neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Vymysleli lode, ktoré doletia k Alfa Centauri za 95 rokov a dokážu tam spomaliť

Značky: vesmírnové technológieveda a výskum

DSL.sk, 2.2.2017


Dvojica vedcov René Heller a Michael Hippke vypracovala nový návrh miniatúrnych lodí, ktoré budú schopné doletieť k hviezde Alfa Centauri A vzdialenej 4.37 svetelných rokov za menej ako sto rokov a dokážu tam spomaliť a zostať v hviezdnej sústave Alfa Centauri.

Vedci nadviazali na návrh konceptu lodí od projektu Breakthrough Starshot, ktorý reálne pracuje na vývoji lodí schopných doletieť k systému Alfa Centauri s tromi hviezdami, Alfa Centauri A, B a Proxima Centauri, za iba dvadsať rokov.

So súčasnými technológiami chemických vesmírnych motorov by najrýchlejším sondám trvalo doletieť k Alfa Centauri rádovo 30 tisíc rokov

Projekt Breakthrough Starshot financovaný sto miliónmi dolárov od ruského miliardára Jurija Milnera preto vyvíja úplne inú technológiu, nanolode hmotnosti cca gramu urýchlené lasermi zo Zeme odrážajúcimi sa od plachiet lodí. Tieto by bolo možné podľa konceptu urýchliť až na 20% rýchlosti svetla a k Alfa Centauri by sa dostali za približne dvadsať rokov. Projekt bol predstavený v minulom apríli, detailne sme o ňom informovali v tomto článku.

Nevýhodou tohto konceptu je skutočnosť, že lode nebudú mať ako pri Alfa Centauri spomaliť. Planetárny systém napríklad pri Proxima Centauri tak preletia za niekoľko hodín a budú môcť uskutočniť len obmedzené pozorovania planét.

Heller a Hippke teraz koncept modifikovali tak, aby lode mohli aj spomaliť a zostať v planetárnom systéme niektorej z hviezd.


Predstavenie základnej schémy vyvíjanej technológie (video: Breakthrough Starshot)



Pôvodný koncept počíta s loďami označenými StarChip s hmotnosťou na úrovni gramu, s plachtami v rozmeroch rádovo metra prípadne metrov najskôr vynesenými na obežnú dráhu a následne urýchlenými lasermi zo Zeme s výkonom rádovo 100 GW za niekoľko minút na pätinu rýchlosti svetla. Lode by mali byť vybavené štyrmi dvojmegapixelovými miniatúrnymi kamerami a snímky zo systémov Alfa Centauri by na Zem posielali laserom. Lode budú potenciálne nespoľahlivé a preto by sa ich poslalo veľké množstvo.

Vedci teraz navrhli o niečo väčšie lode najmä s výrazne väčšími plachtami, ktoré by mohli umožniť lode spomaliť fotónmi prichádzajúcimi pri priblížení z hviezd Alfa Centauri a spolu s gravitáciou hviezd by mohli byť lode zachytené a začať obiehať hviezdy.

Konkrétne vedci počítajú s plachtami o ploche až 100 tisíc m2, teda s plachtami tvaru štvorca o hrane cca 316 metrov. Vhodným materiálom má byť grafén potiahnutý jednou vrstvou atómov napríklad kremíka pre zvýšenie odrazovosti plachty. Hmotnosť lode by mala byť pod sto gramov.

Očakávaná brzdiaca sila, ktorú fotóny z hviezdy na plachtu vyvinú, limituje maximálnu možnú rýchlosť lodí. Tá bude musieť byť nižšia ako u pôvodného návrhu, cca 13.8 tisíc km/s respektíve cca 4.6% rýchlosti svetla.

Vedci sa zároveň po objavení planéty Proxima b pri Proxima Centauri sústredia na dopravenie lodí k tejto hviezde. Lode by najskôr leteli k najsilnejšej hviezde Alfa Centauri A, trvalo by im to 95 rokov, priblížili by sa k nej len na štyri milióny kilometrov, boli by spomalené a presmerované k blízkej Alfa Centauri B. Tam by doleteli za pár dní. Následne by boli znovu spomalené a nasmerované na Proximu Centauri vzdialenú 0.22 svetelného roka, kam by doleteli za ďalších 46 rokov.

Vedci koncept samozrejme fyzikálne overili a v súčasnosti o ňom diskutujú s vedcami z Breakthrough Starshot. Vzhľadom na výrazne dlhšiu dobu letu by takéto lode mohli byť poslané po pôvodne plánovaných lodiach ako ďalší projekt, pre zostrojenie lodí je ale samozrejme potrebné vyvinúť ešte viaceré technológie.

Výhodou nového konceptu má byť možnosť lode vďaka veľkej plachte urýchliť aj žiarením zo Slnka namiesto laserov zo Zeme. Tie budú totiž výrazne nákladnejšou časťou projektu. Na postavenie takto výkonných laserov by boli podľa minuloročných informácií totiž potrebné prostriedky v rádoch miliárd.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


Diskusia:
                               
 

Keby som bol jednym z tich vedcov trapila by ma jedna vec, investujem xy casu do vyvoja a vyslania takychto lodi, a tesim sa ze po mojej smrti bude mat ludstvo z toho uzitok, a ked ich odoslem, tak nejaky borec vymysli nieco lepsie a satelit tam dostane este za mojho zivota, a teda cela moja praca by bola zbytocna.
Jasne, stat sa to nemusi, ale ta predstava by ma cely srala:)

Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

este horsie pocity by si zazival keby NASA bola slovenska organizacia a po mesiacoch tvrdej prace by ti namiesto meskajucej vyplaty poslala dopis s rozhodnutim o restrukturalizacii
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

alebo - mas aj lod, atd., v podstate mas vsetko postavene, vsetok "hardver" a nemas prachy na elektrinu...

pocity Ti popisu vedci, ktori by chceli pracovat na AUREL-ovi :D :-/
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

alebo- zastavili eurofondy
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pripadne vyhori labak.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ozaj ..ako je to z nasim Aurelom ... uz ho aspon zapli ?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla dostupnych informacii je mozne vyvodenie odborneho zaveru o prebiehani vynimocne sofistikovaneho a utajovaneho upgradu na umelu inteligenciu vyvijajuci kvantovy pocitac, pri ukonceni ktoreho sa na otestovanie uspesneho zavrsenia zapne sam, cim je akykolvek pokus o externu manipulaciu s vypinanim oficialne klasifikovatelny v sulade s platnou legislativou SR o nakladani s verejnymi zdrojmi a suvisiacimi zakonmi.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pojde okolo upratovacka a ta ho zapne, ked bude vysavat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V amerike restrukturalizacie maju tiez.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pravdepodobne by stavali na tvojich poznatkoch, cize uzitok ludstvu by si stihol este za ziva.. to je viac cool, ci?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, a co ked nie? A urobil by to uplne inak, a tvoj vyskum by sa ukazal ako uplne slepa vetva?
S tymto sa kazdopadne potyka asi kopa vedcov, ze zistia ze vlastne ich vyskum bol uplne zbytocny.
Cim nehovorim ze ho robit netreba, kedze na zaciatku nevies ci bude zbytocny alebo nie, len by ma to sralo keby doslo k tomu ze zbytocny bol.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

To je úplne bežná vec a vôbec to neznamená, že to je naozaj zbytočné. Ak sa ukáže, že tadeto cesta nevedie, je to tiež veľmi hodnotné zistenie, aj keď to samozrejme prestíž neprinesie. Ale bez toho sa to nedá.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj to je dolezite zistit, ze tadial cesta nevedie a dalsi vedci sa mozu uberat inym smerom vyskumu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

už Jára Cimrman presadzoval cestu v slepých uličkách
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 


u nás Mäkký Špirka...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby sa jeden vedecky tym obetoval a spustil by projekt na preskumanie vsetkych moznosti kade cesta nevedie, ostatni vedci by sa mohli vrhnut na bársčo z moznosti, ktore zostali, a vsetci by zozali uspech.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je asi take, ako ked Usain Bolt v auguste 2009 zabehol 100vku za 9,58. Tak naco bezal aj pred tym aj pred tym, ved mal oddychovat a iba 16. augusta 2009 mal 1x bezat a odvtedy uz nie. Aj prvaci kreslia najprv kolme ciary vodorovne ciary.. naco, ved rovno pismena by mohli..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nepochopil si pointu, u teda nič prekvapivé.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Tvoja pointa mozno posobi logicky, ale nie je spravne takto rozmyslat. Si vezmi, ze kdejaky panovnik zdochol, kym mu postavili hrad/pyramidu.

No nemal sa na to radsej vykaslat, ked bolo takmer iste, ze si svoje dielo neuzije?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a čo si mal užívať? pyramídu??? :-)
však tie neboli na život ale na "smrť", teda na posmrtné uloženie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Minimalne odosielanie snimkov je vzhladom k paralaxe k Alfa Centauri jej zakryvanim naklananim plachiet lodkou realizovatelne so znacnou casovou usporou a pri viacerych umozni intenzitou prepustania prekryvanie i volbu bitovej hlbky, co vie aj bezny astronauticky odbornik a to sa rieseniu problemu venujem len mimochodom.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Neskoro,
O tom bol už urobený aj film. Poslali vedcov na vzdialenu planetu a kym tam prisli, tak im vovlali z tej vzdialenej planety, že už chodiť nemusia, že už tam ludia su. Ak sa mi bude chciet, tak najdem aj nazov filmu (tento tyzden to islo na cinemax).
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Čítal som podobnú poviedku, názov si tiež nepamätám. Išla loď k najbližšej hviezde, celoživotná výprava. Dohovárali sa so Zemou pomocou telepatov. Dostali sa do nejakých technických potiaží, nič sa nepodarilo vyriešiť, rozlúčili sa so Zemou, že my tu teda pomaly zahynieme. Dovidenia.
Tuším do hodiny tam bola pozemská odťahovka, že ide sa domov. Tridsať rokov po ich štarte vymysleli prevratné cestovanie priestorom, psychológovia rozhodli, že im to nemajú povedať, lebo by sa z toho zosypali.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ako ked sa stane zbytocnou hyperpriestorova dialnica, koli ktorej zburali Zem, lebo zhruba v tom case prisiel pohon na nekonecnu nepravdepodobnost :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiez som cital. Zlata Ikarie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ako neviem o com pises, ale po skumani co to je "Ikarie" som nasiel Ceskoslovensky film z roku 1963 Ikarie XB1 = Startrek z CSSR 3 roky pred TOS s01e01. Klobuk dole, veeelka pecka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak hladaj Ikarie ako poviedkovy casak
http://ikarie.vecnost.cz/gal2003.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vau. Som ani netušil, že do jedného gramu dokážeme vtesnať toľko technológii.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Do jedneho gramu dobreho matrosa sa da vtesnat aj cely vesmir..
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Do jedneho gramu kyseliny lysergovej cely vesmir aj niekolkymi dimenziami.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dietilamid kyseliny lysergovej! To co si napisal ty, je asi nejaky jed a nie psychotropna latka.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

dietYl !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a LSD je sračka, to už radšej psilocybín.
Alebo radšej salviu :-))
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

LSD je v bezneych dávkach absolutne netoxicka latka ak by si sa chcel predavkovat musel by si zjest tisícky papierov. Zato lysohlavky su mierne toxicke a na pecen vplyvaju podobne ako alkohol. A tiez si ich mozes spliest s velmi jedovatými hubami.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

LSD je netoxická, hej?

Neviem čo ty strúhaš, ale toxicita LSD je veľmi vysoká pri naozaj malom množstve...

Aai nejaké narkomanské báchorky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zdroj?
Odpovedať Hodnotiť:
 

goo.gl/YJxzfW

"Diethylamid kyseliny lysergové (LSD) je bezbarvá krystalická látka využívaná jako halucinogen.[1] Již v nízkých mikrogramových množstvích vyvolává silné účinky.[1] Na LSD nevzniká závislost a má extrémně nízkou toxicitu"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ďakujem za link. By som klikol na páči sa mi to ale soudruzi to sem zapomneli dat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Citujem: Riziká dlhodobého užívania magických húb (alebo aj jednorazového užitia veľkej dávky) spočívajú v možnosti poškodenia niektorých telesných orgánov, predovšetkým obličiek a pečene. V prípadoch dlhodobého užívania LSD sa poškodenie zdravia na fyzickej úrovni nepotvrdilo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No hochu, tak si teda daj a vela stastia. Daj potom vediet ako si dopadol. Len dufam ze nemas zenu a deti, lebo tie to potom odseru za teba...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

problem nie je LSD, ale vsetky tie vitaminy, ktorymi sa to riedi na ulici niekolkokrat, kym si davka najde svojho konzumenta.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No tak pervitin, kokain, heroin... bezne sa riedia kriedou, omietkou, jedom na krysy, praskom do peciva, pracim praskom...

LSD na papieriku asi tazko bezny dilericek nejak "nariedi", to uz by sa aj marihuana rezala zihlavou...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ani nevieme kolko miniaturnych UFO ludi uz u nas bolo :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/j34
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie, ten nie!
skôr sociálne podniková či podnikavá
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v clanku sa pise, ze mini-lode budu vybavene niekolkymi 2mpix kamerami a ze snimky budu na zem posielat laserom... aha... kamery, lod, plachty o rozlohe niekolko metrov, laser... to vsetko bude vazit gram.. nemozem sa ubranit pocitu ze je to z fyzikalneho hladiska kokotina... ale riadna...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

100 gramov.
Citaj s porozumenim.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

ok tak znovu... s porozumenim citujem: 100 tisíc m2 plachty (cize nejakych 316 x 316 metrov!!!) + lod + laser - to vsetko 100 gramov... stale to znie ako kvalitna kokotina... (ak by aj nieco take poskladali, tak by to bolo take krehke, ze pri akceleracii by sa cela lod rozpadla)

Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Grafenova plachta.
"grafén potiahnutý jednou vrstvou atómov"
A grafen je tiez len jedna vrstva atomov.
Cize oni si tu vahu necucli z prsta ale normalne vypocitali.


Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

:) vypocitam Ti cokolvek co len chces, otazka je ci to bude realne pouzitelne... 100.000 m2 plachta o hrubke 1 atomu sa rozsype uz pri konstruovani. co je nepochopitelne na skeptickom postoji realizacie? ano vypocitam si hmotnost, ale to neznamena ze to realne zostrojim.. takze znovu - plachta (podla Teba) o sirke 1 atomu grafenu a 1 atomu kremika s tak obrovskou rozlohou 100.000m2 je jednoducho nerealizovatelna vec.

zopar faktov:
atomovy polomer kremika 111 pm (Van der Waalsov polomer vynechame)
atomovy polomer uhlika (cize grafenu) 77 pm (opat vynecham Van der Waalsov polomer)

1 pikometer je 1.10 na (-12)

skus si predstavit plachtu 100.000 metrov2 s hrubkou cca 300pm (garantujem Ti je ju znicis prdom 1 meter od plachty)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Co tam plachta, ale skus si predstavit za kybel Van der Waalsovych polomerov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vákuum.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a co chces ako s vakuom povedat? problem je pri kontrukcii, resp. pri rozprestierani plachiet, a je u prdeli ci si vo vakuu, proste sa mozu poskodit pri rozprestierani, resp. pri akejkolvek manipulacii.. alebo si myslis ze ju vyslu do vesmiru uz poskladanu?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Neviem, ale krátky research mi povedal, že grafén je prekvapivo pevný a veľmi flexibilný aj keď ide o 1 atómové "látky". Myslím si, že vedci ktorý na to prišli a ktorý to testujú už tvoj skeptický pohľad zdieľali a asi dospeli k záveru, že to nebude problém.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

o jediný rozumný pohon je treba požiadať Startrekáčov!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Startrekáči z čiech pobehujú v tatrách v sandáloch
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedna vrstva atómov nieje jedno-atómová vrstva. Dementi, čítajte text s porozumením
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Na predstavu hrany stvorca je jedno-atómová vrstva z matematickej urovne vylozene predimenzovana spekulacia.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Môžeš to pre pochopenie nazvať vhodnejšie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre kvantitatívne presne rovnako vhodnejšie pochopenie je možné uvažovať rovno o Schrödingerovej krabici.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keď ten atóm dostatočne roztepeš, budeš mať práve jedno-atómovú vrstvu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si namiesto pisania a pocitania kokotin si pozrel co je grafen a ake vlastnosti ma, tak by si tu nemusel robit zo seba idiota.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Grafén je uhlík, čierny
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Graf%C3%A9n nech sa páči dovzdelaj sa. Ak si co i len trosku inteligentny pochopíš že to bude držať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"takze znovu - plachta o sirke 1 atomu grafenu a 1 atomu kremika s tak obrovskou rozlohou 100.000m2 je jednoducho nerealizovatelna vec."

Mozno nerealizovatelna vec pre cloveka z roku 2017, co chodi diskutovat na DSL.sk. Mozno pre sikovny tim top ludi z roku 2030, vec co daju s prstom v nose.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

ano. Preto v roku 1969 vedeli pristat na Mesiaci, dnes to nevedia. Ale v roku 2030 budu vediet vyrobit plachtu ktora urychli xy gramov na 0,2c a samo sa to potom spomali od posobenia slnecneho vetra miestneho slnka :) Ako namet na film super. Realne.. nezmysel.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

čoby nevedeli, neni sú nato chcechtáky a ani motivácia, na kerú piču by tam fčul leteli??
Až sa prestanú dávať biliony na armádu tak sa presmerujú priority na blízky Mesiac, Mars a trebárs mesiace Jupoša
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Stale môžu postaviť kopiu lode Saturn5. Ale načo riskovat z predpotopným srotom keď mame omnoho vyspelejšie technológie len ich treba zlepiť dokopy a otestovať. No a to stoji vela vela peňazí. Tolko sa ani na Slovensku nevytunelovalo za celu eru jeho existencie.

Mozme spraviť zbierku na nejakú tu miliardu a do roka sa leti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej? No daj ešte jeden...
Saturn V bol najsilnejšia ľoď aká kedy išla do kozmu a jej vďačíme za úspešné pristátie na Mesiaci a misie Apollo.

Dnes by ho sotva tak postavili. Odborníci a fyzikovia vymreli a na čínskych šmejdoch nech si lietajú kozojebci.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

isteze nerealizovatelna, ani stroje tazsie ako vzduch nedokazu lietat
Odpovedať Hodnotiť:
 

No hej, lebo oni si to asi zabudli vypočítať. Pošli im mail že majú chybu vo výpočtoch, určite sa ti pekne podakujú a pošlú ti lístok na chod@dopice.sk
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jak u kokotoch... problem su neni vypocty ale manipulacia s atomovou jednovrstvou,
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tak vymyslia dvojvrstvove, alebo troj. prinajhorsom to nejak daju lepiacou paskou a acetonom http://dopice.sk/j32
pripadne len tym acetonom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Určite nebude na lodi vlastný laser. Bude to riešené tak, že zo zeme sa vystrelí lúč na danú loď a za pomoci "zrkadielka" ktoré sa bude nakláňať, budú vyslané údaje naspäť. To ale bude trvať minimálne 4,5 roka. A samozrejme že ho budú musieť zapnúť 4,5 roka pred doletom a ešte k tomu presne zacieliť.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

presne zacielenie ti ulahci ta bodka na nocnej oblohe ku ktorej letia.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

s tym zacielenim na 4LY bude dost problem, hlavne ked sa Zem pohybuje a toci. Nemyslim si, ze tento napad je relaizovatelny.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

No tak práve zacielenie by sa zvládlo dostatočne presne už snáď v päťdesiatych rokoch. To je skutočne najmenší problém tohoto nápadu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kvantovo previazane castice ti nieco hovoria?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

da sa nimi prenasat klasicka informacia? myslim ze nie...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

da a zaroven neda. zistis po otvoreni skatule.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

V škatuli bola len mačka. Vyzerala chcíplo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako to ubrzdia? To musia byt PORIADNE kotucove brzdy. Asi keramicke, ci?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zaradi spatecku
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Skus na fabke pri 150 zaradit spatecku xd
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sak tou plachtou, ne?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Uz som na to prisiel. Vyhodia kotvu o nejaky suter.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ziadna Proxima Centauri neexistuje, vesmir konci niekde pri Oortovom oblaku, vsetko "dalej" je len holograficka projekcia.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Teraz uz len najst odpoved na otazku kolko ma vesmir rozmerov? 2 alebo 11
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Eventualne staci zistit, kolko ich mozu mat vsetky spolocnych a objavenim principu warpoveho pohonu prejst k empirickemu urceniu konkretnej hodnoty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si pozeral film Ostrov?

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Presne to. Tak velka plachta nepreleti bez poskodenia Oortovym mrakom, nehovoriac o tom, ze AC trojhviezda ma ovela vacsi a hustejsi AC mrak.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ako si Ty predstavuješ prelet takým Oortovým mrakom?
http://dopice.sk/j31

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

to ale bolo zrýchľovanie na nadsvetelnú rýchlosť
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak sa smiem opýtať, zmysel pre humor ti odumrel kedy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie sutre su od seba niekoľko kilometrev az stoviek kilometrov. Vo filmoch su nakope len preto že to vyzerá bombovo ked tým prelieta vesmirna lod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"A komu tím prospějete?!"
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

No pohonia si ego a možno najdu ďalšiu Zem. Budeme môcť pokračovať v rozjebavani tejto.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No super vec, len komunikacia bude tazsia, ked zo zeme vyslu testovaci signal Si tam ?, o 4.37 roka ho lod dostane a o 2x 4.37 roka sa na zemi dozvedia : som tu...:)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Komunikaciu by mohli vyriesit pomocou kvantovo previazanych castic.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nemohli
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale prečo nie? Co to komplikuje? Stale na to neviem prísť. Lebo teoreticky to mozne je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teoreticky su to somariny od "vedeckej" obce plnej lammerov.

Chcelo by to minimalne dalsieho einsteina. Teoreticka fyzika je dobra len pre tych co radi premyslaju, uvazuju a v tom bol albert cool. Ostatni sa nechytaju a tak im ostava vymyslat kokotiny a dufat, ze sa nieco z ich bludov potvrdi prakticky.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

S brzdenim by som si hlavu nelamal. V 2063 vynajde Zefram Cochrane warp a za par rokov nato tam tu gramovu plachetnicu pojde niekto zabrzdiť.... logicky, ne asi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zefram Cohrane bol pozemský vedec a vo svete Star Treku známy najmä ako vynálezca warpového pohonu
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Captain Obvious to the rescue....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

100 tis. m2 grafenu, tak to bude pekna cena :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mozno uz ani nie,
ak teda tento clanok je pravdivi.
http://dopice.sk/j2Y
Cize staci nadoba uhlovidik, vybuch a skrabka ktoru grafen zoskarbes:)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale prd, normalne si ho najebes plnu rit v tdi oktavke a zoskrabes z vyfuku
http://dopice.sk/j35
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Čiže posádka, ak chce doletieť aj späť nejaký človek, bude musieť byť zmiešaná a bez homosexuálne orientovaných jedincov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

LGBTI taku zvratenost nikdy nedovoli!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo by musela, ty inteligent? Dôležité je, aby tam bol aspoň jeden pár, nie to, či je jeden z posádky homosexuál. Dokonca ani ten pár nemusí byť hetero, koitus sa dá dosiahnuť i tak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rektus či čo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Per rectum. Coitus per rectum.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to si ty HotDog?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keith Richards by sa zvladol aj vratit.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/j33
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a? Ved my sme dali vyse miliardy a pol do nefunkcneho systemu elektronizacie, tak preco nie na prieskum inych slnecnych sustav?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a co je treba vymyslat na brzdeni? sak staci vypnut motory, nie?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ok, prestanu zrychlovat. A co potom? Zotrvacnost nic?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tam je vzduchoprázdno... Takže to zotrvačnosťou bude brzdiť dlhé roky o nejaké tie niečo málo hmotné čo ja viem čo tam môže byť...
A nerozumiem, prečo by mali platiť stále len nejaké nám známe rýchlosti svetla. V rozmeroch vesmíru sú nesmierne pomalé rýchlosti typu c
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Lebo to tak zatial je a nic lepsie nieje. Aj ten signal so satelitu, aj svetlo davno mrtvej hviezdy priestorom vesmiru k nam putuje to istou zatial neprekonanou rychlostou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a co keby sa s tym vystreli od lode zem do slnka..? o.O
Odpovedať Hodnotiť:
 

A cervia diera nic? A warpovy pohon nic?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neboj, šak ono to bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kliknem na clanok, ze USS Enterprise sa stava realitou, pozriem blizsie, ze to ma vazit gramy... no tak to nech si pojebu
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár