neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Elektronické schránky zlepšia, má pribudnúť posielanie na email. Navrhnite vlastné zmeny

Značky: elektronické schránky

DSL.sk, 23.3.2017


Agentúra NASES prevádzkujúca ústredný portál štátnych elektronických služieb Slovensko.sk pripravuje viaceré menšie zmeny fungovania elektronických schránok, elektronickej náhrady klasickej pošty.

Agentúra o tom aktuálne informuje tlačovou správou.

Elektronické schránky sú elektronickým ekvivalentom doručovania písomností na fyzickú poštovú adresu, ktorý má rovnakú právnu účinnosť ako doručenie fyzických písomností.

Zatiaľ s občanmi a firmami takýmto spôsobom komunikujú len orgány verejnej moci, ktoré od novembra u občanov a firiem so schránkou aktivovanou na doručovanie posielajú svoje rozhodnutia touto formou povinne. Od 1. júla budú schránky po viacerých odkladoch musieť firmy, právnické osoby, využívať povinne.

Schránky majú svoje webové rozhranie a pripomínajú webmail. Nejde ale o email, pristupovať sa k nim dá len cez webové rozhranie na Slovensko.sk a k dispozícii pre prácu s nimi sú len funkcie explicitne implementované na Slovensko.sk.

Konkrétne vylepšenia, ktoré agentúra určite pridá v najbližšom čase, zatiaľ neuvádza. Namiesto toho zverejnila dvanásť vylepšení, pričom ľuďom dala možnosť hlasovať o dôležitosti týchto zlepšení prípadne navrhovať vlastné. Následne do 1. júla, spustenia povinného využívania schránok firmami, chce implementovať najviac požadované zlepšenia.


Zadná strana eID s čipom (foto: Ministerstvo vnútra)



K najväčším navrhovaným novinkám patrí možnosť preposielať správy zo schránky na email. V súčasnosti je síce možné nastaviť zasielanie notifikácií o prijatej správe cez email alebo SMS, v notifikácii je uvedený ale len predmet správy a odosielateľ. Pre prečítanie obsahu správy sa je potrebné prihlásiť na portál, k čomu je potrebný čipový občiansky eID s čítačkou a teda počítač.

Možnosť preposielania sa má podľa popisu týkať len vybraných správ, zároveň nie je jasné či sa bude dať nastaviť aj automatické preposielanie nových prijatých správ alebo preposlať bude možné správy len manuálne z webového rozhrania. Bližšie detaily zisťujeme.

Väčšou navrhovanou novinkou je aj hromadné presúvanie, mazanie a export správ na lokálne úložisko.

Ďalšie navrhované novinky sú najmä kozmetické respektíve iba v občasne využívaných funkciách. Zjednodušiť sa má nastavenie notifikácií, ktoré sa v súčasnosti nastavujú zmätočne kombinovane v nastaveniach schránky a profile užívateľa. Zjednotiť a zjednodušiť sa má výber a listovanie v zozname správ a lepšie majú byť označené neprečítané správy.

Celkovo je navrhovaných dvanásť zmien a užívatelia môžu okrem hlasovania o týchto zlepšeniach navrhnúť aj vlastné v termíne do 5. apríla. Spraviť je tak možné na slovensko.sk/lepsie-schranky/.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple


Diskusia:
                               
 

vlastne zmeny? Nova, kedze to je cele zle.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Reku mam cas dnes to idem rozbehnut... zatial som videl 3 rozne chyby ktore my vyhodil ci system alebo ta nestastna aplikacia EID..

mam Ubuntu 16.04LTS a v manuali citam ze podporuju Ubuntu 12.04/14.04

takze mam smolu.. este ze to stalo len miliardu..
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

S vynimkou pouzivatelskeho rozhrania a backendu, nevladne uplna spokojnost len s hardverovymi zariadeniami a aplikacnou podporou.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Buď rád že 1% systém podporujú aspoň čiastočne.
Na mobiloch to zatiaľ nie je povinné a tak napríklad appku pre štátne dopravné informácie za 14 melónov si na Windowse na mobile nespustím a to má rovnaký 1% podiel ako linux na PC.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

linux uz davno nie je 1%...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

mas pravdu, je ovela menej...
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Netrep pičoviny. Pojebané decko.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

No za to tvoja reakcie tiež nesvedčí o tvojej dospelosti.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Ale svedčí. Vo fyzike tmavej hmoty ide o základný princíp dôkazu. :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

za tie peniaze mali spravit podporu aj pre jeblotron
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale zasa som samozrejme pozabudol ze sme na Slovensku a samozrejme podpora sa dokodi za nejake 2-3 melony
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to štátna správa. Štátna správa nemá čo riešiť, či je nejaký systém väčšinový alebo menšinový. Má používať multiplatformové riešenia. Má to fungovať všetkým.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

omyl. nemaju pouzivat "multiplatformove riesenia". maju pouzivat standardy. ci bude aplikacia dostupna pre platformu xyz je uplne irelevantne. ak mas standardizovanu komunikaciu a formaty, napises si to aj doma na kolene (obrazne povedane). ale hej, v principe s tebou suhlasim, len som si musel vrtnut :)
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Ako napríklad stránky finančnej správy? Tam sa prihlásiš s preukazom iba cez Windows a iba s Internet explorerom (štatisticky podpora len 20% používateľov). A hlavne že právnické osoby to majú povinne.
https://goo.gl/BPbm0i
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

kde? Tam de sa davaju danove priznania a tak? Tam sa prihlasim z linuzu z mojej starej dobrej opery 12. Niezeby som azda lubil vycentrovane zakazky za miliardu, ale ako-tak to ide, ucel poslat DP bez chodenia na DU to splna. A tie edane, to je aplikacia privetiva menej ako prikazovy riadok bez readline, ale ide na jave, toz multi-kulti-platformova a tiez DP sa s nou da poslat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

design je pekny
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

aby nevyzerala ako od stredoskolaka a aby dali prec to horne logo, ktore je uplne zbytocne a zabere aj tretinu obrazovky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tento paskvil spravili za miliardu eur. Kolko asi tak bude stat tych 12 zmien? Najma super technologicka novinka ako posielanie sprav mailom?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

jedina zmena ktora mi napada - nech to zmigruju na gmail.com prosim...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Plne chapem, ze z technologickeho hladiska je prehlasenie posielania dorucenej spravy dalej emailom za novinku uplne smiesne.

Ciste nejake potvrdenia na moje poziadavky sa mali naozaj dat preposielat od uplneho prvopociatku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Problem je ale pri poziadavkach smerom ku mne. Legislativa nema problem s neprecitanim/nedorucenim zasielky. Tzv. FIKCIA DORUCENIA za 5/15/18 dni pripadne URADNE TABULE ma legislativa zvladnute. Tak isto ako nepojdes s listkom na postu tak isto si nemusis precitat spravu v elektronickej schranke. Problem ale je v legislative, ked si spravu precitas. Lehoty na reakciu plynu (dnom prevzatia = zatial je to podpis a DATUM pani postarke/na poste) co sa da velmi jednoducho evidovat v kontrolovanom prostredi ako je elektrnicka schranka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale je to uplne nemozne, ked si spravu preposles na email. Ak by si vyhlasis spravu za precitanu, dnom preposlania, mozes ju nedostat (SMTP a balast okolo nie je 100%). Potom mozes este vsetky spravy viest ako FIKTIVNE DORUCENE po 5/15/18 dnoch. Ani to vsak nie je spravne. Ja viem, ze beznemu cloveku to moze byt jedno, ked on si preposlany email poctivo precita. Pri sudnych sporoch, kde su rozne lehoty a pri ich nedodrzani su jasne dane poriadkove pokuty, to ale takto "+/-" nemoze fungovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aby bolo jasne tu ide o durucenie zasielky, ci si ju precitas alebo nie je to tvoja vec.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Lenze Houston ma v niecom pravdu
nielen ze si neprecitas ale mozes byt aj poskodeny
a pripade ze by si sa spoliehal na email preposlanie/notifikaciu
ktora z nejakeho dovodu nedorazi do tvojho mailboxu
mozes zmeskat termin na odvolanie a rozhodnutie nadobudne platnost.
Co moze viest kvoli takejto banalite k prehratiu sporu
dedictvo stavebne konanie a podobne veci..

Radsej nech umoznia mat certifikat aj na nieco inom ako obciansky!
Clovek taku kartu moze mat doma a nemusi vsade cpat
svoj obcianky ked casom budu mat rozne sukromne firmy
moznost cistat iba jednu kartu pride doba ked sa bude kradnut identita (zdrav identifikator, osobny, ZEP a pod)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je sice mozne, ale tu, tu a ani tu priekazne nie je v niecom.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ale to by sa tiez dalo vymysliet... kazdopadne povinnost pozerat schranku ostane, notifikacia nie je zarucene dorucenie, ale 99% funguje. Ako napr. vypis z banky mailom - ak skape mail, mozem pozriet v IB, ale vacsinou funguje a ulahci pracu, nemusim sa prihlasovat do IB.

Mail z e-schranky by mohol mat v sebe link na potvrdenie prijatia. Dalej by mohli dorobit normalny imap, alebo aspon pop, co je este spolahlivejsie ako presmerovanie na mail. Tam by uz stiahnutie spravy zaroven mohlo byt potvrdenim prijatia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pokracovanie:
Certifikat si z obcianskeho mozes vyexportovat kde chces, no priv. kluc musi ostat v hw. To je zaklad bezpecnosti. Skor by sa mohli zamysliet vyrobcovia inych app. aby na krypto ucely nepotrebovala kazda app. privkey v subore, ale pouzivala pkcs11. Kupodivu eid-klient obsahuje aj pkcs11 libku a vo firefoxe a icedove to facha. Aj v jave.

No a standard by mohli pouzivat aj oni sami - prihlasenie na web by mohlo ist cez 2way ssl, sak mas klientsky cert, nie cez ten trapny portal este v sucinnosti s proprietarnou app. Taketo SSL by potom mohlo byt aj na ten imap a vselico ine.

A z certifikatu by mali vyhodit rodne cislo! Staci tam predsa c.o.p. alebo co. Potom kazdy, kto by chcel na svojom webe vyzadovat pristup cez obciansky by mohol urobit 2way a doverovat statnej cert. autorite. Kua na vsetko uz existuju standardy, tak preco ich nevyuzit? Idem im fakt napisat.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tak som im to tam vsetko napisal, dufam, ze tomu budu aspon rozumiet, ked to budu presuvat do kosa.

este ma napadlo do certifikatu dat mail-adresu, nech sa da pouzit na podpisovanie mailov - zase standard mime, nie ze ako debil napisem text v ofise, skonvertujem do pdf, podpisem certom a dam do prilohy mailu :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

a este naposledy, dufam, ze uz budem ticho:

musim ich aj trochu pochvalit, okrem vyssie spomenutej pkcs11 kniznice (+1 za nejaky standard),

nainstaloval som to vcelku bez problemov, samozrejme nespustal som nejaky neznamy program-instalator ako root, ale vytiahol som z toho .deb a nainstaloval ten (+0.5 za standardny balik, keby spristupnili apt repozitar, asi by som sa uz posral :D),

a funguje mi to aj v mojej starej dobrej opere 12, takze +1 za nepouzitie 10mb javaskriptu na animaciu prihlasovacej obrazovky; pozdravujem unicreditku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

12 zmien? No predsa 12 miliónov. Čo zmena to milión. Napríklad - zmena 10 riadkov kódu v CSS - 100 000 bez DPH. Zdroj: MFSR.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vycentrovat.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Vymenované úpravy sú z programátorského hľadiska skutočne zanedbateľné. Jeden jediný človek by ich dokázal mať vypracované v priebehu niekoľkých dní. Veď už len tento ich bezvýznamný prieskum má väčšie časové rozpätie. Takto budú tucet banalít zapracovávať celý rok a o prísun nemalých financií majú postarané. Úspech samozrejme bude, ak uvidíme aspoň polovicu z nich. Slovensko. Nádhera.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Super web AK NEFUNGUJE VO VSETKYCH PREHLIADACOCH - OPERA

Tento web nedokáže poskytnúť zabezpečené pripojenie

Web www.slovensko.sk odoslal neplatnú odpoveď.

Skúste spustiť nástroj Diagnostika siete systému Windows.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne nic take nezobrazuje. I ked zaroven je nutne priznat, ze vzhladom k mnou akceptovanym certifikacnym autoritam je showstoper uz nepouzivanie self-signed, ale volakymi mne neznamymi zahranicnikmi vydanych, certifikatov, ktore je v priamom rozpore so zvrchovanosťou SR.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a) Kde nájdem nejaký dokument podpísaný ZEP? Chcel by som sa pozrieť, ako to vlastne vyzerá.

b) eID obsahuje certifikát. Jeho vydavateľom je ... CA NBÚ, nie? Nebolo by fajn, keby CA NBÚ mala podpis od nejakej svetovo uznávanej CA?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tiez som na to donedavna tak pozeral, no teraz si to uz nemyslim. Stat (nbu) niekde vyhlasi, ze toto je moj cert, tak si ho mozem importnut do trusted.
No aby stat bol podriadeny sukromnej firme, tak to asi nemoze byt. Mohlo by sa jej zachciet zneplatnit nejaky cert, alebo vyzadovat nejake velke prachy, alebo vseliako manipulovat.. ved si len predstav, ze by mal sluzby od wo-signu :) To samozrejme neplati pre specificky stat SR, ten je omnoho viac v podruci sukromnych podnikavcov ako len s dakym certom.

Ale myslim, ze ked sa to viac rozsiri, tak vyrobcovia prehliadacov a vobec sw by mohli do trusted pridavat aj statne certifikaty.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na strane jednej je fikcia doručenia a na strane druhej nemožnosť preposlania správy. Fikcii doručenia sa vyhnúť nedá s odôvodnením ochrany osobných údajov v doručovaných správach a zachovania dôvernosti, pričom fikcia má vážne dôsledky aj v situácii, ak si dočasne neschopný správu prijímať. Ak sa ale chceš ku správe dostať reálne a komfortnejšie, ako prihlasovaním s nevyhnutnou HW podporou (čítačka a OP), to už umožnené nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

...proste fikcii sa vyhnúť nedá, no preposlanie zariadiť nemôžeš
Odpovedať Hodnotiť:
 

povinne pridat preklad do rustiny nech "ruski" H4CK3RY maju menej robody (pozdravujem heckstonsko...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

NASES - NASErSi
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár