neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
SSD postavené na náhrade flashu 3D XPoint zatiaľ zrejme v nedohľadne

Značky: SSD3D XPointIntel

DSL.sk, 4.1.2017


Príchod SSD diskov postavených na novej pamäti 3D XPoint pre PC nahrádzajúcich pevné disky respektíve flashové SSD disky sa zrejme neudeje počas aktuálne prebiehajúcej výstavy spotrebnej elektroniky CES a je zatiaľ evidentne vzdialený ešte minimálne viacero mesiacov.

Hoci spoločnosť Intel, ktorá spolu s Micronom pamäť 3D XPoint lepšiu ako flash vyvinula a vyrába a v minulosti avizovala SSD postavené na 3D XPoint, zatiaľ nezverejnila žiadne konkrétne informácie ohľadom uvedenia týchto SSD, takýto stav naznačuje spôsob predstavenia prvého produktu postaveného na 3D XPoint.

Týmto produktom je malá cache vo formáte M.2 určená najmä pre cachovanie prístupu ku klasickým pevným diskom, ktorú Intel označuje ako Optane Memory a ktorú predstavil v utorok spolu s predstavením nových modelov procesorov generácie Kaby Lake.

O príchode tohto produktu sme informovali minulý týždeň, keď prvé notebooky s Optane Memory avizovala spoločnosť Lenovo.

Cache bude mať kapacitu len 16 GB alebo 32 GB. Riešenie je špeciálne podporované v Kaby Lake procesoroch a nových čipsetoch série 200, v čom táto podpora vzhľadom na využívanie štandardného rozhrania M.2 spočíva nie je jasné.


Intel Optane Memory, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Intel)



Pre podobné využitie boli pri svojom príchode v čase ešte pomerne malých kapacít určené aj prvé flash SSD a predpokladane aj Optane Memory je evolučne pred 3D XPoint SSD väčšej kapacity. Aj malé Optane Memory prídu ale na trh podľa Intelu až v druhom štvrťroku, teda minimálne o tri mesiace.

Intel prototypy SSD diskov postavených na 3D XPoint prezentoval už v minulom roku a podľa dostupných informácií ich testujú aj zákazníci, kedy by konečne mohli prísť na trh v súčasnosti ale stále nie je jasné.

Spoločnosť zároveň zatiaľ neavizovala ani konkrétne parametre Optane Memory. Podľa októbrových uniknutých oficiálne nepotvrdených informácií napriek prísľubu výrazne vyšších rýchlostí od novej pamäte nebudú mať tieto produkty ale lepšie parametre ako rýchle flashové SSD, hoci ich budú dosahovať pri malej kapacite a iba jednom alebo dvoch čipoch. Konkrétne 16 GB model má mať údajne výkon pri prístupe k 4 KB blokom na náhodných pozíciách 285 tisíc IO/s pri čítaní a 70 tisíc IO/s pri zápise a sekvenčný výkon 1.4 GB/s a 300 MB/s.


Prezentácia Intel Optane Memory, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Intel)



Výhodou oproti flash pamäti by mohla teoreticky byť ešte dlhšia životnosť, keď Intel u 3D XPoint avizoval až tisíckrát vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov. Aký počet prepisov ale zvládnu reálne prvé produkty nie je jasné.

Prvé 3D XPoint produkty by podľa interpretácie informácií Intelu pre americké médiá hardvérovým serverom Anandtech nemuseli byť vhodné na použitie ako náhrada disku nielen kvôli nízkej kapacite ale aj zo zatiaľ neznámych technických dôvodov. Intel mal totiž prízvukovať, že Optane Memory a budúce Optane SSD sa budú líšiť.

SSD disky postavené na 3D XPoint plánuje aj Micron, jeho prvé disky budú určené pre serverové nasadenie. V lete boli tieto disky avizované tiež na druhý štvrťrok 2017, či bude tento termín dodržaný nie je v súčasnosti jasné.

3D XPoint je novým typom pamäte trvalo uchovávajúcim informácie v podobe zmeneného odporu pamäťovej bunky. Intel a Micron ju predstavili už pred rokom a pol.

Samotná technológia pamäte 3D XPoint má mať najmä výrazne lepšiu latenciu a výrazne vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov. Konkrétne Intel pri predstavení oproti NAND flash avizoval u samotných čipov sto až tisíc krát rýchlejší zápis, výrazne vyššiu rýchlosť aj pri čítaní a tisíckrát vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov. Celé SSD pripojené cez súčasné rozhrania podľa informácií pri prezentácii majú byť rýchlejšie ako flashové SSD desaťkrát.

Prvé SSD od Micronu respektíve neoficiálne Intel Optane Memory 8000p ale u finálnych parametrov celých produktov takéto zlepšenie nedosahujú. Zároveň zatiaľ nie je známe ako na tom budú v porovnaní s flashovými SSD v oblasti cien.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť


Diskusia:
                               
 

ak naozaj zvyssia zivotnost 1000 krat (počet prepisov) tak konečne bude možné bez väčšieho uvaživania považovať aj tieto disky na zalohu dat (samozrejme by som spravil zrkadlovu zalohu na klasicky HDD - horšie je že HDD pomaly dochádza dych v kapacite)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aktualne mas 12TB, to je malo?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ved na domace pouzivanie velkostou postacuje, ale napriklad progresivne firmy uz prechadzaju na 5 1/4 diskety kvoli Big Data.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Alebo aj na 8" to sú väčšie úložištia...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

tych 12 TB je v podstate iba zmackanych 2x6 TB v jednom obale s obrovskym mnozstvom platni, v pochybnom heliu, ci rovno aj s kontroverznym `sindlovanim`!

Bohuzial aj za EXTREMNU cenu viac ako 2x6 TB resp. 3x4 TB resp. urcite 4x3TB!!!

Pokrok si skutocne predstavujem inak, aspon tu cenu za TB mohli za tie roky trocha posunut.... :o(
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Matelko...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kuratenko, ked sa tu spomina 12 TB HDD, mysli sa JEDEN JEDINY HDD (konkretne 8 platni, helium), ktory sice nie je volne v predaji, ale je. Tusim to ma WD. Najvacsie uplne bezne predajne HDD pre lamy BFU masy su fcul 10 TB. No a v 2017 pride 14 TB (konkretne 8 platni, helium, SMR). Tiez asi nebude hned volne v predaji pre siroky masy.

Dalsie postrehy ze 12 TB HDD musi byt dnes ako 2x6 TB HDD?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

vsak zalohovanie potrebuje prave jeden prepis/zapis :D naco ti tam vela prepisov? :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ale napriklad na archivaciu je to este pochopitelne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Po 10 rokoch vymysleli dalsi Intel Turbo Memory (http://dopice.sk/iSV)?

Rychlejsie SSD ok, ale v tejto podobe zbytocne v dnesnej dobe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre upresnenie - nic proti technologii, ale nech sa radsej sustredia na rychle uvedenie SSD a nie minat usilie na cache, ktoru uz pred 10 rokmi zavrhli (napriek tomu, ze vtedy neboli SSD dostupne tak ako dnes)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba natom trosku poryzovat...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veruze predchadzajuci clanok s extendermi je principialne tiez o pyramidovej hre...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hroch je v novych veciach pesimista a vzdy si vravi: never tomu, urcite to bude len v niecom lepsie, no hlavne drahe.
AMD Zen este oficialne nie vydany a nebude to lamac Intel srdc.
Memristory v SSD su este stale buducnost, ako OLED monitory k PC. Sice sa uz davaju do notebookov a existuje aj nejaky ten predrazeny OLED televizor, stale to nie je etablovana technologia na trhu.
Vykon procesorov s kazdou "generaciou" je len dokaz stagnacie vyvoja aj tam.
Kam sa len pozriem, nic nove nevidim.

Dokonca ani 4k nie je to, co chcelo byt vdaka MS a jeho podpore skalovania zobrazenia, kedy starsie aplikacie vobec nie su skalovane a maju prdi-mini ikony.

Nuz, tak aj v novom roku ostava pesimizmus jedina ochrana pred sklamanim :).
Odpovedať Hodnotiť:
 

napr. autocad2010 je na 4k prakticky nepouzitelny...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A čo má 4k s ACAD10???
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

co ja pre teba nespravim maniak: https://goo.gl/WL2ytu

tumas fullscreen 3840x2160 a fullHD na rovnakej obrazovke. Skus napisat aky tam je rozdiel
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

este aby nedoslo k nedorozumeniu, tak 1920 je dpi 100%, 4k je 150%. Acad2010 to ignoruje.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No a?

Čo má ACAD 10 s 4k???
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

pozrel si si tie 2 obrazky co su vedla seba a nevidel si tam ziadny rozdiel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie.
A keby aj, o čo ide?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak nebud kokot a nastav si vacsie ikony v acade
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak to by ma vzivote nenapadlo, ze sa to da. Da sa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

heh, ale to ti kkt pomoze, v roznych menu mas napr. naskalovane pismena, takze napr. ked das novu vrstvu, tak tam nevies nic robit :) Proste cele gui autocadu 2010 nieje prisposobene na zmenu dpi a robi to problemy ako vyssie pise hroch. Male ikonky su len cast problemu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kto dnes používa archaický ACAD10?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hm, ze by kazdy, kto nema vela penazi navyse, aby si vzdy kupoval licenciu na novsiu verziu softu? Hlavne ak stary uplne postacuje. Vydanie Win 10 a ukoncenie podpory Win 7 je cista ryza, nic ine. Win 10 nepridava vela vyznamnych zmien, ktore by nebolo mozne vclenit do Win 7. Ale dava prilezitost vyrobcom HW nezverejnit nove ovladace a nutit ludi kupovat si novy HW. Podobne to je aj so SW. Argumentovat linuxom alebo MacOS nema vyznam. MacOS ma drahy HW a Linux nema podporu u specializovanych programov.

Napr. u nas v skole je takyto problem so simulacnymi programami. "Stiahnute" programy neprichadzaju do uvahy.
Este stastie, ze na Dell Optiplex 755 ide Win 10 bez problemov a funguje vsetko, co ma :).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stará Turá?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Stata co? :D Nerozumiem, asi tej narazke...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je mestečko, v ktorom je zaujímavá stredná škola s obdobnými strojmi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas kazde dva roky minimalne 5 litrov na novu licenciu?
ak ano, tak ti gratulujem k dobremu pocitu z novsej verzie.

vlastne negratulujem, lebo autodesk presiel tvrdo na subscription a standalone verzia sa uz neda kupit.
kreteni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja rad robim veci z dreva, napr. teraz som robil doma vstavanu skrinu, tak si v autocade nakreslim tabulu OSB a riesim ake najlepsie rozmery skrine sa daju spravit aby bol co najmensi odpad. Buduci tyzden idem robit udiaren atd. Kludne by som mal aj autocad r10 co sme mali pred 20 rokmi na vyske, to je uplne jedno, len nech sa tam daju robit line, offset, cut, extend a kotovanie. Staci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na to sú lepšie sw ako cutplan, ktoré ti rovno robia optimalizáciu materiálu a všetky prvky ti na tú tabuľu rozložia.
Nič zložité, je to určené pre lopaty do výroby.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ten AutoCAD máš k tomu načo???
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak to prostredie mas takmer minimalne.
ja ti verim, ze to das ako kazdy normalny clovek, len cez commandline shortcuty.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár