neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Qualcomm dostal gigantickú pokutu za zneužívanie dominantného postavenia

Značky: Qualcommdominantné postaveniepokutybiznis

DSL.sk, 28.12.2016


Juhokórejský úrad Korea Fair Trade Commission, KFTC, plniaci úlohu protimonopolného úradu dnes potrestal spoločnosť Qualcomm za zneužívanie dominantného postavenia pokutou vo výške až 1.03 bilióna wonov, v prepočte cca 816 miliónov eur.

Informuje o tom agentúra Reuters.

Qualcomm je významným výrobcom ARM SoC procesorov používaných v smartfónoch. Ešte silnejšie postavenie má ale v segmente modemov pre mobilné siete, či integrovaných do jeho Snapdragon ARM SoC alebo zabezpečovaných samostatnými čipmi.

Rozhodnutie a pokuta sa týkajú práve modemov pre mobilné siete. Podľa Reuters podľa KFTC Qualcomm zneužil svoju dominantnú pozíciu a nútil výrobcov mobilov kupujúcich jeho čipy platiť licenčné poplatky za príliš široké portfólio patentov.

Zároveň obmedzoval konkurenciu tým, že odmietal alebo obmedzoval licencovanie patentov pokrývajúcich technológie využité v mobilných štandardoch konkurentom, Intelu, Samsungu a MediaTeku.

Okrem pokuty nariadil KFTC spoločnosti rokovať s konkurentami v dobrej viere ohľadne licencií patentov a pri požiadavke výrobcov mobilov povinnosť rokovať o nových podmienkach ich dohôd.

Južná Kórea má 50.8 miliónov obyvateľov, výška pokuty tak dosiahla až cca 16 eur priemerne na jedného obyvateľa krajiny. Pre ilustráciu, ak by EÚ rovnako vyšetrujúca Qualcomm dala spoločnosti pokutu v takejto výške na obyvateľa, pokuta by dosiahla až 8.2 miliárd eur.

Spoločnosť podľa Reuters avizovala odvolanie sa proti rozhodnutiu aj výške pokuty.

Qualcomm v oblasti dodržiavania protimonopolnej legislatívy prešetrujú respektíve prešetrovali aj ďalšie krajiny. Okrem spomínanej EÚ udelila Čína, ďalší významný trh pre mobilné zariadenia, spoločnosti už v minulom roku pokutu vo výške 975 miliónov dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


inzercia



Diskusia:
                               
 

Stale je to nizka pokuta. Pokuty treba navysit radovo, ako percenta s celosvetoveho obratu. A vyska musi byt na hranice likvidacid, aby si firma dobre rozmyslela, ci to urobi. Nie ze znezitim postavenia zarobi desiatky miliard a pokuty su v stovkach milionov.

Ked sa to preukaze, pokuta mu si byt 100 miliard dolarov, aby sa z toho sotva vyhrabala.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

takym stylom by firma sla rovno do konkurzu a zarobila by na tom akurat konkurzna mafia. staty by dostali velke hovno a o pracu by prisli tisicky ludi pri zostihlovani a rozpredaji zabehnutych prevadzok.
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

a co tak take nieco ze firmy by sa neodvazili drzo vedome porusovat zakony? v amerike je trest smrti za najhorsie zlociny,co tak trest "smrti firmy" za najhorsie podvody?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

a tak zomrel kapitalizmus...
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Podla rovnakeho kluca by pokuta za prekrocenie rychlosti, prejdeni na cervenu, nepozreti sa do oboch stran na krizovatke... atd... mala byt zakonite vo vyske rocneho zarobku danej osoby-hriesnika. Nech si sakra dobre rozmysli, ci bude porusovat zakony.

Ked uz, tak spravodlivo na vsetkych...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To prejdenie na cervenu som myslel chodca. Pri aute je to samozrejme zavaznejsi problem (nakolko tym riskuje v praxi viac zivot ostatnych ako ten svoj)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Obhajujes to zo zleho konca. To uz mozes povedat aj toto: ze keby si ich nezabil, nabalili by sa na nom politici, danovaci, pravnici a najma drogova mafia.

Na vine celeho tohto az nehumanneho boja moze dnesny hyenizmus. Manazer ma volnu ruku v dosahovani ziskov a slusne percento ako odmenu. Investori a akcionari sa tiez chcu "nazrat", tak ho s pozadia podporuju. Preto manazer podvadza na hrane zakona, preto v tichosti porusuje zakony, suhlasi s uplatkami, vydiera okolie, manipuluje nevzdelanymi...

Toto porusenie zakonov zamestnancom oznacia pod vseobecnu frazu "firma takto konala", ktora dostane smiesnu pokutu. Nasledne akcionari a investori povolaju pravnikov a uz sa odvolavaju pre znizenie trestu. Po 4-5 rokoch aj za pomoci medii z toho urobia smiesny priestupok.

Vysmiati investori a akcionari jeden den s hrozou odvolaju manazera a na druhy den ho slavnostne prijmu v inej firme, alebo len na inej "pozicii".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v tvojom svete by som radšej ani nepodnikal, aby som náhodou neporušil nejaký zákon a moja celoživotná snaha nevyšla navnivoč. Obzvlášť ak vy som dosiahol monopolu, okamžite by som firmu predával, pretože tam je veľmi tenká hranica medzi bežnými praktikami používanými v biznise a zneužívaním monopolného postavenia.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

dilino, zo 100mld dolarov by sa asi nevyhrabal ani apple, nieze daky qualcomm o ktorom som doteraz ani nevedel ze vyraba modemy. Pokuta by mohla byt zaujimavejsia ako $$$ napriklad by museli nasledujucich 5 rokov vsetkym vsetko licencovat zadarmo. Potom by si rozmysleli vsetci..
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

To znie ako aujimave riesenie. Co by to vsak spravilo s vyvojom novych modemov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To ze ty nevies ze Qualcomm navrhuje modemy je tvoj problem.To bola ostatne dlhodobo jeho hlavna paka na predaj Snapdragonov ked to este neboli bohvieake cipy a dnes zasa ked su tucne drahe. Ostatne preto mal aj intel problem sa presadit v SoC lebo jeho Atom nemal ziaden modem a museli ho doplnat - jednak to zvysovalo cenu a potom aj rozmery. Qualcomm ma aj patenty okolo 3g/lte modemov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si naozaj myslis, ze existuje nieco ako protimonopolny urad. ?

Toto je vysmech v podani tych najbohatsich ludi na planete, ktori ovladaju takmer vsetko.

Show pre ovce.

Zacni hladat a objavis tie obrovske holdingy, ktore maju v rukach vsetky uspesne spolocnosti na svete.
Si myslis, ze taky Qualcomm patri ich zakladatelom. Ha Ha.

Nebudte naivny. Sami sebe urcuju kolko zaplatia alebo kolko presunu pokut do inej svojej spolocnosti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vcelku spravne, vzhladom na to ze patenty nie su o tom ze niekto nieco vymysli a zakaze to vyrabat niekomu inemu ale o tom ze je pripisane autorstvo a moznost prenjamu licencie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vcelku nespravne. Aky je rozdiel potom v tom ked firma kupi konkurenciu a potom ju zlikviduje v ramci seba? Jaj je to zlozitejsie a nakladnejsie ?
Patenty by mali sluzit aj ako zbran na likvidovanie konkurencie a zmenit by sa mal len sposob co si mozes a nemozes patentovat ( vid obdlznik ).
Potom tu mame take situacie ako to ze japoncom ukradli maglev technologie cinania a potom to predavaju kade tade za hubicku ( a politiciu a ekonomicku zeleznu gulu ktory si prikovas k nohe ked to ako stat kupis ).
Alebo vid huawei vs alcatel lucent a nokia. Staci si ujebat patenty a know how a mat nekonecny budget od cinskej vlady a je radost podnikat. Nehovorim ze svet je fer miesto ale odtial potial
Odpovedať Hodnotiť:
 

priklad.. prvi mali atomovu bombu amici. Si myslis, ze rusi sli za Oppenheimerom a vyjednali dobru cenu na licenciu a az potom spravili svoju? EE, spravili si svoju nezavisle. Ako ktomu pride ina spolocnost, napr. chujavej, ze da kopec penazi do vyvoja technologie a pride daka spatna nokia, a dostane patent. Patenty su iba a len na odstavenie konkurencie, ziadny iny zmysel to nema.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napr. amazon teraz dostal patent na taku picovinu, ze vzduchologami bude roznasat tovar a mensie vzducholode budu tej vacsej nosit tovar a pohonne hmoty. No to uz co za investiciu chrani? ze 3 kolegovia sa vecer ozrali a vymysleli hentaku kravinu? Patentovat by sa mali dat iba veci cojaviem za milion dolarov, aby si apple nemohol patentovat oble rohy, co ani nevymyslel, len ako prveho ho napadlo to patentovat.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár