neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Ryzen vracia AMD späť. Musíte ho ale vyťažiť, inak s Intelom prehráva

Vo štvrtok bol spustený predaj nových očakávaných výkonných desktopových procesorov Ryzen od AMD a zverejnené boli aj prvé výsledky testov špecializovanými hardvérovými servermi. Tie potvrdzujú, že s Ryzenom začína AMD opäť Intelu konkurovať v segmente výkonných CPU aj v pomere výkonu a spotreby. Ako ale naznačovali prvé výsledky, Ryzeny majú aj svoje slabé stránky a rozhodovanie o výbere tohto procesoru bude silne závisieť na plánovanom spôsobe využitia.

Značky: AMDZen / RyzenCPU

DSL.sk, 3.3.2017


Vo štvrtok bol spustený predaj nových očakávaných výkonných desktopových procesorov Ryzen od AMD a zverejnené boli aj prvé výsledky testov špecializovanými hardvérovými servermi.

Na recenzie bol k dispozícii ale evidentne len obmedzený čas a tieto nie sú tak komplexné ako by sa očakávalo. V každom prípade umožňujú vytvoriť si viaceré závery o Ryzene a jeho konkurencieschopnosti.

Mnohojadrový výkon

Problémom procesorov AMD v porovnaní s Intelom v posledných rokoch bol výrazne nižší výkon jedného vlákna respektíve výkon na takt, IPC, teda priemerný počet reálne vykonaných inštrukcií za takt.

S mikroarchitektúrou Zen sa AMD v tomto ukazovateli výrazne zlepšila, keď oproti vlastnému jadru Excavator podľa svojich tvrdení dosiahla zlepšenie IPC až o 52%.

Čo sa týka konkurencieschopnosti s desktopovými procesormi Intelu, predbehnutie Intelu sa samozrejme v tomto aspekte ale neočakávalo. Hlavnou očakávanou prednosťou od oznámenia parametrov Ryzenu je použitie až ôsmich skutočných jadier v segmente cenovo relatívne dostupných procesorov a pri prijateľnej spotrebe s relatívne vysokým taktom, navyše s podporou dvoch vlákien na jednom jadre, SMT, a teda podporou 16 súčasne vykonávaných vlákien. Štandardom doteraz boli štyri jadrá.


Ilustračný obrázok AMD Ryzen, kliknite pre zväčšenie (obrázok: AMD)



Očakávaný prínos vyššieho počtu jadier pri záťažiach, ktoré dokážu efektívne využiť množstvo jadier, samozrejme testy potvrdili.

ModelJadrá
/ vlákna
TDPTakt
/ Turbo (GHz)
Cena (USD)
Ryzen 7 1800X8 / 1695 W3.6 / 4.0499
Ryzen 7 1700X8 / 1695 W3.4 / 3.8399
Ryzen 7 17008 / 1665 W3.0 / 3.7329
Core i7-6900K8 / 16140 W3.2 / 3.71089
Core i7-5960X8 / 16140 W3.0 / 3.5999
Core i7-7700K4 / 891 W4.2 / 4.5349

Parametre a ceny nových procesorov AMD Ryzen a porovnateľných Intel CPU



Ryzen 1800X je v týchto náročných testoch, napríklad pri 3D renderovaní, enkódovaní videa, komprimovaní a šifrovaní, na podobnej úrovni výkonu ako 8-jadrový Core i7-6900K architektúry Broadwell-E, pričom v niektorých testoch má navrh jeden a v niektorých druhý. Nad najvýkonnejším štvorjadrom Intelu Core i7-7700K má v takýchto testoch samozrejme výraznú prevahu.


Výkon pri dekomprimovaní archívov v 7z v teste Techreport, kliknite pre zväčšenie (graf: Techreport)



Najnižší Ryzen 1700 má už pred i7-7700K menší náskok, vo všeobecnosti je ale ešte nezanedbateľne výkonnejší.

Ryzen má na druhej strane oproti -E platformám Intelu pri náročných záťažiach limitovaných rýchlosťou prístupu do pamäte nevýhodu v podobe dvojkanálového radiča pamäte oproti štvorkanálovému.

Výkon pri čiastočnom vyťažení

Situácia je ale odlišná pri záťažiach vyťažujúcich menej jadier. Presný pomer výkonu na takt medzi Ryzenom a procesormi Intelu nie je jasný, podľa testu Arstechnica pri rovnakom takte 3.5 GHz je podľa jednovláknového benchmarku Geekbench Ryzen ale Ryzen o niečo za Haswell-E, Broadwell-E a dosť výrazne za Kaby Lake. 1800X totiž dosahuje celkové skóre 4031, Core i7-6900K 4205, i7-5960X 4165 a i7-7700K skóre 4660.


Výkon pri kancelárskych aplikáciách v benchmarku SYSmark 2014 v teste Anandtech, kliknite pre zväčšenie (graf: Anandtech)



Menejjadrové procesory Intelu s výrazne vyšším taktom, najmä Core i7-7700K, tak majú pochopiteľne výrazne vyšší výkon pri záťažiach a testoch, v ktorých Ryzeny nemôžu využiť výhodu viac jadier.

Ryzen 7 1800X v takýchto záťažiach často mierne prehráva aj s Core i7-6900K.


Výkon pri browsovaní v benchmarku Octane v teste Anandtech, kliknite pre zväčšenie (graf: Anandtech)



Ryzeny tak majú v porovnaní s i7-7700K výrazne horší výkon napríklad pri browsovaní, kancelárskych aplikáciách ale tiež v dôležitej oblasti, na ktorú cielia výkonné desktopové procesory, v hrách. V hrách prehrávajú pritom aj s 8-jadrovým Intel CPU staršej generácie taktovaným na nižší takt, i7-5960X.

V niektorých záťažiach Ryzeny prehrávajú aj s tak starými procesormi ako Ivy Bridge i7-3770K a najnižší 1700 napríklad v benchmarku Octane podľa Techreport aj so Sandy Bridge i7-2600K.


Celkové hodnotenie výkonu Ryzenov v hrách v teste od Techreport, kliknite pre zväčšenie (graf: Techreport)



Podľa celkového hodnotenia Techreport na základe zatiaľ uskutočnených testov je v hrách aj Ryzen 7 1800X v hrách znateľne horší ako Core i7-7700K a aj so zohľadnením ceny je tu tak len na tento účel lepším i7-7700K.

Spotreba

Testu spotreby a pretaktovaniu sa bohužial testy hardvérových serverov zatiaľ venujú len okrajovo. Čísla ukazujú, že AMD sa podarilo zlepšiť aj v tomto ohľade. Reálna spotreba voči Intel CPU nie je ale v takom pomere v akom je udávaná maximálna TDP spotreba.

Kým 1800X má TDP 95 Wattov, 6900K 140 Wattov a i7-7700K 91 Wattov, pri rovnakej záťaži môže byť v skutočnosti spotreba 1800X nezanedbateľne vyššia ako u zvyšných dvoch procesorov. Pri bližšie nešpecifikovanej záťaži v teste Hothardware má napríklad systém s 1800X spotrebu 174 W, 6900K spotrebu 164 W a systém s i7-7700K 152 Wattov.


Zistená spotreba v teste Hothardware, kliknite pre zväčšenie (graf: Hothardware)



Záleží ale na type záťaže, keď napríklad pri zaťažení pomocou Prime95 je podľa testu Extremetech výrazne vyššia spotreba systému s 6900K, 235 W oproti 193 W.

Spotreba najnižšieho modelu Ryzen 7 1700 s udávaným TDP 65 W je skutočne výrazne nižšia ako 1700X a 1800X.

Verdikt

Nové procesory Ryzen v každom prípade na rozdiel od posledných rokov umožňujú AMD opäť začať konkurovať Intelu vo všetkých parametroch a nielen v cene respektíve v pomere výkonu a ceny. A to vrátane kategórie najvýkonnejších desktopových procesorov, kam sa tri uvedené Ryzeny 7 radia.

Hoci v jednovláknovom výkone za najnovšími Kaby Lake procesormi evidentne ešte stále viditeľne zaostávajú.

Snahou tvorcov operačných systémov, softvéru a celého sektora v posledných rokoch je samozrejme cieľ dosiahnuť zvýšenie výkonu efektívnym využívaním viacerých jadier, keď rast výkonu jedného jadra sa postupne spomalil. Bohužial pri mnohých záťažiach a softvéroch to ešte dnes možné nie je a dôležitú úlohu hrá aj výkon jedného jadra.

Časť užívateľov je ale schopná bežne efektívne využívať aj veľké množstvo jadier. Takýmito použitiami sú napríklad transkódovanie videa, prípadne 3D renderovanie, v prípade programátorov kompilovanie väčších projektov a využívanie viacerých virtuálnych strojov alebo súčasné využívanie počítača na viacero náročných záťaží zároveň.

Pre takéto použitia Ryzeny s ôsmimi jadrami predstavujú zaujímavý produkt, keď získať 8-jadrový procesor spolu s doskou je pri súčasných cenách možné v prípade najnižšieho modelu Ryzen 1700 za cca 460 eur.

Pre užívateľov, ktorí nedokážu častejšie intenzívne vyťažovať všetky jadrá, chcú výkonný procesor a skôr ocenia vyšší výkon pri ostatných aplikáciách vrátane hier, môže byť zase v súčasnosti vhodnejším produktom vyššej kategórie štvorjadrový Intel Core i7. Ten je aj v prípade najvýkonnejšieho modelu i7-7700K možné zakúpiť s doskou za o desiatky eur nižšiu cenu.


Celkové hodnotenie výkonu Ryzenov okrem hier v teste od Techreport, kliknite pre zväčšenie (graf: Techreport)



Celkovo v hrách podľa sumárneho výsledku Techreport má i7-7700K vyšší výkon ako všetky Ryzeny, v ostatných testoch okrem hier sú aj vďaka testovaniu šifrovania, renderovanie a transkódovania videa naopak všetky Ryzeny lepšie ako i7-7700K, 1700 len o niečo.

Techreport mal v teste iba starší Haswell-E i7-5960X a nie Broadwell-E i7-6900K, pričom i7-5960X vyšiel v testoch okrem hier celkovo ako o niečo menej výkonný ako 1800X. Podobné komplexné porovnanie pre i7-6900K nie je k dispozícii, na základe výkonu v jednotlivých testoch je ale možné očakávať celkovo vyšší výkon ako i7-5960X aj 1800X.

Ryzen je v každom prípade veľkým prísľubom aj do budúcnosti, keď ako u prvej generácie úplne novej architektúry je predpokladane u nej veľký priestor na zlepšovanie. Na druhej strane Intel už čoskoro začne prechádzať na 10-nm výrobný proces, kým AMD zostane podľa dostupných informácií v najbližších rokoch na 14-nm procese.

Čo očakávať od Intelu

Predpokladanou odpoveďou Intelu bude uvedenie cenovo dostupných desktopových procesorov s viac ako štyrmi jadrami. To by Intelu pomohlo eliminovať hlavnú výhodu Ryzenov oceňovanú časťou náročnejších zákazníkov.

Intel síce má v ponuke aj 6-jadrové CPU pre desktopy, tieto začínajú ale jednak na cene okolo 400 dolárov a jednak sú postavené na jeho architektúrach -E vyžadujúcich aj výrazne drahšie dosky. Osemjadrové procesory pre desktopy alebo pracovné stanice s dostatočne vysokým taktom v ponuke Intelu, či Core i7 alebo Xeony, začínajú na cene až tisíc dolárov.

Takýto krok Intel podľa uniknutých informácií reálne plánuje, keď vo štvrtej generácii 14-nm procesorov s kódovým označením Coffee Lake počíta na desktope aj v notebookoch s maximálne šiestimi jadrami.

Niekoľko dní pred spustením predaja Ryzenov sa objavila informácia o údajnom výraznom zlacňovaní procesorov Intelu. Táto bola založená ale len na obmedzenej akcii jedného predajcu a či Intel tento krok zrealizuje zatiaľ nie je jasné.

V segmente bežných štvorjadrových desktopových procesorov na tento krok na základe výsledkov testov výkonu zatiaľ zrejme nemá výrazný dôvod. Pre záujemcov, ktorí jednoznačne neocenia výhody 8-jadrových procesorov, zostávajú zrejme lepšou voľbou maximálne štvorjadrové procesory od Intelu, ktoré už dnes stoja na úrovni najlacnejšieho Ryzenu. Pre záujemcov oceňujúcich osem jadier zase mierne zlacnenie štvorjadrových Intelov zrejme zas nebude dôvodom, aby nezvolili Ryzen.

Pohyby v tomto segmente je tak možné očakávať skôr až s uvedením lacnejších Ryzenov s menším počtom jadier, ak tieto dokážu konkurovať Intelu taktom a výkonom.

Úprava cien by sa skôr dala očakávať u 6-jadrových a 8-jadrových Core i7. Najvyššie 8-jadrové desktopové modely Intelu sú v posledných rokoch v porovnaní s ponúkaným zlepšením výkonu výrazne predražené a ani doteraz si ich zrejme nekupovali zákazníci, pre ktorých bol príliš dôležitý pomer výkonu a ceny. Či u takýchto zákazníkov Intel očakáva zmenu správania a upraví ceny 8-jadrových modelov zatiaľ nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte


Diskusia:
                               
 

V kazdom pripade je to nova architektura a treba opravit kopu bugov, co nejaky cas potrva.
Hlavnym problemom je momentalne asi latencia RAM a fakt, ze pri pouziti vsetkych 4 RAM slotov, rychlosti RAM idu velmi dole, inak je to nestabilne.
Druhy problem, co sa aspon dost tyka vykonu v hrach je SMT, v niektorych hrach vypnutim SMT FPS skocilo hore o 15-25.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A udajne ECC funguje, aspon na X370
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

8/16 jadro a ECC = lacny server, teda ak ide o novy HW a nie bazos :D. Inak ebay, AMD procesory a 128 GB RAM a jedeeem virtualizovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Teraz pisem trochu neinformovane... ALE... Intel ma pamatovy radic v CPU, nema Ryzen nahodou radic pamate v Chipsete? Cize az by vydali nejaky 400X, teoreticky by mohli pridat dalsie 2 pamatove radice. Ci nie?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Eventuálne i devet.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

ani nahodou. AMD ma pamatovy radic v CPU uz od K8 alias athlon64. Intel ma radic v procesore od core i r2009.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akurat ze teoreticky cez v Ryzene implementovany Infinity Fabric* je v chipsete mozne dalsich pamatovych radicov nasekat do aleluja az aleluja+1.
*levelupnuty HyperTransport
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nie nema je to vsetko na jednom cipe v cpu. Dokonca to tak mali davno pred Intelom za starych casov Athlonov 64. Intel s tym zacal az v case prvych i7.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne, amd dalo radic ram do cpu v roku pana 2003 s novou architekturou k8 (ktora sa dockala vylepseni v podobe k10 phenom a k10.5 phenom ii) a cele to bolo v obdobi 2003-2011 ked tu vladlo k8/k10, potom prisiel bulldozer (ten tu iba bol, nevladol v 2011-2017) a culeky zasa prisla architektura zen a bude mat zrejme dve vylepsenia, takze amd si zo zenom (a jeho vylepseniami) vystaci min. 4-5 rokov, koniec koncov architektura k8/k10/k10.5 tu bola 8 rokov a bulldozer (a jeho dalsie tri vylepsenia pilledriver/steamroller/excavator) vyse 6 rokov

intel ma radic ram v cpu od roku pana 2009 uvedenim architektury nehalem a vzniku segmentu ci7/ci5/ci3 a architekturu nehalemu tu ma intel doteraz, iba ju kazdy rok vylepsuje a nazyva uzasnymi nazvami, v podstate od roku pana 2009 tu ma intel akesi core3, predtym v 2006-2009 tu bolo kratky interval core2
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

je to docela zaujimave. No ze diki.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

AMD ryzek
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ryzek a dortu
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

a k temu ešče ohárek!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nie ste tehotni?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

a NVIdii pretoze potrebujem maximalnu stabilitu, ale je dobre ze sa na trhu konecne objavil procesor, ktory aspon intelu slape na paty. Ceny intelu pojdu dole a vykon pojde hore mozno aj frekvencia sa bude zvysovat. 12 rocne obdobie dominancie Intelu ako najvacsej IT firmy prave skoncilo.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

To si dam zaramovat :D a ked to nastane kupim ti pivo. Na cloveka co "mozno" aj frekvenciu potrebuje zdvihnut je to silne a odvazne tvrdenie. Ceny intelu pojdu dolu- Coho pojdu dolu? starych procakov?:D prebalia, urobia remake a budu predavat novy:D Ceny pojdu dolu..... fakt som zvedavy kedy ta doba nastane ze pojdu dolu ceny.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ci myslis o tych 10-15 eur? :D To si len obchodaci marzu postahuju:D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stale som mal combo Intel CPU+AMD karta, alebo AMD CPU a Nvidia karta a fungovalo to solidne.
btw, Intel ani nahodou nie je IT firma.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Ide o to, ako niekto definuje IT firma. ITčkar je aj vrátnik niekde v kotolni...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No pocuj ma ty hlava stvorcova, Nvidia a maximalna stabilita? To ako co je toto za informacia? Co ti hry nepadaju? ALebo ako sa prejavuje ta tvoja maximalna stabilita? Zaroven by som sa chcel spytat kedy pochopis ze Intel a AMD su jedna firma...?! LLLL
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Tak som neodolal a vcera 1800x kupil, uvidime co to da. S fx8370 som spokony, v podstate som na nom vzdy urobil vsetko, co som do prace potreboval. Rýzek chcem skúsiť zo zvedavosti.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

sak uz 2 tydne sa vie ze ryzek7 1800x je v kumulativnom vykone vsetkych jadier/vlakien takmer 2x vykonnejsi (cca 1,95x t.j. o 95%) ako fx8370
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

fuuuuk? No mával som aj AMD dokonca ešte staré ATI, prešiel som na Intel a Nvidiu, ale držím AMD palce avšak, výkon šiel hore to je pravda, pre aplikácie ktoré využívajú viac jadier čo je pre bežných užívateľov (hráči a pod) zbytočné. Cenou sa tiež približujú k Intelu, vôbec nie sú o polovicu lacnejšie ako to bývalo kedysi. 7700k stojí ešte menej ako 1700X. To, že majú vyššý takt bolo u AMD zvykom vždy, hlavne preto, pretože už taktované boli. Tzn, že síce budete môcť mať AMD s 4GHz ale už na 4,2 budete mať po novom green screen. Kdežto u Intelu ktoré má "len" 3,5 GHz si pretaktuje v pohodke na 4,5GHz stabilne. Prajem im, a budem len rád ak sa vďaka nim zníži cena Intelu, ale do AMD by som fakt nešiel, ani kvôli SW.
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 


Akože to sa fakt chcete vyhovárať na novú technológiu? Treba im dať čas kým spravia drivere? To je blbosť. už pri RX 480 bol problém s driverami, celý monitor červená farba a reštarty na dennej báze. 1060, 1070, 1080 tiež nové, ale takéto problémy nemali. Ak vydá AMD HW ktorý bude funkčný bez nutnosti čakať pol roka na fix, tak potom sa máme o čom baviť. Peace!
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

to "Peace!" na konci znamená "Som idiot čo trepe!"?
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

ako sa vravi skusenosti jednej babky. Ked ti ja poviem ze s mojou Rx480 som nemal ziadne problemy tak je vsetko ok nie?
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Heeej? Lebo mam Nvidia kartu v pocitaci a 3x som ju z neho musel vymontovat, kym mi po preinstalovani ovladac vobec rozoznal, ze sa tam nachadza :-D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Lebo radujme sa odborníci inštalujú hardvér...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aký čas? Mali ho vyše 30 rokov!!!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

green screen je len v testovacich verziach (insider preview). v normalnych ostava BSOD
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

V browsovani na prd, v kancelarskych na prd, v hrach na prd. Teda na co tento hnoj vlastne je ?
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Zrejme na vyladenie, nakolko zrovna efektivnostou spotreby zdovodnovana preemptivita, nezriedka i roznymi ochranami ci inou pridanou funkcionalitou hier vyuzivanych, prehliadačov ovplyvnuje vyuzivanie systemovej priority predikcie medzi OS a CPU zasahovanim do algoritmov optimalizacie P-state-ov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Stale pises divne, ako syntax error, ale kurnik, mas pravdu. Rycle prepinanie C P stavov pri beznej praci v os ma citelny vplyv na odozvu. Ale aj ked sa pustaju simulacie s castymi hluchymi pasazami ma to vyznam. Ale tak rt kernel hard a zakazat nizsie C a
P stavy. A intel ma od 6Xxx nejake hw riadene prepinanie stavov, co by malo zvysit rychlost prepnutia. Bolo by zaujimave pozriet aj na takuto oblast testovania CPU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"hw riadene prepinanie stavov" ma aj ryzen, ale, rovnako ako intel, umoznuje, rovnako ako raid, prebrat riadenie prepinania osom, ktory, rovnako ako cpu, umoznuje prebrat riadenie prepinania dalsou aplikacnou vrstvou, ktora, rovnako ako predchadzajuca, moze byt v riadeni este mudrejsia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

**mind blown**
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi primarne na unzipovanie
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

vysoký výkon na jedno jadro hovorí za všetko. pokiaľ je pre teba kritériom výkonu nejaký benchmark o "browsovaní" či klikanie v exceli, tak pre takých ako ty len toľko - Intel inside, idiot outside!
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

To hodnotíš seba, alebo svoju výchovu?

Ja si rozhodne kúpim AMD Ryzen R7 1800X (najskôr ale asi až na budúci mesiac, lebo sa práve sťahujem, takže mám toho vyše hlavy).

S Intelom neprehráva ani náhodou... Kto si kupuje takýto spracovač (procesor), isto ho vie vyťažiť.
Pochybujem, že v hrách by Ryzen R7 1800X nestačil (aj keď teda nie som hráč), aj keď ho nevyužiješ, ale slušne sa na ňom zahrať určite bude dať.

Porovnávať to s nejakým intelovským 4-jadrom je úplne mimo! (Tam AMD ponúka zase iné spracovače, ktoré sú cenou tiež niekde inde, takže porovnávať to je poriadne od veci.)

Ako to povedal jeden novinár: koncom ľutňa (februára) stáli najvykonnejšie spracovače vyše 1000 USD, začiatkom brezňa (marca) ich cena spadla na 1/2.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetci porovnavaju AMD a Intel o to ako jeden ci druhy vyhrava/prehrava o par percent ale ze AMD ponuka to vsetko za 50% ceny ako by nikoho nezaujimalo. AMD je jasna volba momentalne.
Odpovedať Známka: 5.1 Hodnotiť:
 

co vsetko ponuka?
singlethread je oproti konkurencii zalostny, takt prilis nizky. 99% vsetkeho softu je bud kruty singlethread alebo sa tak sprava. zdrave optimum su 4 jadra, kto potrebuje viac, vie preco a ake.

tzn: idealny procak, defka pre vsetko, od browsovania, multimedii, hry az po prilezitostne enkodovanie ostava i7-7700k. amd je prilis drahe a prilis netrebne, aby sa oplatilo.

profici ficia na ecc ramkach, a to amd 'zvlada' len na zaklade klebiet.

teda tieto amd zazraky su len pre die-hard fanusikov s tucnymi penazenkami.
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

zalostny hej.. st/mt vykon pekne ukazuje cinebench15, 1800x ma st 161, mt 1628; 6900k st 155, mt 1477. Nieje o com. Aha je, 499 vs 1100$.
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

a ten google octane test, co je vybrany do testu ukazuje, ze 168$ core i3 je rychlejsie ako 1089$ i7 :) takze to je fakt relevantny test, bravo..
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

...co je vybrany do clanku ukazuje...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

... a co ie dovod, preco nedavam do beznych pc lga2011 procaky.

na druhej strane ta chapem - ako predajca musis nanutit zakaznikovi ten najdrahsi komponent, ktory mas v ponuke, nezavisle na to, ci ho potrebuje alebo nie.

ps: u mna plati:
i3 sekretarkam, lebo su na to, co potrebuju, rychlejsie, vykonnejsie a lacnjesie ako zeny
i5/e3 pre vsetkych, co vyvijaju aj ine cinnosti
i7 7700k pre hracov a tych, co chcu za svoje prachy najlepsie riesenie.

zen len na vyslovene vyziadanie, lebo je drahy a oproti 7700k pomaly.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

akych klebiet? ECC podporuje, ak sa nevyznas nepis.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

link na dosku, prosim.

ps: hovoris, ze si mozwm zobrat moje ecc registered ramky, hodit ich na zen a pojdu?
dokaz, prosim.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://goo.gl/8cfBd0

to ci si ne/budes moct pichnut tvoju eec pamat do konkretnej dosky ries s vyrobcom konkretnej dosky, nie s vyrobcom procesora
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. A ako riesenie uplne staci nekupovat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nejake info o cene?
priemerne x370 dosky ido po skoro 300eur, a neviem, cim to je, ale zda sa mi, ze stare dosky pre phenomii boli na svoju dobu viac advanced.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nekupuj si tento črep.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

inak najlacnejsia 8GB ecc rama 124,9€; 8GB bez ecc 56,9€ :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

v starom pc mam 64gb rdimm...
nemam dovod kupovat nove...
Odpovedať Hodnotiť:
 

V domácom kompe sú Ti fakt potrebné...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ber to ako uzitocne hobby. plati mi to ucty, a z toho, co mi po vyrovnani roku zostane, vrazam polovicu naspat do masiny, a polovicu na techniku do domu.

teraz mam, presne, 2588,31 eur na masinu, co znamena cca 500 eur na dalsie ramky, cca 1000-1300 na subwoofer a zvysok este neviem.
mozno si kupim zen. len tak. na hranie...
mozno lepsi basak... alebo sa nan vyseriem a kupim za cca dvojku dalsie quadro... nemam sajn...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Si geroj... Teba by som nechcel do domácnosti...
Si pridrahý chlap a rozmazaný!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

zijeme len raz, prave tu a prave teraz...

ps:
ja Teba tiez nie. niezeby si nebol fajn chlapec, ale radsej do domacnosti prijmem peknu a sikovnu rudovlasku...
ak ma zienka nezaplesti...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

v starom pc mas prd a nie ddr4, ddr4 zacali so skylakom pred rokom a pol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ty si pekne jebnuty, mam doma cely kit, 1ks za 750czk //8gb ecc
Odpovedať Hodnotiť:
 

a potom si sa zobudil a ruka v serbli.. https://goo.gl/SnYCrV je najlacnejsia ddr4 ecc rama v alze. Daj ty tvoj zdroj za 27€.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bscom.cz/operacni-pamet-crucial- medzera 8gb-ddr4-2133mhz-cl15-ecc-registered- medzera ct8g4rfs4213_d335943/
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas pocit ze 55€ a 27€ je rovnaka suma? ale inak dobra cena..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. V specifikacii je jasne uvadzane, ze podporuje a nie, ze vyuziva.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

AMD nie je ziadna volba, Ryzen uz teraz brzdi 1080 gtx, so zapnutym ci vypnutym SMT.

A do buducna s vykonnejsimi gpu to bude horsie, kto ho kupi do high end zostavy, zaplace do roka, ako zaplakali ludia pri Bulldozeri, ktory sa ukazal po roku ako totalny srot, lebo nestihal uz vobec na high end gpu.

Sigle thread vykon je nizsi ako Intelu, AMD ma akurat lepsie vyriesene SMT ako Intel HT, aj to, o par % bodov, lebo to pri vyuziti vsetkych jadier, threadov im to skaluje o trochu viac.

Co sa tyka ceny, AMD uviedlo procesor, ktory vykonovo neprekonal ani to, co uviedol Intel pred 3 ci 4 rokmi. Takze im nezostava nic ine, ako agresivna cenova politika zviest sa na tomto kratkodobom hype.

Ked mam na Audi ci BMW, Mercedes nekupim si Skodu alebo VW.


Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

tebe dobre ebe
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Cenu uprednostňuje menšie percento zákazníkov.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Audi, vw, skoda?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Zbytočne mu naznačuješ že je to jeden koncern, pán to iste vie, taktiež vie že je lepšie kúpiť auto na ktorom môže pohoniť ego, lebo má výkon o pár koní viac.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Oznacovanie rozhodovania zakaznika, ci za svoju platbu pri servise chce na recepcii komunikovat s i3 pouzivajucou sekretarkou, a nasledne na stojaka cakat s kelimkom automatovej kavy na uhundraneho technika alebo uprednostnuje ine delenie marze, za honenie ega je mozne.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tebe jebe, ty kde zijes ? Mas ty vobec nove auto? Uz aj tie "dostupnejsie" znacky maju servis na urovni, skus si najprv volaco zistit, ked budes varit len s vody, nabuduce aspon netrepnes takuto kokotinu.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Keby nejebal, tak ho odrežem. Žijem tu. A nemám. A zhruba takým vypočúvaním prejavovaná uhundranosť. Stačí?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zijem tu aj ja, a uhundranost ak to tak beres tak ti do toho nic hovorit nebudem, skor ide o tu ze tu porvnavate, neporovnatelne, keby to AMD bolo hodne tolko co ta i7 tak asi tu cenu tomu prisposobia nie ? A ktomu servisu mozes si v tej istej cene mozes kupit Ackoveho medveda, ale stym ze kupujes na hovno auto, a za tu cenu mas ja neviem trebars od VW GTi Golfa, a ked uz porovnas tieto dve auta tak je to ine nez ked s tym Golfom porovnavas SLko medveda pretoze stoji raz tolko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dvojnasobok? Za cenu SLka kupis 4 GTIcka...

Ale inak mas pravdu, radsej GTI ako Acko za rovnaku cenu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaaujimavy nazor na moznost vyuzitia matematickych znalosti urcovanim osobnych preferencii zohladnenim principov trhovej cenotvorby.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cena moc nezaujme. Najúspešnejšiu značku nedostaneš z trhu cenou!

A ešte niečo. Ale, Nasáčkovali sa nám do obchodov s kvalitnou obuvou a textilom číňania. odvtedy je po kvalite! A pôvodné kvalitné značkové výrobky už nikto nepôjde predávať. Lebo tu paradoxne pôsobí vyššia cena a vyššie nájmy. Číňania stále bojujú, hlava - nehlava o čo najväčší vplyv a predávať tie ich šmejdy za každú cenu!
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

mas v tvojej uvaje zasadnu chybu maniak.. Cinske smradlave topanky za 10e uz na prve chytenie nikto okrem bezdomovcov nekupi, lebo smrdia a ked to chytis do ruky vidis, ze sa to za tyzden rozpadne. Naproti tomu ten procesor je uplne rovnako kvalitny, ked nie lepsi - aspon nedavaju medzi hspreader a cpu zubnu pastu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono je to písané trochu inak. Pred tými číňanmi boli kvalitné topánky a textil...
A kľudne si tam daj aj zubnú pastu, nič nestratíš. Lenže tá rýchlo vysychá, to je celé malý problém. Nič viac, nič menej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vo všetkých tu zverejnených tabuľkách vidím prepadák AMD a dominuje jednoznačne Intel.
Tak aká konkurencia a pre koho??
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

netrep hluposti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel = Apple v cenach a nekalej politike. 1700X objednany.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Este spomeniem co stihol intel dokurvitkovat od cias Ivy Bridge:
1. Nekvalitna pasta pod IHS, ktora sa casom samozrejme zhorsuje (riesitelny problem - delid a prepastovanie).
Vynimkou su najdrahsie modely ktore su letovane, AMD letovalo aj najlacnejsie $70 FX-4100
2. stensili substrat (plosnu dosku), takze pod vacsim chladicom sa moze OHNUT.
Pytaju majland a setria na vyrobe kazdy cent.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

3. Novy socket kazdu chvilu. Skuste hadat k comu vas donutia ked sa vam pokazi zakl. doska a nezozeniete ekvivalent s rovnakym socketom.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

1, 2, inziniersky navrh. zrobis prepocet a vyberas prve najlacnejsie riesenie, ktore ti dane parametre splna.
(irl priklad - treba ti do roboty chodit, zvazis vsetky poziadavky na dopravny prostriedok a kupis si 86-tku.
a budu sa kokoti rozculovat, preco si si nekupil veyrona, lebo...)
3, ist za zelenym kokotom, ten ma aj stare.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

3) Ako co. Chcel som low-power ivy bridge xeon (napr. E3-1265L v2, doska akceptuje iba SB a IB) a jedina cesta je ebay.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ibaze tak prichadzaju o peniaze. Od 2007-2015 som vymenil 5-6 AMD procesorov, lebo pasovali do rovnakej dosky. Keby 7700k pasoval do tejto co mam teraz, tak 4790 je uz predany. Ale ked su v inteli drbnuty jak kybel gitu, tak tak im treba.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Nerozumiem prečo by mali byť rovnaké sockety?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

aby som nemusel menit dosku a windows ale iba procesor.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To nikdy nebol a tým dupľom je to blbosť aj v súčastnosti.
Rozmýšľaš opačne...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

7700 podporuje DD4, 4790 iba DDR3. Zbytocne by si ho brzdil ramkou, takze aj tu potrebujes vymenit ;)

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

7700k podporuje aj ddr3.napr. 6700k CB15 ddr3/4 ST 132/131 MT 515/512 ; winrar sec ddr3/ddr4 78,94/76,71 Megahertze niesu vsetko lebo ddr4 ma horsie latencie...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

inak ked uz sme pri i7 6700k a cinebench15... ryzen 1700 ma CB15 MT 1419 bodov, 2,77x rychlejsi :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Čo tak porovnávať zodpovedajúce novinky?
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

ryzen 7 1700 - 359,9€; i7 6700k - 351,9€ Uz viac zodpovedajuce by to porovnanie ani byt nemohlo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie sú z rovnakého obdobia, pane poslanče!
Ceny nikoho okrem špekulantov nezaujímajú...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ja sa pytam ako blbec, ale ina architektura arm tam je uz roky 8 jadier, 10/jadier atd. Ak zmiesam jablka a hrusky, v com je rozdiel medzi Intel a Snapdragon? O co su pomalsie na nejakej pomyselnej tabulke trebars mobilne procesory s tymi desktopovymi? Dik za vydvetlenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este dodavam, ze Intel mal snahu fusovat do tejto oblasti a vieme ako to dopadlo, ze odisli z trhu mob.procesorov. Nie je zlozitejsie robit mob.procesory? Uz len ked pozriem na vyrobnu technologiu, teraz je tusim 14nm. Mne pride intel ako snapdragon a amd ako mediatek. Mediatek vzdy hra druhe husle. Ale moja otazka, ze kto fakt robi najvykonnejsie procesory?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no hlavne TDP pri mobilnych procesoroch je na urovni 1/10 tych desktopovych takže výkon sa nedá očakávať

celkovo arm platforma je urcena skor na nizku potrebu ako vykon takze si nevedia konkurovat, jedine najvykonnjsie arm s podpriemernymi x86 - ale tu nastava problem ze neexistuje windows pre arm (ano bude ale doteraz nebol)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wtf chalani... vsetci aj amd aj intel fans by ste mali byt radi. Amd je konecne spat s aj ked s trochu horsim vykonom, ale rozhodne sa vracia ako silna konkurencia z coho budeme tazit hlavne my, konecne sa cele x86 zase rozhybe a 8jadra sa stanu standardom co nevidiet. Kazdopadne amd uvadza prvu generaciu zenov a naskok intelu 5-10% je uplne nepodstatny v trochu vacsom obraze.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

lebo i7-7700k + gefrc1080 je super, nic lepsejsie nieje a ani nebudde dokedi nevijde novi i7-8800K a gefrc2080


Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

dalsi gefrc bude 1180 nie 2080
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pre neho 2080...
vies, kym clovek s jeho vyjadrovanim nan nasetri...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Výkon plus mínus rovnaký, cena dosť nižšia. Plus zlepšenie do budúcna, nová architektúra s nevychytanymi chybami. Ale sak on to Intel zas nejako uplati, aby ich potopil
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

???
Zasa je to len ďalšia bublina od AMD. Poriadne veci od nich netreba čakať. Mali dosť času, celé desaťročia na nejaký poriadny vývoj procesorov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ty mas bublinu v hlave. Rozumies sa tomu jak Fico do prava.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

jasné, keď povieš...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

7.3.2017 amd uvazda 32jadrove Opterony (nemusia sa tak volat) resp. servrove procesory zlozene z 8 ZEN modulov, 8kanalovy radic. Ceny zatial nezverejnili, ale taka 32 jadrova 64 vlaknova bublina musi byt popici bublina.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ach boha, keď na to treba tak vysoký výkon že len kvôli tomu by som kupoval highend.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potrebujete úver vo výške 3% platiť svoje účty, alebo začať podnikať z
tvoj vlastný? Ak áno, kontaktujte nás s týmto nasledujúcimi údajmi

barclayfinancialgroupfirm@gmail.com
Povedz: +919108362494

1) Celé meno:
2) Pohlavie:
3) Pôžička Suma potrebná:.
4) Pôžička Doba trvania:
5) Krajina:
6) Home Address:
7) Číslo mobilného telefónu:
8) mesačný príjem:
9) Zamestnanie:
) Kde ste sa tu o nás.

Email Us: barclayfinancialgroupfirm@gmail.com

Povedz: +919108362494
S Pozdravom,
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

My sme zistit, ze vy si podvadzat nas a ze chciet nase cislo uctov, z ktore vas vybrakovat vsetok hodnota euro... :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mat vy aj v zelenom velkost zamestnat taku? Ja financny exprt hladat kontakt.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

fak juuu!

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hawwe jo nedich hawwe in finansjele help? Binne jo yn alle finansjele krisis of dogge jo nedich middels om te begjinnen op dyn eigen bedriuw? Hawwe jo nedich fûnsen te regeljen jo skulden of betelje út dyn rekkens of begjinne in goede bedriuw? Hawwe jo in lege kredyt skoare en jo fine it dreech om te krijen haadstêd tsjinsten út lokale banken en oare finansjele ynstellings? Hjir is dyn kâns om te krijen in finansjele tsjinsten út ús bedriuw. Wy biede de folgjende Finânsjes te individuals-
* Commercial finance
* Persoanlike finance
* Business finance
* Construction finance
* Business finance En folle Meer:
en noch folle mear op 3% rintepersintaazje;
Contact Us Via Email: hksh.mlc01.copy@outlook.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dalsi retardovany holansky socialny inzinier otravuje? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hello, Do you need an emergency loan to address your financial needs? We offer loans ranging from 3,000.00 to 100,000,000.00 EUR, we are reliable, powerful, fast and dynamic, without credit control and we offer a 100% guarantee for foreign loans during the transfer period. We have also issued a loan in all currencies with a 2% interest rate for all loans .... If you are interested, contact us through Via (Whats App) number:+919394133968 patialalegitimate515@gmail.com Mr Jeffery
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár