neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Prvá verzia LEDE, nového firmvéru pre domáce routery odčleneného z OpenWrt

Značky: LEDErouteryOpenWrtopen source

DSL.sk, 2.2.2017


Tvorcovia nového open source firmvéru pre domáce routery a ďalšie zariadenia LEDE, ktorý vznikol ako odnož populárneho OpenWrt, oznámili v stredu sprístupnenie prvého kandidáta na vydanie prvej oficiálnej verzie 17.01.

LEDE, Linux Embedded Development Environment, vytvorila nezanedbateľná časť vývojárov dominantného alternatívneho open source firmvéru pre WiFi routery OpenWrt v máji minulého roka, keď nebola spokojná so stavom vývoja OpenWrt.

Odchádzajúci vývojári sa sťažovali na viacero vecí, klesajúci počet vývojárov a absenciu snahy získať nových, nespoľahlivú infraštruktúru, absenciu komunikácie a transparentnosti, málo vývojárov s právom pridávať zmeny do hlavných zdrojových kódov a málo zamerania na stabilitu, testovanie, pravidelné vydávanie verzií a dokumentáciu.

Posledné hlavné verzie OpenWrt vychádzali približne po roku až roku a pol, poslednou je Chaos Calmer 15.05 zo septembra 2015 aktualizovaná na 15.05.1 v marci 2016. Projekt typicky vydáva aktualizácie balíčkov pre stabilné verzie len výnimočne.

Nový projekt avizuje okrem iného silné zameranie na automatické testovanie a zjednodušený proces vydávania oficiálnych stabilných verzií. Podľa decembrového oznámenia plánuje vydávať každé štyri až osem týždňov minoritné aktualizácie poslednej hlavnej verzie, ktoré budú obsahovať opravu dôležitých chýb ale tiež spätne portovanú podporu pre nové zariadenia z aktuálnej vývojovej vetvy.

Oproti OpenWrt 15.05 s linuxovým jadrom 3.18 je LEDE 17.01 postavený na jadre 4.4.42, aktualizované boli hlavné zahrnuté softvéry, SSL knižnica polarssl bola nahradená za mbedtls a uskutočnených bolo viacero vylepšení v implementácií sietí. Okrem iného bol v implementácii WiFi na viacerých WiFi čipsetoch odstránený problém bufferbloat, keď sa pri zahltení sieťovej linky napríklad rýchlymi TCP prenosmi výrazne zvýši latencia linky aj pri zasielaní malých jednotlivých paketov kvôli čakaniu paketov v bufferoch.

Zlepšená bola bezpečnosť, keď okrem iného pribudli ochrany proti zneužitiu chýb v manažmente pamäte.

Zlepšený bol systém vývoja a zostavovania, pridaná bola podpora nových architektúr v podobe podpory siedmich nových rodín SoC respektíve platforiem a zlepšená bola podpora zabudovaných DSL modemov. Podľa tvorcov pribudla podpora mnohých nových modelov routerov a dosiek, ich zoznam v oznámení ale uvedený nie je.

Verzia 17.01.0-rc1 má k dispozícii na zariadeniach so 4 MB flash veľmi málo voľného miesta pre doinštalovávanie ďalších balíčkov a tvorcovia tak pre takéto zariadenia v prípade potreby dodatočných balíčkov odporúčajú skompilovať si vlastné inštalačné obrazy s vlastným výberom balíčkov.

Zároveň na zariadeniach so 16 MB operačnej pamäte nemusí stačiť operačná pamäť na uskutočnenie napríklad upgradu alebo aktualizácie pomocou opkg.

Či bude situácia zlepšená vo finálnej verzii 17.01.0 alebo LEDE nebude vhodné pre zariadenia so 16 MB RAM alebo 4 MB flash nie je jasné.

RC1 verziu je možné sťahovať na downloads.lede-project.org. Táto verzia má byť nasledovaná verziou RC2 plánovanou na 8. februára, finálna stabilná verzia 17.01.0 má byť k dispozícii 15. februára.

Ďalšou hlavnou verziou má byť 17.06, ktorá bude sprístupnená v júni až júli. Medzičasom v marci začne príprava minoritnej verzie 17.01.1. V júli následne skončí podpora verzie 17.01 a pre plnú podporu tak bude potrebný prechod na novú verziu 17.06.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

(•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■) super!
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

ejjj rozbilo mi e moj ty kona a zmenilo to podstatu.. tu je origos http://dopice.sk/j3c
Odpovedať Hodnotiť:
 

co je to "spätne portovana podpora pre nové zariadenia z aktuálnej vývojovej vetvy"?

Moze mi to niekto vysvetlit inymi slovami prosim?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyda sa stabilna vetva, ta sa viacmenej nemeni. Vsetok vyvoj sa robi vo vyvojovej vetve. V tej pripudaju podpory pre dalsie zariadenia. A ked su v dobrom stave, tak tato podpora sa spatne prenesie aj do stabilnej vetvy. Cize si potom moze niekto nainstalovat stabilnu verziu s podporou zariadenia, ktore v stabilnej vetve predtym nebolo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

podla tohoto je toto presne to co mi openwrt chybalo..oprava chyb a aktualizacie. ak toto bude takto refreshovane to moze ale aj nemusi byt vzdy ok. tesime sa, uvidime ako budu na tom do buducna dokumentacne, aka velka komunita sa vytvori.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby to nedopadlo tak, že bude nájdených milión mimozemských signálov a nakoniec sa zistí, že niekto si skompiloval vlastný kernel a natvrdo zadal silný výkon wifi, aby prešťal susedovu wifi a mal stabilnú sieť, ale nelegálnu v danom štáte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V kezmarku a podolinci to uz funguje
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár