Americká vesmírna agentúra NASA na stredu avizuje zverejnenie nového objavu týkajúceho sa exoplanét, planét obiehajúcich iné hviezdy ako Slnko.
Agentúra priamo neavizuje závažnosť objavu, spôsob predčasného avíza a ohlásené obsadenie tlačovej konferencie ale naznačujú významný objav. To potvrdzujú aj americké médiá, ktoré získali prístup k novým zatiaľ embargovaným zisteniam.
Tlačová konferencia NASA začína v stredu o 19:00 stredoeurópskeho času, pričom príslušný výskum bude zverejnený v žurnáli Nature.
Účastníkmi konferencie budú okrem iného experti z vedeckých inštitútov manažujúcich vesmírne teleskopy Spitzer, Hubble a Kepler.
Ako ilustračný obrázok v oznámení konferencie bola použitá umelecká ilustrácia planéty Kepler-452b objavenej v roku 2015, ktorá je zatiaľ považovaná za Zemi najpodobnejšiu doteraz známu planétu. Planéta vzdialená 1400 svetelných rokov je o 60% väčšia ako Zem, jej hviezda typu G2 má rovnakú povrchovú teplotu ako Slnko, je o 20% jasnejšia a o 10% väčšia, planéta je od svojej hviezdy o 5% ďalej ako Zem od Slnka a jej obehová doba je 385 pozemských dní.
Ilustračný obrázok použitý agentúrou pri avíze tlačovej konferencie, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA)
V súčasnosti je známych viac ako 3.5 tisíc exoplanét, z ktorých bola väčšina objavená Keplerovým vesmírnym teleskopom. Keplerov teleskop hľadal planéty detekciou periodického malého znižovania jasu hviezdy, ku ktorému prichádza pre tienenie pri prelete planéty pred hviezdou z pohľadu zo Zeme.
Predstavenie Kepler-452b (video: NASA)
Poslednými väčšími objavmi v oblasti exoplanét je objavenie 60 nových exoplanét v blízkosti slnečnej sústavy pomocou detekcie Dopplerovho posunu svetla hviezd vďaka gravitačnému vplyvu ich planét na spektrometri HIRES teleskopu Keck-I ohlásené tento mesiac a objavenie planéty Proxima b pri hviezde Proxima Centauri, hviezde z najbližšej hviezdnej sústavy k Slnku.
Alebo uz konecne objavili teoreticky existujucu, ale zatial realne neobjavenu, desiatu planetu nasej slnecnej sustavy.
(ano, som stara konzerva a este stale pokladam Pluto za planetu ;-)
Re: Planeta X
Od: utbfuyt
|
Pridané:
21.2.2017 10:29
Oficialne uz davno nie.
"Dlho bolo považované za deviatu a najmenšiu planétu slnečnej sústavy, ale 24. augusta 2006 mu bolo toto označenie odňaté na konferencii astronomickej únie v Prahe z dôvodu malých rozmerov, netypickej dráhy (výstrednosť, sklon k ekliptike) a objavov ďalších veľkých telies za dráhou Neptúna, z ktorých jedno s pomenovaním 136199 Eris má dokonca väčšiu hmotnosť ako Pluto."
Re: Planeta X
Od: Hroch_asdf
|
Pridané:
21.2.2017 10:46
Tak tak, za Neptunom v .... pase by sa mali podla vyjadreni vedcov nachadzat objekty v tvare planet a vacsie ako Pluto. A nie len jedna ci 2.
Tusim to bolo publikovane aj v clanku tenomovaneho casopisu, len si tak spomenut, alebo google je nasa pamat :D?
Re: Planeta X
Od: dnes má meniny Eleonóra
|
Pridané:
21.2.2017 12:51
a napriek novym vedeckym poznatkom pokladas zem za stred vesmiru alebo za plochu/dutu? Nevyhlasuj tmarstvo a zadubenost za konzervatizmus, lebo potom ostatni vyhlasuju konzervativcov za tmarov.
Re: ..................
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
21.2.2017 11:37
Pozor, pozor. Pravdu moze mat, ale musi byt splneny zakl. predpoklad cca rovnakej hustoty kamennych planet.
Ked vyslovime predpoklad, ze hustota kamennych planet je cca "by ocko" nejaka cca rovnaka (5 g/cm^3) a nejedna sa o ziadne nasobky, potom ostava uz len uvazovat o cistom objeme/velkosti a hmotnosti, ktore spolu (vzhladom na hustotu) relativne uzko suvisia. Vo vzorceku pre gravitaciu su DVE hlavne veci: hmotnosti (hmotnost planety a jednotkova hmotnost napr. 1 kg) a vzdialenost (spriemernena vzdialenost povrchu od stredu planety). To preco vlastne toto mozeme dosadit do newtonovho vzorceka je uz druha vec ...
Re: ..................
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
21.2.2017 11:38
A) velkost ci lepsie povedane objem a teda aj (vzhladom na uvahy o hustote) hmotnsot rastie s TRETOU mocninou linerneho rozmeru (napr. polomeru), kdezto
B) velkost grav. sily klesa s DRUHOU mocninou linerneho rozmeru (istej vzdialenosti).
Preto vzhladom na body A) a B) pri tej istej hustote, bude na povrchu planety tazsej (co "g" zvacsuje) a vacsej (co "g" zmensuje) "g" jednoducho vacsie :)))
Samozrejme ked je hustota v potrebnej kvantitativnej miere mensia a planeta (aj o 60% tazsia ako Zem) bude pri istej hmotnosti vacsia, na povrchu moze byt pokojne aj 0,7g.
Re: ..................
Od: ja som tu
|
Pridané:
21.2.2017 12:27
Pokiaľ nezažila rovnakú zrážku ako Zem čo spôsobilo že máme železné jadro z dvoch planét kľudne môže mať aj rovnakú gravitáciu. Treba tam poslať flotilu 1 grantových vesmírnych plachetníc nech to omrknú.
A kedze je o 60% vacsia, tak pri rovnakej hustote bude vazit 1.6x viac ako zem. A z toho nam vychadza, ze polomer bude 1.6^1/3 ~= 1.16 vacsi - co by malo zodpovedat asi o 16% vacsej gravitacii.
Re: Este dodam
Od: Pjetro de ...
|
Pridané:
21.2.2017 21:00
mmmm ... az na taky detail: ta TRETIA mocnina nam ozaj asi usla ze? Darmo tu o tom vypisujem. Ked ma o 60% vacsi priemer ci polomer, tak pri rovnakej hustote bude jej objem aj hmotnost vacsia 1,6^3 = cca 4,1-nasobne ...
no ale sak co, nevadi
co myslis kocka s 2x vacsou stranou ma iba 2x vacsi objem? nie, 8x. a to plati o akychkolvek podobnych utvaroch (utvary su podobne, ked sa jedna vlastne o zvacseninu/zmenseninu, napr. kazde dva stvorce, kazde dva kruhy, kazde dve kocky, kazde dve gule su si podobne) ... o trojuholnikoch to samozrejme neplati, tie mozu mat vseliake tvary a preto sme sa na ZS ucili vety o podobnosti trojuholnikov (a aj o zhodnosti ze ano :)
všetci neveriaci psiy! !!
Od: ladyMylady
|
Pridané:
21.2.2017 14:52
jako Bůh káže, celá Zem je len 1plochá doska, kolem ktorej obieha Slnko, raz denne, od východu na západ, kedy svieti plnou silou, a potom v noci ide naspat, zo západu na východ, jako bledý "mesiac"
Slnko je len taká menšia ohnivá pec, letiaca vo vzdialenosti len nekolik 100 míl, od zemské dasky, a tie vraj "hviezdy ?
to sú jen lampáše v nebeskej klenbe, zasekané jako skoby, do vnútornej strany, Věčného Ledu, ktorý obklopuje a pohlcuje, vyplna, všetko kolem.. ( - okrem tejto Dutiny, kde je Zmeská Daska, a slnko -pec (preto tu aj vznikla dutina, v Ledů, - slnko roztopilo, natopilo tento dutý, gulový priestor
a z roztopenej hmoty Večného Ledu vznikly pozemské moria, a oceán. (ktoré sú najskvelejším důkazem o Zemi jako plochej Doske, - však ináč, ak by Zem nebola úplne rovná, všetka tá voda by predsa vytiekla, tavo, a tadou, nie ?
sakle na hlave
Od: prdlajs
|
Pridané:
22.2.2017 11:44
Naco su vobec dobre taketo oznamenia, kde nepovedia absolutne nic pouzitelne, ale len oznamia, ze v buducnosti nieco povedia? Ved to je uz horsie ako sovietske oznamenia o najnovsom pokroku.