neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Linux v Mníchove ešte nie je stratený, tvrdí FSFE

Značky: Linuxverejná správaWindows

DSL.sk, 3.3.2017


Hoci mestské zastupiteľstvo mesta Mníchov, ktoré je príkladom úspešného prechodu verejnej správy na Linux, v polovici februára poverilo administratívu vypracovaním stratégie prechodu späť na Windows a nemecké médiá rozhodnutie interpretovali ako definitívne rozhodnutie prejsť na Windows, podľa aktuálneho vyhodnotenia a interpretácie situácie organizáciou FSFE sa ešte definitívne nerozhodlo a Linux má teda v tomto meste aspoň teoretickú šancu.

Po aktivite FSFE, Free Software Foundation Europe, spolu s The Document Foundation, KDE a OSBA totiž opoziční poslanci presadili k rozhodnutiu zastupiteľstva dovetok, podľa ktorého musí administratíva predložiť kalkuláciu koľko predchádzajúcich investícií do nasadenia Linuxu bude odpísaných a aké budú náklady prechodu a zastupiteľstvo definitívne rozhodne až následne.

Keďže návrat k Windows má podporu koalície SPD a CSU majúcej väčšinu je ale otázne, či tento dodatočný krok reálne niečo zmení.

Mníchov rozhodol o postupnej migrácii na Linux a ďalší open source softvér pred viac ako desiatimi rokmi v roku 2003, ako prvé z väčších miest. Použitou linuxovou distribúciou je vlastná distribúcia LiMux postavená pôvodne na Debiane a v súčasnosti na Ubuntu. Ako kancelársky a komunikačný softvér mesto využívalo štandardný open source softvér OpenOffice.org a následne LibreOffice, Firefox a Thunderbird a vlastné vyvinuté rozšírenie pre prácu so šablónami, formulármi a listami pre OpenOffice.org respektíve LibreOffice, WollMux.

Mesto používa open source softvér na cca 15 tisíc svojich počítačov, pričom na 14800 z nich je inštalovaný LiMux, na zvyšných zostal Windows. Windows je ešte aj na ďalších počítačoch, na ktorých je potrebné využívať softvér dostupný len pre Windows. Celkom je tento operačný systém podľa dostupných informácií na niečo viac ako 4 tisícoch počítačov.

V schválenom návrhu sa počíta najneskôr do konca 2020 s vytvorím štandardného klienta postaveného na Windows a začatím používania štandardných na trhu používaných produktov aj pre kancelársky balík. To má zrejme znamenať aj odchod od LibreOffice k Microsoft Office.

Presné argumenty za migráciu späť na Windows nie sú jasné a rozhodnutie sa okamžite stalo terčom výraznej kritiky. V súčasnosti je totiž naopak trendom v IT zvažovať prechod na otvorené riešenia, špeciálne s podobou posledných verzií Windows 8, 8.1 a 10 a napríklad kritizovaným netransparentným odosielaním množstva dát na servery Microsoftu vo Windows 10. Brzdou takýchto snáh je často náročnosť migrácie na Linux, ktorú má už ale Mníchov za sebou.

Linux a open source naopak prináša zbavenie sa závislosti na proprietárnych riešeniach a pri dobrom zvládnutí prechodu aj ušetrené prostriedky.

Návrat späť na Windows začalo zvažovať a teraz aj presadzovať nové vedenie mesta, ktoré prišlo v 2014. Podľa FSFE sa primátor Dieter Reiter sám označil za fanúšika Microsoftu. Viceprimátor Josef Schmid ešte v 2014 uvádzal tri dôvody prehodnocovania, sťažnosti zamestnancov na Linux, zámer používať rovnaké produkty ako občania a spochybnil aj mieru úspor. Sťažnosti sa mali týkať možnosti pohodlného prístupu k dátam a softvéru na mobilných zariadeniach v existujúcom riešení mesta, minimálne jeden mestský úrad sa sťažoval na zníženú efektivitu práce.

V minulom roku si mesto nechalo vypracovať analýzu veľkou konzultačnou spoločnosťou Accenture. Objednanie analýzy od Accenture bolo kritizované pre konflikt záujmov, keďže táto spoločnosť spolu s Microsoftom prevádzkuje konzultačnú službu Avanade pomáhajúcu firmám nasadzovať Microsoft technológie. Analýza podľa dostupných informácií odporučila dať zamestnancom na výber aj Windows a pri väčšom záujme o Windows zvážiť, či LiMux neopustiť. Podľa FSFE ale ani analýza za príčinu identifikovaných problémov neoznačovala technické problémy s riešením ale primárne organizačné problémy.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

mníchov bol krásny pľuvanec do tváre všetkým nenažrancom. škoda.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Je niekde nejaká info koľko peňazí ide Microsoftu mesačne čisto za všetky licencie čo máju po svete?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Je
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

V Microsofte.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Microsoft dá Mníchovu licencie zadarmo, tak ako to robí v Afrike, keď začne nejaký štát používať linux.

Úderom pod pás K.O. linux.

Nemajú šancu. Škoda, tomuto svetu vládnu vlci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

devet
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Teraz uz jedenact
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

v máji sa dozvieš, rok však nie je presne definovaný, takže čakaj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože nie je? Ak nič iné nemá skokovú sekundu, je už aj tým, že nie je.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aj aj som presiel z Linuxu na Windows.
S Linuxom (konkretne Ubuntu) to bola otrava. Stale som len hladal (a casto nenachadzal) funkcne alternativy k windowsackym programom. A pritom casto islo o zakladne veci, napr. na spravovanie a prehravanie hudby som nenasiel porovnatelnu alternativu k foobaru (sice ako-tak isiel cez wine, ale nie uplne plnohodnotne a bolo to ako skrabat sa rukou na guliach ponad chrbat:-).
A teraz ma mozete vyminusovat.
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Foobnix, Clementine?
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Na Foobnix si nepamatam, ale Clementine som urcite skusal. A okrem toho aj ine.
Bud v tych programoch nefungovalo viacnasobne filtrovanie podla roznych (aj custom) tagov a ked uz aspon nejako fungovalo, tak program mal problem zhlnut moju zbierku 2200+ albumov.
A o nejakej vlastnej uprave vzhladu uz nemohlo byt ani reci.

Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

no do prdele ty si pekny pirat. To prave preto ti neslo!
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Music Player Daemon... Teda mpd a nejaky frontend k nemu ak ti nestaci mpc, alebo nmpc. Ja pouzivam ten gnomacky, tusim gmpc. Zbierka cez 6000 hodin hudby a nemam problem s rychlostou.

Pri hladani alternativ k comukolvek je problem, ze to nie je to iste, na co je clovek zvyknuti...
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

to nie je len o zvyku, ale aj o nelogickosti...skus porovnat akukolvek inu alternativu k Total Commanderu - vsetkym nieco chyba, alebo vyzeraju otrasne...najblizsie sa asi dostal Double Commander, ale tiez mu chyba napr integracia winraru a plno dalsieho...to su take nepochopitelne drobnosti, ktore dozenu obycajneho cloveka k sialenstvu - napr midnight commander - 90% softu pouziva na oznacenie vsetkeho ctrl+A, na vymazanie del...nepochopim preco oni museli spravit vynimku, a tieto skratky nic nerobia v mc...ok poviete ze vsak najdi si na googli ako sa to meni a zmen to...ale ked ma obycajny clovek kvoli kazdemu linux softu stravit polku dna nastavovanim, tak sa nato moze vysrat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Proste to nie je pre teba a basta. Pre nás ostatných to je. Ďalšie reakcie už nie sú potrebné.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Len vás ostatných je brutálna menšina.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Iste, ale čo na tom záleží??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo mc je pre tych, co ho realne pouzivaju, nie pre tych, co sa nevedia pohnut z Total Commanderu.

Btw, Ctrl-A je kontrolny klaves screenu a Del nepodporuje kazdy terminalovy emulator, na niektorych pocitacoch fyzicky ani nie je (napr. Apple), na mazanie sa v nc klonoch aj tak tradicne pouziva F8. Tak preto ich mc nepouziva.

Btw2, pod windows je aj tak lepsi Far ako TC ;)

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tvoja mentalna a technicka zaostalost je zjavne geneticky dana, ale zato uz my nemozeme...
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

hovor si co chces, nejde to proste poradne...daval som otcovi Mint na komp, instalacia vcelku jednoducha, ale oproti win 7 strasne dlho trva kym restartne, kym sa zobudi zo sleep, kym sa prihlasi, problemy s jazykovou mutaciou, predsa len 55r nevie anglicky, nie je ani zdaleka plynuly ako win 7 na tom istom kompe...
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Mint ubuntu a debian robia linuxu zle meno mint a ubuntu su zabugovane debia zas zastaraly a testing je nestabilny. Skus arch alebo nieco arch based. Ja osobne som windowsak windows ma zivi, ale asi 30% casu pracujem aj v linuxe obidva systemy maju svoje pre a proti a arch linux je velmi kvalitny a stabilny system.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

no len skus dat arch based linux napr svojmu otcovi :D

je od nich pekne ze skusali spravit "civilnu" verziu linuxnu pre beznych ludi, ale uz to asi prehnali a je to viac na skodu ako uzitok...

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

zena ma zorin OS a zvykla si.. teraz nema problem

resp otazok je asi tolko ako bolo pre windows

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"no len skus dat arch based linux napr svojmu otcovi :D"

Taky Antergos, alebo Manjaro su jednoduche aj pre uplneho zaciatocnika a pritom pod kapotou je to plnohodnotny arch linux.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

antergos je celkom OK, az na tu skaredu predvolenu temu GNOME. nestaci ze samotne Gnome nie je nic moc, oni tam este daju hentu nechutnu temu :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj (78 rocny) otec funguje na pc s gentoo, ale to je v principe jedno, pochybujem ze ti vasi otcovia sa o to staraju ako admini a na to aby si tam pozrel web, maily, pokecal s kamosmi na skype a pod. je uplne jedno co tam je... akurat vyhoda linuxu je ze tam len tak jednoducho nenainstaluje kazdu volovinu co mu niekto posle, takze aj nutnost servisu je o dost nizsia :-)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

daj otcovi freebsd bez gui. hod ho do vody a nech sa nauci plavat. ked bude chciet pozerat 2 girls 1 cup, tak sa to nauci rychlo a rozbeha gui len taky fukot.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

par krat som aj ja skusak ubuntu alebo mint, ale vzdy to skoncilo po 3 dnoch vratenim sa k windowsu, a to veru nie som zdaleka jediny s takymto scenarom
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Nemozes prejst na linux a ocakavat ze to bude windows. Co sa tyka ubuntu a celkovo ubuntu a debian derivatov, tiez by som sa s tak retardovanym balickovanim a neexistujucou dokumentaciou po troch dnoch vratil na windows.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

to samozrejme chapem, ale stale som narazal na problemy typu - nastavenie kodovania cz/sk tituliek, problemy so zvukom, mikrofon, citacka kariet, a takto stale nieco a veru absolutne sa mi nechce riesit fora a zistovat ako to rozbehat...osrat

linux nebude nikdy pre beznych ludi, je to vec ako stvorena na uzku specializaciu
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

ked si kupis komp za 300€ z pochybným HW z ciny tak sa necuduj ze nie je plne podporovaný a vyziadaj si od ich výrobcu ovladace
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Ked hocikto nemoze, tak linux nie je open source.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

:D bwahaha :D neexistujucou dokumentaciou,debian... tebe musi trtusit na leben alebo trolujes
retardovane balickovanie :D ahaha dopice
lebo k windowsu a "jeho balickovaniu" ta to tahalo, ze?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Nie. To som mal na mysli v porovnani s pacmanom, AUR a archwiki.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Deadbeef
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kecáš...dával som Linux už asi 20 ľuďom a pochvaľujú si ho aj po rokoch. To že si zafixovaný na pár programov z widiel a nevieš sa zorientovať v inom, je tvoj problém. Keď som prechádzal na Linux asi pred 10 rokmi tiež sa sralo "aky tam budem mať winamp napríklad..."

A foobar? To čo je za srandu? Cez Wine? :D V Linuxe Exaile, VLC, Amarok, kaffeine, Banshee...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pokial nepoznas a nepouzivas customizovany foobar ako ja, tak sa v tomto pripade nemame o com bavit.:))
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

mas to customzovane na aktualne penisi z fotopasci?
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

No hej si len user:D To konkretizovanie ze to bolo ubuntu ani nebolo treba. Pretoze to je jasne...:D a ze si si musel spustat music player cez wine. Tak to si babrak:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zišlo sa tu zasa veľa expertov tak sa opýtam na to, čo mi robí tlačiareň v Linuxe a Win 7

Na jednom kompe mám hlavný systém Linux Mint a na malej particii widly 7. Mám tlačiareň obyčajný lacák HP 1510. Mám ju na 6 metrovom USB kábli (5+1 meter lebo nemam wi-fi kancel). Je to o meter viac ako je USB norma.
V Linuxe skenuje, tlačí, všetko v poriadku. Keď ale pre-bootujem do widiel 7, tak ju systém ani nenájde kým neposunie PC a nepripojím ju iba na 5m USB kábel. Až potom tlačí a aj to robí niekedy chyby (zastaví sa tlač, prejde prázdna strana a tlačí ďalej). V Linuxe nieje problém ani na dlhšom kábli. Vysvetlenie.....?
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Lebo je to tak.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Microsoft dodrzuje normy.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Nehovor, ze nieco nejde (Microsoft), lebo sa najde niekto, kto o tom nevie a spravi to (Linux) :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to je overiteľný dôkaz, že trolling nemusí byť sarkastický.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

jj tie ktore si sam stanovi
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zapájaš to cez predný USB panel alebo zadný?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jáj noťas, tak to nič a ešte HP, HadamPôjde alebo HovnoPočitač?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

HP ma tlaciaren
a tvoje Hádam Pôjde tak platí možno na paviliony

probooky a elitebooky su dost dobre (za cenu)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to klasický stolový PC
Odpovedať Hodnotiť:
 

...doma skladaný, žiadne "značkové" sračky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Cez zadný panel
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked mas dobry kabel, moze byt aj 10m a pojde to jedna basen. Ak mas horsi kabel, tak windows netoleruje chyby, musis mu to vyslovene povolit v spravcovi zariadeni, alebo registroch.
Pripadne mozes skusit:
https://support.microsoft.com/en-us/help/17614 /automatically-diagnose-and-fix-windows -usb-problems

alebo https://support.microsoft.com/en-us/help/976972 /you-encounter-problems-when-you-move-data -over-usb-from-a-windows-7-or -windows-server-2008-r2-based-computer- that-has-an-nvidia-usb-ehci-chipset- and-at-least-4gb-of-ram

kazdopadne windows a USB, to je vzdy loteria. Sam som sa niekolko dni natrapil pri 7m USB kabli a EPSON laserovkou, lebo vzdy to zasekavalo pri viac tlaceni, alebo vypisovalo nahodne chyby.
Napokon som rezignoval, pripojil rovnako dlhy LPT kabel a bezi spolahlivo a bez problemov :))))))

Inak HP su zname tym, ze maju problemy s niektorymi USB, alebo VGA (DSUB pripojenie na niektore projektory, napr. EPSON) pripojeniami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

este existuje finta, pripojit cez USB1.1 HUB tu tlaciaren, lebo pri nizsej rychlosti to je tolerantnejsie k dlzke kabla :) ... ak teda nemas nutkavu potrebu rychlej tlace, tak toto je tiez jedno "easy" riesenie ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pripadne komu sa nechce hladat ako opravit win7 a problemy s komunikaciou cez USB, tak staci doplnit kluc do registrov:

EnHcSoftRetry registry entry a DWORD hodnota 1
pod stromom:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Enum\PCI\<hw id>\<instance id>\Device Parameters

alebo pre XP:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Services \USB\EnSoftRetry a DWORD hodnota 1
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dik za tip, ale zas az tak v laske widly nemam aby som daco v registroch nastavoval :D V Linuxe mi to ide dobre a to mi staci. Bol som iba zvedavy ci sa uz niekto s niecim takym stretol
Odpovedať Hodnotiť:
 

daj si tam aktívnu USB predlžovačku a budeš vysmiaty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux dava vacsie napatie do USB-ciek :D Tiez som mal problem na jednej USB linke kde je dlzka kabla na hranici, pouzitim externeho napajania 5,3V problem vyrieseny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna je to stratena vec. M$ si chce dat zalezat na tom aby urobil s Mnichova priklad pre ostatnych ako nemozu prejst ku konkurencii. Cele je to tam uz podmaznute. Mafia ako vysita.

Ale kedze budu musiet kupivat aj novy HW tak sa naklady na M$ produkty schovaju ako tu na SK.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

povedzte mi, je ten sk***** windows 10 normalny? idem aktalizovat ovladac na intel grafiku, zacne to skriekat, ze mam verziu od OEM vyrobcu a blabla. takze odinstalujem staru verziu, restartujem a co nevidim? ten smejd win10 si sam nainstaloval intel ovladac naspat. nakoniec asi po 5 restartoch sa mi to podarilo konecne rozbehat. podotykam ze este pred prvym uninstallom som v system -> rozsirene systemove nastavenia vypol automaticku instalaciu driverov a ten vydrb*** OS si aj tak robi co chce. a za takyto paskvil chce MS peniaze?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mal si si dat Win10pro, ten by ta posluchol napoprve ;)
Win10 je cisty spyware...
Predvcerom som reinstaloval NTB Toshiba a wifi s ovladacmi z OS malo zufalu citlivost (ledva chytilo signal), po nainstalovani novych ovladacov ku wifine, to hned hucalo plny signal aj plna rychlost. :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zdar kolegovia. Roky pouzivam ubuntu bez gui (server) a pochvalujem si. Teraz som presiel z win na ubuntu aj na mojom osobnom pc a je to katastrofa(ani nebudem popisovat, lebo by som sa zase rozculil). Ake distro by ste mi poradili? Hlavne mi asi zalezi aby tam bola nejaka alternativa k start menu (tzn nieco ako dash, ale nie nieco tak ukrutne pomale). A tiez normalny alt tab, nie ten spomaleny vycackany unity. A pre pana jana prosim krizik vpravo a nie vlavo. Dakujem velice pekne.

Ps: Je nejaka dobra alternativa pre lightshot? Skusal som shutter ale v porovnani s lightshotom to je nic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux Mint (rozhranie Cinnamon). Mint vznikol primarne ako distro ktore robilo Ubuntu menej nezmyselnym. Dneska je to najpouzivanejsie distro.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja som nahodil viacerym beznym uzivatelom Mint 18.1 Cinnamon (alebo Mate) podla vykonu HW.

Sebe na hranie som nahodil KDE Mint 18.1, s najnovsim podporovanym kernelom 4.8. Bezi to velmi svizne aj na Kaveri 65W procesore.

Kriziky v Minte su vpravo, ale aj v Ubuntu sa daju jednoducho prehodit z lava do prava. Tie by som riesil najmenej.

Co sa tyka roznych "start" menu, tak to je zrovna jedna z najhlupejsich navykov, ktore na windowse vymysleli. Je to sice pouzitelne, ale ako vravim, je to hlupy navyk (sam som dost velky windowsak).

V linuxe pouzivam ALT+F2 (co je obvykle runner, starter aplikacii), alebo si mozes nahodit lubovolne dockovacie listy aj s akymi takymi "start" menu.

Ostatne tvoje spomenute tooly som neskusal, takze neviem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To start menu radsej vysvetlim.

V linuxe je start menu pouzivane na administraciu, zmenu uzivatelkych nastaveni, alebo na najdenie aplikacie podla zamerania aplikacie (kategorie). Ma sluzit na zriedkave situacie. Napriklad nainstaloval som si GIMP, tak sa pozriem cez startmenu do Grafiky a najdem GIMP. Ihned si vytvorim bud spustac na plochu, alebo do docku, alebo do favorites, pre rychlejsie spustanie. No nie je problem v startmenu robit to iste, co vo windows (az na dlazdice) ale je to predsa len dizajnovo take chaoticke.

Odpovedať Hodnotiť:
 


Vo windowse je Startmenu nutne zlo, pretoze sa od WinXP z toho urobila tzv "modla" funkcnosti PC. Vo windowse kto nema startmenu je strateny. Aj preto sa ho snazi Microsoft tak zmenit, ale zavislost na menu, ktoru vytvoril, uzivatelia nevedia opustit. Aj preto tie komplikacie vo Win8.1 -> Win10. Sam som zacal pouzivat pripinanie aplikacii do listy a zo startmenu pouzivam uz len kliknutie pravym tlacidlom mysi na start tlacidlo. Jedine vypnutie/restartovanie PC ma nuti ist bud do konzoly, alebo do startmenu. No vela pouzivam uspanie stlacenim Powerbuttonu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

startmenu existovalo uz vo windows 3.1 s rozsirenim norton systemworks, potom obdobne vyzerajuce graficke prostredie vlastne prebrali aj win95, od ktoreho sa to roky rokuce taha. Je to prakticke...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemal by som tolko hladovat, pisem bludy. Myslim na Norton Desktop s dalsim rozsirenim a pisem systemworks... :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, ale vtedy sa tam nachadzalo obrazne povedane programov. Az v XP z toho vzniklo nieco, bez coho sa windowsak nevie ani vyspat :-) A potom sa mu tazko zvyka na ergonomickejsie riesenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

*par programov
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo mohol som upresnit, co myslim ten start menu -> miesto, kde zacnem pisat nazov programu a uvidim zoznam programov, ktore obsahuju ten text. Idealne teda nieco take, kde nemusim pouzit mysku, nemusim nic pridavat do favourites, vytvarat zoznamy, umiestnovat na plochu, listu a neviem kam (pouzivam v praci desiatky programov /sporadicky/, tak by som mal za chvilku vsetko preplnene odkazmi na program, ktory pouzijem raz za tyzden). Alt + F2 je super, vdaka presne nieco take som hladal. Aj ked nenahneval by som sa, keby to bolo troska inteligentnejsie, tzn castejsie pouzivane programy umiestnoval na prve miesta, ked zacnem pisat "writer", tak mi to ozaj aj ponukne libreoffice writer apod.

Ale vdaka za rady, dam sancu mintu a uvidime
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mint advanced menu ma presne taky search box, ktory sa aj hned focusne pri otvoreni menu, takze sa da hned pisat (je to tusim obdoba z win vista alebo 7, neviem presne, lebo tieto systemy ma uz obisli)
Odpovedať Hodnotiť:
 

presnejsie sa ten applet vola: Mate menu (nie Main menu)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Manjaro + xfce alebo openbox.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.bodhilinux.com/
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár