Vedci na Massachusettskom technologickom inštitúte, MIT, vyvinuli technológiu povrchu, na ktorý nemá vôbec priľnúť ani hustá kvapalina.
Technológia má tak nájsť uplatnenie napríklad na spracovanie vnútorných povrchov obalov, vďaka ktorým nebude prichádzať ku stratám balených produktov.
Technológia nie je postavená na jednom konkrétnom materiáli, ide o spôsob úpravy materiálu s možnosťou použitia rozličných materiálov požadovaných vlastností.
V prvom kroku sa na povrchu vytvorí štruktúra podľa ilustrácie s ostrými trojuholníkovými tvarmi, ktorá sa potiahne špeciálnym povrchom.
Následne sa do priestoru medzi výstupkami umiestni kvapalina, ktorá sa tu trvalo udrží vďaka kapilárnym silám a navyše aj na povrchu výstupkov vytvorí tenkú vrstvu.
Následne sa kvapaliny a produkty skladované v obaloch s takýmto povrchom pohybujú na tomto povrchu bez výrazného trenia a preto k nemu nepriľnú.
Predstavenie technológie LiquiGlide (video: MIT)
Používanie takýchto produktov je pre ľudí pohodlnejšie a zároveň neprichádza k zbytočným stratám pre uchytenie sa alebo prischnutie časti produktu na obale.
Podľa vedcov má povrch, ktorý komercionalizujú pod označením LiquiGlide cez rovnomennú spoločnosť, oproti iným hydrofóbnym povrchom dve podstatné výhody. Údajne je výrazne trvanlivejší a svoje vlastnosti si uchová aj po dlhej dobe a zároveň sa dá vyrábať aj z neškodných alebo jedlých látok, je ho tak možné použiť aj na obaly potravín.
Štruktúra povrchu LiquiGlide, kliknite pre zväčšenie (obrázok: LiquiGlide)
Materiál bol pôvodne vyvinutý už pred viacerými rokmi, spoločnosť LiquiGlide teraz oznámila získanie investície vo výške 16 miliónov dolárov s cieľom komercionalizovať technológiu v ďalších odvetviach okrem obalov, napríklad v priemysle a vo výrobe potravín.
Už v 2015 spoločnosť licencovala svoju technológiu v oblasti obalov výrobcovi potravín a výrobcovi lepidiel, či sa už nejaké obaly s týmto povrchom reálne dodávajú na trh respektíve kedy sa začnú dodávať ale nie je jasné.
Take uz existuje.
Na 25kkm lak okna plasty. Sada na jedno auto cca 35€.
Nieje to trvale nakolko aj jemny prach je abrazivum pri jazde.
Ked chces vediet viac boratdslatgmailcom
Moc nadšený nie som .
Stráca sa ten pôžitok vylizania zbytku Monte v kelimku,
alebo škriabania stien Pribinacka lyžičkou ,keď už je obsah dávno prázdny.
:-)
Čo teraz budeme robiť ? Dopapkas a šup stym hneď do koša?!
To bude ako keď pozeráš nejaký dobrý film , vzijes sa do deja , a na záver
ktorý si ešte ani nestrovil , ti zahučí do hlavy reklama .A je konec!!!
PS:
Odtokove a kanalizačné rúry ,a interiér parlamentu by mali tou technológiou upraviť .