neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Vydaný TWRP 3.1, umožňuje priame zálohovanie Android smartfónu do PC

Značky: Android

DSL.sk, 13.3.2017


Tvorcovia populárneho tzv. recovery softvéru pre Android zariadenia TWRP aktuálne vydali novú verziu 3.1.0, ktorá prináša opravy viacerých problémov ale tiež viaceré novinky.

Najväčšou je pridanie podpory zálohovania priamo do pripojeného počítača.

TWRP

Recovery softvér je softvér umiestnený v zvláštnej partícii na internom úložisku mobilného zariadenia, do ktorého je možné nabootovať typicky po špecifickom stlačení klávesov.

Recovery softvér môže manažovať všetky dáta v internej flashi a využíva sa napríklad na upgrade operačného systému.

Viaceré recovery softvéry tretích strán majú výrazne rozšírené možnosti oproti štandardným recovery a sú užitočné najmä pri využívaní ROM tretích strán akým je CyanogenMod / LineageOS ale tiež na efektívne zálohovanie a obnovu dát. Cieľovou skupinou používateľov recovery softvérov sú pokročilí užívatelia, keď ich využívanie má svoje riziká a môže po nevhodnom zásahu užívateľa skončiť napríklad stratou dát.

Najpopulárnejším je v súčasnosti TWRP, Team Win Recovery Project.

Zálohovanie

TWRP aj doteraz samozrejme obsahol možnosť zazálohovania a obnovy partícií, zálohovať bolo možné len na SD kartu, prípadne pripojené USB OTG úložisko alebo interné emulované úložisko v internej flash telefónu.

Nová verzia 3.1.0 pridáva podporu zálohovania a obnovy do / z pripojeného PC, pomocou štandardného nástroja ADB. Softvér ADB od Google využívaný najmä vývojármi je k dispozícii pre všetky hlavné PC platformy, zazálohovanie pripojeného telefónu so spusteným TWRP je možné z PC uskutočniť cez príkazový riadok spustením príkazu adb backup --twrp. Možné je tiež špecifikovať aplikovanie kompresie, meno súboru, do ktorého sa záloha uloží, a partície, ktoré sa majú zazálohovať. Ak tak užívateľ nespraví, výber partícií mu ponúkne GUI rozhranie TWRP na telefóne.

V doterajších verziách zazálohovanie partície data s dátami aplikácií ale nezazálohovalo interné emulované úložisko, ktoré je uložené na tejto partícii a do ktorého sa ukladajú dáta užívateľa ako napríklad fotky. Jedným z dôvodov bola zrejme skutočnosť, že práve na toto emulované úložisko najčastejšie užívatelia ukladali svoje zálohy.

U niektorých užívateľov to ale viedlo k strate dát, keď nevedeli o nezazálohovaní interného emulovaného úložiska a po zazálohovaní všetkých partícií zariadenie naformátovali.

Či sa zálohovanie cez ADB správa inak a zahŕňa aj dáta emulovaného úložiska oznámenie novej verzie neuvádza. Informuje ale aj o lepšom upozorňovaní na nezazálohovanie interného úložiska a skôr je tak odporúčané do overenia predpokladať, že dáta interného emulovaného úložiska nie sú zazálohované ani cez ADB.

Ďalšie novinky

Nová verzia obsahuje aj viacero opráv respektíve sfunkčnení existujúcich funkcií pre zariadenia, na ktorých doteraz plne nefungovali.

Opravené by mali byť problémy s nefunkčnosťou obnovy zazálohovaných dát niektorých aplikácií na Androide 7.x kvôli nezazálohovaniu xattrs atribútov súborov.

Pribudla podpora dešifrovania partícií na niektorých HTC zariadeniach, kde nefungovala.

Kompletný zoznam noviniek je možné nájsť v oznámení novej verzie, odkazy na stiahnutie pre jednotlivé zariadenia je možné nájsť v zozname zariadení.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

TWRP je fantastický bootloader v neustálom vývoji. Som s ním maximálne happy a táto funkcia je mega. Konečne nie je potrebné zapratávať internú pamäť, ani pamäťovku. Špica super, držím palce [a posielam kvety].
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

TWRP nie je bootloader, len taky detail
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nekaz mu jeho šťastie. Vezmi si, že by sa narodil o 20 rokov skôr, veď by sa nemal z čoho tešiť. Čo by z neho vyrástlo? Čo by ho sformovalo v detstve?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

konečne, ideálne pri telefónoch s nízkym storage a zálohovanie na USB cez OTG mi prišlo pomalé.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Žiadne Android zariadenie nemá dostatok interného úložiska.

Mám 32 GB a po necelom roku používania sa mi prestali aktualizovať aplikácie kvôli nedostatku miesta.
9,42 GB Systém Android
8,23 GB Aplikácie, vrátane neodinštalovateľných hlúpostí od výrobcu
9,15 - Iné - hlavne bordel z aplikácií. Odložené sú asi všetky predošlé verzie každej aplikácie, dokonca aj odinštalovanej - musel som to ručne pomazať a dávať pozor, aby som nezmazal aktuálne používanú verziu. Nechápem, prečo to Play store nemaže automaticky - stačilo by držať, povedzme, dve predošlé verzie aplikácie.

Tieto zariadenia by nám mali uľahčovať život. Napriek tomu, že sa pýšia prívlastkom SMART, treba sa o ne starať ako o tamagoči.

Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ty kks, ty vobec nie si mimo... :-)))
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

niiiiiiiiiiiiiiiiiiiice :D
Ale akoze doteraz mi stacila zaloha aj na interne ulozisko. Toto ale celkom potesi.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár