neprihlásený Štvrtok, 21. júna 2018, dnes má meniny Alojz   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Hviezda s možnou umelou mimozemskou štruktúrou má aj prírodné vysvetlenie

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 10.1.2017


Zvláštne javy pozorované v uplynulých rokoch u hviezdy KIC 8462852 majú aj legitímne možné prirodzené vysvetlenie a spôsobiť ich mohli aj prírodné udalosti a nie zásah mimozemskej inteligencie.

S prirodzeným vysvetlením sediacim s nameranými dátami prišiel aktuálne tím z Columbia University v New Yorku, upozornil New Scientist.

Ako sme informovali v tomto článku, Keplerov vesmírny teleskop zaznamenal pri svojich pozorovaniach u hviezdy KIC 8462852 vzdialenej rádovo 1500 svetelných rokov veľké dlhé znižovania intenzity jej žiarenia až o 15% a 22% s nesymetrickým priebehom zníženia a návratu intenzity.

Pre vysvetlenie tohto javu existovali už od prvých analýz meraní aj hypotézy vysvetľujúce ho prirodzenými javmi ako napríklad zatieňovanie ešte len prebiehajúcim formovaním planét s prítomnosťou veľkého množstva prachu alebo prítomnosťou veľkého počtu komét. Proti týmto teóriám ale hovoria napríklad absencia väčšej intenzity infračerveného žiarenia a veľmi nízka pravdepodobnosť výskytu takýchto javov.

Navyše v uplynulom roku prišli vedci k ďalším zisteniam. Podľa analýzy historických dát sa jas hviezdy za sto rokov od 1890 do 1989 dlhodobo znížil o 14% a za štyri roky pozorovania Keplerovým teleskopom o ďalšie 3%.

Jednou z hypotéz bola aj obrovská umelá štruktúra postavená mimozemskou inteligenciou a SETI Institute tak uskutočnil pozorovanie hviezdy v rádiovom spektre, znaky umelého signálu ale nezaznamenal.

Tím vedcov z Columbia University teraz v práci analyzoval ďalšiu hypotézu, podľa ktorej javy mohlo spôsobiť pohltenie planéty alebo viacerých planét touto hviezdou. Tento jav by vysvetlil postupné dlhodobé znižovanie intenzity, keď tá by bola po pohltení zvýšená kvôli uvoľneniu gravitačnej energie a postupne sa znižuje.

Aktuálne zachytávané nepravidelné zmeny intenzity môžu byť spôsobené zvyškami planét alebo plynom vzniknutým z odparenia planéty po páde do hviezdy.

K javu mohlo prísť pred 200 až 10 000 rokmi, samozrejme so zohľadnením časového posunu signálu, podľa veľkosti planéty.

Takýto jav by merania intenzity KIC 8462852 podľa vedcov teoreticky vysvetlil, považuje sa ale za vyskytujúci sa len veľmi ojedinele a či reálne v prípade KIC 8462852 nastal známe zatiaľ nie je.

Prácu vedcov je možné nájsť na arxiv.org.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

OpenBSD došla trpezlivosť s problémami CPU, na Inteloch vypína Hyper-Threading
Pripravujú sa štyri ďalšie Star Trek seriály
Príspevok na WiFi od EÚ chcelo až 400 obcí zo SR, slovenský projekt príde v lete
BitTorrent sa predáva za 140 miliónov
Skylink už zvýšil kvalitu obrazu, zbadali ste rozdiel? HEVC zatiaľ nebude
Za veľkým výpadkom VISA bola porucha jedného sieťového prepínača
Kryptomeny pozná 82% a nakúpilo ich až 5.1% Slovákov aktívnych na Internete
Závislosť na hrách pridaná medzi oficiálne choroby
Musk tvrdí že v Tesle je sabotér, zo zlých úmyslov obviňuje mnoho firiem
Tvorcovia JPEG-u sa pokúšajú o jeho efektívnejšieho nástupcu, JPEG XL


Diskusia:
                               
 

je jedno co to bolo ale na 99,99% to bolo prirodnej povahy, ponivac dysonova sfera a kardashevova civilizacia II druhu tot "vedla" je jedna z najmenej pravdepodobnych pricin
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

to bola flotila astara serana bojujuca proti reptilianom
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

pripadne green latern, ked natiahol svoje gumenne ruky na 1 svetelny rok
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pán kolega, treba zarátať aj to, že McGyver je tam uväznený a takto dáva najavo skrytým signálom, že plánuje cez hviezdnu bránu ujsť a tú hviezdu pripraviť na inváziu zjednotenej pozemskej flotily džihádistov pod vedením Jacksona(nie Michaela).
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

OMG, on je MacGyver nie McGyver! Čo je to to za dobu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mozno myslel nejakeho svojho oblubeneho rappera MC Gyvera
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Doba McDonald doba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurat za dysonova sfera nema ani vlastnu hodnotu pravdepodobnosti, cim je v spojeni s hocicim vysledna pravdepodobnost nedefinovana a doplnok uplne presne tak isto, cim to moze byt skoro hocikolko, ale urcite nie jedno.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

dysonova sfera nema ani vlastnu hodnotu pravdepodobnosti ... to su ale bludy ... sak jasne ze ma, len ju nepozname, ale aj interval moznych hodnot dava najavo, ze co bude vysledok zac

jak premenne v drakeovej rovnici (vzorceku) na odhad intligentnych civilizacii v galaxii. niektore premenne pozname aspon s radovou odchylkou, pri dvoch-troch mame odchylku aj 8-10 rádov, cim cely vzorcek dava odchylku 20-30 radov, co je asi tak na dve veci: hovno a velke hovno, kedze pocet inteligentnych civilizacii v jednej galaxii moze byt od 10^6 po 10^(-20) - to posledne znaci ze je iba jedna inteligentna civilizacia na 10^20 galaxii a teda asi na milion takychto vesmirov
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dysonova sfera ma hodnotu pravdepodobnosti prave a len vtedy, ked ma Boh meno, preto to teda urcite nie je problem podlozit velmi jednoduchym a nespochybnitelnym argumentom.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Všetko sú to len ľudské teórie. Kde berieš tú istotu, že ak by existovala nejaká super civilizácia, tak by používala dysonovu sféru? Ja by som skôr povedal, že majú úplne odlišné technológie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Je uplne jedno co pouzivaju. Pokial su sucastou tohoto vesmiru a neprebyvaju v hyper-dimenzionalnom nad-casovom transcendentne (ako bohovia a ine nadprirodzene entity), musia pre nich platit fyzikalne zakony tohoto vesmiru. T.j. potrebuju si aktivne udrziavat znizenu entropiu na co zase potrebuju aktivne vyuzivat energiu atd atd atd ... Pretoze to su NUTNE (este vsak nie DOSTACUJUCE) podmienky na to, aby sme nieco mohli vobec oznacit ako zive (nie to este inteligentne).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha, musia teda splnat podmienky zakonov, nepostacujucich k vysvetleniu vzniku "tohoto vesmiru", inak nie su z "tohoto vesmiru".
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"musia pre nich platit fyzikalne zakony... " Ach tá tvoja bohorovnosť. Robíš tú istú chybu, ako všetci "mudrci", ktorí sa opierali o ich stav poznania sveta, vesmíru a jeho zákonov a pokladali ten stav za dokonalý a konečný. A chýba ti či i len štipka pokory.

Súčasné poznanie sveta a jeho fyzikálnych zákonov je ale kruto nekompletné a má obsahuje množstvo dier. Štandardný model pre mikrosvet... lambda-CDM pre kozmos... sú len hypotézy, ktoré momentálne(!) najlepšie vysvetľujú experimentálne dáta. To ale neznamená, že nie sú experimenty a dáta, ktoré tieto hypotézy vysvetliť nedokážu. Dohľadaj si v rámci domácej úlohy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

som cital ze kardasianky
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zda sa mi to ako hlupost. Verzia s mimozemskou strukturou je viac pravdepodobna. Presne ako vravi Mythi z Andromedy z youtube: "Tato hviezda nema ziadne planety, je zapuzdrena a cerpala sa z nej energia. Ale to bolo pred 13000 rokmi, dnes sa to uz tak nerobi."
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

To bude isto len tým že pri každom meraní tam mali chlapci niekde zapnutú mikrovlnku.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Mikrovlnka na Kepplerovom teleskope? Skus znova.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved predsa jasne pise, ze "tam", cim je kazdemu expertovi jasne, ze vo hviezdnej sustave KIC 8462852 a narazky na Kepplerov teleskop k odbornemy spochybneniu nevedu.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Tato hviezda je to iste ako ked citam na topkach o Mojsejovcoch. Pri nich viem tiez ze o tyzden bude zas novy clanok.

Rok 2017 - doba bulvarnej vedy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pozname gravitacnu silu, ktora posobi v dosledku existencie hmoty. Gravitacna sila neznizuje (aspon o tom neviem) hmotnost telesa ani neposibo energeticky deficit ci prebytok. Asi chcelo ist o potencialnu energiu ... ktora sa v us udava ako gravitacna potencialna energia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepozname kvantovu podstatu gravitaciu. Podobne ako cas - pozorujeme jeho vplyv na okolie, ale preco existuje a preco ma parametre ake ma, nevieme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto nepozoruje, pozna i vie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Proste to tak musi byt. Keby nebol cas, nebolo by nic. Ale nic byt asi nemoze. Ach fyzici

Odpovedať Hodnotiť:
 

Pred vesmírom bolo nič lebo nebol priestor a nemalo kde byť ani kedy byť. Ale na to aby si to pochopil musíš chodiť viac do školy alebo aspoň dokumenty o vesmire pozerať.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nejaký dôkaz? Hypotézy neprijímam.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preto sa vyjadrujeme podla sucasneho stavu vedy.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár