neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Ani NASA nie je 100%, sonda pri Jupiteri nepôjde na nižšiu orbitu

Značky: NASAvesmír

DSL.sk, 17.2.2017


Neúspechy vo vesmírnych projektoch sa netýkajú len európskej vesmírnej agentúry ESA a najnovšie má problém, aj keď menších rozmerov, aj NASA.

Kvôli technickému problému totiž jej sonda Juno pri Jupiteri nebude umiestnená na plánovanú nižšiu kratšiu obehovú dráhu a tým zrejme bude výrazne ovplyvnená jej vedecká misia.

Sonda vstúpila na obežnú dráhu Jupitera po piatich rokoch letu 5. júla minulého roka. Najskôr bola umiestnená na výrazne eliptickú obehovú dráhu s dobou obehu až 53.5 dní, pri ktorej sa priblíži k planéte najmenej na cca 4100 km. V najvzdialenejšom bode dráhy je od Jupitera ale viac ako 8 miliónov km.

19. októbra pri najväčšom priblížení mala byť orbita sondy upravená na výrazne pravidelnejšiu, nižšiu a kratšiu s dobou obehu 14 dní. Pri príprave manévru trvalo dvom héliovým ventilom hrajúcim dôležitú úlohu pri spustení hlavného motora otvorenie namiesto niekoľkých sekúnd až niekoľko minút, NASA tak manéver odložila a rozhodla sa problém preskúmať.

Odložila ho aj pri ďalšom priblížení 11. decembra a dnes oznámila, že sa rozhodla manéver definitívne neuskutočniť a sondu ponechať na jej dlhej eliptickej orbite. NASA v oznámení nevysvetľuje, čo je alebo môže byť príčinou problému. Pri manévri by sa ale podľa nej riskovala zmena orbity na ešte nevhodnejšiu a tak Juno ponechá na súčasnej orbite.


Snímka Jupitera vyhotovená sondou Juno zo 78 tisíc km 27. augusta, spracovaná so zvýšeným kontrastom, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS)



Nezmenenie orbity podľa NASA neovplyvní aké dáta bude sonda schopná zbierať pri najbližšom priblížení, keď to by bolo aj pri upravenej orbite rovnaké. Najbližšie prelety budú ale samozrejme menej častejšie a kým sonda mala pôvodne počas plánovanej misie do júla 2018 uskutočniť 37 obletov planéty, teraz jej zostáva už iba 12. Vylúčené ale nie je samozrejme predĺženie misie.

Ponechanie doterajšej orbity na druhej strane umožní študovať vzdialenejšie oblasti magnetosféry planéty. Navyše loď bude menej vystavená intenzívnej radiácii panujúcej v blízkosti planéty.

Juno analyzuje planétu, jej štruktúru, atmosféru a magnetosféru pomocou deviatich prístrojov na palube s celkovo 29 senzormi. Okrem iného má zmapovať gravitačné pole planéty s cieľom zistiť, či má planéta pevné jadro, zmerať pomer kyslíka a vodíka a množstvo vody. Celkovo má výrazne zlepšiť naše chápanie formovania veľkých planét a ich vplyv pri vzniku celých sústav.

Na palube je samozrejme aj kamera, JunoCam postavená na CCD senzore Kodak KAI-2020 s rozlíšením 1600 x 1200. Sonda má dáta podľa dostupných informácií odosielať na Zem pri príjme na 34-metrové antény Deep Space Network a pri navzdialenejšej polohe od Zeme rýchlosťou minimálne 18 Kbps. Pri príjme na 70-metrové antény a pri menšej vzdialenosti od Zeme budú dosahované vyššie rýchlosti, maximálna podporovaná rýchlosť je 200 Kbps.

Ďalšie technické parametre sondy napájanej zo solárnych panelov sme popisovali v tomto článku.

Aktuálny problém NASA je ale pomerne zanedbateľný v porovnaní s problémami ESA pri posledných väčších projektoch. ESA sa v poslednom období napríklad nepodaril pristávací manéver modulu Philae na kométe 67P / Čurjumov-Gerasimenko v roku 2014, modul sa odrazil a zostal v neoptimálnej pozícii, pre nedostatok elektrickej energie prešiel krátko po pristátí do hibernácie, odoslal minimum dát a nedarilo sa s ním naviazať stabilnú komunikáciu.

Ešte väčším neúspechom skončilo minuloročné pristávanie modulu Schiaparelli na Marse, ktorý pri nepodarenom pristávaní spadol voľným pádom z výšky viacerých kilometrov a rozmlátil sa o povrch planéty.

Navyše ESA začína mať problémy s európskym projektom satelitnej navigácie Galileo, ktorý okrem predraženia a oneskorenia teraz zaznamenáva aj technický problém s kazením sa atómových hodín na palube satelitov. Pokazených už je podľa údajov z januára deväť hodín, pre redundanciu v podobe štyroch hodín na jednom satelite to zatiaľ žiaden nevyradilo.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

"Ked vy nie ste 100% , tak potom nemusim byt ani ja!"
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Keď nechcete platiť nemusíte platiť, keď nebudete platiť budete odpojený.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/hl9vHNLZXvA

Sám jsem byl zvědavy co publikum zvoli
bo aj v obecenstvu možu sedět voli
devadesat procent za B
ale to mi přišlo slabe
bo co neni stopro to mě dycky smoli
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ja neplatím a som spokojný
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ale ved ja platim do matky pici!!! ta potom????! tatatak robte tatatak aby som to mal kazdy den!!!
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Lenze v krajine neobmedzenych moznosti je nebytie na 100% priekazne sucastou dokazu pravdivosti tvrdenia o vlastnych schopnostiach.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

No, toto ma daleko od fiaska ESA s pristatim na marse.
Inak je zaujimave ze EU ma v podstate rovnako penazi ako usa, ale rozdiel ci uz v armade, alebo vesmire je obrovsky.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

my radsej miname peniaze na minority - gayov, lezby, transexualov, feministky, ciganov, africanov, syrcanov, afgancov ktori nasu kulturu oberaju o hodnoty a privedu nas do chaosu a obcianskej vojny do 10 rokov....
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

...to nie je podstatne.
dnes je podstatne:
- dievca ostalo knihu na youtube
- extremista pic**val na dajakom zapadnutom fore
- v TV sa objavila foto starsej panej z CR, ktorej to je jedno
- slovak co normalne pracuje aby zarobil, toho treba osklbat a dat sledovat aby si nahodou papulu neotvoril
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Ale trt. Peniaze na minority su zanedbatelne. Ovela viac davame do dochodcov, na podporu polnohospodarov a kadejakych poloskrachovanych priemyslov. Takze si mozes vybrat, ci chces zit v krutom kapitalizme ako USA, kde ked si sam nesetris na dochodok (alebo to nemas ako bonus vo firme), tak skoncis pod mostom, alebo pohodickovom skoro socializme akym je EU. Ako som sa doteraz vo svojom zivote presvedcil, tak oba extremy su zle.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty mentál. Tí dôchodcovia platili odvody štátu celý život. Teraz im chceš niečo vyčítať ?
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Konštatovanie povinnymi odvodmi dosahovanej kvality poskytovanych sluzieb priekazne nie je výčitka.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Problémom EÚ je aj to, že špičkových nemeckých raketových vedcov (V1, V2, ...) z nacistického Nemecka si rozdelili ZSSR a USA.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Priame dotácie poľnohospodárom sú vysoko kvalitné zlo a mali by sa okamžite zrušiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze na ciganov ide par milionov € ta serie. Ze informacny system, co mal elektronizovat a prepojit vsetky statne sluzby stal miliardu, este raz kurva MILIARDU € a nefunguje, problem nie je, lebo vecsi problem su tie vsetky ostatne smeti.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Rasisiti si vo svojom mozgu spravili jednoduchší koniec algoritmu. To že dáva nesprávny výsledok im je jedno, hlavne že si uľavili.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Z pohladu ustavy USA je hodnotenie "nesprávny výsledok" v sulade s piatym dodatkom iba v pripade nezasahovania do implementacie algoritmu inou stranou.

Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

aj vela malych smeti je v sucte jeden velky balik penazi, takze to neni o tom, ze jeden system miliarda. par velkych investicii a masa malych (n^x kokotin) je rovnako relevantne.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

S požehnaním demokratickej väčšiny, ktorá každé 4 roky volí tie isté štandardné politické strany.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Obcianska vojna bude vdaka chujom ako si ty, ktori tvrdia ze buzici dostavaju prachy za buziciovanie, zenske za nosenie nohavic. Uz ta vidim ako behas po celom Slovensku a hladas africana oberajuceho tvoje hodnoty. Lebo takych tu mame mraky. Zrovna vcera som sa nimi brodil pokolena.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ten rozdiel je ale ocakavatelny. Nasa ma typkov z Jet propultion lab. To su 100% geekovia, co za mlada odpalovali rakety z otcovej garaze.

Europsky vesmirny program zalozili uradnici.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze nie je sa zaco hanbit ani u nas, uspesny Ariane program ci lietadla a helikoptery Airbus vyuzivaju aj americania, mimo ineho jak v civilnom tak vojenskom sektore. Dokonca vlada USA zvazuje ze nakupy Ariany pre vojenske a vyskumne ucely a napriklad ich sucasne pouzivane rakety Atlas maju nejake casti ktore su dovezene z Ruska. Vesmirne pozorovanie a cestovanie castokrat urcuje take vyzvy, ktore nievie ziadna krajina prekonat samostatne a myslim ze od casov space-race sa doba zmenila, zvysili sa poziadavky na sucasne vykonavane misie a stanovili sa vyssie ciele pre buduce misie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To neděláš dobře s těma sirkama, Jaromíre ...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tak im treba! Mali sa poradiť s DSL.sk.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keď by na sondu namontovali veterné turbíny, tak by nemali problém s energiou na zostup a ešte by to bolo aj ekologické.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Mne osobne NASA pripadá ako Hollywood. Vymýšľajú si nové galaxie, hviezdy ukazujú fotky, ktoré si niekto vymyslel vo svojej hlave a krásne to na animoval v pc! Všetci im veria lebo nie je na to dôkaz. Ja nie...
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Sonda má dáta podľa dostupných informácií odosielať na Zem pri príjme na 34-metrové antény Deep Space Network a pri navzdialenejšej polohe od Zeme rýchlosťou minimálne 18 Kbps. . . . NASA staci Kb, to len na Zemi sa nahaname za GB :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, nasa mohla mat gb pripojenie ale radsej si urobila iba kb pripojenie aby boli misie boli narocnejsie a programatori ziskavali rychlejsie skill points, ze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

za všetko aj tak môžu ruskí hackeri. :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár