neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Nový zaujímavý firmvér pre domáce routery LEDE k dispozícii v RC2 verzii

Značky: LEDErouteryOpenWrt

DSL.sk, 13.2.2017


Tvorcovia nového open source firmvéru pre domáce routery a ďalšie zariadenia LEDE, ktorý vznikol ako odnož populárneho OpenWrt, oznámili na konci uplynulého týždňa sprístupnenie druhého a pravdepodobne posledného kandidáta na vydanie prvej oficiálnej verzie 17.01.

LEDE, Linux Embedded Development Environment, vytvorila nezanedbateľná časť vývojárov dominantného alternatívneho open source firmvéru pre WiFi routery OpenWrt v máji minulého roka, keď nebola spokojná so stavom vývoja OpenWrt.

Odchádzajúci vývojári sa sťažovali na viacero vecí, klesajúci počet vývojárov a absenciu snahy získať nových, nespoľahlivú infraštruktúru, absenciu komunikácie a transparentnosti, málo vývojárov s právom pridávať zmeny do hlavných zdrojových kódov a málo zamerania na stabilitu, testovanie, pravidelné vydávanie verzií a dokumentáciu.

Posledné hlavné verzie OpenWrt vychádzali približne po roku až roku a pol, poslednou je Chaos Calmer 15.05 zo septembra 2015 aktualizovaná na 15.05.1 v marci 2016. Projekt typicky vydáva aktualizácie balíčkov pre stabilné verzie len výnimočne.

Nový projekt avizuje okrem iného silné zameranie na automatické testovanie a zjednodušený proces vydávania oficiálnych stabilných verzií, ktoré by mali byť vydávané častejšie, firmvér bude priebežne aktuálnejší a kvôli oprave chýb aj zrejme celkovo bezpečnejší.

Podľa decembrového oznámenia plánuje konkrétne vydávať každé štyri až osem týždňov minoritné aktualizácie poslednej hlavnej verzie, ktoré budú obsahovať opravu dôležitých chýb ale tiež spätne portovanú podporu pre nové zariadenia z aktuálnej vývojovej vetvy.

Oproti OpenWrt 15.05 s linuxovým jadrom 3.18 je LEDE 17.01 postavený na jadre 4.4, aktuálne v RC2 vo verzii 4.4.47. Aktualizované boli hlavné zahrnuté softvéry, SSL knižnica polarssl bola nahradená za mbedtls a uskutočnených bolo viacero vylepšení v implementácií sietí. Okrem iného bol v implementácii WiFi na viacerých WiFi čipsetoch odstránený problém bufferbloat, keď sa pri zahltení sieťovej linky napríklad rýchlymi TCP prenosmi výrazne zvýši latencia linky aj pri zasielaní malých jednotlivých paketov kvôli čakaniu paketov v bufferoch.

Zlepšená bola bezpečnosť, keď okrem iného pribudli ochrany proti zneužitiu chýb v manažmente pamäte.

Zlepšený bol systém vývoja a zostavovania, pridaná bola podpora nových architektúr v podobe podpory siedmich nových rodín SoC respektíve platforiem, zlepšená bola podpora zabudovaných DSL modemov a pribudla podpora mnohých nových modelov routerov a dosiek.

Verzia RC2 oproti RC1 prešla z jadra 4.4.42 na 4.4.47, u knižnice musl libc z 1.1.15 na 1.1.16, okrem iného zlepšila podporu Mikrotik zariadení s platformou ar71xx a odstránila problémy u prepínačov platformy ar83x7.

Aj verzia 17.01.0-rc2 má k dispozícii na zariadeniach so 4 MB flash veľmi málo voľného miesta pre doinštalovávanie ďalších balíčkov a tvorcovia tak pre takéto zariadenia v prípade potreby dodatočných balíčkov odporúčajú skompilovať si vlastné inštalačné obrazy s vlastným výberom balíčkov. Zároveň na zariadeniach so 16 MB operačnej pamäte nemusí stačiť operačná pamäť na uskutočnenie napríklad upgradu alebo aktualizácie pomocou opkg.

Či bude situácia zlepšená vo finálnej verzii 17.01.0 alebo LEDE nebude vhodný pre zariadenia so 16 MB RAM respektíve pri potrebe inštalovania dodatočného softvéru so 4 MB flash nie je jasné.

RC2 verziu je možné sťahovať na downloads.lede-project.org. Užívateľom verzie RC1 nie je z technických dôvodov kvôli zmene libubus ABI odporúčané upgradovať balíčky pomocou opkg a mali by upgradovať verziu na RC2.

Užívatelia môžu ale pár dní počkať, keď podľa zverejneného harmonogramu by už túto stredu 15. februára mala byť k dispozícii finálna stabilná verzia 17.01.0.

Ďalšou hlavnou verziou má byť 17.06, ktorá bude sprístupnená v júni až júli. Medzičasom v marci začne príprava minoritnej verzie 17.01.1. V júli následne skončí podpora verzie 17.01 a pre plnú podporu tak bude potrebný prechod na novú verziu 17.06.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

poradte domaci router, za co najmenej (inak by som kupoval turris omnia):
- ipv6 vonku do ipv4 lankove routovanie
- odnimatelna antena
- openvpn
- hw coprocesor na standardne sifrovanie (aby napriklad ta vpnka nesla softwarovo a brzdila by traffic potom)
- usb port, ktory zvladne aj esterny 4g adapter
- je to dostatocne odbrzdene aby tam slo nahodit openwrt/lede


pozeral som nejake mikrotiky, len si neviem vybrat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skus nejaky Asus. Originalny fw by mal zvladat vsetko, co popisujes. Na Asus RT-N18U s orig. fw mam rozbehaneho OpenVPN clienta cez 4G USB modem. Funguje spolahlivo.

Alebo pouzit alternativny fw ASUS-MERLIN(z ktoreho vyhadza originaly fw) alebo dalsi alternativny fw (Advanced)Tomato.Tipujem, ze LEDE tam tiez rozbehnes.

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Oprava original fw od Asusu vychadza z Tomato fw nie z ASUS-MERLIN fw. Omylom som to zapisal naopak.
ASUS-MERLIN robi len mensie zasahy/upravy do original fw od Asusu. Asus zaujimave upravy z ASUS-MERLIN pouziva v original fw.
Napriklad OpenVPN bolo prv v ASUS-MERLIN a az nasledne ju Asus implementoval do svojho fw.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tieto asusy maju dobru podporu? lebo nechcel by som kupit nieco, co po roku prestanu podporovat a za 2 roky to bude sucastou botnetu, lebo to nebude mat security patche. preto som aj chcel tu moznost lede/openwrt/tomato, aby sa to updatovalo ako sa patri
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som kupoval par rokov dozadu a este vydavaju nove verzie. Naozaj sa mi ten ich fw. paci, ma vsetko co potrebujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podpora je velmi dobra, lebo cast prace za nich robi komunita okolo alternativnych fw. Ak by Asus aj prestal, tak ASUS-MERLIN, Tomato alebo LEDE to isti. O to by som sa nebal.
Asus podla mna urobil dobry krok, ze svoj fw postavil na alternativnom a otvorenom fw.

Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/j78
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam doma Mikrotik a som velmi spokojny. Akurat mi OpenVPN nebezi na nom, ale na serveri za routerom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kup si TP-LINK 1043ND a budes spokojny. Samozrejme necakaj ze ti to bude sifrovat a NATovat rovny gigabit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved rovny ani netreba cakat, ked su kable pred nim pokrivene.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Drôty pokrútené.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OPNsense/pfSense + nejaky starsi PC... ja mam hp micro gen8 a okrem routovania robi aj vpn, NAS, plex server, mail server atd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechcem zbytocne palit elektriku s dalsim domacim serverom, idealne ak to zvladne aj ten router uz v jednom
Odpovedať Hodnotiť:
 

S dalsim serverom ? Ved ak uz nejaky mas, tak na nom spusti OPNsense ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokila nesi eksper ale iba lajk takto ti je na nic.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

mam tp-link 1043nd, openwrt isiel bez problemov (obcas vsak klesla download rychlost), presiel som teraz na LEDE tiez bezi bez problemu, neviem ci sa mi to zda ale s LEDE aj starutje rychlejsie a je stabilnejsie pripojenie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je skvela novinka, nakolko rychlost startovania routera je o devet dolezitejsia ako farba.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

a uz si sa pokakal?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

V ramci pracovnych pohovorov je mozne pouzit podobnym sposobom formulovane otazky pred intervenciou oddelenia ludskych zdrojov ohladom sexualneho harasenia iba raz.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

RB2011UiAS-2HnD-IN
RB951G-2HnD

netreba špekulovať s hybridnými riešeniami, toto je plne postačujúce na to, čo požaduješ. Nevyťažíš na 100% ani tú menšiu škatuľu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty wifi asi moc nepouzivas, vsak?

2,4 GHz-only b/g/n modul moze byt v routeroch, co davaju provideri zakaznikom "zadarmo", ale v normalnych, za ktore sa plati cash, nema narok.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

TL-WR842N v3 ma novy 650Mhz procak,usb port,64MB RAM a 16MB flash
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som si teraz nedavno kupil tento "router" http://www.pcengines.ch/apu2c4.htm

APU 2C4 x86_64 1GHz 4 jadro s 4GB ECC RAM - 110Eur
+ kovova krabica + zdroj - 20Eur
+ wifi miniPCI-e karta + pigtail + antenky - 40Eur
+ mSATA Kingstone 30GB - 35Eur
Za 205 Eur router/server ktory skryje v pohode do vacku aj turis omniu a hlavne podpora je paradna kedze je to x86 platforma.
Jeho predchodca Alix 2d3 mi doteraz sluzi uz cez 10 rokov, akurat uz trocha obmedzuju jeho 100Mbit porty, inac by stale stacil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Turris Omnia je len jedna wifi karta drahsia nez ty si dal za komplet kartu+pigtail+antenky. A to ma dve. Ono totiz nie je wifi karta ako wifi karta. Ked chce niekto 802.11ac 3x3 MIMO, tak to bude stat ine peniaze, ako b/g/n s jednym alebo dvoma streamami.

A potom sa dostavame k udrzbe sw. Ano, pcengines su vyborne dosky, ale aky sw na nich chces pouzivat? Mas na vyber 1. pfSense 2. nic ine. Ked vyberies 1., musis velmi, velmi opatrne vyberat hw, hlavne wifi karty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tam mam debian, a veci si nastavujem rucne/ cez jednoduche admin webove rozhranie - na linux je toho spusta.
A Turis ma inac 2 wifi karty.
Ja tam mam Intel WiFi Link 5300 AGN, cize ano chyba tam AC standard, ale ten mi zatial nechyba 450Mbit staci bohate cez wifi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mikrotik nepodporuje openvpn cez UDP. cez TCP je to nachylne na problem TCP meltdown - pri slabom uploade alebo aj packetlosse sa nezmyselne zahlcuje upload.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

už sosám
Odpovedať Hodnotiť:
 

na firnme prevadzkujem tl-1043ND a po prechode na openwrt 15 z 12 je to uz ok. sifruje softwarovo ale na 1-2 klientov je to ok. doma mam tl-wdr4300 na openwrt 15.01 a tiez ok., ale nepouzivam ipv6 ani openwrt server zatial.
Odpovedať Hodnotiť:
 

openwpn
je daky free openwpn server?
jako tam nahram tie kluce co si vytvorim na ten server.
predtym som fachcil na n2n ale to uz nema podporu
Odpovedať Hodnotiť:
 

mbedTLS je nove meno pre polarSSL (kniznica polarssl NEBOLA NAHRADENA, iba premenovana.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

dajte tip na volajaky free openvpn server.
Aby som nemusel mat vlastny server na VPNku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

radsej vlastny, lebo tie free su bieda co sa tyka rychlosti aj co sa tyka bezpecnosti. tunak si vyber deal a obvykle za par desiatok $ mas dozivotnu vpn:
http://dopice.sk/j7r
Odpovedať Hodnotiť:
 

lede ma velke plany a aj velke naroky na ram/flash
niektore routre tak na lede mozu zabudnut, musia si vystacit s openwrt
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo dd-wrt
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár