neprihlásený Utorok, 22. septembra 2020, dnes má meniny Móric
Nový firmvér pre domáce routery LEDE pripravuje prvú stabilnú verziu

Značky: LEDErouteryOpenWrtopen source

DSL.sk, 22.12.2016


Tvorcovia nového open source firmvéru pre domáce routery a ďalšie zariadenia LEDE, ktorý vznikol ako odnož populárneho OpenWrt, v súčasnosti pripravujú na vydanie prvú stabilnú verziu.

V stredu to avizoval Jo-Philipp Wich, podľa ktorého by nová verzia mohla niesť označenie 16.12 alebo 17.01 prípadne v najhoršom 17.02. Vydaná by tak mohla byť už o niekoľko týždňov maximálne dva až tri mesiace.

LEDE vytvorila nezanedbateľná časť vývojárov dominantného alternatívneho open source firmvéru pre WiFi routery OpenWrt v máji tohto roka, keď nebola spokojná so stavom vývoja OpenWrt.

Odchádzajúci vývojári sa sťažovali na viacero vecí, klesajúci počet vývojárov a absenciu snahy získať nových, nespoľahlivú infraštruktúru, absenciu komunikácie a transparentnosti, málo vývojárov s právom pridávať zmeny do hlavných zdrojových kódov a málo zamerania na stabilitu, testovanie, pravidelné vydávanie verzií a dokumentáciu.

Posledné hlavné verzie OpenWrt vychádzali približne po roku až roku a pol, poslednou je Chaos Calmer 15.05 zo septembra minulého roka aktualizovaná na 15.05.1 v marci. Projekt typicky vydáva aktualizácie balíčkov pre stabilné verzie len výnimočne.

Nový projekt avizuje okrem iného silné zameranie na automatické testovanie a zjednodušený proces vydávania oficiálnych stabilných verzií.

Podľa stredajšieho oznámenia plánuje vydávať každé štyri až osem týždňov minoritné aktualizácie poslednej verzie, ktoré budú obsahovať opravu dôležitých chýb ale tiež spätne portovanú podporu pre nové zariadenia z aktuálnej vývojovej vetvy. Minoritné verzie budú mať označenie vo formáte yy.mm.x. Hlavná stabilná verzia bude mať celé označenie yy.mm.0, teda napríklad 17.01.0, minoritné verzie samozrejme začnú od yy.mm.1, napríklad 17.01.1.

Podľa navrhovaného harmonogramu by po rozhodnutí o vydaní novej hlavnej verzie by mala byť táto sprístupnená do 17 dní, ak nebudú pri jej testovaní objavené žiadne závažné problémy.

Ako často projekt plánuje vydávať nové hlavné verzie Wich neavizuje.

LEDE vznikol ako odnož vývojovej revízie 49258 OpenWrt z konca apríla. Či okrem väčšieho zamerania na stabilitu a podporu bude prvá verzia LEDE obsahovať oproti poslednej stabilnej verzii OpenWrt aj významnejšie funkčné novinky nie je jasné. Zároveň nie je jasné, kedy samotný OpenWrt vydá ďalšiu novú stabilnú verziu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Starlink avizuje aj rýchly upload a nízku latenciu
V hlavných Emmy cenách streamovacie služby prepadli, víťazom HBO
Česko zvýšilo pokrytie digitálneho rozhlasu DAB+ na 95%
Pre americké nepokoje mení GitHub označenie hlavnej vývojovej vetvy
V Emmy cenách vedú Netflix a HBO, na čele aj nová služba Disney+
Microsoft dokončil ďalšiu hlavnú verziu Windows 10
RISC-V procesory po akvizícii ARM vstupujú do PC
Veľká väčšina predaných smartfónov v našom regióne stojí do 400 dolárov
Skylink testuje viac ako desiatku nových kanálov
SpaceX odložila vypustenie ďalších 60 satelitov Starlink


Diskusia:
                               
 

super, akurat ked som pred par mesiacmi kupil router a nahodil openwrt
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

lebo ked vyjde lede, tak openwrt prestane fungovat, ze
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ludia casto zabudaju, ze na domace zuvanie sa da pouzit aj mikrotik...kto chce z toho ez router, vyklika si par parametrov cez web, kto chce ide cez terminal...nehovoriac o pomere cena/vykon
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Ludia casto zabudaju, ze na domace pouzivanie sa da pouzit aj pfSense, ktory stabilitou, moznostami a hlavne kvalitou vydavania bezpecnostnych zaplat a testovania. ;)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

jasne budem si dedikovat na to svoj nejaky PC, ktory zere viac ako router, a konfigurovat to budem dva dni
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Akokolvek to spravis, pokial bude problem, take bude medzi klavesnicou a stolickou.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kancelársky meteorizmus je v skutočnosti umeleckým stvárnením pocty 15. minútam slávy na motívy A.Warhola a právom zasluhuje uvádzanie na poradách v prítomnosti vrcholového menežmentu, nepochybne schopného oceniť kvalitu prednesu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak napriklad
http://www.pcengines.ch/apu2.htm
http://jetwaycomputer.com/NF591.html
alebo hladaj tuto
http://hackerboards.com/

isto tam najdes dobry HW
Odpovedať Hodnotiť:
 

.... buds niekde inde ...
(Malo but v mojom prvom prispevku na konci)
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcel som si kupit na vanoce novy router no ako vysiel novy 10gbs standart pre smrtelnikov tak si este taky rocik pockam, biostar ich uz dava k doskam :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár