalšieho súdneho rozhodnutia. Takúto odpoveď zatiaľ ale nepriniesol.
Predmetný prípad sa odohral v americkom štáte Kentucky, v ktorom občan ešte v roku 2015 zostrelil dron DJI Phantom 3 letiaci nad jeho pozemkom. Dron patril susedovi.
Susedia sa nevedia zhodnúť na výške, v akej dron letel. Podľa strelca bol vo výške 20 až 80 stôp, v prepočte 6 a 24 metrov, podľa majiteľa vo výške viac ako 60 metrov. Viacerí svedkovia sa priklonili skôr k nižšej výške.
Strelca štát ešte v roku 2015 obvinil z trestného činu ohrozenia a spôsobenia škody, súd ho ale neuznal vinným. Majiteľ dronu podal civilnú žalobu na federálny súd a žiadal zaplatenie škody 1500 dolárov a rozhodnutie o tom, či je takýto prelet dronu nad cudzím pozemkom neoprávneným vstupom na súkromný pozemok alebo nie.
Americká legislatíva dáva majiteľom nehnuteľností väčšia práva ako typická európska a napríklad slovenská legislatíva pri ich ochrane, v otázke posúdenia či je prelet dronu vstupom na cudzí pozemok by mohol ale aj americký rozsudok priniesť minimálne relevantné argumenty aj pre hodnotenie tejto otázky u nás.
V prípade USA bude zrejme kľúčovou výška dronu nad pozemkom, keď v ich precedenčnom práve už v roku 1946 súd rozhodol o vlastníctve vzdušného priestoru do výšky cca 25 metrov nad pozemkom.
Americký federálny súd ale aktuálne žalobu majiteľa dronu odmietol, upozornil Arstechnica. Nerozhodol ale o veci samotnej, odmietol ju z dôvodu nepríslušnosti. Majiteľa totiž odkázal na štátny a nie federálny súd a nedal tak odpoveď na otázku, či je prelet dronu nad cudzím pozemkom nedovoleným vstupom respektíve do akej výšky.
O explicitnú úpravu tejto otázky sa ešte v 2015 snažila Kalifornia, podľa návrhu zákona ktorej by bol prelot dronu do 107 metrov považovaný za trestný čin nedovoleného vstupu na súkromný pozemok. Návrh ale vetoval guvernér.
Na Slovensku štát naposledy upravoval pravidlá pre používanie dronov v auguste 2015. Let nad súkromnými pozemkami v nich nie je explicitne zakázaný. Drony s hmotnosťou vyššou ako 0.5 kg sa musia nachádzať od ľudí ale vo vzdialenosti viac ako 50 metrov.
Navyše používanie dronov s kamerami alebo fotoaparátmi na akýkoľvek účel podľa interpretácie legislatívy Ministerstvom obrany SR vyžaduje získanie povolenia na vykonávanie leteckých prác, ktoré občania - nepodnikatelia ani nemôžu získať.
Toto je taka typicka slovenska kravina : "používanie dronov s kamerami alebo fotoaparátmi na akýkoľvek účel podľa interpretácie legislatívy Ministerstvom obrany SR vyžaduje získanie povolenia na vykonávanie leteckých prác, ktoré občania - nepodnikatelia ani nemôžu získať. "
Vsak vacsina dronov ma kameru. Malo by sa to nejako normalne doriesit, aby som sa nemusel stale obavat nejakej pokuty
A ty Mor ho, oj, mor ho, detvo mojho rodu,
kto dronom siahne na tvoju slobodu.
A co i len dusu das, v tom boji divokom,
lepsie mat drona, jak modrinu pod okom.
Re: 123456789
Od reg.: K-NinetyNine
|
Pridané:
24.3.2017 14:22
myslim ze sa uz na slovensku riesilo, ze na nejakej verejnej akcii ci festivale mala jedina firma vsetky povolenia. podla zakona, pred zverejnenim videa z drona ho musia poslat kdesi na schvalenie.
no a na internete sa potom objavili videa z dronov, ktore ta tirma nerobila, tak sa riesilo a zistovalo kto to bol, lebo porusil legislativu. neviem ako to dopadlo.
Re: 123456789
Od reg.: gandor
|
Pridané:
24.3.2017 13:04
Ano.
Je vadne ze sa u nas robia zakony, pri ktorych sa pocita s tym ze ich ludia nebudu dodrziavat. V opacnom pripade by u nas bol zakazany predaj dronov s kamerou fyzickym osobam (co samozrejme tiez nieje zrovna idealne riesenie)...
uvazujem ci potom selfie tyc nie je nelegalna a nepotrebuje letecku licenciu.
alebo obycajne selficko z balkona 30poschodovej budovy, ved to je uz 100metrov - letecke prace.
zodpovednost za vlastne zdravie
Od: syntaxterrorXXX
|
Pridané:
24.3.2017 13:01
Ale oficialne je povinne zostrelovanie ustavne vyzadovane iba v pripade nevydania potvrdenia absolutnej imunity voci avitaminozou D vitaminu sposobovanym zdravotnym komplikaciam konkretnemu obcanovi sudnym lekarom, pokial eventualne slnecny tien vrhajuce objekty neodstranuje armada samostatne z vlastnej iniciativy.
pokial bol skutocne nad 60 metrov, tak ten sused ma fakt super musku, trafit drona na 60 metrov? a este k tomu leitajuceho ? mozno to bola ale brokovnica..
Lenže strieľať na letiaci cieľ vo vzduchu je podstatne náročnejšie. BTW: Keď chceš vedieť ako presne sa dá so vzduchovkou strieľať aj na 50m pozri youtube.com/watch?v=QBqOyGwCWwk
Drony a legislativa v SR
Od: MarkM
|
Pridané:
24.3.2017 14:59
No drony su asi vdacna tema medii..
1. Stale citam ten zakon o dronoch inak, mozno by mal byt napisany jasnejsie a hlavne by mal byt prilozeny ku kazdemu predanemu aj dovezenemu dronu, potom mozu policajti rozdavat pokuty.. je fajn ze neznalost neospravedlnuje, ale rozj.. 4 miliony na boj proti drogam.. co tak roz.. 5 tisic eur na normalne propagovanie tohto zakona v mediach, ked uz o tom pise hocijaka novinarka co p.. vie.. a dron videla len v scifi filme.
Drony a legislativa v SR.
Od: MarekMA
|
Pridané:
24.3.2017 15:00
V Rakusku teraz plati od 1.4 - ziadny dron nad 250g nesmie litat nad sukromnym pozemkom bez suhlasu majitela a kazdy dron nad 250g musi mat menovku s menom a adresou najitela. Tym vyriesili problem s lietanim nad rezidenciami a rodinnymi zahradami a zaroven aj ked sa niekto zj.. na zem, tak maju meno majitela. Ja by som este doplnil ze komercny dron moze lietat vsade ak je nahlasene, kde bude lietat ale musi mat piro patronu s padakom.. (este raz komercny dron). Inak jedna zaujimavost, lietal som na sukromnom letisku (s povolenim majitela) s dronom vo vyske 115m teda do 119 ako povoluje legislativa a zrazu jeb normalny vrtulnik v mojej vyske.. urcite s povolenim.. to neriesi nikto.. wtf.. tak neviem mne by nevadilo ani nahlasovat kde lietam, ak by mi niekto pridelil letovu vysku, ale potom nech ma uz nebuzeruje ziadny urad a ziadna novinarka.. howgh.
Nechapem ze sa hadaju o vyske, ved ten dron si to zaznamenava priamo v mobilnej aplikacii do ktorej odosiela telemetricke data aj obraz z kamery, nasledne sa da po lete vsetko prehrat aj ked je dron vypnuty ci zniceny. Cize podla GPS suradnic sa da nasledne na mape vidiet kde sa nachadzal a v akej vyske... Leda by lietal naslepo bez app :)