neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
ARM notebooky nemajú byť lacné

Značky: ARMWindows 10

DSL.sk, 30.1.2017


Pripravované notebooky postavené na ARM procesoroch nemajú byť minimálne podľa niektorých analytikov lacné a ich cena bude vyššia ako cena mnohých modelov lacnejších doterajších notebookov s x86 procesormi.

Ako sme informovali v tomto článku, Microsoft v decembri oznámil edíciu plnohodnotného desktopového operačného systému Windows 10 pre 64-bitovú ARM platformu a konkrétne Qualcomm procesory. Na tejto verzii bude vďaka emulácii na rozdiel od predchádzajúceho pokusu Windows RT možné spúšťať aj natívne x86 aplikácie napísané pre klasické rozhranie Windows, technické detaily zatiaľ spoločnosť nezverejnila.

Hoci spoločnosť nespresnila pre ktoré modely procesorov bude tento Windows k dispozícii a prezentovala ho na Qualcomm Snapdragone 820, podľa niektorých zdrojov budú ARM notebooky uvedené na trh postavené minimálne na procesore Snapdragon 835.

Notebooky postavené na tomto procesore ale podľa aktuálnych vyjadrení analytika Jacka Golda pre IDG nemajú šancu stáť menej ako smartfóny postavené na tomto procesore, ktorých cena bude nad 500 dolárov.

Od ARM notebookov sa očakávajú dve výhody oproti doterajším modelom s x86 procesormi, napriek dotiahnutiu sa Intel procesorov stále lepšia výdrž na batériu a nižšia cena. Ak sa ale potvrdí dostupnosť len modelov drahších ako päťsto dolárov, takáto cena samozrejme ešte v závislosti na výbave a parametroch zrejme minimálne nebude výraznou konkurenčnou výhodou.

Výkonnostne sa totiž od ARM notebookov očakáva konkurencieschopnosť najmä oproti nižším triedam x86 notebookov a nie oproti vyšším modelom postaveným už na výkonnejších mobilných Intel procesoroch, plnohodnotných Core i7 a i5.


Prezentácia Windows 10 na ARM procesore Qualcomm Snapdragon 820 (video: Microsoft)



V každom prípade zatiaľ zrejme nie je definitívne vylúčené, že nebudú uvedené lacnejšie ARM notebooky postavené na nižších a lacnejších modeloch procesorov a napríklad prezentovanom Snapdragone 820.

ARM procesory s dostatočnými parametrami pre plnohodnotné notebooky aj keď nižšej výkonnostnej triedy sú k dispozícii dlhšiu dobu, pre absenciu podpory Windows takéto modely výrobcovia ale doteraz neuviedli. ARM procesory využívajú len v tzv. chromebookoch, notebookoch s Chrome OS, ktoré ale nemajú plnohodnotnú hardvérovú výbavu a okrem iného je ich hlavným hendikepom oproti plnohodnotným notebookom malé úložisko dát.

Plnohodnotné notebooky s ARM, ktoré prídu po uvedení Windows, očakávajú samozrejme ale aj užívatelia Linuxu, keď pre ARM platformu má natívnu podporu už množstvo linuxových distribúcií a v prípade zaujímavých hardvérových parametrov môže ísť o zaujímavé notebooky aj pre túto skupinu užívateľov.

Z trojice najväčších výrobcov PC, Lenovo, HP a Dell, zatiaľ neavizoval uvedenie plnohodnotných ARM notebookov s Windows ale žiadny. Dell podľa informácií pre IDG najskôr otestuje hardvér pred rozhodnutím, či uvedie takýto notebook. Lenovo a HP, ktoré už ponúkajú ARM chromebooky, svoje plány ohľadne ARM notebookov odmietli komentovať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

skratka urobime vsetko pre to aby ste si to nekupili.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Notebook je len stylovka , pre studentov, max pisanie vo worde.
Ma pracu v elek. obore, atd... je to nepouzitelne.
Mal som posledny notebook s turion od AMD, po 2 rokoch zhorel - zahrieval sa po par minutach prace.
Odpovedať Známka: -7.7 Hodnotiť:
 

a cirou nahodou to vobec nebol HP notebook ktory bol v takej cenovej relacii ze je zazrak ze 2 roky vydrzal...kupujes notebook s nezmyselnymi parametrami a hned vies ze notebook sa neda pouzivat na pracu a podobne.

Posielam kvet do wifi tlaciarne cez kancelariu a k tomu gratulaciu do nominacie na titul "Šašo týždňa"
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

mal si si kupit notebook ne kalkulacku a zistil by si ze mat doma zelezo je prezitok
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Neviem kto ti dal minusky asi nejake socialne pripady co si nemozu dovolit poriadnu pracovnu stanicu za par tisic €. Takych je tu dost ved minule tu dakto pisal ze core2duo plne postacuje na normalnu pracu :D :D :D Ale mas pravdu. Notebook je vhodny max ako nudzove riesenie do kaviarne, na obchodne stretnutie, cesty atd, ale rozumne sa na tom pracovat neda. Ignorujme teraz fakt ze Notebook ma tretinovy vykon oproti priemernemu desktopu... Iba masochista by dobrovolne pozeral do chlievika 5 x 4 cm a kazil si oci. Kazdy normalny clovek potrebuje k praci aspon 2 - 3 velke monitory (min 28 palcov). A mat klavesnicu polozenu tak aby mu monitor neudieral do nosa. Nehladiac na to ze ked si na klavesnicu notebooku namrvis nejaky sajrajt tak ho mozes rovno vyhodit.
Odpovedať Známka: -6.1 Hodnotiť:
 

Tiez mam radsej desktopy ale takyto srackovy prispevok tu nebol uz davno. Verim ze do prace cestujes kamionom, ved naco chodit na aute sak je take male a nema ziadny vykon!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Fu, uz som sa zlakol, ze som nenormalny a 98% mojho okolia su obycajni ludia. Teraz viem, ze ja s 3 ma monitormi som normalny a oni uplne sialeni idioti kaziaci si oci pozeranim do jedneho maleho nelvalitneho monitora, lebo zamestnavatel im nekupil viac a lepsie a sucasne si nesmu nosit svoje veci do prace.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

desktopy pouzivaju roboši a deti co hraju hry,
macbooky pouzivaju luxnusni pani managerovia alebo grafici a softverovi vyvojary, ktori maju aj dokovaciu stanicu s klavesnicou a mysou a monitorom, ale ked potrebuju jednoducho si odpoja macbook a idu do kaviarne sa natiahnut, niesu prikovani ku pocitacu ako ty, ty hrbaty kvasimodo!
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Presne tak. Hocikto nemoze v kaviarni vysedavat len tak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale co nepovies, osobne pouzivam ZBook, integrovana GPU na dlhu vydrz, diskretna quadro pre vykon v terene, a externy thundeboltovy dock s desktopovou nvidiou, na firme mam 2x27", externu klavesnicu, a odpojenim jedneho kabliku hodim notas do batohu a ficim.

Takze, este raz sa pytam - kto je tu zaostaly debil ked nevie ze existuju dockingy a desktop-class masiny a riesenia?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kolko to stalo? Lebo mam tu napr. HP ZBOOK 15 incl.
docking station, FHD-UWVA-IPS, 1920x1080, Core i7-6820HQ 2.70 GHz, 32GB, 512GB Z Turbo Drive, GFX NVIDIA Quadro M2000M za smiesnych 2968€ vr. DPH. To ked davas za vzor normalneho notebooku, tak si s prepacenim falus.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyjebany dobytok co musi zrat este aj pri pocitaci, tipujem ta na 120kg a vecne umastenu zajebanu flanelku, popolniky su samozrejmost
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja používam notebook na kreslenie schém, programovane (PLC, jednočipy),... proste práca v elek. odbore... myslím, že to nie sú výkonovo náročné aktivity... (ak nemá schéma 1000 strán)...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak si podla uzivatelov DSL.sk socialny pripad a luzer. podobne som skoncil pri 13.3" ako pracovnych notebookoch (+ externe lcd, mys, klavesnica) a 11.6" s Atomom ako nudzovy pocitac ktory sebou nosim vsade. a vsetky pracovne veci v cloude (dropbox).
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

pls napis tu ci to robis tak ako hobby, alebo ako profesional. bo ak ako profesional, tak tvoj zamestnavatel asi velmi nehladi na to ako efektivne vyuzivas cas za pc. podobnu robotu robit na laptope bez dvoch troch monitorov si neviem predstavit, robim tiez v oblasti elektro a na 1-2 monitoroch nonstop nejaka dokumentacia a na jednom robota, nehovoriac o milion taboch v text editoroch, prehliadaci a pdf readeri... kreslit schemy alebo kodit cast vo vacsom projekte na malom monitore je tak trochu... ehm....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

U nas ma viacmenej kazdy notas s 2 FHD monitormi + dokinu. S desktopom je dost tazke chodit na meeting alebo ist na home office.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Btw, skusal niekto ist na homeoffice s jednym ssd diskom v antistatickom vrecusku vo vacku? Imho je to coool, ked netreba vlacit nejaky notas. (ale samozrejme na mitingoch sa treba nezucastnovat, alebo si vystacit s nahnevanymi vtákmi)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vela stastia s rozchodenim systemu na sifrovanom disku :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bitlocker nic?
Odpovedať Hodnotiť:
 

rovnako u nas, ale nedalo mi to neokomentovat kreslenie schem na notase. ako som spomenul vyssie, ako hobby a sam pre seba je to ok...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj hobby, aj do práce. Áno, aj ja občas pripojím externým monitor, aby som videl viac. A zväčša programujem v EMACSe, v termináli. To nie sú nijako náročné úlohy. Nevidím dôvod, prečo by mali byť, keď som sa hral ako SŠ študent s Bryce 3D na obstarožnom Pentiu II (@ 500 Mhz) a dalo sa to...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bryce je dead
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pracoval som dva roky na notebooku s ProEnginer. Nebol problém mať otvorené 12 projektov a nie hociakých. Keď som chcel otvoriť jeden z projektov v CREO, tak to nešlo a padalo to a to bolo na normálnom PeCečku. Ale notebook to stíhal bez problémov. A to bol I7 druhej generácie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no, to by nebolo necakane, ani prvy raz, ze intel drzi za gule/tlaci na vyrobcov ntb, ze im zvysi cenu cpu ak budu vyrabat ntb s inym ako ich cpu... ;) to sme tu uz mali a stalo ich to tusim 1mld usd
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

akurat ze teraz uz su "make america great again" takze si myslim ze uz to az tak boliet nebude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akurat ze nie s inym, ale aj S inym, nakolko moznosti pripajania atypickych* periferii priamo k ARM obsahujucim zariadeniam su dostatocne priekazne vyvoditelne uz z mnozstva na ich pripajanie implementovanych rozhrani.
*ci dokonca az vyrobcom priamo neposkytovanym a necertifikovanym
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nikto ti nebrani urobit ARM notebook, ktory vo vykone natrhne prdel i7, v dizajne Macbook, bude tensi ako Lenovo Yoga, a na baterku vydrzi aspon 15hodin. Samozrejme cena tak max 500eur. Ked to budes mat hotove, daj vediet, kupim dva
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nejde o vykon. Ide o konstrukciu chladenia. Vydrz 8 hodin pracovat na notebook-u. Klavesnica je tepla aj do 30-40stup.
Proste je to stylovka.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ak máš skúsenosti len s nižšou alebo strednou triedou NB od HP s CPU od AMD, tak sa ti nečudujem, ale neposudzuj podľa toho všetky NB, lebo sú konkurenti, ktorí majú lepšie riešené chladenie.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Neviem ci notebook za 2000€ (vtedy 60 000sk) je nizsia trieda
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked boli este Skk, tak 60k bola nizsia trieda... A co chces s 10 rocnym notebookom dnes? to je tak na podlozenie nohy stola...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

skus macbook, mne sa prehrievala aj lenovo w520 pred 3 rokmi high end. Aj ked som mal otvoreny len notepad++ a lezal som na posteli tak mi isli zhoriet gule. Predal som ho a kupil macbook pro, funguje ako svajciarske hodinky a moje gule su opat chladne.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nikto ti nebrani nebyt arogantnym idiotom. Ked to budes mat hotove, daj vediet, kupim dva aj pre tvojich rodicov.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár