Americká vesmírna agentúra NASA aktuálne zverejnila prvé vizuálne snímky hviezdnej sústavy pri hviezde TRAPPIST-1, okolo ktorej podľa zistení vedcov obieha minimálne sedem planét podobných Zemi.
O objavení planét vedci a NASA informovali na konci februára, detailné informácie sme priniesli v tomto článku.
Hviezda TRAPPIST-1 sa nachádza v súhvezdí Vodnár vo vzdialenosti približne 40 svetelných rokov od Zeme. Prvé tri planéty boli pri nej objavené pôvodne pomocou teleskopu TRAPPIST, The Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope.
Ďalšie pozorovania pomocou vesmírneho teleskopu Spitzer patriaceho NASA spolu s niekoľkými pozemskými teleskopmi dve z týchto planét potvrdili a objavili päť ďalších, pričom merania umožnili zistiť aj veľkosť a v prípade šiestich planét aj hmotnosť.
Hviezda je ultrastudeným trpaslíkom a žiari najmä v infračervenom spektre. Spitzerov infračervený teleskop bol podľa dostupných informácií použitý na objav a potvrdenie planét na základe zmeny intenzity svetla z hviezdy kvôli prechodu planét pred touto hviezdou z pohľadu Zeme.
Prvé zo zverejnených snímok TRAPPIST-1, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA Ames / G. Barentsen)
Snímky z takejto detekcie neboli zverejnené a nie je jasné, ako sú veľké a akú majú podobu.
Po objavení planét pozorovaním na teleskope Spitzer na jeseň ale začala NASA hviezdny systém TRAPPIST-1 pozorovať aj pomocou Keplerovho teleskopu, ktorý umožňuje objavovať planéty na rovnakom princípe prechodu planét pred hviezdami. Keplerov teleskop ale funguje vo viditeľnom spektre a v uplynulých dňoch NASA zverejnila dvesekvencie snímok hviezdnej sústavy zachytených Keplerovým teleskopom.
Umelecká ilustrácia planét v systéme TRAPPIST-1 s ich parametrami, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech / R. Hurt, T. Pyle (IPAC))
Pozorovanie boli realizované od 15. decembra do 4. marca. Vzhľadom na veľkú vzdialenosť hviezdneho systému a rozlišovaciu schopnosť Keplerovho teleskopu majú snímky rozlíšenie len 11 x 11 pixelov, pričom jas samotnej hviezdy je zachytený na približne 3 x 3 pixeloch. Samotné planéty samozrejme nie je možné priamo pozorovať, prejavujú sa len miernym znížením intenzity jasu hviezdy nepostrehnuteľným voľným okom.
Zmeny v intenzite viditeľné v sekvencii nie sú zmenou jasu hviezdy, podľa NASA sú spôsobené posunom Keplerovho teleskopu.
Dáta ešte nie sú finálne analyzované, podľa NASA ale už potvrdili šesť planét. NASA bude hviezdny systém pozorovať aj pomocou Hubblovho teleskopu, výrazný posun v kvalite pozorovaní by mal priniesť ale až Vesmírny teleskop Jamesa Webba. Ten bude vypustený v budúcom roku a umožní detekovať na diaľku v atmosfére takto vzdialených planét stopy vody, metánu, kyslíka, ozónu a ďalších prvkov a umožní zistiť teplotu a tlak atmosféry.
Obehové dráhy planét v TRAPPIST-1 a ich porovnanie so slnečnou sústavou a mesiacmi Jupitera, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech / R. Hurt, T. Pyle (IPAC))
TRAPPIST-1 má len 8% hmotnosti Slnka a vyžaruje výrazne menej žiarenia. Všetkých sedem planét označených b až h sa nachádza ale veľmi blízko svojej hviezdy, výrazne bližšie ako Merkúr od Slnka, a tak majú dostatok energie pre podobné podmienky ako na Zemi.
Až tri planéty, e, f a g, sa nachádzajú v tzv. obývateľnej zóne a na ich povrchu môžu byť vhodné podmienky pre výskyt kvapalnej vody. Planéty b, c a d sú pravdepodobne teplejšie a kvapalná voda tu zrejme nebude, posledná planéta h bude zase zrejme chladnejšia. Teoreticky sa kvapalná voda ale môže nachádzať na všetkých planétach.
Prezentácia zistení o sústave TRAPPIST-1 (video: NASA)
Merania umožnili zistiť veľkosť planét a v prípade prvých šiestich aj ich hmotnosť. Polomer sa pohybuje od 0.76 po 1.13-násobok polomeru Zeme a hmotnosť od 0.41-násobku po 1.38-násobok hmotnosti Zeme. To umožnilo vypočítať ich hustotu, pričom prvých šesť planét je z pevných hornín podobne ako Zem.
Tam podobnosť ale so Zemou končí. Obehová doba týchto planét okolo ich hviezdy je vzhľadom na ich malú vzdialenosť od nej len 1.51 až 12.35 pozemských dní u prvých šiestich planét a cca 20 dní u poslednej. Z planét by boli voľným okom viditeľné ostatné planéty a to potenciálne až vo veľkosti, akú ma na našej oblohe Mesiac.
Planéty sú podľa vedcov navyše pravdepodobne otočené k svojej hviezde vždy rovnakou stranou, na planétach je tak pologuľa s trvalým dňom a pologuľa s trvalou nocou, výrazné teplotné rozdiely a pre Zem netypické atmosferické javy.
Re: ukaz sa google
Od: Konšpirátor
|
Pridané:
13.3.2017 22:59
Celebrita nie, názov je TRAPPIST-1, podľa mňa je to krycí názov pre "The rapist", alebo v prekľade "Násilník", resp. ten čo znásilňuje. V tom prípade je jasné prečo je jeho tvár vyštvorčekovaná. Mimozemšťania sú evidentne násilnícke typy, nevhodné na integráciu do našej spoločnosti a preto sme ich na Zem ešte nikdy nepustili.
autorske prava
Od: syntaxterrorXXX
|
Pridané:
14.3.2017 9:49
Prdlajs. Je to cast filmu Josefína Mutzenbacher. Konkretne vyrez spovednej sceny trochu napravo hore od stredu, co je kazdemu odbornikovy jasne podla tej krivky vlavo v polovici.
Re: Ale však nech len hľadajú
Od: Kapitán Danko
|
Pridané:
13.3.2017 23:48
Kapitán Umývačka, zbytočne sa snažíte, kapitána Danka neprekonáte. Viete, na svete existuje spústa kapitánov, aj Star Trek má svojho kapitána a ten dokonca ani nie je reálny, ale kapitán Danko je len jeden a jediný svojho druhu, pretože tu platí zásada, že žiadny kapitán na svete nedokáže byť Dankom viac, než Danko dokáže byť kapitánom. To si dobre zapamätajte!
A preco to neurobia takto..
Od: mr.Proper
|
Pridané:
13.3.2017 23:33
Mozno sa spytam hlupost, ale keby tam poslu sondu s motuzom aby sme si sem daku planetu pritiahli ? Obletela by par krat aby obviazala planetu a tu by sme potom tahali druhy koniec. Alebo to zapnut na motoricky navijak lebo ludia sa skoro unavia. To nieje zly napad, vsak ?
Re: A preco to neurobia takto..
Od: a278617
|
Pridané:
14.3.2017 8:43
Pjetro by ti asi napisal, ze keby chces tak dlhy motuz, tak by ti nestacila ani vsetka hmota na Zemi. Podla mna by to aj vypocital, mne to nejde, som laik. Ale keby ma ten motuz byt o priemere 15mm, a byt z ocele, tak 1 meter mas mozno 1kg. Kolko KG ma planeta ?
m(zeme) = 5,972e24 kg
40LY = 3.78421136 × 10^17 meters
cize hm, hmoty by bolo pomerne dost, to sa mi paci, lenze utiahla by ta hmota co nam zostane hmotu danej planety?
alebo by sme aj Zem vychylili z kurzu a stretli sa niekde v strede nicoho ?
ale asi ano, kedze by zotalo 5.3971996e+24 hmoty.
len problem je, ze 15mm ocel to neutiahne..
keby je to ocelova snura o priereze 1km, tak 1 meter by mal hmotnost 8000000000kg
tak potrebujeme ocel o 3.2e+27 kg
co je viac ako 6e24 kg planety
mozno keby je to drat o 100m priemere..
moment bitte
3.2e+25 by vazil ? taky kabel ?
stale vela..
jedine ze by si poslal laser na opacnu stranu danej planetky a posunul ho nim sem.. alebo... no dajte :D instalvoat tam raketovy pohon co..
Re: A preco to neurobia takto..
Od: a278617
|
Pridané:
14.3.2017 8:45
ked tak nad tym uvazujem, mohli by sme pouzit Venusu ako zdroj ocele.. Sice tiez nema dost hmoty, ale najskro by sme si pritiahli pluto... a postupne mali dost materialu.. len ci dotycny zivot na danej planetke nebude tahat silnejsie..
Re: A preco to neurobia takto..
Od: :Pjetro de
|
Pridané:
14.3.2017 9:27
mas pravdu, pytas sa sprostost ...
asi jak "napad" rotor na 10 000 rpm s tenkymi ramenami dlhymi viac jak 285 km ... aj idiot si vypocita, ze konce budu mat obvodovu rychlsot vacsiu ako c
LENZE, LENZE a este raz LENZE, ono totiz sme odkazani na atomy/molekuly a tie by to najprv museli vydrzat ze? nevadi ze 30 m od horneho konca by rameno muselo byt hrube jak vesmir? a zvysnych dolnych 284,97 km by muselo byt este hrubsich a dole by muselo byt rameno googolpex metrov hrube... ani googol-krat pevnejsi material nepomoze (taky neexistuje), lebo hmota drzi pokope EM intarakciou a to je co? to su vymienane fotony a tie idu jako rychlo? presne c...
ja by som tam len sedel za stolom a hovoril im co maju robit..
vysoko kvalifikovana pracicka sak ked ich taketo nenapadne co je tak 5.trida zakladky tak potom je to cele smutne.
cele smutne je to.
:D
Predstavte si ze nasa dokaze z par pixelov dedukovat ako vyzeraju planety. Teraz si predstavte full hd obrazok planety... sak tam uvidia jak sa jebu mravce po ufonskom byte