Služba webového úložiska Microsoft OneDrive s dostupným klientom pre automatickú synchronizáciu súborov zo zariadení užívateľa by mala v druhom štvrťroku začať využívať rozdielovú delta synchronizáciu.
Vyplýva to z produktových plánov pre tento produkt zverejnených na januárovej konferencii Microsoft Tech Summit.
Pri rozdielovej delta synchronizácii sa pri zmene súboru na niektorom zariadení respektíve vo webovom úložisku nutne neprenáša celý súbor ale iba jeho zmenené časti. U viacerých typov a formátov dokumentov a súborov, ktoré sa v čase menia, sa dáta menia len lokálne, takáto synchronizácia je efektívna a najmä pri veľkých súboroch dokáže ušetriť veľké množstvo prenášaných dát.
Špeciálne užitočná je pri synchronizácii súborov cez mobilné siete.
OneDrive takúto synchronizáciu podľa dostupných informácií v súčasnosti už využíva, ale len u formátov dokumentov Microsoft Office. Požiadavka na podporu delta synchronizácie u všetkých súborov je užívateľmi evidentne veľmi žiadaná, keď je druhou najžiadanejšou na platforme UserVoice.
V Q2 jej bude vyhovené a delta synchronizácia bude evidentne pridaná pre ľubovoľné súbory.
Prezentácia nových funkcií vo OneDrive (video: Microsoft)
Microsoft na konferencii prezentoval ale vlastnosti OneDrive pri firemnom použití. Či bude delta synchronizácia hneď sprístupnená aj pre individuálnych užívateľov zatiaľ nebolo potvrdené.
Čo sa týka porovnania s hlavnými konkurenčnými službami, Dropbox delta synchronizáciu využíva a Google Drive podľa dostupných informácií nie. Pri vlastnej infraštruktúre je možné na rozdielovú synchronizáciu využiť protokol a nástroj rsync.
Ako to funguje?
Od: Hroch_asdf
|
Pridané:
22.2.2017 10:44
Subor sa rozdeli do blokov, vypocitaju sa nejake hash / id pre tie bloky a tak sa vie, kde nastala zmena? Samozrejme predpokladom je, ze subor berieme ako celok a sluzba synchronizacie nerozumie hlavickam suborov, ktore by taketo info mohli obsahovat.
Re: Ako to funguje?
Od: Hroch_asdf
|
Pridané:
22.2.2017 11:06
Ked vypadne pad bajtov, z nejakeho dovodu, tak na taky ucel mozno pouzit verzio ane zalohy suborov s overenim celej kontrolnej sumy suboru. Ale to bol skor moj hlavo-plytky navrh. Nemam tusenia, ako tato funkcia je realizovana.
Re: Ako to funguje?
Od: prdlajs
|
Pridané:
22.2.2017 11:02
Ano, zhruba takto nejak. Najlepsie na tom je, ze sa to vola DFS, a MS to ma vo Windows Serveri uz od verzie 2003. A dnes nas ohuril touto neprekonatelnou technologickou novinkou vo vsemocnom cloude.
Re: Ako to funguje?
Od: reg.: Houston
|
Pridané:
22.2.2017 12:27
Nie je to uplne tak.
Sluzba sa vola DFS (Distrubuted File System) a sluzi na organizaciu viacerych SMB sharov do jedineho prehladneho stromu.
Pretoze vie robit aj redundanciu, ma samozrejme aj synchronizaciu suborov medzi viacerymi lokaciami. Kedysi pouzivala na synchronizaciu funkcia FRS (File Replication Service) potom sa ale zacala pouzivat diferencia a funkcia sa vola DFSR (DFS Replication).
Okrem toho pri RDP pouziva Microsoft RDC (Remote Differential Compression) od verzie 2003 R2. Je velmi podobny protokolu rsync. Novsie verzie RDC vedia dokonca pri RDP pouzit "cross-file RDC", kde pohlada az 5 inych uz existujucich podobnych suborov a pouzije uz prenesene bloky v nich. Pri pomalych WAN linkach to robi hotove zazraky.
Tak neviem, mne to na telefone, dvoch kompoch a notase chodi uplne krasne. A offline na telefone neviem co by som s mailami robil. Nejaku kratku historiu tam mam, samozrejme ked chcem ist hlbsie, tak musi byt online. Neviem si predstavit, ze by som mal vsetky maily na telefone, hlavne ked ich mam momentalne v mailboxe 71k, za poslednych 15 rokov.
Re: synology
Od: dnes má meniny Etela
|
Pridané:
22.2.2017 11:57
RSYNC
mam rovnake maily, zalozky, historiu, nastavenia, workspace, skratka vsetko v opere, ff, skype, eclipse, este aj posledne pocuvany playlist a nastavenia desktopu. A to preto, ze linux to ma v znamych (zvacsa textovych) suboroch, nie neznamych registroch a binoch.
Uz roky a synchronizuje sa tolko dat, ze to dam aj cez mob. pripojenie.
Delta ako symbol sa v matematike pouziva zvycajne pre zapisanie rozdielu, teda delta = |N1 - N2| alebo delta = N1 - N2 a pod. Takze vlastne staci len "Delta synchronizacia".
Dnes kamarat ohladne konfiguracie HP procurve napisal: casovy klient. Ani za toho .... som nevedel prist na to, co myslel. Tak som sa spytal a ze ide o NTP klienta :D :D :D. Na vyskach ucia studentov pouzivat slovenske nazvy, ale akonahle pridu do prace, tak pomaly ani stretnutie uz nie je stretnutim, ale meetingom, obed lunch-om a termin - date.
Ale ruku na srdce, kto pouziva slovo: vylepsit system namiesto upgrade systemu?
Ale inak je to to isté ako s tým lančom a mítingom. Ide o skultúrňovanie vlastného jazyka, nie o umelé prekladanie. A papagájovať cudzie slová nie je zrovna prejav vlastnej kultúry.
Aleluja. MS konecne zas objavil koleso. Mozno to uz aj bude pouzitelne. Uz len pridat funkcionalitu zadefinovania vlastnych priecinkov, namiesto trapneho OneDrive foldra a nemazat subory z podadresarov namiesto zalohy a bude to.
Re: Hura
Od reg.: palqo
|
Pridané:
22.2.2017 14:32
Bohuzial. Vyuzival som firemne riesenie, kym ho nevymenili za OneDrive a ten mi namiesto uploadu nezmazal asi 1GB dat v podpriecinkoch. Ale kedysi som pouzival zalohovacieho predchodcu OneDrive od MS, Synctoy. To ale musis namapovat OneDrive ako disk. Takisto sa daju vyuzit symbolicke linky na premiestnenie cieloveho adresara, to uz si ale musis vygooglit :) Kazdopadne vsetko si treba pracne nastavovat, nic priamo v instalacke.